Participanti YO in CQWW CW 2010

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Participanti YO in CQWW CW 2010

Mesajde n2yo » Lun Noi 22, 2010 7:37 pm

In acest an concursul international CQWWDX CW are loc in perioada 27-28 noiembrie. Regulamentul se gaseste la adresa http://www.cqww.com/CQWW-Rules-2010.pdf

Subiecte potrivite a se discuta inainte de concurs:

Intentionati sa participati? Ce indicativ veti folosi? Va pregatiti pentru concurs? Puteti dezvalui strategia pe care o veti adopta? Ce obiectiv aveti? Cum anticipati propagarea? Si alte subiecte semnificative.


Subiecte dupa concurs:

Cum vi s-a parut participarea? Cum evaluati propagarea? Ce scor (claimed score) ati obtinut? Credeti ca s-a respectat disciplina in trafic? Aveti de impartasit o istorioara interesanta petrecuta in acest concurs?

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Participanti YO in CQWW CW 2010

Mesajde n2yo » Lun Noi 22, 2010 11:40 pm

Si in acest an voi opera in echipa NR4M la categoria Muti/Multi, echipamentul fiind aproximativ acelasi. Numarul mic de operatori nu va permite fructificarea prezentei la statie a doi operatori simultan pe aceeasi banda, conditie esentiala pentru obtinerea unui scor de top. In plus marele absent va fi K4ZW care a decis sa lucreze singe operator din amplasamentul lui N3HBX. La manipulatoarele de la NR4M vor opera urmatorii:

K2WK
K3NC
K1SE
KC4D
K7SV
K4GM
K4GMH
K4EC
NR4M
N2YO
W3YY
N4FX
W4PRO

BANDS - Call sign is band captain

160 - W4PRO
80 - N4FX
40 - N2YO
20 - K7SV
15 - KC4D
10 - NR4M

Succes!

73s de Ciprian N2YO

YO8RIX
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 23, 2010 3:01 pm
Contact:

Re: Participanti YO in CQWW CW 2010

Mesajde YO8RIX » Mar Noi 23, 2010 3:20 pm

Voi participa ca de obicei in ultimii ani la categoria single op QRP. Avand in vedere propagarea si conditiile de lucru, anul asta voi alege o singura banda undeva mai jos... Ma hotarasc vineri seara inainte de concurs.
Cum participarea cred ca va fi din belsug, nu pot sa sper decat la o propagare buna si ca noua antena pe care o s-o folosesc sa-si dovedeasca calitatile (mai ales sa reziste la cei 5 Wati timp de aproape 48 de ore! :D )

73 & succes in concurs

yo5pbf
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iul 14, 2010 9:42 pm
Contact:

Re: Participanti YO in CQWW CW 2010

Mesajde yo5pbf » Mie Noi 24, 2010 8:43 pm

Da ....Felicitari Ciprian!Sa zicem ca simt putina "invidie" pentru tine,pentru sansa de-a face parte dintr-o asemenea echipa.Mult succes, si ca de obicei sunt sigur ca vei tine steagul sus!
Sun la fel de convis ca toti cei ce vor participa in SHOW,vor da dovada de FAIR PLAY si nu vor face de rusine ROMANIA!
Am sa fiu prezent in SOSB 160HP(A).
Echipamentul e acelasi ca anul trecut:FT-1000MP,PA Dentron DTR-2000L <=1kw,depinde de retea,inverted V la TX si RX.Nu stiu daca voi avea timp sa pun ceva la RX pentru ca am un program foarte incarcat la servici(unde o criza ca in munca n-o simtim)dar poate voi simula un EWE.Desi am o retinere!
Oricum voi fi acolo!!!!
Inca odata succes tuturor in atingerea obiectivelor stabilite,oricare ar fi ele!
Cu stima YO5PBF/YR5N Carol

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Participanti YO in CQWW CW 2010

Mesajde YO9HP » Joi Noi 25, 2010 9:34 am

Inca nu sunt hotarat la ce categorie voi opera, dar avand in vedere propagarea sub asteptari in benzile superioare, cred ca ma voi opri la SO-SB-40m-Neasistat. Voi incerca sa depasesc recordul national detinut din 2006 de YR2V, cu 1786 QSO/460185 pcte.
Dupa CQWWSSB am regretat ca nu am ales aceeasi categorie, mai ales ca propagarea din benzile inferioare arata ca inca nu ne-am departat de minimum-ul ciclului solar.
Voi lucra cu indicativul YO9HP, cu doua antene YAGI (3 el / 2 el ) comutabile manual pe doua directii diferite.
Succes tuturor! Alex-YO9HP

YO5PBW
Mesaje: 23
Membru din: Joi Iun 24, 2010 10:19 am
Contact:

Re: Participanti YO in CQWW CW 2010

Mesajde YO5PBW » Joi Noi 25, 2010 11:50 am

SO-SB-10m :lol:

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Participanti YO in CQWW CW 2010

Mesajde n2yo » Vin Noi 26, 2010 4:32 am

Un comunicat de ultima ora din partea comitetului de organizare a concursului CQ WW clarifica regulile de utilizare ale echipamentelor tip "Skimmer" in timpul concursului. Potrivit lui Bob Cox K3EST (CQ WW Contest Director), categoriile asistate pot sa utilizeze Skimmer numai daca receptorul acestuia este amplasat pe o raza de cel putin 500 m in jurul amplasamentului principal ("local Skimmer"). Sistemele Skimmer in afara acestei zone se numesc "remote Skimmer" si nu sunt permise. Din aceeasi categorie fac parte si receptoarele SDR accesibile via internet.

O singura exceptie, totusi. Sistemul RBN (Reverse Beacon Network) se poate utiliza de participantii in categoriile asistate. Explicatia comitetului de organizare este aceea ca acest sistem este public si da sanse egale pentru toti concurentii.

Este regretabil ca aceste clarificari sunt facute cu numai ore inainte de inceperea concursului si mai ales ca acestea sunt comunicate prin intermediul listei de discutie CQ-Contest Reflector. O mare parte dintre cei care vor participa in concurs in acest weekend nu vor fi aflat despre aceasta precizare.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

YR9F in CQWW CW 2010

Mesajde YO9FNP » Lun Noi 29, 2010 3:29 pm

Call: YR9F
Operator(s): YO9FNP
Station: YO9FNP

Class: SOAB(A) HP
QTH: Daia, Giurgiu County
Operating Time (hrs): 44

Summary:
Band QSOs Zones Countries
------------------------------
160: 252 11 53
80: 400 12 55
40: 840 29 94
20: 716 26 81
15: 283 29 89
10: 13 6 11
------------------------------
Total: 2504 113 383 Total Score = 1,965,648

Comments:
It was tiring but veeeery interesting.
I got many new DXCC's that i need for my 9BDXCC award.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

NR4M (N2YO) in CQWW CW 2010

Mesajde n2yo » Mie Dec 01, 2010 12:23 am

Conform planului, am operat de la NR4M intr-o echipa Multi/Multi, alaturi de K1SE, KE3X, K2WK, K4EC, K4EU, K4GM, K4GMH, KC4D, K7SV, N4FX, NR4M, W4PRO, WK3W. Am fost practic singurul operator in banda de 40 de metri, asa ca din punctul meu de vedere, este ca si cum as fi participat "single operator, single band, assisted, 40 meter band".
Pentru aceasta banda perioada cea mai putin eficienta este in jurul pranzului, asa ca am avut timp berechet sa ma odihnesc 5-6 ore in fiecare runda de 24 de ore. De altfel in perioada cat eram la somn, statia era totusi operata de cineva, atat numai ca rata legaturilor era extrem de redusa.

Echipamentul pentru banda de 40 de metri era compus din transceiver K3, liniar home-made de 1,5kW, program Writelog sincronizat cu celelalte statii din echipa, conectat la RBN si DX cluster. Antena principala: 4x4x4 pe directie fixata 95% din timp catre Europa. Antena secundara: 2 elemente rotativa. La dispozitie au fost si cateva antene Beverage. Din nefericire rotorul de la antena principala are o defectiune greu de depanat si din acest motiv antena nu poate fi rotita de la cutia de comanda decat cu un algoritm laborios care necesita si verificarea vizuala. Or aceste lucruri nu se pot face rapid in timpul concursului functie de DX-urile care trebuie lucrate si mai ales noaptea. Prin urmare antena pentru multiplicatori nu a fost tocmai si cea mai eficienta.

Cele mai dificile legaturi in banda de 40 de metri cand te afli pe coasta de est a SUA sunt cele cu Asia de sud-est. Antenele statiilor big gun sunt in general optimizate sa obtina multiplicatori din acele zone. Acest fapt implica antene Yagi monoband la inaltime mare, eventual combinate cu antene identice pe aceeasi directie, dar la inaltime mai mica. Statiile americane care in mod obisnuit ocupa locurile 1-3 in concursurile internationale au antene exceptionale pentru banda de 40 de metri. Imi amintesc ca in cursul diminetii de duminica am incercat zadarnic sa ma fac auzit de o statie din East Malaysia care facea apel de concurs si lucra statii japoneze, cu toate ca antena principala 4x4x4 era pe directia teoretic ideala (fara a putea incerca si alte directii, totusi). Fara nici un fel de probleme W3LPL, KC1XX si K3LR s-au putut face auziti si dupa 2-3 incercari au marcat zona si tara in log. Eu a trebuit sa pierd mai bine de 20 de minute pentru aceeasi performanta.

Nu am reusit sa lucrez toate cele 40 de zone, ratand zona 34 cand am avut ocazia sa lucrez Sudan in prima zi, dar pentru ca lucra split si nu am vrut sa parasesc frecventa de apel, am sperat sa reapara mai tarziu, ceea ce nu s-a intamplat.

Folosirea listei cu indicative auzite de Skimmer schimba multe in strategia de concurs. Fara indoiala ca multi dintre participanti au obtinut punctaje mari pentru ca s-au folosit de RBN (ReverseBeacon.net). Practic Skimmer inlocuieste partial cel de-al doilea operator de pe aceeasi banda care este insarcinat sa scaneze banda si sa lucreze tot ce aude, printre apelurile statiei principale. Acum un singur operator poate sa faca aproximativ acelasi lucru, poate nu la fel de eficient, dar nici foarte departe. O singura problema totusi - salturile de pe frecventa principala nu pot dura mai mult de 7-10 secunde, altfel frecventa se ocupa si dureaza uneori zeci de minute pentru redobandirea ei prin convingerea intrusului sa plece. Din acest motiv in cele 7-10 secunde trebuie realizata complet legatura, de unde cerinta ca statia corespondenta sa nu fie in pileup, sa nu fie in split si sa opereze la viteza rezonabila. Cred ca am realizat in acest mod cu ajutorul clusterului si RBN aproximativ 10-15% dintre QSO-uri. Fara indoiala ca tehnicile bazate pe Skimmer vor deveni mai sofisticate pe viitor si vor deveni practic obligatorii pentru pretendentii locurilor de top.

Nu au existat conflicte semnificative cu statii care s-au asezat pe frecventa mea de apel. In general interferentele erau accientale si un simplu PSE QSY TU rezolva problema, mai ales cu radioamatorii din W. A fost o exceptie, o statie KE1*** (am uitat sufixul) care s-a asezat exact pe frecventa mea si a facut apel timp de 10 minute ignorandu-ma in totalitate. Din faptul ca nu a lucrat absolut nimic si a facut QSY a rezultat ca probabil avea XIT-ul decalat fara sa bage de seama. In schimb 9A1A a ocupat dintr-o data si cu tupeu o frecventa la numai 0.1 KHz distanta si a fost horatat sa ramana acolo, cu orice pret, chiar daca nu auzea mare lucru din cauza semnalului de la NR4M. Duelul a fost scurt si am cedat dandu-ma "la o parte" 200 Hz mai jos si ingustand temporar banda de trecere.

Propagarea in banda de 40 de metri nu a fost formidabila in sensul tariei semnalelor, insa a fost de lunga durata, iar banda a fost linistita. Practic cu putin efort se puteau lucra statii europene 24 de ore din 24 in aceasta banda.

Iata si scorul final:

Band QSOs Zones Countries
------------------------------
160: 259 23 87
80: 1190 33 127
40: 2016 39 147
20: 2001 37 149
15: 1125 34 132
10: 215 23 83
------------------------------
Total: 6806 189 725 Total Score = 17,543,316

Comparativ cu KC1XX si K3LR pe 40 de metri (logul W3LPL nu a fost publicat inca):

Band QSOs Zones Countries
------------------------------
40: 2016 39 147 NR4M
40: 2734 40 163 KC1XX
40: 2457 40 168 K3LR

Diferenta semnificativa se datoreaza prezentei permanente (48 de ore) a doi operatori utilizand simultan doua transceivere, sistemelor de antene mai performante si utilizarii unui Skimmer local. In acest an castigatorul nord-american pare a fi KC1XX, care a realizat un record ca numar de legaturi pe banda de 40 de metri, in timp ce a reusit peste 2000 de legaturi pe 80 de metri.

Obiectivul principal a fost ocuparea unui loc bun in "esalonul doi", rivalul principal fiind de multa vreme NQ4I. Deocamdata scorul raportat pe lista 3830 indica faptul ca NQ4I a obtinut un scor mai slab. Iata o comparatie pentru banda de 40 de metri intre statiile M/M din esalonul doi.

Band QSOs Zones Countries
------------------------------
40: 2016 39 147 NR4M
40: 1572 40 147 W2FU
40: 2035 39 147 K1TTT
40: 1868 38 142 NQ4I


Multumesc tuturor statiilor YO care au contactat NR4M!

73s de Ciprian N2YO

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Participanti YO in CQWW CW 2010

Mesajde 4x1ad » Mie Dec 01, 2010 11:20 am

Foarte interesanta relatarea, Ciprian. Am fost interesat si de relatarile despre utilizarea RBN si Skimmer. Cum se comporta K-3 in concurs, comparat cu alte transceivere utilizate de tine in concursuri similare ca amploare in diversele site-uri de contest de unde ai lucrat ?
73 si succes,
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori