"Concursul national pe unde ultrascurte" 2014

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: "Concursul national pe unde ultrascurte" 2014

Mesajde YO5VAE » Sâm Aug 23, 2014 12:02 am

Buna seara. Am reusit sa imi termin si eu logul pe 2m. 73 QSO`s si 15311 puncte.
Am facut pana la urma logul cu VUSC (multumesc YO5OCZ pentru mail si celorlalti pentru sugestii). Acum vin si cu o intrebare: in regulament se precizeaza in 2 locuri ca fisa trebuie sa contina nr. de puncte pe legatura revendicat, plus totalul de puncte pe banda la finalul fisei.
Eu nu am reusit sa inteleg chestia asta. Poate ma lumineaza cineva. La mine numarul total de puncte apare la CQSOP=15311 si nu e deloc la finalul fisei. La finalul fisei apare ultima legatura efectuata. Gresesc eu ceva? nu as vrea sa trimit logul si sa ma trezesc ca nu e valid...nu ca m-as mira.
O alta chestie care imi da de gandit e M Oper...in regulament apare "M oper=YO....,YO." in logul meu apare doar "MOpe1=" si "MOpe2=". De asemenea in regulament apare "Club=YO", in logul meu apare "PClub=YO5KUC". Teoretic concursul fiind arbitrat electronic, orice disconcordanta dintre ceea ce trimit eu si ceea ce "stie" programul este considerata greseala si prin urmare, fisa poate fi anulata.
Posibil sa mai fie si alte chestii de genul dar acum imi scapa.
Inca ceva, poate reuseste cineva sa ma lamureasca ce inseamna acel 1 cu rosu din urmatoarea linie:
140816;1505;YO5xxx;1;59;033;59;041;;KN17xx;45;;;;
Multumesc anticipat pentru ajutor.
73 de YO5VAE - Edy

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: "Concursul national pe unde ultrascurte" 2014

Mesajde yo8rhm » Sâm Aug 23, 2014 8:10 am

Conform VHF Handbook de la IARU acea cifra corespunde modului de lucru dupa cum puteti vedea mai jos sau in manualul pe care-l puteti descarca de la aceasta adresa http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_remository&Itemid=173&func=startdown&id=485

The mode code is used to show which modes were used for the QSO. Below is a list of the code with corresponding modes.
Mode code TX mode RX mode
0- non of below non of below
1- SSB SSB
2- CW CW
3- SSB CW
4- CW SSB
5- AM AM
6- FM FM
7- RTTY RTTY
8- SSTV SSTV
9- ATV ATV
If the mode is not important it can be left blank, i.e. not stated in rules/invitation.

Ca program de editare a logului folosesc cel de la DL5MHR care-mi genereaza fara probleme fisierul, singurele modificari pe care trebuie sa le fac sunt cele de la data si ora datorita faptului ca lucrez din /P in UUS iar logul il tin pe hartie, chiar daca am posibilitatea alimentarii laptopului de la bateria masinii prin intermediul unui step-up convertor (cine este interesat de asa ceva poate da cautare pe ebay.co.uk dupa "step up convertor 600w sau 300w)". Tensiunea de iesire se poate regla in functie de cea a laptopului detinut. Pret in jur de 14 Lire (cu tot cu transport). Am ales ebay.co.uk pentru ca este din CE si astfel primesc coletul acasa fara sa am treaba cu vama.
Am primit si eu confirmarea la logul trimis la o zi dupa trimitere.
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: "Concursul national pe unde ultrascurte" 2014

Mesajde YO2EA » Dum Aug 24, 2014 9:15 am

YO3FFF:
1. Ovidiu YO2DFA...n-o sa-ti raspund la provocare (pe care nu o inteleg?!). Pentru ca faci parte din Consiliul de administratie al FRR, cu siguranta poti sa afli si singur aceasta informatie. Te rog sa nu mai insisti pe acest subiect pentru ca nu intentionez sa intru in polemica. Multumesc.


Cristi, este o rusine faptul ca esti coleg de club cu arbitrul-jucator YO7AQF? Ovidiu YO2DFA ti-a pus o intrebare simpla, nu vad unde este polemica.

73 de YO2LZA Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO2DFA
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: "Concursul national pe unde ultrascurte" 2014

Mesajde YO2DFA » Dum Aug 24, 2014 7:49 pm

[quote="YO3JW"]Prietenul meu Google imi scrie: Căutarea dvs. - trofeul MEMORIAL YO3CTK 2014 - nu a returnat niciun document"
Se pare că nu este un prieten prea ... bun, HI! HI! (Google)!
Urmăriţi: http://www.yodx.ro/awards-trophies-2014
Acum serios ..., cu sprijinul lui YO3JR şi YO3GW s-a reuşit actualizarea paginii!
YO3GW munceşte la expedierea certificatelor de participare pentru toti competitorii YO si straini din anul 2013 care au un email. Sper să ajungă în timp util pentru a impulsiona partiiparea! Pentru reclama concursului, N2YO a postat un Banner la QRZ.com. Tuturor (precum şi sponsorilor) MULŢUMIRILE mele!
73 Ovidiu - YO2DFA

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: "Concursul national pe unde ultrascurte" 2014

Mesajde yo7fb » Dum Aug 24, 2014 9:46 pm

Va salut! Ca tot suntem la topicul dedicat-hi, citeam regulamentul la YODX HF,m-a uimit o prevedere la cap IX(reguli generale) lit.-g. Este interzisă folosirea unor SOFT-uri gen „CW - SKIMMER”..... pe bune?! .ok, dar de ce nu se interzice si folosirea clusterului eventual si a RBN(reverse beacon network),ghinionul nostrum ca suntem YO-I pt. ca la ceilalti(dx) cel putin cei vorbitori de engleza au voie( The use of public Skimmer and/or Reverse Beacon Network is allowed for all categories. The use of a local skimmer is allowed only if its hardware is located in the same location with the entrant station (within the 500m radius circle).). Si apropos, cum se poate face proba de incalcarea regulamentului, cel putin in cazul de fata?
Si ca sa fiu rautacios pina la capat,pot sa inteb si eu ? managerul concursului la ce club este afiliat?? (vad ca nu exista arbitru desemnat)-Hi.

ps. Sincer nu ma deranjeaza personal aceste scapari dar wtF, prea mor unii de grija altora.
73! de yo7fb Marius

YO2DFA
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: "Concursul national pe unde ultrascurte" 2014

Mesajde YO2DFA » Dum Aug 24, 2014 10:09 pm

HI!
la CS-001, respectiv C.S.M. Resita!
Regulamentul .... scrie ca este aprobat de C.A.! Nu-mi aparţine în totalitate, m-am luptat mult sa schimb ceva prevederi, unele chiar amintite de Dv. dar am fost în minoritate, asa ca .... 73 şi succes în YO DX HF Contest 2014!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: "Concursul national pe unde ultrascurte" 2014

Mesajde n2yo » Lun Aug 25, 2014 9:38 am

Apropo de bannerul de la QRZ.com pentru YO DX HF Contest, acesta pana acum a fost vazut de 96021 ori si a fost accesat de 180 de ori. Bannerul a fost activat la data de 4 august.

73s de Ciprian N2YO

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: "Concursul national pe unde ultrascurte" 2014

Mesajde yo2ya » Mie Aug 27, 2014 12:36 pm

Revenind ON topic;
Citez din regulamentul concursului:
"X. Termene: Termenul limită de expediere pentru fișele de concurs este de 10 zile de la încheierea concursului (data poștei). Fisele primite se afișează în cinci zile, electronic, la FRR, iar verificarea fișelor se face în 30 de zile de la primirea acestora (45 de zile de la concurs)."
Miine 28 august 2014 se implinesc cele 10 zile de la incheierea concursului.Sint tare curios daca va apare pe undeva(bine ascunsa ca de obicei) lista cu fisele primite.
Si parerea mea toata polemica legata de concurs si rezultate nu ar mai fi avut loc daca era totul transparent,adica dupa termenul legal toate logurile sa fie vizibile si cine vrea si are timp sa poata face studii si sa traga concluzii. Asa am fi vazut poate cu cine a lucrat in 2012( C I UUS) statia YR2R ce teoretic a lucrat la 2 pasi de INEU/AR si DL/HA9xxx(JO60xx) ce a facut 3 legaturi cu statii YO si nu apare in nici un log al statiilor OK din locatorul JO60.
Pentru edificare se poate consulta clasamentul aici:
http://hamradio.celebrationstimes.com/media/clasamente/2012/Campionatele%20Internationale%20in%20UUS%20-%202012.pdf
Daca domnul/domnii arbitrii nu stiu cum se face treaba cu logurile sa consulte pagina http://www.yo5kai.ro unde la sectiunea concursuri apar logurile.Sint aproape sigur ca yo5pjb-arbitrul de la Cupa Napoca poate da lamuririle necesare.
73 si s-auzim(vedem logurile) numai de bine!

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: "Concursul national pe unde ultrascurte" 2014

Mesajde YO2EA » Mie Aug 27, 2014 2:43 pm

1. Statia YR2R nu a existat, acest indicativ nefiind in lista indicativelor valide din lista ANCOM (din 2012). Daca te uiti in clasament la Cat. E (Statii MOMB), este singura echipa a carei componenta este nula. Cu toate acestea, in clasament figureaza cu 26 de QSO in 144MHz, dintre care 23 cu statii YO :!: Dupa concurs am vorbit dupa concurs cu cel putin 25 de participanti, toata lumea mi-a confirmat ca nu a avut un QSO cu YR2R. Daca exista cineva din YO care a auzit/lucrat acest indicativ la Campionate Internationale UUS iulie 2012, rog sa ne informeze si pe noi. Am convingerea ca acest log a fost "fabricat" dupa contest, ca sa acorde puncte celor care nu sunt capabili sa le stranga singuri :D :roll:

2. Statia DL/HG9MET nu a participat la acest concurs. Acest indicativ nu apare in nici o fisa de concurs. Nu a fost auzit/lucrat de nici o statie nici macar in locatorul propriu (JO60). Conform regulamentului, ca sa apara in clasamentul YO in mod cert a lucrat (minim) 3 statii YO. Care sunt aceste (minim) 3 statii YO, doar YO7AQF ne poate spune, prin publicarea logurilor implicate in stabilirirea rezultatelor. Pina cand se va intampla acesta minune, o sa consider ca si acest log a fost "fabricat" in laboratorul intunecos a lui YO7AQF.

Am mai spus-o si cu alte ocazii, in YO este mai usor sa studiezi arhivele Securitatii decat sa vezi logurile corectate de YO7AQF. Ce este mai ingrijorator este faptul ca in baza acestor asa-zise rezultate s-au obtinut titluri de campioni nationali si ulterior in baza acestor titluri s-au obtinut sponzorizari din bani publici (in cele mai multe cazuri). Cu alte cuvinte, o actiune bine pusa la punct, intinsa pe mai multi ani, avand ca scop final obtinerea (deturnarea) de fonduri din banul public. Oare nu ar fi cazul ca DNA-ul sau o alta institutie abilitata a statului sa cerceteze acest caz?

Mult succes participantilor onesti la YODX HF,

Zoli YO2LZA
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: "Concursul national pe unde ultrascurte" 2014

Mesajde yo8cln » Vin Aug 29, 2014 10:23 am

Nu am cunostinta sa fi aparut fisele de la ci uus 2014 undeva . Nu mai comentez nimic pt. ca , din cauza interventiilor mele toata echipa (yr8d) a fost catalogata, citez : "gasca de birfitori ". Va las sa ghiciti de catre cine , HI ! 73 ! de yo8cln.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori