Participare concursuri.

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Participare concursuri.

Mesajde yo7fb » Vin Ian 02, 2015 2:21 pm

Tuturor ,La multi ani!
Stiu ca este un subiect destul de sensibil,este inceput de an si azi este "La multi ani Yo",fiid destul de rar acasa am zis sa profit de ocazie sa salut si eu prietenii, ma uit pe regulament si deja jumatate din chef dispare. Poate cinava din organizatori poate explica de ce se prefera control tip stafeta in acest, lipsit de miza ,concurs? In ce fel incurajeaza participarea in astfel de concursuri acest tip de controale ,de ce nu se poate un control simplu,aici atrag atentia tuturor organizatorilor de concursuri,toti stim ca nr. participantilor scade de la an la an , si cei care apar de obicei in astfel de concursuri se plictisesc facind apel minute in sir degeaba...


PS. acest mesaj il consider un fel de apel in banda de 80m intrun oarecare concurs YO cind deja toata lumea a lucrat cu toata lumea...

73 de YO7FB,Marius

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Participare concursuri.

Mesajde yo5ajr » Sâm Feb 28, 2015 1:11 pm

La ultimul QTC a fost anuntat de Mitrut Marius ca cei care inca nu au finalizat legitimatiile care nu au trimis cotizatia la FRR pe 2015 daca vor intra in concurs vor fi considerate doar "Check log". Multi ani de zile aceste formalitati au fost operate cu ocazia AG al FRR de catre delegati in lunile Martie. Acum s-a schimbat fara ca in 2014 sa fi fost mediatizate noile reguli. Intreb acum - oare ce participare va avea acest concurs? Iata inca o "lovitaura" data la victorie cea mare! E fabulos....vb. lu Banciu!....hi. :roll: 73 de yo5ajr Miki si....."silentio tampa" Pe romaneste: "Ciocul Mic"

yo3cbz
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:01 am
Contact:

Re: Participare concursuri.

Mesajde yo3cbz » Sâm Feb 28, 2015 4:41 pm

Buna,
Prin 1978 n-am trimis fisele de concurs la "nu stiu ce concurs" si dupa o saptamana de la limita de trimitere primesc o tidula prin care sunt instiitat ca mi se suspenda autorizatia pe trei luni.
Anul trecut am dat banii pentru legitimatie si este aproape un an de cand NU O AM,oare "acolo sunt banii dumneavoastra"...... :?:
YO3CBZ
Puiu Stefan

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Participare concursuri.

Mesajde yo5ajr » Sâm Feb 28, 2015 8:09 pm

Draga Stefan nu mi aduc aminte cum a fost acum 37 de ani dar cu siguranta a fost un abuz retragerea autorizatiei 3 luni de catre cine? FRR sau ANCOM? Zici ca anul trecut ai dat banii pentru legitimatie si nu ai! La cine ai dat si ce suma? Normal trebuia sa dai si o cerere si o fotografie de 2/3 De ce nu pui intrebarea direct lui YO3CZW Marius? Daca astfel de cazuri exista chiar de unde dau ora exacta cum e oare pe teritoriu? E trist acest miserupism din partea "alesilor". E tot mai mare "bramburiada". Vad ca ai par alb ca si mine - poate nu mai au nevoie de noi? De fapt noi ce nevoie avem de acesti orgoliosi? Ai pus o intrebare - sunt curios daca va reactiona cine trebuie, cine va drege si cum busuiocul. E trist draga Stefane dar - noi sa fim sanatosi. 73 de yo5ajr Miki

yo3cbz
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:01 am
Contact:

Re: Participare concursuri.

Mesajde yo3cbz » Sâm Feb 28, 2015 10:32 pm

Sa fi sanatos Miki,dar eu fara legitimatie nu pot participa la CR cw decat cu log de control,multumesc,NU.
73!
Puiu stefan

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

CQ WW 160M SSB

Mesajde yo5ajr » Dum Mar 01, 2015 11:56 am

Cum concursurile in SSB nu ma prea atrag ascultam banda 160m. A fost destul de animat. La mine cel mai tare vinea HG8DX cu un semnal devastator de 59+55 dB urmand de statii ca OK7FK - SP56P - RK4FD si chiar TA1CM cu 40 dB. YR8E a fost foarte activ si vinea pe 1814.3 (la un moment dat Bob era sa spuna imdicativul YO8RNI dar a observat dupa pronuntarea literey R...hi - obosela.) cu semnale intre 20 si 30 dB, am mai auzit si pe YO3HOT dar vinea slabut. Statiile YO au fost relativ putine - nu ma mir ca nu se vrea introduce banda de 160m in YODX HF CW. Curios era ca foarte multe statii lucrau in segmentul de CW de ex. TA1CM pe 1814.3 dar si DL8RDL, S56P, HV0A cu 30 dB, 9A3B etc. In acest contest la CW si statiile CW se intind pana peste 1870. Duminica spre dimineata HG8DX facea pe rand statii din W - avea si receptie buna. Propagarea a fost bunicel nici zgomotul nu era exagerat. Regret numarul mic de participare din YO. Poate la anu. 73 de Miki

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Participare concursuri.

Mesajde yo8cln » Dum Mar 01, 2015 12:08 pm

Te salut OM Miky !
Am intentionat sa participam si noi , chiar am inceput simbata dimineata dar eu eram dupa un drum dus intors vineri la Baia Mare asa ca am ratat startul de la miezul noptii incepind abia pe le 03:30 si nu am rezistat numai 4 ore ! Echipa a promis ca vine simbata sa continue , dar nu a aparut ! Eu nu am mai putut participa mai departe, terminind niste probleme la job abia la orele 23:00 , simbata. Asa ca am sa trimit check log pt. cele citeva legaturi facute. 73 ! de yo8cln

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Participare concursuri.

Mesajde yo5fmt » Dum Mar 01, 2015 1:36 pm

Neavand antena buna nu am avut intentia sa particip, dar am ascultat un pic si am ramas uimit de ce am auzit! Totusi nu am intrat in concurs cu a mea antena verticala Hustler 5BV care in loc de spicul de 80m are un trap si un fir ...cumva in stilul "battle creek antenna", mai mult am testat capabilitatile statiei TS590SG de a receptiona semnale ascunse in zgomot. Acum deja caut rezolvare ca antena sa mearga si pe 160m! Cum sa nu, cand statii de la mii de km veneu cu semnale de 59...si chiar ceva plusuri! :roll:
73 de Vasile

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Participare concursuri.

Mesajde yo5ajr » Dum Mar 01, 2015 1:38 pm

Imbatranesti Ghita - frate!....hi/ In etapa de CW si au m-am bagat fara odihna prealabila si la a doua noapte am adormit cu castile pe ureci si am pierdut fereastra spre W. Nu ai ce cauta obosit la aceste conteste. 73 Ghita

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Participare concursuri.

Mesajde YO8RNI » Mie Mar 04, 2015 7:25 am

yo5ajr scrie:Cum concursurile in SSB nu ma prea atrag ascultam banda 160m. A fost destul de animat. La mine cel mai tare vinea HG8DX cu un semnal devastator de 59+55 dB urmand de statii ca OK7FK - SP56P - RK4FD si chiar TA1CM cu 40 dB. YR8E a fost foarte activ si vinea pe 1814.3 (la un moment dat Bob era sa spuna imdicativul YO8RNI dar a observat dupa pronuntarea literey R...hi - obosela.) cu semnale intre 20 si 30 dB, am mai auzit si pe YO3HOT dar vinea slabut. Statiile YO au fost relativ putine - nu ma mir ca nu se vrea introduce banda de 160m in YODX HF CW. Curios era ca foarte multe statii lucrau in segmentul de CW de ex. TA1CM pe 1814.3 dar si DL8RDL, S56P, HV0A cu 30 dB, 9A3B etc. In acest contest la CW si statiile CW se intind pana peste 1870. Duminica spre dimineata HG8DX facea pe rand statii din W - avea si receptie buna. Propagarea a fost bunicel nici zgomotul nu era exagerat. Regret numarul mic de participare din YO. Poate la anu. 73 de Miki


Miki, eu nu am facut apel asa de jos niciodata,hi!Oi fi lucrat ceva p acolo poate.
Am scris la participari in concursuri cate ceva, sper sa punem dupaamiza si la noi pe site intreaga poveste, deocamdata abia am avut timp aseara sa descarc toate din masina, inclusiv calculatorul pe care era logul, hi.
In total 710 leg, 58 dxcc si 3 state 223748 pct Cam dezamagiti de nr de state, dar asta e , propagarea nu a ajuns si pe la noi, s-a oprit la HG8DX,hi.
A fost foarte interesant, mai ales cu doua statii din care una a fost pe run 95% din timp.
Putini participanti din YO am auzit, din pacate.
Unele statii veneau intr-adevar devastator,nici nu ma gandesc ca HG8DX nu are puterea maxima legala,hi
Deja avem o gramada de idei pentru partea tehnica de la anul,hi!
Ne-a lipsit concurenta de la YR8D :(
Am reusit sa rezistam,cu greu ce-i drept si tentatiei de a ne posta pe cluster :lol: :lol:
Una peste alta, satisfactie garantata!!

Bob


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori