IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde YO4BKM » Mie Oct 15, 2014 2:46 pm

Pentru că m-am implicat în această acţiune doresc să aduc nişte completări.
1. Colaborarea mea cu YOHD antena DX grup durează de mulţi ani, aşa cum de mulţi ani colaborez cu multe alte radiocluburi.
2. În privinţa arbitrării eu pun la dipoziţia cluburilor, în mod gratuit, un program de arbitrare (hai să-i zcem soft) conform unui caiet de sarcini la baza căruia stă regulamentul concursului dar şi alte cerinţe ale organizatorului. În continuare acord asistenţă tehnică de fiecare dată când este nevoie, fără nicio iritare, chiar şi în anii următori. Prin asta mă perefcţionez şi eu. Programe făcute de mine sunt entităţi executabile (Application) de sine stătătoare, compuse integral de la A la Z, personalizate cu sigla şi eventual poze ale organizatorului, fără să folosesc tot felul de softuri de sistem sau de altă origine pentru diferite manevre (ordonare după scor, după alfabet, verificare sintaxă, depistare fraude etc). Se pot rula pe orice sistem de operare.
3. Arbitrarea trebuie făcută - şi se face cu softurile mele - numai de arbitrii organizatorului, nu de mine, am refuzat-o de fiecare dată. Aici aplic o regulă generală din sport, unde arbitrii sunt desemnaţi de organizatori şi folosesc instrumente create de specialişti în domeniu (cronometre, rulete, ştachete, programe de calculator, camere foto) şi acceptate de organizatori. Nu văd o chestiune corectă ca autorul de soft să fie şi arbitru, cum se mai obişnieşte (organizator, arbitru, concurent). Obligatoriu trebuie o echipă formată din organizator, arbitri şi programator.
4. În relaţiile mele cu diverse cluburi am procedat în modul arătat mai sus dar, la "Memorial YO7VS", organizatorul (YO2BPZ) a fost printre cei mai pretenţioşi, pot spune că mi-a "frecat ridichea" cel mai mult (nu şi la modul enervant) deoarece am văzut că, din pretenţiile lui şi din ce mai aduceam eu a ieşit ceva care a mers bine. Mai întâi a ţinut cu orice chip să cunoască toate tainele fişierelor de calculator, ale formatelor de log (pot spune acum că visează formatul edi) şi a "băgat la cap" (adică într-un caiet de proceduri) tot ce a întâlnit ca bâlbe prin loguri şi cum pot fi evitate. Cum apărea ceva ciudat în vreun log, cim primeam urgent mesaje să-i explic de ce apare ciudăţenia iar ei, ca arbitri, au putut hotărî cum să procedeze şi ce recomandări să-i facă autorului de log.
5. Cele mai bune rezultate se obţin când clubul participă împreună cu mine la exerciţii de simulare a softului (la prima folosire a lui le pun la dispoziţie un pachet de loguri fictive create de mine ca "să-şi facă mâna" şi să se obişnuiască cu erorile ce pot apare în loguri) şi ţinem legătura permanent, mai ales la concursuri mai deosebite, cu eventuale desfăşurări paralele. Este ce a făcut YO2BPZ.
6. Partea cea mai dură: cu mai multi ani în urmă am fost solicitat şi de FRR să fac acelaşi lucru, numai că nu s-a putut finaliza. După ce am primit un fel de caiet de sarcini şi am trimis solicitantului softurile într-o primă versiune (întotdeauna există o primă versiune, precum probele la croitor) nu am primit niciun feed-back, ci doar "wait-uri", chiar dacă expirase termenul de trimitere log. Trecând vremea am înţeles că ori nimeni nu avea habar să le folosească (cât de complicat o fi fost, din moment ce peste 20 alţi beneficiari îl folosesc?), ori nu îi interesează rezultatele deoarece, la apelările mele cu chestii concrete (de genul "ai rulat de probă? cum ţi-a ieşit cutare listă? vrei modificări? etc) nu primeam decât ... "aşteaptă". Am aşteptat până când am intervenit radical şi am retras softul şi dreptul de a-l folosi. Ce a urmat se vede azi.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde yo8rhm » Joi Oct 16, 2014 1:43 pm

In logul meu de concurs la coloana REMARKS unde sunt trecute x-uri punctajul este zero. Sa inteleg ca nu s-a punctat legatura datorita faptului ca acel corespondent nu a trimis logul? Intreb pentru ca majoritate legaturilor cu zero puncte sunt la statii straine dar si cateva statii YO, care nu stiu de ce lucreaza in concurs daca nu trimit logul, doar sa incurce lumea? :roll:

YO8RHM
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde YO2EA » Joi Oct 16, 2014 3:49 pm

@YO8SSB
Pentru YO2LZA- daca nu ar fi aparut clasamentele facute in paralel de YO4BKM si comentariile noastre, clasamentul oficial era cel facut inca de anul trecut!


Lucian, cred ca faci o confuzie. YO4BKM a facut clasamente paralele la Campionatele Nationale UUS din 16-17 august, iar aici este vorba despre Memorial YO7VS 144MHz desfasurat in paralel cu IARU VHF Contest din 6-7 septembrie. Acest contest este organizat/arbitrat de YO HD Antena DX Grup, club care a dat dovada de fairplay la toate concursurile in care a fost implicat.

@YO4BKM
Nu văd o chestiune corectă ca autorul de soft să fie şi arbitru, cum se mai obişnieşte (organizator, arbitru, concurent)

Se pare ca cei din conducerea FRR nu sunt de aceiasi parere, din moment ce tolereaza de ani de zile aceasta situatie bizara, unica in Europa civilizata.
Trecând vremea am înţeles că ori nimeni nu avea habar să le folosească (cât de complicat o fi fost, din moment ce peste 20 alţi beneficiari îl folosesc?), ori nu îi interesează rezultatele deoarece, la apelările mele cu chestii concrete (de genul "ai rulat de probă? cum ţi-a ieşit cutare listă? vrei modificări? etc) nu primeam decât ... "aşteaptă". Am aşteptat până când am intervenit radical şi am retras softul şi dreptul de a-l folosi. Ce a urmat se vede azi.

Eu cred ca explicatia este mult mai simpla... folosind acest soft, primii clasati nu erau agreati de FRR :twisted: Normal ca mesajele erau de tip "asteapta", deoarece "comisia" de arbitrii avea nevoie de timp ca sa-i faca pe unii concurenti sa sara (in clasament) precum popcorn-ul in cuptorul cu microunde :D Cred ca multi au rasuflat usurati atunci cand softul a fost retras 8-)

@YO8RHM
Sa inteleg ca nu s-a punctat legatura datorita faptului ca acel corespondent nu a trimis logul?

Daca x-ul apare pe prima pozitie, atunci punctajul este 0 deaorece logul corespondentului nu s-a putut obtine. Ex: UR1YDD, UR5TL, YO8MI samd
Daca x-ul apare pe a doua pozitie, atunci punctajul este 0 deaorece indicativul tau YO8RHM/P nu se regaseste in logul corespondentului. Ex: YO8RZJ (apare YO8RHM P), ER1AU (apare YO8RHM), YO3FAI (apare O8RHM/P);
Daca x-ul apare pe a opta pozitie, atunci punctajul este 0 deoarece numarul serial a fost transmis/receptionat gresit. Ex: YO2YA (044 in loc de 047),OM8A (055 in loc de 569)
majoritate legaturilor cu zero puncte sunt la statii straine dar si cateva statii YO, care nu stiu de ce lucreaza in concurs daca nu trimit logul, doar sa incurce lumea?

Daca te uiti in clasament la statiile straine aflate pe primele locuri la SO si MO, o sa constati ca au un procentaj foarte mare de legaturi confirmate cu statiile YO.
YT2R 6/7 86%
LZ2ZY 17/20 85%
YU7C 5/6 83%
YT1WP 6/7 86%
YU5DIM 7/7 100%
YU2BGS 11/13 85%
LZ9X 19/26 73%
YT7C 20/24 83%
YT4B 20/24 83%
YU1EF 19/22 86%
S59DEM 8/10 80%
YU7ACO 12/14 86%
Pe de alta parte, statiile ER au un numar de legaturi confirmate cu statiile YO de te apuca plansul.
ER1AU 3/11 27% :oops:
ER5AA 2/6 33% :oops:

Din pacate, (la fel ca si statiile ER) ai lucrat multe statii de la care nu s-a putut obtine logul (in 80% cazuri pentru ca nu l-au trimis niciunde). Asa cum bine spunea cineva pe acest forum, concursul se incheie doar atunci cand logul tau este trimis si acceptat la toate concursurile desfasurate in acel moment.

73 de YO2LZA, Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde YO4BKM » Joi Oct 16, 2014 4:28 pm

YO8RHM, sunt mai multe situatii de punctaj nul. Am cercetat si eu lista la care te referi si iata ce apare:
Un "x" pe prima pozitie inseamna ca nu a trimis log. Acestea sunt cele mai multe situatii si ai dreptate sa fii deranjat. Voi mai reveni asupra acestui lucru.
Un "x" pe pozitia a doua insemana ca YO8RHM/P nu apare in logul corespondentului, din multe motive: nu a inregistrat-o sau a inregistrat gresit. In cazul de fata, la corespondentul YO8RZJ in loc de YO8RHM/P apare YO8RHM P, la corespondentul ER1AU apare YO8RHM, la corespondentul YO3FAI apare O8RHM/P. Nefiind confirmata corect legatura, se acorda zero puncte.
Un "x" pe pozitiile 7 si 8 arata erori la preluarea sau inscrierea RS(T) sau numar de control, erori care s-au evidentiat la verificarea incrucisata si la care in lista apare proba martor de la partener.
Dupa cum apare lista, ai lucrat foarte ingrijit, numarul erorilor de preluare este foarte redus, ceea ce denota calitati de contestman, numai ca orice perseverenta este umbrita de cei care nu trimit log. Acum cca 32 de ani pieream un loc 1 la o diferenta minora de scor in favoarea unui club scolar din Pecica, printre altele si din cauza lipsei logului la corespondent. Dar, pe atunci mai era ceva: nu aveam acces la fisa de arbitraj, ca acum si nu puteam afla de la cine. Sau ce alte erori am mai avut. Cat priveste lipsa logului la partener iata cum se mai prezinta lucrurile:
- Pe vremuri se aplicau sanctiuni severe din partea FRR, mergand pana la interzicerea dreptului de a mai concura sau suspendarea licentei la cei care nu trimiteau log in termen. Acum se considera un drept democratic sa faca cine ce vrea, desi in lumea sportiva acest lucru se sanctioneaza, se incadreaza la impiedicarea cu buna stiinta a adversarului.
- Unii organizatori de concursuri au introdus o regula: daca o statie apare ca nu a trimis log la cel putin trei participanti este considerata valida la stabilirea punctajului. Fiecare organizator face ce vrea (am facut softuri de arbitrare si cu aceasta prevedere), dar eu nu sunt de acord, este o masura incorecta. Daca ar fi existat log, ar fi putut fi depunctate eventuale erori de preluare, pe cand asa, cine nu trimite log apare cu 100% legaturi corecte. Este bine ca unii sa castige din acest lucru daca, eventual, in prezenta logului ar fi avut un scor mai mic? Au mai fost si alte propuneri, ca cei care nu trimit log sa acorde o fractiune de punctaj dar pe ce criterii?
- Sunt participanti reali organizati in anumite "carteluri", sau apar participanti imaginari inventati de cel interesat care face si logurile lor, care s-au aranjat sa sprijine un anumit concurent. In concret, legaturile acestora cu cel sprijinit sunt corecte iar legaturile cu ceilalti au erori ca sa acorde punctaj nul. Softul meu de arbitrare are si acest "filtru" printre alte filtre, care detecteaza astfel de incercari si le pune la dispozitia arbitrilor. Am facut o demonstratie publica in acest sens la simpozionul de la Buzau din 3 nov. 2012.
- Mai apare un gen de abatere: lucrul "in suveica", sanctionat cu descalificarea de multi organizatori de concursuri si pe care softul meu il detecteaza daca produce efecte preferentiale. Din cele observate, cei din "suveica" au toate sansele sa se plaseze pe ultimul loc, dar produc alte piedici. De ce? Pentru ca cei "n" din suveica acorda toti puncte corespondentului, pe cand corespondentul le acorda fiecaruia puncte numai de la unul singur. Apare in schimb favorizarea unuia sau unora, pentru care toti dau de "n" ori puncte, pe cand pe alti concurenti unii din "suveica" "se fac" ca nu ii aud. Mi s-a intamplat acum cca 12 ani la o cupa in US, era o "suveica" din 8 statii aflate in portabil (un bun prilej pentru un gratar cu bere), erau din partea judetului care acorda puncte mai sbstantiale (judetul organizator), mie mi-au raspuns 5 din ei, la altii le raspundeau toti 8, ba se mai si chemai intre ei cu "hai, ma, si tu, sa dai punctle lui..." sau "asteapta putin, vine acum si ....".
Uite asa, in loc sa ne amaram cu pastrama si cu vin (cum zicea nea' Gica), ne amaram cu semeni de-ai nostri.
73 & GL la alte incercari!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde YO4BKM » Joi Oct 16, 2014 4:37 pm

Am scris comenariul de mai sus suprapunandu-ma cu YO2LZA, deci repetand unele aspete, dar nu cred ca dauneaza.
Felicitari pentru YO2LZA care a avut rabdarea de a face o statistica a modului cum au participat statiile straine. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde yo2loj » Joi Oct 16, 2014 5:51 pm

yo8rhm scrie:...care nu stiu de ce lucreaza in concurs daca nu trimit logul, doar sa incurce lumea? :roll:
YO8RHM

Ma intreb si eu, oare daca se suprapune cu IARU VHF Contest nu va puneti problema ca acele statii lucrau in acel concurs si nu erau interesate de cel local? Fara sa doresc sa minimizez concursul organizat de YOHD antena DX grup, dar parca sunt de alta talie si acopera alta plaja de interes.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde YO6EX » Joi Oct 16, 2014 7:16 pm

Eu am in fata calendarul IARU R1 al concursurilor VHF.
Cum concursul YO7VS nu apare in lista de unde sa stiu eu radioamatorul X ca inafara de cele mentionate am participat si la concursul YO7VS si sa trimit log?

IARU Reg. 1 Contest Calendar 2014
Compiled by Alessandro Carletti IV3KKW Update March 16th 2014

IARU IARU 144 6 – 7 September IARU Region 1 VHF 14:00-14:00
Great Britain RSGB 144 7 September 5th 144MHz Backpackers 11:00-15:00
Sweden SM4HFI 144 7 September Kvartalstest 144 06:00-09:00
Finland OH6ZZ 144 7 September Foneralli 144 06:00-09:00

http://www.contestvhf.net/iv3kkw/IARU%2 ... 014_v3.pdf

IARU Region 1 VHF & Up Contest Calendar
Written by Alex IV3KKW
Monday, 10 March 2014 17:35
During the last IARU Region 1 C5 Interim Meeting in Vienna it was discussed to try to invitate the organizers to align times and dates of their contest (Document VIE13_C5_10).

At the end of discussion it was decided to establish a IARU Contest Calendar and compiled by Alex IV3KKW. The result of his work can be found at 2014 IARU Reg.1 Contest

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde YO4BKM » Joi Oct 16, 2014 8:02 pm

O parte din cluburile care reprezinta pe radioamatorii participanti la IARU Reg. 1 au trimis loguri la organizatorul memorialului YO7VS. Numai o parte, este adevarat, ponderea lor este redusa. Eu cunosc de multi ani ca aceasta practica se foloseste si de alti organizatori, chiar si de FRR la YO DX VHF, UHF, SHF. Stiu asta deoarece cand am incercat sa le elaborez un soft de arbitrare (am aratat mai inainte cum) m-au informat ca vor sosi si loguri de la alte competitii, pe care managerul de concurs le culege de la alte asociatii sau cluburi straine. Si asta nu este nimic. Lucrurile se complica (inutil si inechitabil, dupa pererea mea) cand regulamentul FRR pentru YO DX VHF UHF SHF prevede acumularea de puncte si prin "contaminare", un adevarat "lant al slabiciunilor" dar si al hazardului, nu mai stiu daca acum mai este aceasta prevedere, dar atunci, cand m-am apucat de soft, m-a impins sa pun la punct un algoritm foarte complicat care cam semana cu a-ti scoate amigdalele prin nari, dar l-am facut. Iar "contaminarea" viza in special statiile straine din care multe, care au lucrat in alte concursuri, fie nu beneficiau de contaminare sau lipseau pe altii de beneficiul contaminarii daca nu trimiteau log si la FRR.
Parerea mea este ca cine se pregateste serios sa castige o competitie nu conteaza pe ajutor de la hazard ba, din contra, trebuie sa conteze pe o rata de validare a QSO-urilor de ca 70-80%, avand in vedere si erorile proprii. Cam neplacut, dar asta este in actualele conditii. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde yo9rij » Joi Oct 16, 2014 9:13 pm

@ Vasile,
imi aduc aminte cum Alex IV3KKW m-a intrebat anul trecut si ulterior anul acesta despre concursurile UUS din YO. ARR neimplicandu-se in organizarea de concursuri in UUS am indicat pe YO7AQF si in acelasi timp i-am comunicat lui Gusti ce si unde sa trimita calendarul competitional pentru ultrascurte. Dupa cum se vede acest lucru nu a fost realizat satisfacator nici in acest moment. Si nimeni nu ma poate acuza de reavointa sau sabotaj, etc! No Comment! 73!

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: IARU 144MHz vs Memorial YO7VS

Mesajde YO2EA » Vin Aug 21, 2015 9:25 am

Salutare iubitori de UUS,

In weekend-ul 5-6 septembrie va avea loc cel mai mare concurs de VHF al anului, IARU VHF Contest. In paralel se va desfasura Memorial YO7VS 144MHz si multe alte concursuri. Fiind un weekend dedicat VHF-ului, participarea statiilor straine a fost intotdeauna numeroasa. Sper ca din YO sa existe (cel putin) la fel de multi participanti ca la CN :!:
Voi participa din KN05RK, asl 107m. M-as bucura daca radioamatorii YO si-ar anunta participarea aici, pentru a cunoaste dinaintea concursului directiile pe care merita sa ciulesc urechile :)

Mult succes tuturor,

Zoli YO2LZA
Antena te face OM!
ex YO2LZA


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori