Indicative gemene la IARU contest?

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Indicative gemene la IARU contest?

Mesajde yo8cln » Lun Iun 16, 2014 8:42 pm

Cele 15 mil. puncte se pot face in structura HQ , nu M/M sau M/S , expresia a fost a mea ! Nu este vorba de intrasigenta , OM Ovidiu , yo2dfa, este vorba de o desconsiderare a noastra a tuturor celora care contribuie la continuitatea radioamatorismului yo ! Nu se poate sa inlaturi o echipa tinara de la conducerea frr numai de dragul de a "cinta in struna cuiva". La fel , nu se poate desfiinta revista frr , oare pt. ce ? Poate nu ai uitat ca am pus un deget (am vrut sa scriu umarul) la relansarea yo dx contest ! Cit priveste cele doua indicative, oare nu ar fi normal sa lasam sa concureze si pe urma sa tragem concluzia ! Daca nu, poate faceti reclamatii de pe acum, ca sa nu ne mai complicam ! O fi in ham spirit ? 73 ! de yo8cln
P.S. La Piatra Neamt, poate as fi vrut sa dau examen de arbitru ! Mi-am incalcat un juramint si anume ca: atita timp cit va fuctiona aceasta conducere a frr , eu nu o voi sprijini ! Dar si greselile sint omenesti ! 73 ! de yo8cln

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Indicative gemene la IARU contest?

Mesajde yo5ajr » Lun Iun 16, 2014 10:55 pm

Un pasaj despre David Sumner K1ZZ care este si ramane Qazi adevarat si nu numai in viata radioamatorilor dar in special....cer scuze pentru "copy Paste":
Am convingerea că exempul oferit de viaţa şi activitatea lui David Sumner K1ZZ ne demonstrează cu prisosinţă că organizaţiile şi asociaţiile de radioamator trebuie administrate şi reprezentate de persoane cunoscătoare în amănunt ale tuturor aspectelor acestui hobby - şi nu de «funcţionari» parveniţi în funcţii pe criterii aleatorii, a căror tangenţă cu radioamatorismul este marginală sau chiar inexistentă.
Au aparut multe postari dar un lucru e absolut sigur si de ne contestat - Cu totii avem o constiinta - constiinta la care unii dau glas spin slove scrise, altii tac sau rastamacesc mestesugit. La baza acestor constiinte sta simtul adevarului adevarat iar incalcarea propriei constiinte fiti sigur ca in timp se lasa cu sechele. Fata de constiinta proprie nu exista subterfugii si vorbe alaturate, rastalmacite. Oare toti semenii nostri pot uita linistiti in oglinda? Hai sa fim sinceri macar fata de noi insine.
Propagarea sa fie cu noi toti. 73 de yo5ajr

YO2MIL
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 23, 2011 9:40 pm
Contact:

Re: Indicative gemene la IARU contest?

Mesajde YO2MIL » Joi Iun 19, 2014 12:32 pm

Eu ma intreb o singura chestiune. De ce e eliberat ANCOM-ul un indicativ cu acelasi sufix ?
Din cate stiu eu nu exista 2 indicative cu acelasi sufix in YO ...sau gresesc ?

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Indicative gemene la IARU contest?

Mesajde yo3jx » Joi Iun 19, 2014 12:57 pm

eroare
Ultima oară modificat Joi Iun 19, 2014 1:06 pm de către yo3jx, modificat de 3 ori în total.

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Indicative gemene la IARU contest?

Mesajde yo3jx » Joi Iun 19, 2014 1:01 pm

Nu au acelasi prefix, unul e YR celalalt YP. 8-)

YO6CUF
Mesaje: 27
Membru din: Lun Ian 02, 2012 1:22 pm
Contact:

Re: Indicative gemene la IARU contest?

Mesajde YO6CUF » Vin Iun 20, 2014 10:40 am

Pentru YO2MIL: Sufixul la indicativele cu prefixe speciale ( YP,YR,YQ) au rolul de a evidentia un anume eveniment sau poate fi un indicativ special de concurs. Sufixul HQ de la YR0HQ se refera de ani de zile doar la un indicativ al FRR atribuit pe perioada concursului IARU. Aparitia altor sufixe HQ nu e interzisa, nu e ilegala, dar pentru concurentii de la IARU-Contest poate fi o perceptie eronata ca ar fi o statie speciala ce da puncte multe. Deci e mai mult o problema de etica, nu de ilegalitate. O buna colaborare intre toate asociatiile de Radioamatori din tara si ANCOM ar reduce divergentele si problemele aparute la un moment dat in aparitia unor noi indicative avand sufixe deja atribuite.
Pentru YO9FNP: Stiu Dan ca nu esti de acord cu multe lucruri legate de FRR. Trebuie acordata o sansa noii echipe ce a preluat conducerea administrativa. Iar legat de sufix, crezi ca merita acum sa existe un "razboi" psihologic intre ARR si FRR ? Voi aveti posibilitati financiare si organizatorice foarte bune. Puteti sa faceti si voi ce am facut eu 20 de ani cu ARER- am lucrat, am facut programe de diplome, QSL-uri, indicative speciale, expeditii YOFF (in colaborare cu SRR), programe SOTA, sau in colaborare cu YO Dx Club al FRR - programul OIR (obiective Istorice din Romania). Avem in ARER membrii atat din FRR, ARR, SRR, cat si independenti , si nu ne-am certat niciodata cu nimeni atata timp cat ne-am vazut de bucata noastra de activitate.
In ceea ce priveste sufixele YO, cred ca ele sunt ceva personal, care definesc un radioamator, iar cele circa 19000 de combinatii ce se pot face ar acoperi o perioada de 25 de ani de acum incolo fara probleme. Nu suntem autoturisme ca sa avem acelasi sufix , dar prefix diferit de la judet la judet. Cele peste 1 milion de masini din Romania au nevoie de acest sistem de identificare, dar noi, la cei circa 5000 de radioamatori din Romania , nu cred ca e necesar.

PS: In perioada 24 iunie, 4 iulie 2014, ARER in colaborare cu FRR va efectua legaturi radio din rezervatii naturale, orase istorice si castele europene din HA, OM, OE, DL, HB9 si HB0. Activitatea va fi mai ales in 7, 14, 18, 21 si 24 MHz SSB. Cezar-YO6CUF.
Mai multe informatii: http://arerromania.blogspot.com

YO2MIL
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 23, 2011 9:40 pm
Contact:

Re: Indicative gemene la IARU contest?

Mesajde YO2MIL » Vin Iun 20, 2014 12:47 pm

ciudat dar nu cred ca exista YO2CUF sau YO4JX...mai ganditi problema...daca imi aratati macar un singur exemplu ma inchin ...si ma refeream strict la indicative YO...

yo9how
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 9:04 pm
Contact:

Re: Indicative gemene la IARU contest?

Mesajde yo9how » Vin Iun 20, 2014 12:49 pm

Indicativele date de dvs ca exemplu au acelasi prefix "YO", pe cand celalate au prefixe diferite, unul YP si unul YR.
YO3JX a incercat sa explice acest lucru cu cateva posturi in urma.

YO2MIL
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 23, 2011 9:40 pm
Contact:

Re: Indicative gemene la IARU contest?

Mesajde YO2MIL » Vin Iun 20, 2014 12:54 pm

e cam trasa de par treaba oricum...crezi ca daca ar lua cineva YP9HOW ptr un concurs la care participi ar fi corect ?

yo9how
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 9:04 pm
Contact:

Re: Indicative gemene la IARU contest?

Mesajde yo9how » Vin Iun 20, 2014 3:20 pm

Corect sau legal?!Sunt totusi doua notiuni diferite...;)
Cei mai in masura sa lamureasca acest lucru sunt cei de la ANCOM, in rest noi ne agitam degeaba.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori