Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Calugar

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde yo9rij » Mar Sep 30, 2014 10:03 pm

Dr OM Liviu,
Ma abtin! Dar daca detii DXCC-ul inseamna ca ai voie sa minti cu sfruntare si mai mult decat atat, minciunile sa iti fie crezute? Este DXCC-ul garantul corectitudinii oricui munceste sa il obtina? Daca da! Atunci cum motiveaza Pit minciuna? O scapare din cauza experientei? hi! In legatura cu parerea despre event, pot vorbi doar in directia a ceea ce a depins de noi! De ani buni, directoarea scolii, incearca sa spuna (dar cine sa auda?) ca nu mai poate tolera consumul de alcool in scoala in prezenta elevilor, ca nu poate suporta protocol pentru atat de multi consumatori de eveniment care nu participa cu nimic, ca nu poate asocia scoala cu activitatile de comert care se desfasurat fara voia domniei sale, pe holurile scolii, etc. Cand veti intelege aceste aspecte imi veti da dreptate privind noua fata a evenimentului de la Valea Calugareasca. Daca nu eram solicitati sa mergem la Valea Calugareasca cu ocazia programului "Saptamana Altfel", (cand conducerea FRR a promis ca va fi, si tot au fost! Hi!) poate ca niciodata nu am fi stiut care este dimensiunea realitatii. Doamna directoare este persoana care stie cel mai bine ce a dorit Aurel sa realizeze cu Maratonul Drumul Vinului, si va spun sincer ca nu este nici pe departe tipul de eveniment pe care il doriti dumneavoastra! Se doreste un eveniment in totalitate destinat copiilor! Restul este istorie, dar va asigur ca chiar daca vor fi doar 3 participanti la maraton, acesta tot se va tine cu copiii si nu cu cei care solicita favoruri pentru un simplu QSO! Discutia e lunga si nu pot sa va conving ca la Valea Calugareasca nu va mai fi ce a fost pana acum din simplu motiv ca nu acest tip de manifestare se doreste! Cu alte cuvinte, conducerea FRR una a promis ca face si alta a iesit, atunci cand doamna directoare si-a dat acordul pentru realizarea in scoala a evenimentului! Cu privire la tipul de eveniment pe care il doriti, sunt sigur ca veti avea ocazia sa il savurati la Buzau, in noiembrie, cu mult vin indoit cu apa si "osanale coducatorului iubit"! Cu stima! Si va rog sa imi iertati franchetea cu care spun lucruilor pe nume! 73 de YO9RIJ

YO3DLL
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:14 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO3DLL » Mar Sep 30, 2014 10:59 pm

Buna seara,

Ati spus ca " Valea Calugareasca nu va mai fi ce a fost pana acum " ...

Se intelege deci ca Aurel saracul a vrut cu totul altceva decat va doriti dumneavoastra acum, va rog sa nu mai folositi memoria lui pentru scopurile dumneavoastra prezente si viitoare, si nici nu mai bagati copii inainte ca motivatie, este abject ! Nu este drept si nici corect vis a vis de un om remarcabil ca Aurel care in dragostea lui pentru radioamatorism dar si radioamatori, oricum ar fi fost ei, sa-l folositi ca argument pentru directionarea dumneavoastra actuala.

In rest cu alcoolul si scoala, desigur ca aveti dreptate, eu personal insa nu am vazut pe nimeni sa faca asa ceva in incinta, lucru oricum reprobabil dar care nu s-ar fi intamplat fara permisiunea dumneavostra ( organizatorii ) .. Inteleg ca unii dintre organizatori au oferit sticle de vin ca sponsorizare ( oare dumneavoastra cu ce ati contribuit in afara de prezenta ? )... Nu ar fi trebuit si nu puteti blama pe altii de o actiune pe care tot dumneavoastra ati incurajat-o..

In rest vad ca dumneavoastra continuati cu atacul la persoana lui Pit ba mai mult, subtil ma face-ti si pe mine spritar si deasemenea intreaga participare de la Buzau unde cu adevarat lumea se simte bine, imi aduc insa aminte ca si dumneavoastra ati participat la Simpo Buzau , ba mai mult foloseati de la tribuna intens microfonul, asta apropos de ""osanale coducatorului iubit"pe care acum le blamati atata, dar poate va confund, scuze daca este asa ..Mai trebuie sa va spun ca nu servesc alcool decat arareori si niciodata mai mult de un pahar de vin cu apa cum spuneti, aici chiar ma simt jignit si ar trebui sa cereti scuze , dar stiu ca nu puteti, ar fi prea mult chiar si pentru dumneavoastra.

Pit are si el defectele lui cum le are toata lumea, nimeni nefind perfect dar trebuie sa va spun ca nu DXCC-ul defineste caracterul unui om cum simplist credeti, dar limitarea rautacioasa a gandirii dumneavoastra se opreste vad aici...Mai este insa vorba de varsta, educatie , respect, civilizatie si altele pe care dumneavoastra nu le puteti sau nu vreti sa le sesizati cum vad.

In fine trebuie sa va spun " ca chiar " ( asa cum va exprimati dvs.) aveti dreptate..."Restul este istorie" cum spune-ti ......... Aurel odihneste-te in pace, noi nu vom uita niciodata clipele placute petrecute alaturi de tine si " Drumul Vinului" asa cum l-ai organizat tu...Pentru noi nu este si nu va fi istorie nicicand.Recunostiinta vesnica de la noi, ceilalti..

Acum insa am sa inchei definitiv cu postarile mele si nu am sa revin indiferent de raspunsuri, la fel cum nu am sa revin in Valea Calugareasca si nici in concursurile organizate cu aceasta ocazie, decat daca voi dori sa-mi invat copii sa cante la chitara, lucru putin probabil insa...

Succes domnilor acolo si numai de bine va doresc..

Preaumilul dumneavoastra " spritar si cantator de osanale "....Liviu
73 de YO3DLL - Liviu

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde yo9rij » Mie Oct 01, 2014 7:13 am

Buna dimineata,
Am spus ca " Valea Calugareasca nu va mai fi ce a fost pana acum " ...si e problema dumneavoastra daca nu intelegeti ce a dorit Aurel! Doar pentru ca nu intelegeti, chiar nu pot sa ma cert cu dumneavoastra. Ca Aurel a dorit un eveniment pentru copii si atat, este ceea ce pot sa va spun! In ce priveste evenimentul de la Buzau, ma confundati cu siguranta. Nu am zis ca nu particip dar... am o retinere cand stiu dedesupturile in ceea ce priveste indoirea vinului si pe cel care il ofera cu atata generozitate! Hi! In rest, sunt convins ca ideile bune vor avea succes, indiferent cat de mult ma jigniti aici! O zi frumoasa si sanatate multa! 73! de YO9RIJ

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO4BKM » Mie Oct 01, 2014 8:33 am

Văd aici o înverşunare legată de o anumită discriminare. Dar observ o discriminarea mai mare: cei care protestează aici atât de vocal nu au luat nicio atitudine când FRR a "discriminat" pe toţi membrii radiocluburilor afiliate FRR, nerecunoscându-i ca atare decât dacă îşi procură şi legitimaţii emise direct de FRR, contrar statutului FRR şi legilor de funcţionare a federaţiilor. După comunicatele FRR nu puteau participa la competiţii ale FRR sau la tabere de instruire decât cei cu legitimaţii FRR, deşi erau legitimaţi la cluburi afiliate FRR.

Şi profit de ocazia postării să mai completez ceva legat de nişte bărci care merg spre acelaşi ţel. Este frumos, dar numai la paradă. Dacă toate bărcile ar "mărşălui" toate în aceeaşi direcţie, nu s-ar fi mai descoperit America. Şi, dacă unele iau alt curs, nu înseamnă că este "răzbel", ci ceva mai dinamic, mai animat, care pe mulţi sperie dacă lucrurile ies din monotonia în care erau adormite. Am mai scris aici ce înseamnă "calea împărătească".

73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO9CHO » Mie Oct 01, 2014 8:40 am

Acum am inteles , rigiditatea postarilor anterioare! Absolut de acord ca intr-o scoala adevarata, nu se bea si nu se fumeaza.
Cum sunt curios din fire, am facut o cautare in istoricul acestei actiuni sa inteleg cum a fost gandita organizarea initiala, cautand "Drumul Vinului" in radioamator.ro
In 2004 iata ce gasesc: http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=62

http://www.onair.home.ro/

Imagine

Ca s-a luat decizia ca astfel de imagini sa nu mai apara in scoala, este foarte corect. Cum va fi tratata de acum in colo, "Intalnirea de la Valea Calugareasca" initiata de Aurel, aceasta este alta treaba.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO3JW » Mie Oct 01, 2014 10:23 am

@ Tavi
1. Legitimatiile sunt de tip FRR. Pe aceste legitimatii se trece obligatoriu structura sportiva din care face parte membrul respectiv. Conducerea structuri sportive, membru al FRR, are obligatia de a anunta lista celor care fac parte din structura respectiva la federatie. Prin cererea de legitimatie tip FRR se face baza de date a celor care sunt membri la structurile afiliate la FRR, tocmai pentruca nu s-a reusit sa se convinga conducerile acestor structuri sa faca cunoscuta lista membrilor proprii.
2. Din punctul meu de vedere, daca barcile merge pe drumuri paralele sau se invart pe loc, nu ma deranjeaza!
Ma deranjeaza faptul ca se arunca cu "tz" elemente dinspre unele catre celelalte. Asa ca sa nu amesteca merele cu perele!!!
Iar atunci cand "TZ'-uri ajung si la alte organisme, sa zicem, transnationale, e si mai rau!
Cat priveste comentariile unuia dintre factorii de decizie dintr-o grupare paralela cu a federatiei, nu pot decat sa regret iesirile acestuia. Oare ce exemplu da cand se afla in fata propriilor suporteri. Oare tot asa face?
Dupa mine, limbajul folosit de cineva ii da arama pe fata!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO4BKM » Mie Oct 01, 2014 12:08 pm

YO9CHO, ca să citez din clasici, "aprob pozitiv"!
YO3JW, scuză-mă, dar nu este chiar aşa cu legitimaţiile. În vara asta s-au organizat nişte tabere de instruire pentru arbitri şi antrenori unde se spunea clar că participantul trebuie să aibe legitimaţie dată de FRR, nu tip FRR. Se spunea tot clar că cine nu are, chiar dacă are legitimaţie de club afiliat la FRR, să achite pe loc în tabără taxa de legitimare la FRR şi să trimită pozele. Nu "ţine" nici argumentul că FRR nu poate "convinge" cluburile să declare datele corect şi la termen. Dar statut nu este? De ce nu se aplică? Este FRR prea bun la suflet? Sau şi-a pierdut autoritatea? Parole, parole ...
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde n2yo » Mie Oct 01, 2014 4:51 pm

La cererea celui care a initiat acest subiect la forum, aceasta discutie se incheie aici.

73s de Ciprian N2YO


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori