Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Calugar

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo9ceb
Mesaje: 47
Membru din: Joi Mar 08, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde yo9ceb » Lun Sep 29, 2014 2:57 am

Domnule Tavi,va rog lasatio mai moale cu instigarea la violenta.Asta a fost parerea mea si atit.Prin vorbele frumoase ,prin cultura pe care o aveti va considerati aparatorul (eventual judecator :cry:) tuturor.(pe cine aparati nu stiu).Cu impuscatu si trimisul pe centura,vad ca intelegeti ce va place(vorba romaneasca are mai multe intelesuri)se pare ca nu ati inteles nimic :lol: Dumneata in numele cui vorbesi :!: :?: Referitor la incultura mea iar nu ati inteles nimic :oops: Si cu asta am incheiat discutia cu dumneata.Daca daca dori sa discutam stiti adresa mea.Referitor la Valea Calugareasca ,domnilor a fost extraordinar.foarte frumos,felicitari.Imi cer scuze Ciprian dar nu m-am putut abtine.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO4BKM » Lun Sep 29, 2014 8:45 am

@YO9CEB, degeaba mă ameninţi s-o las mai moale, nu sunt fricos. Şi poate că, citind celelalte postări, vei afla de ce anul acesta a fost altfel la Valea Călugărească. Cât priveşte radioamatorii adevăraţi, aceştia respectă codul lui Paul Segal, sub semnul căruia a fost organizată toată acţiunea cu Drumul Vinului. Dacă nu cunoşti cele şase reguli ale respectivului cod, îţi prezint eu pe cea care este mai la obiect aici: The Amateur is Friendly . . . Slow and patient sending when requested, friendly advice and counsel to the beginner, kindly assistance, cooperation and consideration for the interests of others; these are the marks of the amateur spirit.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO3JW » Lun Sep 29, 2014 9:03 am

Stimati colegi
Nu am participat in acest an la intalnirea de la Valea Calugareasca. Nu sunt consumator de bauturi cu iz de struguri si nici prezent traditional la "talcioc"
Salut orice incercare in dezvoltarea bazei umane a radioamatorismului in YO. Ma bucur ca cineva va avea timp ca saptamanal sa mearga in Valea Calugareasca si sa invete copii ceea ce este radioamatorismul.
Dar este pentru prima data cand am vazut undeva scris ceva ce seamana cu discriminarea! Adica pot participa numai pe baza de invitatii sau carnet de membru ARR. Acest lucru nu mi-a placut si in aceste conditi am avut o singura legatura cu Stefania, cand a lucrat cu YP9VIN, asta in memoria lui Aurel.
Pana de curand eram cu totii in aceasi barca. Acum fiecare cu barca lui.
YO3APG avea o vorba: Activitatea federatiei este data de suma activitatilor din fiecare structura afiliata.
Credeti ca suntem destul de puternici sa putem avea mai multe barci??
Sau acum fiecare barca va incerca sa faca ce face si cealalta, dar sa-si laude propria barca in detrimentul celuilaltuia...
Spectrul radio este unic, autorizatia este eliberata de ANCOM, deci se poate lucra linistit in benzi respectand codul lui Paul Segal.
Deabea dupa asta apare idea ca cineva este al meu sau al lui, sau cine mai stie...

YO9JAR
Mesaje: 36
Membru din: Mie Iun 30, 2010 7:56 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO9JAR » Lun Sep 29, 2014 9:46 am

Nu luati ca o obligatie, din partea cuiva,ceea ce el vrea sa va ofere,cand si cum doreste.

Nu luati ca o obligatie din partea cuiva,de a citi,asculta sau a fi sfatuit de cine nu vorbeste aceeasi limba.

Nu luati ca o obligatie din partea cuiva,nesanctionarea lipsei bunului simt,tolerarea injuriilor,nerespectarea legii.

Nu luati ca o obligatia din partea cuiva,acceptarea arbitrarii si a arbitrariului celor care practica impaciuirea sau medierea dupa savarsirea faptelor de minciuna,delatiune sau lipsa de bun simt.

Nu luati ca o obligatie,din partea cuiva,supunerea fata de judecata altora.Copii pe care ne-am propus sa-i initiem in radioamatorism,vor asculta benzile radio.Ei vor intelege rolul si locul fiecaruia dintre noi.Ei vor decide daca au facut bine sau rau ca au pierdut timpul cu radioamatorismul.Ei ne vor judeca si doar judecata lor o vom accepta.

Nu cersim de la nimeni aceste drepturi.
Nu cersim de la nimeni finantarea viselor noastre.
Vrem sa traim viziunea pe care o avem.
Vrem sa fim asa cum am fost educati in familie.
Asa cum am invatat in scoala.
Vrem sa fim demni.
Vrem sa avem principii universal recunoscute.

Sportivii au avut nevoie de impunerea notiunii de fair-play .Si apoi de juraminte la inceperea competitiilor.
Noi am ales sa respectam Amateur's Code, scris de Paul M. Segal, W9EEA, in 1928.

Deschidem usa si aratam ceea ce facem si cum gandim doar pentru cei care au aceleasi ganduri si fac aceleasi lucruri.

Acestea sunt o parte a alegerile noastre.

Indreptati-va spre alegerile voastre.

In numele celor care considera cele de mai sus adevarate,
YO9JAR

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO4BKM » Lun Sep 29, 2014 10:18 am

Dr YO3JW, ne cunoaştem destul de bine, cred eu, aşa încât ne ştim şi sensibilităţile şi capacităţile şi preocupările. Am citit postarea ta şi am de adăugat ceva.
Am stat mulţi ani, cel puţin noi doi, ca veterani, într-o singură barcă şi am văzut ce iese de aici, şi bune dar şi rele. Rău a fost că progresul era frânat, chiar interzis, de lipsa concurenţei. În lumea liberă tocmai concurenţa a făcut să apară toate progresele de care beneficiem azi. Dar şi aici sunt şi rele, apar şi bărci cu piraţi.
De multă vreme lumea este conştientă că în viaţă trebuie compromisuri. De mult timp acest compromis a fost numit "calea împărătească", respectiv "calea de mijloc". Cred că ai fi surprins dacă ai afla că acest compromis a plecat chiar din mânăstiri cu mii de ani în urmă, sub forma, citez din memorie doar ideea: "ca nici trupul să nu se chinuiască, dar şi sufletul să se mântuiască".
Pentru o astfel de cale de compromis, chiar dacă suntem o comunitate mică, cum înţeleg din ce ai scris, o barcă este prea puţin. Cât priveşte bărcile cu piraţi, ele dispar de-a lungul istoriei, rămân doar binefacerile concurenţei. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO3JW » Lun Sep 29, 2014 11:46 am

Salut
Imi pare rau Remus, YO9JAR, dar nu pricep unde "bati"....

Tavi, tocmai ca ne stim din diferite perioade, imi permit sa mai zic cate ceva.
Daca sunt mai multe barci si toate au acelasi tel este super. Depinde de echipaj si indemanarea lui de a castiga.
Dar cand din una se arunca cu "tz" catre cealalta, nu mai este concurenta, ci razbel....
Mie imi place sa apreciez lucrurile bune facute sau sa critic ceea ce nu este OK.
In razbel bunele maniere se mai uita! Fiecare zice ca arma sa este mai buna!

YO9JAR
Mesaje: 36
Membru din: Mie Iun 30, 2010 7:56 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO9JAR » Lun Sep 29, 2014 8:27 pm

Care este pozitia administratorul sitelui fata de acest post?

YO9JAR

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde n2yo » Lun Sep 29, 2014 8:34 pm

Pare la limita acceptabila. Daca sunt sesizat de catre cineva ca se simte jignit, voi proceda in consecinta. Adresa de contact este webmaster@radioamator.ro sau via formularul de la adresa http://www.radioamator.ro/misc/contact.php

73s de Ciprian N2YO

Edit: Postarea a fost stearsa si autorul avertizat.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde yo9rij » Lun Sep 29, 2014 10:32 pm

@ Pit YO3JW,
Imi pare rau ca nu ai participat la intalnirea de la Valea Calugareasca! Ai fi inteles pe viu care este diferenta pe care o hulesti in speranta ca va disparea! Dar asa este viata! Avem acum posibilitatea sa alegem! Nu a fost nici o discriminare, si am sa te rog sa iti ceri scuze pentru ca ai dus discutia in acest sens! Dovada ca toti cei care au venit "neinvitati" au avut loc in salile de clasa si au putut participa la ora deschisa de radioamatorism, dar pentru ca nu a fost "spritz moca" sau nu au avut ce sa le predea copiilor au plecat in scurt timp "peste drum" unde mirosea bine a friptura si era vin din belsug! Deci unde este discriminarea? Iti readuc aminte ca evenimentul, conform dorintei lui Aurel YO9FNR (de care nu ati tinut cont niciodata!!) este destinat copiilor!! Am profitat de bunatatea gazdei si dupa incheierea evenimentului, am tinut adunarea membrilor ARR. La acest eveniment chiar poti sa te superi ca nu te-am invitat (aici iti trebuia legitimatie, fiind un eveniment "cu circuit inchis" cum se spune!) Asta e! Nu am auzit sa ma fi invitat in mod expres la o sedinta a SRR unde "pritoceai" desfiintarea FRR-ului, cu ceva ani in urma!! Am avut bunul simt sa anuntam pe cine invitam la inalnirea membrilor pentru a demonta penibilul si a nu se trezi "un Pit" in mijlocul certurilor din sanul ARR, fara voia lui! Hi! Apoi ca sa nu lungim vorba, mi-a placut minciuna pe care ai spus-o: "...Acest lucru nu mi-a placut si in aceste conditi am avut o singura legatura cu Stefania, cand a lucrat cu YP9VIN, asta in memoria lui Aurel.!!! " Mai sa fie!?! Legatura cu Stefania ai facut-o in intervalul 31 august -7 septembrie, iar eu am pus anuntul cu invitatia pe data de 19 Septembrie 2014! Asa ca nu aveai cum sa faci QSO-ul cu Stefania fiind "stricat la burta" de invitatia facuta de ARR! Lasa-ne draga Pit! Vorbele spuse de tine nu mai au nici o valoare in ceea ce ma priveste! Esti la fel ca si amicul tau care este vicele FRR! Succes in continuare in barca in care esti si cu cine esti!

YO3DLL
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:14 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO3DLL » Mar Sep 30, 2014 11:02 am

Buna ziua domnilor,

Desi am un gust amar de tot ce a insemnat aceasta editie a sarbatorii vinului si nu am vrut sa intervin in nici un fel, totusi citind ultimul post al domnului RIJ nu m-am putut abtine.. Iata deci o parere personala legata de event dar si de postarile atat de agresive si departe de a fi prietenesti ba chiar rautacioase ale organizatorilor de acum.

De la bun inceput trebuie sa spun ca apreciez eforturile si activitatile pe plan radioamatoricesc a celor de la Valea Calugareasca dar si a celor care simpatizeaza, dl.RIJ si altii, totusi dezavuez parerile dar si exprimarea violenta si rautacioasa abordata.

Domnule RIJ, pe langa faptul ca nimic din speculatiile si aprecierile dvs. despre Pit nu sunt adevarate, o sa va rog sa va mai calmati un pic in deja atacul la persoana ce il faceti , macar din respect pentru varsta, pentru experienta si pentru toate activitatile si eforturile depuse de el decursul zecilor de ani de radioamatorism prin care a trecut. Va reamintesc ca dvs. erati doar un novice simpatizant al fenomenului cand Pit deja avea DXCC facut in toate benzile..Deci putin respect si abtinere va rog, ar fi de dorit in acest caz !!

Acum despre event... Restrictiile generale impuse in acest an de catre organizatori ( membru ARR, legitimatii, acces restrictionat etc ) nu sunt discriminatorii asa cum spunea cineva ci deadreptul inacceptabile in spiritul codului radioamatoricesc pe care il tot aduceti in discutie, si ar trebui sa va revizuiti putin optica..Sunt sigur ca si Aurel ar fi dorit asta, Dumnezeu sa-l odihneasca.
Faptul ca prin exprimarea dvs.catalogati deja marea masa a radioamatorilor vizitatori ca spritari si nesimtiti ( vezi obs. cu parcatul masinii in curte) este gresit abordata restrictionand accesul tuturor la o fosta manifestare frumoasa dealfel. Nu inteleg de ce a-ti permis parcatul masinilor in curte?
Ca nu sunt sponsori si ca numai putini participa financiar la organizare..Hmmm. Sunt vremuri grele domnule, insa implicarea dvs. personala ( multumim ) nu va da dreptul sa restrictionati nimic la cheremul dvs.in activitatile de radioamatorism la modul general si mai putin accesul intr-o in institutie de stat, adica publica !!! Aici puteati cere mai elegant si eficace bilet obligatoriu de intrare cu partiparea biletelor la o tombola dar si alte modalitati de facut bani pentru o viitoare organizare si mai frumoasa...
Firme cu banere? OK, pai de ce le-ati permis sa le afiseze ? De ce nu a-ti cerut o taxa de afisare?
Nu pot sa inteleg de ce nu ati abordat optiuni mai inteligente decat accesul restrictionat !?
Despre targ , ce pot spune...Numai de rau ... Targul oriunde in lume este sufletul unei intalniri radioamatoricesti si aduce savoare deosebita in orice activitate de acest gen..Nu inteleg de ce ati renuntat la el .. Si aici se putea organiza mai inteligent administrativ totul, dar nu mai insist.. Despre concurs , ce pot zice ? O participare deplorabila cu rezultate pe masura la participare, ori asta se urmareste, nu ?... In anii trecuti ma " impiedicam " de multimea statiilor speciale, un lucru foarte placut dealtfel, acum insa eu personal nu am mai auzit niciuna. ( Este drept ca nici nu am cautat in mod special ) Vorbiti de legaturi false , de statii care nu lucreaza dar apar in loguri... Nu stiu cat de adevarat este, dar banuiesc ca nu doriti sa faceti din Maraton un concurs strict regulamentar " ARRL International DX Contest " ori ceva de genul, ar fi foarte greu ca sa nu zic imposibil, ar fi trebuit sa fie doar o forma de activitate speciala si placuta cu ocazia sarbatorilor de toamna.. Deci va recomand si aici o schimbare de optica , pentru o participare masiva si placuta noua, radioamatorilor, banuiesc ca nu numai unor persoane speciale.
Aceste activitati cu prilejul sarbatorilor de toamna la adunarea recoltei de struguri si producerii vinului nou ar trebui sa fie o manifestare populara campeneasca de sarbatoare si voie buna general vorbind, dvs. insa ati omorat tot ce inseamna asta.Pacat ...

In rest va felicit pentru intreaga desfasurare a activitatilor dar si eforturile depuse pentru educarea copiilor insa dvs. amestecati mere cu pere.. Educarea copiilor artistic vorbind precum cantatul la chitara , indiferent cat de frumos ar fi , nu are nici o legatura cu radioamatorismul si ar trebui separate activitatile dupa parerea mea.Deci pentru partea cu copii felicitari de la mine , pentru partea cu radioamatorismul , un " vot de blam " virtual desigur voua..
Acum , in speranta ca postul meu nu a deranjat prea tare, lucru pentru care imi cer scuze anticipat, va rog ca nimeni sa nu posteze aici atacuri la persoana sau comentarii rautacioase fara legatura cu subiectul... Desi mai am multe sa spun , am ocupat cam mult spatiu si plictisesc poate , asa ca o zi buna va doresc...

73L
Ultima oară modificat Mar Sep 30, 2014 11:57 pm de către YO3DLL, modificat 1 dată în total.
73 de YO3DLL - Liviu


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori