IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo2aqb
Mesaje: 56
Membru din: Joi Dec 09, 2010 11:33 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde yo2aqb » Sâm Sep 13, 2014 2:15 pm

@yo9rij si yo3jw.
Ma impinge nevoia sa intervin, de parca liseste cineva sa aiba ce riposta ,dar mi se pare ca apropo de situatia dlui Burducea in concursul CN-YO-SSB despre care se face vorbire se pare ca nu exista nici un motiv sa fie acuzat ca a facut echipa cu sotia sa.Faptul ca nu este o mare operatoare si ca nu a lucrat propriu zis ci a facut-o doar dl Ovidiu nu conteaza.Sa fim sanatosi cand echipe de operatori unul lucreaza si altul face receptii notand alt indicativ pe langa de cel receptionat de operatorul principal ,pasandu-l ca sa-l cheme dupa prima legatura etc.....Sau unul lucreaza si altul inregistreaza legaturile pe hartie sau la PC etc.... faptul ca a facut un numar mare de legaturi si ar fi luat locul al cincilea la individual nu permite nimanui sa-ti ataci colegi ca a folosit o alta strategie de concurs.Despre prezumtia de nevinovatie se pare ca nu intra in vederile dlui Petrica.Am bune relatii cu toata lumea dar adevarul si buna credinta ar trebui sa primeze.Certurile de la Buzau nu face bine numanui si FRR-ului nici atat.Cu stima si prietenie Ady-YO2AQB.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde yo9rij » Sâm Sep 13, 2014 2:58 pm

@YO3JW,
Problema nu este "cine face cele mai multe legaturi" ci "cum le face!!" Hi! Cand legaturile sunt introduse ulterior in logurile primite pentru arbitrare "umana", eu cred ca rusine mai mare nu exista! In rest robotul arbitreaza ce gaseste! Deci! Program corect + Log corect (burdusit cu QSO-uri fictive) = CAMPION "pe bune"! Hi! Asa cum am dat exemplul numarul doi, asa sa procedat si in cazul campionatului in discutie! Faptul ca tot aperi si bagi sub pres astfel de comportament, parerea mea ca te descalifica in aceeasi masura!
Personal ii doresc domnului in cauza, sanatate maxima sa isi poata purta rusinea, multi ani inainte deacum incolo!
Precizez ca nu este vorba de toti membrii FRR! Dau aceste exemple pentru ca imi sunt la indemana si cunosc situatia extrem de bine! Fii sigur ca oricare alt "fraudator papusar" ar fi descoperit de catre mine, la fel ar fi pus pe tapet ca exemplu! Doar ca acesta este extrem de nociv de ani de zile pentru radioamatorismul YO!! Faptul ca nu este sanctionat, spune multe despre starea de sanatate a FRR ca si organizatie! Fii sigur ca atunci cand astfel de matraplazacuri vor fi corectate in mod dramatic, radioamatorii YO ar privi cu simpatie FRR si sigur ar reprezenta unica alternativa de afiliere! (si eu imi doresc asta!) Atat si nimic mai mult! Asa cum spuneai Pit, sunt OaMeni atat in FRR, cat si in alte asociatii, de o onestitate deosebita, in fata carora ma inclin cu respect! 73! si sanatate maxima!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde yo9rij » Sâm Sep 13, 2014 3:27 pm

@ Dr OM Ady YO2AQB,
Ma bucur ca ati intervenit. Daca gresesc eu cu ceva imi cer scuze public deindata! Dar exemplele se bazeaza pe declaratiile unor OaMeni care au spus mai cu jena sau mai mult deranjati de situatiua hilara in care s-au trezit, deranjati vizibil de practica domnului Ovidiu, cum ca au trimis un log cu un numar de QSO-uri si in robotul de arbitraj a intrat un alt log preparat cu dedicatie! Iar cel care a primit logul a fost Ovidiu! Asa ca, ce prezumtie de nevinovatie mai doriti? !Hi! Departe de mine de a acuza faptul ca a facut echipa cu sotia! Nu am nici cea mai mica problema cu acest lucru, si il felicit pentru daruirea cu care isi promoveaza indicativul sotiei! Problema corectitudinii ramane oricum ai pune lucrurile in discutie! Si este jenant ca un radioamator cu o astfel de pozitie in conducerea FRR, sa aiba astfel de apucaturi, care sunt impardonabile, nefiind nici la prima si nici la ultima! Si exemple sunt multe de-a lungul anilor! Coraborate cu cele de pe la Campionatul de creatie tehnica, ajungeti sa va treziti dintr-un vis urat asa cum am facut si eu! Faptul ca un astfel de comportament face rau FRR-ului, ramane sa constate "votantii" (care de cele mai multe ori, nu stiu ce voteaza!) Cearta la Buzau nu exista, doar faptul ca Ovidiu este certat cu toata lumea, (nu lumea este certata cu el) Hi! in rest nimic deosebit! Viata merge parca mai bine ca niciodata de cand nu mai avem un "unic reprezentant al radioamatorilor din judet" detinator al titlului de "maistru al sportului"! Hi! Putem spune ca pastram bunele relatii cu toata lumea asa cum am invatat de la cei care ne-au pus in mana manipulatorul sau ciocanul de lipit acum cateva zeci de ani in urma si carora le suntem datori sa pastram frumusetea acestui hobby curat deoparte de comportamentul rapace al unor impostori strecurati in randurile radioamatorilor, abuzand constant de ceea ce inseamna hamspirit! 73! O seara placuta si cu siguranta nu mai intervin pentru a nu face mai mult rau FRR-ului!

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde yo2ya » Sâm Sep 13, 2014 6:16 pm

Domnilor, va rog frumos,inapoi la topic!!!
Daca aveti altceva de discutat,va rog deschideti topic separat, nu poluati discutia "IARU 144MHz vs Memorial YO7VS" cu altceva.
Multumesc!!!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde yo9rij » Sâm Sep 13, 2014 6:32 pm

@YO2YA,
Imi cer scuze! 73!

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde yo8rhm » Lun Sep 15, 2014 9:06 am

Printre logurile concursului de la OK,OM http://vhfcontest.net/?kat=getlog/uploa%20...%20g&zavod=77 nu sunt decat 3 loguri YO, cel al lui YO2LZA, YO4SI si al subsemnatului. Sa inteleg ca numai aceste statii au lucrat OK/OM?

Mugurel - YO8RHM
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

yo2bpz
Mesaje: 28
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:09 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde yo2bpz » Mar Sep 16, 2014 9:36 am

In urma analizei cu softul de arbitraj YO4BKM a celor 46 de loguri primite pana in 16.09 la Memorial YO7VS 144 MHZ, rezulta ca in IARU 144 MHz au participat circa 50 de statii YO
Prezentam mai jos lista data de program cu statiile YO care nu au trimis log si la Memorial YO7VS, cu rugamintea de a trimite si la yo2bpz@gmail.com..
Precizam ca termenul limita pentru loguri este 7 octombrie, dar vom incerca sa anuntam saptamanal la QTC lista statiilor "lipsa log" pentru aducere aminte.
Iata mai jos lista la 16.09.2014:
1 YO2LZA at 34 partners

2 YO2KJG at 26 partners

3 YO3RU/P at 20 partners

4 YO9FHB at 12 partners

5 YO4KBJ/P at 12 partners

6 YO7AQF at 10 partners

7 YO6XK at 10 partners

8 YO7DFC at 10 partners

9 YO6FNA at 6 partners

10 YO8ST at 5 partners

11 YO8MI at 4 partners

12 YO9GDN at 3 partners

13 YO8DAR at 2 partners

14 YO4BXX at 2 partners

15 YO7CJU at 1 partner

16 YO9FNB at 1 partner

17 YO5DAR at 1 partner

18 YO8RHM at 1 partner

19 YO2MTG at 1 partner



Cu salutari si ... in asteptarea logurilor,

Adrian YO2BPZ

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde yo8rhm » Vin Sep 19, 2014 3:44 pm

Am retrimis logul in speranta ca voi aparea totusi cu sufixul /P, asa cum am lucrat in concurs.

Mugurel,
YO8RHM
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde YO2EA » Mie Oct 15, 2014 8:50 am

Duminica 13.10.2014 au fost publicate rezultatele concursului, dupa (doar) 6 zile de la expirarea perioadei de trimitere a logurilor (07.10). Sincere felicitari organizatorilor pentru aceasta realizare! Multumiri lui Tavi YO4BKM pentru punerea la dispozitie a softului de arbitraj. Cu acest soft fiecare participant poate sa studieze atat logul propriu cat si logurile competitorilor pentru identificarea propriilor greseli si imbunatatirea performantei in viitor.
Pe scurt: promptitudine, corectitudine, transparenta. Trei calitati care lipsesc cu desavarsire la alti organizatori de concursuri din YO (cu exceptia YO5KAI - Cupa Napoca). Un adevarat model de urmat, (inca) o palma trasa la obrazul gros al FRR, care dupa mai mult de 3 luni de la incheierea Campionatelor Internationale UUS 2014 nu a reusit sa publice nici macar lista cu logurile primite!

In speranta unei participari mai numeroase din YO, la reauzire in 2015!

73 de YO2LZA, Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde YO8SSB » Mie Oct 15, 2014 10:22 am

Pentru YO2LZA- daca nu ar fi aparut clasamentele facute in paralel de YO4BKM si comentariile noastre, clasamentul oficial era cel facut inca de anul trecut!

73' de YO8SSB


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori