IARU HF 2014

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

IARU HF 2014

Mesajde yo5ajr » Mar Iun 03, 2014 11:38 pm

2014 - An atat de zbuciumat in care nu poate lipsi o noutate autohtona. La acest contest va apare pe langa indicativul YR0HQ si YP0HQ. Ma gandesc la cavalcada si aglomerarea benzilor mai ales in CW cand ala din JA aude YR si apoi HQ si daca semnalul a disparut logul lui destept scrie FRR - apare YP si HQsemnalul dus de QSB dar omul (sau programul ) iar scrie FRR in loc de 28. Asta e numai un aspect. Mai vin si altele ca UBN - urile etc. Dan, YO9FNP in anii trecuti a organizat cu succes echipele HQ, anul acesta patroneaza acest indicativ YP0HQ. Nu am studiat advocateste regulamentele dar in nimicnicirea mea naiva cred ca in mod deliberat se contureaza un fel de boicot sau nu stiu cum sa mai numesc dar nu e de bun augur asta e cert. ANCOM - ul doare in cot sau nu cunoaste ca unicul reprezentant al Romaniei la IARU este FRR cu cluburile afiliate si nu pune intrebari. Cu tot respectul pentru Dan cu care cele mai bune relatii am avut - pai daca chiar mort - copt vreti sa nu reprezentati FRR si vreti sa faceti lovitura cu multi multi de ce naiba nu ati ales un alt indicativ de cat acesta care va crea confuzii? Sunt de acord ca sunteti suparati la FRR dar pentru Dumnezeu - FRR este compus de oameni, de o mana de oameni, ce aveti cu restul lumii? Si apoi sa mai spun aia dreapta - oameni competenti, radioamatori versati - de ce nu va spargeti pentru unificarea itr-o simtire radioamatorismul Roman si asa de divizat si sangerand de orgolii? Capacitatea voastra de bine de ce nu convertiti pentru un scop nobil al comunitatii generale? Este drept ca prin atitudinea mea acidoasa si cate-o data extrem de critica la adresa FRR cei de la FRR cred ca-i sunt dusmanul FRR. Nu nu sunt dusmanul FRR care m-a gasit pe mine ramas din AVSAP din anii 57 - 58 - doar ca nu sunt omul fara sira spinarii si sa abandonez la primul semn "nava care se duce la fund" pentru ca am fost parte dine el. Macar sa dovediti loialitate unei comunitati care a luat fiinta in ani 30 - sa nu calcati in picioare istoria radioamatorismului Roman si a memoriei elitei lui. Nu luati in nume de rau - nu orgoliul sau dusmania vorbeste prin aceste randuri dar faceti un exercitiu de gandire mai karismatica si mai profunda despre cele exprimate de mine cu atata amaraciune. In rest succese 73/DX de yo5ajr Miki

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: IARU HF 2014

Mesajde YO3JW » Mie Iun 04, 2014 8:40 am

Miki
Duminica, de ziua copilului, am fost la intalnirea organizata la Sarata Monteorul
Am gasit in jur de 20 de oameni care pariticipau la o dezbatere pe teme interesante. Am zis: Uite ca baieti s-au pus pe treaba si acest lucru m-a bucurat.
Azi dimineata am citit si eu acel anunt. Trebuie sa zic ca am compus un mesaj. Nu l-am trimis ca a aparut al tau.
Mie mi se pare ca pe langa lucrurile bune la care s-au inhamat baieti exista un sac mare de frustrari fata de organizatia nationala FRR si fata de unele persoane din conducerea FRR..
Pana una alta aceasta este cea reprezentativa. Ca ei doresc sa devina reprezentativi pentru YO se vede din ceea ce fac. Pe modelul de QSL scrie mare "headquarter station", sus scrie ARR si indicativele lor.
Ce se poate deduce de aici. Tin cu orice pret sa preia conducerea.
Ma deranjeaza ca FRR prin conducerea sa a neglijat o serie de activitati initiate de YO3APG si la care perticipa in numele FRR, acum sunt preluate incetul cu incetul de ARR si care se lauda cu ele.
Pare-se ca si acest demers cu YP0HQ este tot o preluare a unei activitati a FRR. Mai cu seama ca este una smecheresca si care daca ambele indicative vor fi concomitent in banda va crea numeroase confuzii. Poate asta si vor. Atunci este urat din partea lor.
Mai rau este ca multi cad in plasa promisiunilor facute. Dar fiecare doarme cum isi asterne!
Mai in serios:sambata este GreenParty unde sunteti invitati
info la http://wff-yo.blogspot.com
Sa fi iubiti!

yo2aqb
Mesaje: 56
Membru din: Joi Dec 09, 2010 11:33 pm
Contact:

Re: IARU HF 2014

Mesajde yo2aqb » Mie Iun 04, 2014 9:51 am

Fratilor aceasta incercare de a concura echipa FRR in IARU este neloiala si neconforma bunelor obiceiuri in concursuri.Sunt convins ca Directorul IARU va fi atentionat ca se face o incercare de sabotaj a echipei nationale prin folosirea unui indicativ asemanator si cu sufixul HQ care este o incercare de inselaciune si o concurenta neloiala si sunt convins ca bordul IARU va lua masuri si teamul YP0HQ va fi taxat daca continua.Este trist ca se folosesc asemenea mijloace nedemne de spiritul HAM. Cu stima Ady.YO2AQB.MS,YODXCLUB.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: IARU HF 2014

Mesajde YO3ITI » Mie Iun 04, 2014 10:49 am

...
Ultima oară modificat Mie Iul 23, 2014 7:29 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: IARU HF 2014

Mesajde YO3ITI » Mie Iun 04, 2014 10:50 am

...
Ultima oară modificat Mie Iul 23, 2014 7:29 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: IARU HF 2014

Mesajde yo5ajr » Mie Iun 04, 2014 12:27 pm

Ma flatezi Pit - prietenul meu vechi "old fox" - dar se pare ca de data asta ne "rezonam". Ieri am avut o conv. cu Ovidiu YO9XC mai pana la epuizarea bateriilor care a atins statutul meu de "contra FRR" ce a ce total eronat si de fapt dovedeste perceptia gresita a multora din CA al FRR fata de nemultumirile radioamatorilor. Ce a ce face ARR este laudabil si benefic dar pe ici - colo din pacate inventeaza cate o initiativa care in perceptia radioamatorilori "comunitari" sugereaza idea ca chiar vor sa desfinteze FRR - acest FRR care saracu intr-adevar sangereaza din propria vina uitand ca mai sunt si nostalgici incapatanati pe care FRR a gasit din timpul AVSAP - apoi FRR are radacina in istoria radioamatorismului Roman din anii 30 - e ca un vin vechi si nobil dar din pacate tinut intr-o pivnita nepotrivita....hi 73 de yo5ajr Miki

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: IARU HF 2014

Mesajde yo8cln » Mie Iul 23, 2014 3:09 pm

Am facut o comparatie intre legaturile facute de yr0hq din 2012 (13.160) si cele din 2014 (13.386) .Deci sensibil egale. Dupa cum preciza si Ciprian , n2yo , majoritatea statiilor de top au facut cu 25- 30 % mai multe legaturi, ceea ce la noi nu se confirma. Indicativul yp0hq care se spunea ca va crea confuzie nu a aparut. Oare atunci care sa fi fost cauza ? (51 qso-uri in 160 m ssb ?!)...73 ! de yo8cln

yo5osf
Mesaje: 59
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: IARU HF 2014

Mesajde yo5osf » Sâm Aug 02, 2014 8:02 am


yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: IARU HF 2014

Mesajde yo8cln » Sâm Aug 02, 2014 1:47 pm

Interesante imagini ! E drept ca baza lui k3lr este de ceva timp pe net ! As fi curios cu ce au dat la baza antenelor de la 4 sq ca nu creste iarba. Stii cumva ? 73 ! de yo8cln

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: IARU HF 2014

Mesajde YO6EX » Sâm Aug 02, 2014 1:58 pm

yo8cln scrie:As fi curios cu ce au dat la baza antenelor de la 4 sq ca nu creste iarba. Stii cumva ? 73 ! de yo8cln



Cu erbicid de la Monsanto.
Rade tot! :twisted:
.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori