"Liniste" dupa IARU 2015

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde yo5ajr » Joi Iul 23, 2015 9:53 am

Petrica - cu tot respectul....daca-i bal sa fie bal. Sugerezi ca YR0HQ a incalcat regulile ANCOM. Pai sa expui in clar ce si cum, eu nu am de ce sa ma tem. (Sau am facut parte fara sa stiu dintr-o banda de nelegiuiti?) "Realizarile marete al FRR"....sa fim seriosi - daca mai apare ceva pozitiv in FRR aceste NU apare prin grija "corifeilor" incompetenti din FRR, - apar in exclusivitate prin spiritul de sacrificiu si pasiune a radioamatorilor implicati ca si in echipe HQ. Din pacate CA al FRR ne forteaza prin ignoranta acuta la o inversunare spre fundamentalism dar voi prin carizma si intelegere ar trebui sa lasati "loc de intors" spre prietenie si colaborare cu radioamatorii din cluburile afiliate FRR care sunt satui de trufia si incompetenta celor din conducere iar faptul ca vocea nemultumirilor nu exprima pe fata toti, datoreaza frica de a pierde si bruma de sprijin, ca locatii, cati-va gologani pentru concursuri etc. Mie sau altora, un SG sau Presedinte nu poate sa impuna sa spurc colegii fie din ARR sau SRR. Dictonul "daca nu-mi esti amic, esti inamic" in radioamatorism nu are ce cauta! 73 de Miki

yo8bge
Mesaje: 45
Membru din: Lun Noi 28, 2011 6:16 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde yo8bge » Joi Iul 23, 2015 11:18 am

"Nu mor caii cand vor cainii!"
1.http://www.arrl.org/general-rules-for-a ... low-30-mhz
2.http://www.ok1rr.com/tubes/gu43b.pdf
E nevoie de putina "Liniste"
"Liniştea este intenţia de a stăpâni efectele agitaţiei excesive. Liniştea este sera în care se cultivă înţelepciunea."
73,s!
YO8BGE

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde YO9IRF » Joi Iul 23, 2015 11:36 am

YO8DHD scrie:@YO9IRF Interpretarea e oarecum gresita. Daca inteleg bine ei au operat indicativul YR0HQ, un indicative de club care are voie oficial 1k. Acum pe baza unei declaratii date, care poate fi luata si ca o lauda nu se descalifica o echipa. Ca FRR este cum este, ca noi o criticam e una. Dar sa critici niste oameni care au vrut doar sa ajute echipa aceasta, nu a FRR-ului chiar daca acesta puncteaza cu rezultatele ei nu mi se pare corect. Am spus-o de cativa ani si o mai repet. Poate ca ar fi bine ca girul acestei echipe sa fie dat de YO DX Club, un club de performanta al radioamatorilor romani. Dar acesta nu este reprezentantul la IARU si poate aceasta este miza si nu neaparat cine si cum lucreaza.


Indicativele de club au sufix din 3 litere, din care prima este K. YR0HQ este indicativ special si nu indicativ de club, iar pentru folosirea lui se aplica limitarile clasei de autorizare ale operatorului.

Stiu ca nu e corect fata de ei sa ii critic, sunt destul de sigur ca au facut-o doar din pura dedicatie si bune intentii. Cat de corect e insa fata de ceilalti participanti care au respectat limitarile legale ?

Razvan, YO9IRF

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde YO2EA » Joi Iul 23, 2015 11:48 am

HF Contests - General Rules

1.3 The total transmitter output power per band for any high power entry in any category for an ARRL Contest is either 1500 Watts PEP or the maximum allowable power level established by the national licensing authority of your country, whichever is lower.

Este ceva neclar aici?

73!
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde YO8DHD » Joi Iul 23, 2015 12:22 pm

Daca doresti sa discutam pe regulament putem. La fiecare indicativ special exista un petent, persoana fizica sau juridica in cazul nostru statii individuale sau de club. Acesta trebuie sa posede o autorizatie valabila. In cazul nostru petentul este FRR care a solicitat acest indicativ special, cu toate reglementarile privind autorizatia sa. Daca ANCOM I-a acordat aceasta autorizatie inseamna ca FRR poate folosi puterea acordata unei statii de club adica 1k. NU I-au apararea FRR. Aici doar apreciez o mana de oameni care si-au pus la dispozitie echipamentele, timpul si de ce nu banii pentru a duce mai departe o traditie. Atat. Restul e polemica si hai sa nu fim ipocriti OM2500 iti spune ceva? Cred ca sunt printre noi radioamatori care detin si folosesc acest final. Si din FRR si din ARR si "pe persoana fizica".

YO4AAC
Mesaje: 46
Membru din: Joi Iul 08, 2010 8:40 am
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde YO4AAC » Joi Iul 23, 2015 12:37 pm

Dupa ultimile mesaje,se pare ca nu mai este "Liniste dupa IARU 2015" hi!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde yo5ajr » Joi Iul 23, 2015 1:11 pm

Daaa....liniste mare "mon sher" - daaa....caldura mare. Acum e vremea "principiilor" intr-o padure fara rost....hi.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde YO3JW » Joi Iul 23, 2015 3:20 pm

"Radioamatorii YO, afiliati sau neafiliati, au dreptul de a alege in ce echipa se inscriu daca doresc sa participe la CM IARU HF, asa cum neafiliatii sunt vrand, nevrand, sunt reprezentati la IARU. YP0HQ reprezinta pe cei care nu isi permit sa incalce regulamentul ANCOM. IARU va oferi dispensa de participare in spiritul competitiei, dupa cate cunosc. Acum YO3JW va intelege pentru ce se constitue echipa YP0HQ, si va intelege ca YP0HQ nu se constituie pentru a pune "talpa" realizarilor marete ale FRR! Din pacate, asa cum ne-am obisnuit, YO3JW@ Co, au viziune limitata asupra evenimentelor si a situatiei in ansamblu. Succes 73!"
Din gandirea profunda a lui YO9RIJ, justitiarul radioamatorismului romanesc, purtator de cuvant!
Ati inteles?
YP0HQ nu incalca regulamentul ANCOM. Dar folosirea indicativul cu "HQ" nu induce in eroare participanti care in marea lor majoritate folosesc "HQ" pentru a arata ca sunt echipe nationale si ca acorda un multiplicator suplimentar!
Sa nu zica ca au ales YP0HQ ca suna mai scurt sau ca este mai frumos!
Indicativul a fost solicitat pentru a incurca pe cei din concurs, acesta semanand aproape la fel cu YR0HQ. Sa nu ne ascundem dupa deget!
Ei pot sa zica ce vor....
Ehipa YR0HQ in CM IARU a reprezentat Romania. Ca cei din ARR nu vor sa participe e treaba lor, dar sa stea cel putin alaturi, si nu contra!

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde YO9HSW » Joi Iul 23, 2015 3:57 pm

Eu nu inteleg, impune IARU ca Romania sa fie reprezentata de echipa FRR?

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde YO8DHD » Joi Iul 23, 2015 4:12 pm

Este vorba de regulamentul concursului care prevede ca statie reprezentativa (HQ) indicativul structurii nationale afiliate la IARU de regula avand terminatia HQ cotata ca multiplicator. Structura FRR este cea care este deja afiliata la IARU deci ea ne reprezinta fie ca vrem fie ca nu vrem in raport cu IARU, in cazul de fata si in acest concurs la categoria HQ. De fapt operatorii sau macar unii dintre ei nu cred ca au raspuns chemarii FRR ci celui care coordoneaza aceasta echipa de multi ani YO3APJ.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori