Banda gentlemanilor.

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Banda gentlemanilor.

Mesajde yo5ajr » Mar Ian 27, 2015 10:59 am

Se pare ca aceasta denumire si calitate este pe cale sa fie compromisa. Cu toata aprecierile pozitive si laudabile eforturile multora in abordarea benzii de 160m ajunge pe apa sambetii daca unii cauta sa foloseasca de micile smecherii din orgolii doar ca prin ori ce mijloc sa iasa in fata. Un exemplu recent si elocvent datorita memoriei virtualului: YR8E compus din 3 operatori printre care si indicativul YO8RFS - recurge la "self spotting" la CQ WW 160m CW, acesta postand pe YR8E pe cluster in data de 24.01 ora 14:43 UTC. O incalcare grosolana a regulamentului anuntat si asumat. Tot atunci posteaza si "binevoitorii" YO8DOI si YO8RBG pe YR8E dar acestIa macar nu fac parte din echipa. Astfel de practici se fac de multi ani fiind o metoda care de regula nu este sesizat de arbitri. Metoda "suna un prieten" este practicata in YO chiar si de indicative sonore. (am o lista!) Oare chiar tot noi YO trebuie sa spurcam "gentleman,s band"? Ce satisfactii perverse si degradante! Nu va suparati fratilor dar ar fi cazul sa ne facem o auto evaluare in ce a ce priveste moralitate in competitii in care ori cum nu castigati sume colosale doar cel mult o hartie. Merita? Ce a ce am postat aici ar fi treaba decidentilor FRR ARR SRR care vad ca tac chitic. :evil:

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Banda gentlemanilor.

Mesajde YO8RNI » Mar Ian 27, 2015 11:34 am

Miki, ai perfecta dreptate,in anumite momente lucrurile scapa uneori de sub control :oops: .Din pacate e atit de generalizata treaba incit a devenit deja banala.Si asta nu numai la noi in YO, a se vedea si alte indicative...Banda asta nu mai e de mult a gentelmanilor...Statii cu sute de wati care se declara qrp sau cu kw si se declara LP, as putea sa dau si eu exemple cunoscute dar nu folosesc la nimic.Sint anumite lucruri care nu-mi convin nici mie.Insa dumneata amesteci nitel lucrurile.Noi nu cautam sa iesim in fata nimanui, poate doar a noastra:-))Nu avem vreun contract cu federatia si orgoliile noastre trebuiesc hranite doar pentru a ne justifica noua sau nevestelor noastre timpul si resursele alocate pasiunii asteia :lol: De altfel, pentru noi concursurile in sine nu sint altceva decit teste de anduranta atit a echipamentelor cit si a noastra.Si, dupa cum spuneam, o motivare in plus pentru a continua cu nebuniile:-))
Ramine totusi problema cu selfspotingul pe care sper sa o rezolvam tura viitoare.De altfel, in cw e mult mai eficient sa te conectezi la RBN decit la clusterul obisnuit.In ssb ar fi mai util:-))
73!
Bob

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Banda gentlemanilor.

Mesajde yo9rij » Mar Ian 27, 2015 11:46 am

Buna ziua Miki,
Se pare ca "binevoitorul" YO8DOI face parte din echipa, uite, apare aici in fotografiile de mai in josul paginii http://yr8e.com/.
Acum am inteles ce a dorit sa ne spuna Bob cu sintagma>>>"sa tot lucrezi asa:-)". Eu spun ca : Decat asa, prefer sa nu!!
O intrebare voi adresa organizatorilor privind situatia. Vorbim dupa ce primesc raspunsul.
Eu constat cu amaraciune ca asa se doreste a se construi o echipa nationala. Profit de moment sa intreb daca acesta a fost unul dintre motivele din memoriul intocmit de presedintele Neacsu atunci cand a cerut ANCOM/ului retragerea indicativului YP0HQ? (Bine ca ANCOM/ul are capul pe umeri si nu da curs la toate bazaconiile! Hi!) Revenind la topicul de astazi cred ca asta e dovada ca se pune accent pe fiecare detaliu, atunci cand este vorba de o noua componenta a echipei nationale, incepand de la dotarea tehnica, care este jos palaria (felicitari Bob), pana la posibilitati si modalitati de fraudare! Aici "miroase" Bob! se vede ca te/ai concentrat mult pe aspectul tehnic si mai putin pe cel moral! Hi! Poate te ajuta observatiile acestea pe viitor, chiar daca sunt facute de un membru al ARR! E usor sa fii concurent dar e greu sa fii "gentlemen"!, as putea concluziona!
Am facut aceste observatii din pozitia unuia care recunoaste curatenia morala a benzii gentlemen/ilor de pana acum. Daca considerati ca este imoral a fi moral, va invit sa sariti la gatul meu! Dar oare pozitia oficialilor FRR si a organizatorilor care este? Costa pe unii dintre noi, orgoliosi, atat de mult sa fie modesti si corecti? A fi moral, modest si corect e o chestie care atrage respectul! In atare conditii radioamatorismul YO va mai orbecai in bezna mult timp. Pacat de munca celor care au tras in concurs cinstit! Succes Bob! 73 de YO9RIJ Petrica
Pentru a proba cele spuse am atasat un material de documentare.
Fişiere ataşate
is that self spoting.doc
extras RBN
(649.5 KiB) Descărcat de 287 ori

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Banda gentlemanilor.

Mesajde YO8RNI » Mar Ian 27, 2015 12:32 pm

yo9rij scrie:

O intrebare voi adresa organizatorilor privind situatia. Vorbim dupa ce primesc raspunsul.

Nu uita sa verifici toate indicativele din concurs:-))

Eu constat cu amaraciune ca asa se doreste a se construi o echipa nationala.

Petrica, tragi discutia spre directia dorita de tine, cine a zis ceva de vreo echipa nationala, doar Miki, noi nu avem treaba cu asta.
Revenind la topicul de astazi cred ca asta e dovada ca se pune accent pe fiecare detaliu, atunci cand este vorba de o noua componenta a echipei nationale, incepand de la dotarea tehnica, care este jos palaria (felicitari Bob), pana la posibilitati si modalitati de fraudare! Aici "miroase" Bob! se vede ca te/ai concentrat mult pe aspectul tehnic si mai putin pe cel moral!

Petrica, daca de la Miki accept orice critica,nu inseamna ca accept si de la tine:-)Si nu neaparat ca est membru ARR.Dar cheatia cu moralitatea e discutabila, inclusiv in actiunea voastra cu YP0HQ, ca tot ai adus vorba.Asa ca stii tu vorba aia cu piatra....


Hi! Poate te ajuta observatiile acestea pe viitor, chiar daca sunt facute de un membru al ARR! E usor sa fii concurent dar e greu sa fii "gentlemen"!, as putea concluziona!
Am facut aceste observatii din pozitia unuia care recunoaste curatenia morala a benzii gentlemen/ilor de pana acum. Daca considerati ca este imoral a fi moral, va invit sa sariti la gatul meu! Dar oare pozitia oficialilor FRR si a organizatorilor care este? Costa pe unii dintre noi, orgoliosi, atat de mult sa fie modesti si corecti? A fi moral, modest si corect e o chestie care atrage respectul! In atare conditii radioamatorismul YO va mai orbecai in bezna mult timp. Pacat de munca celor care au tras in concurs cinstit! Succes Bob! 73 de YO9RIJ Petrica
Pentru a proba cele spuse am atasat un material de documentare.


Altfel, am recunoscut ca din prea mult avint muncitoresc, si nu din orgolilul de care vorbesti,unii au facut si niste greseli, vom tine cont de ele pe viitor.Interesul nostru e departe si de cel al vostru si de cel al federatiei...

Bob

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Banda gentlemanilor.

Mesajde YO8DHD » Mar Ian 27, 2015 12:58 pm

Eu cred ca a fost o greseala a incepatorilor pe care Bob o va remedia. Din punct de vedere a postarii lui Petrica, daca vrei sa lovesti in cineva nu trage in toti. YO8DOI si YO8RBG nu sunt membri ai echipei, nu fiindca nu au fost invitati ci fiindca nu au timpul necesar si nu vor sa incurce membrii echipei. Daca la voi in Buzau aveti 2 cluburi si sunteti membri la doua asociatii/federatii diferite din varii motive, aici in Botosani incercam sa il sprijinim pe Bob care chiar vrea sa faca ceva, cu ceea ce putem fiecare, unii la intins fire si inaltat antene (a se vedea vechiul toppic al lui Bob despre pilonul sau), altii doar moral. Pentru prima data de cand practic radioamatorismul (de prin "76 ca receptor) in judetul Botosani s-a trecut peste orgolii si s-a coalizat o echipa care vrea sa faca ceva trecand peste orgoliile de genul cine are cea mai tare jucarie. Multumim celor care ajuta in dezvoltarea acestei echipe si corectarea greselilor aferente oricarui inceput.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Banda gentlemanilor.

Mesajde yo9rij » Mar Ian 27, 2015 1:12 pm

Bob sa stii ca nu am nimic cu YR8E sau cu alte statii prezente in concurs. E o chestie de morala, pentru ca asa cum spuneai ca fenomenul sa generalizat si cred ca e timpul sa luam atitudine tocmai pentru ca sa generalizat si el nu reprezinta un aspect normal pentru radioamatorii YO. Asa pot spune ca desi am rulat in conditii modeste am reusit doar 621 QSO/uri, 49 tari, in 19 ore cu 150W, asistat, si am avut curiozitatea sa ma uit si sa caut sa invat de la toate statiile aflate pe banda din YO, se pare ca m/am inselat. Daca te referi la YO3APJ Adrian, pe care il respect in egala masura dar nu il inteleg cum de il posta de zor fica sa Alexandra YO3ISA, sa stii ca am observat. Daca mai ai si alte exemple, care mi/au scapat, te rog sa le expui pentru a invata din ele. Daca accepti critici sau nu chiar nu ma intereseaza. De fapt a accepta o critica chiar e dovada ca nu esti posesorul unor orgolii. Daca as spune lucruri pe care nu le/as fundamenta as mai zice. In ce priveste YP0HQ, te asigur ca va fi prezent in toate marile concursuri dupa cum a/i observat. Daca deranjeaza atunci as vrea sa stiu cum? Probabil in acelasi fel in care deranjeaza si pe DR1A CU DL1A (http://www.qrz.com/)Hi! Ai fi patetic sa tot insisti cu chestia asta, fara fundament! Este de apreciat faptul ca ai recunoscut self spoting/ul si cred ca firesc urmatorul pas este sa vedem un YR8E CHECK LOG!! Sunt convins ca si alte statii iti vor urma exemplu!
@DAN YO8DHD, Topicul nu are nici o legatura cu ce avem sau nu avem noi la Buzau! Nu are nici o treaba una cu alta. Era vorba de participarea in concurs si de ceva aspecte morale ale participarii. Departe de mine gandul de a lovi in cineva! Cam asa vad eu lucrurile! 73! de YO9RIJ Petrica

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Banda gentlemanilor.

Mesajde YO8DHD » Mar Ian 27, 2015 1:20 pm

Nu ma intereseaza ce aveti voi la Buzau, doar vroiam sa punctez ca YO8DOI si YO8RBG fara sa faca parte din echipa au ajutat la intinderea contragreutatilor de unde si aparitia lor in poze. Apropo, fiind aproape de statia 110kV unde am avut treaba am trecut si eu pe la ei impreuna cu YO8SAI doar cu suportul moral, cum se zice popular la spartul targului.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Banda gentlemanilor.

Mesajde yo9rij » Mar Ian 27, 2015 1:36 pm

Am o intrebare simpla: Daca doar ati intins contragreutati cum a fost posibil ca in decurs de 20 minute (
YO8RBG 1 822,00 Romania YR8E 1757z 24 January ROMANIA 160m/Cw
YO8RFS 1 822,00 Romania YR8E 1743z 24 January ROMANIA 160m/Cw
YO8DOI 1 822,00 Romania YR8E 1737z 24 January ROMANIA 160m/Cw), aceste statii care nu faceau parte din echipa dar se aflau la statie fiind in trecere au postat pe cluster YR8E. Sincer nu inteleg pe cine vreti sa prostiti! Pentru sustinerea celor afirmate va rog verificati aici: http://dxfor.me/?_s=YR8E
73! de YO9RIJ Petrica

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Banda gentlemanilor.

Mesajde YO6EX » Mar Ian 27, 2015 1:48 pm

Constat că la noi în YO încă nu s-a aflat că în marile echipe ale lumii, în IARU, CQ-WW, WAE etc, pe lângă operatori, bucătari, cafegii, există o echipă de postaci, care stau pe la casele lor şi au sarcina de a posta pe cluster indicativele echipei şi de a face un QSO cu staţia în cauză, pentru a aduce puncte.
Postarea de către prieteni, membri de familie sau angajaţi special, este deja o realitate de-a lungul şi de-a latul planetei.

Cu ce este mai cinstit folosirea unui remote si apoi să te lauzi cu rezultatele obţinute din mijlocul unui oras mare?

73
YO6EX

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Banda gentlemanilor.

Mesajde YO8DHD » Mar Ian 27, 2015 1:52 pm

Buna ziua din nou. Discutia deja oboseste si nu mai continui. Consider ca a fost o greseala din care sper ca membrii echipei au invatat si multumim inca o data celor care prin sfaturile si atentionarile lor ajuta echipa sa evolueze. O zi buna tuturor.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori