YO DX HF Contest 2015

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO8SSB » Dum Aug 28, 2016 9:52 am

Subiect inchis.
Trimis log de control!

SOAB SSB - ora 09 500 qso ;)

73' YO8SSB

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO8RFS » Dum Aug 28, 2016 10:45 am

@yo5pqq
Bravoo !!!
URAAAAAAAAAAAAAA !
A murit si CAPRA vecinului !!!!!!! :lol: :mrgreen:

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo8cln » Dum Aug 28, 2016 11:15 am

Sint departe de YO (in vest) , dar mai arunc cite o privire ! Cit de justitiari sintem ! Mai cauti si la altii ? Sau o fi fost Luc (yo8ssb) pe la Baia Mare ?
Daca continua lua titlul (Luc) . Succes celor care au ramas ! Greseala e gresala !
Am zis de la inceput : nu e indicat sa participati ! Un contest impartit intre hami cu 15 lei si cei fara ! Inca o data succes ! 73 ! de yo8cln.


Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo8rhm » Dum Aug 28, 2016 2:30 pm

Excesul de zel se plateste...
Acum doi ani echipa YR8E perrdea, cu onoare, primul loc in CQ 160m, in favoarea altei echipe, tot din aceiasi cauza. Acest lucru trebuis sa dea de gandit participantilor pentru a nu se mai intampla acest lucru, macar din respect pentru efortul depus, logistic si fizic, de ceilalti coechipieri.

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo4bxx » Dum Aug 28, 2016 10:39 pm

Pentru YO8SSB: Lucian, te rog sa nu faci greseala de a trimite log control. E pacat de munca ta. Azi`noapte te-am urmarit cum lucrai in 80m. Te auzeam la Techirghiol foarte bine, cu modulatie splendida si nu am vrut sa te intrerup din QSO-urile pe care le faceai. Lucrai perfect! La fel lucra si Ovidiu YO9XC pe care mi-am permis sa-l contactez si sa-l felicit pentru felul cum lucreaza, la fel si cu Popica YO5DDD. M-am bucurat sa aud la un moment dat in 80m 7-8 statii YO care, una langa alta, faceau apel pentru concursul nostru YO DX. Lucian, cred ca te-ai pregatit intens pentru acest concurs si nu e de dorit ca sa renunti la punctele acumulate. Si mai cred ca nu ai nici-o vina pentru cele aparute aici, pe forum. Daca am pica pe cineva, ii postez indicativul pe cluster... Este convingerea mea.
Eu mi-am propus ca in acest concurs sa fac 100 QSO-uri, dar am realizat doar 93. Particip de placere si sunt multumit. In 10 m SSB nu am reusit nici-o legatura. In 80m am facut doar 11 QSO-uri (QRM foarte pronuntat), cele mai multe in 20m = 48. Si mi-am testat antena, un dipol 2x20m.
Am auzit multe statii YO, multe indicative noi, pe care nu le-am mai auzit si asta m-a bucurat. Ii felicit pe toti cei care au lasat problemele curente deoparte si au lucrat in concursul nostu YO DX.
Toate cele bune! YO4BXX Cornel

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo8cln » Lun Aug 29, 2016 8:47 am

Lucian a decis ,atunci pe loc sa opreasca si sa trimita log control (era ora 9:00 cfr si avea 500 qso).Targetul era , banuiesc sa depaseasca 1000. Am urmarit un pic clusterele si am vazut statii din YO care apareau postate de indicative ale nevestelor , ficelor , prietenilor...Exista o aversiune crincena impotriva celor care fac performanta in YO inclusiv cei de la AS Dorna DX Grup. Va spun ca s-a mers prea departe... Dar toate la momentul potrivit. Lucian a gresit desi stia ca este urmarit ! De ce intrebati-l pe....
Mny tnx OM Cornel pentru sustinere ! Vom continua in concursurile mari.
La YO hf dx vor ramine miine poimiine numai cei cu 15 lei pt. frr. 73 ! de yo8cln.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO3JW » Lun Aug 29, 2016 1:09 pm

Salut
In regulamentul de la concurs scrie:
"i. Se interzic şi se pedepsesc cu descalificarea, următoarele:- self-spotting (postarea propriului indicativ pe cluster)"
In traducere inseamna ca eu YO3JW nu ma pot auto-posta ca sunt undeva si ca lucrez in concurs. Daca insa postarea este pentru YO3JW, dar de la un alt indicativ autorizat, unde nu sunt titular si nici nu folosesc acea statie ca operator in concurs, consider ca aveasta prevedere nu este incalcata.
Concursul este deschis tuturor participantilor din lume si din YO. Cu sau fara acei 15 LEI tot mentionati cu obstinenta ca ar aduce o discriminare. Sunt categorii la care insa se cere ca participantul sa fie membru FRR cu plata taxei anuale de 15 LEI, asta, daca doresc sa participe la categorii unde se acorda titlul de Campion National. Vrei sa lupti pentru un titlu sportiv, trebuie sa fi sportiv.
Cum poti fi categorisit sportiv? Simplu! Fiind membru cu "patalama" la una din structurile sportive afiliate la FRR. Asta incluzand si acea taxa anuala de 15 LEI.
In rest oricine poate participa la orice concurs unde nu se acorda titlu de Campion National, dar trebuie sa ai autorizatie de la ANCOM.
Sper sa ne vedem la Tg. Neamt!

Pentru cei care vor sa stie mai multe!
Din Legea Sportului;
"Art. 13
(1) Prin sportul de performanta se urmareste valorificarea aptitudinilor individului intr-un sistem organizat de selectie, pregatire si competitie, avand ca scop ameliorarea rezultatelor sportive, realizarea de recorduri si obtinerea victoriei.
(2) Sportivii de performanta sunt persoanele care practica sistematic si organizat sportul si participa in competitii cu scopul de a obtine victoria asupra partenerului, pentru autodepasire sau record.
(3) Pentru a participa la competitiile sportive oficiale locale sau nationale un sportiv de performanta trebuie sa fie legitimat la un club sportiv.
(4) Evidenta legitimarii si transferarea sportivilor sunt in competenta federatiilor sportive nationale, a ligilor profesioniste si a asociatiilor judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, potrivit statutelor si regulamentelor federatiilor sportive nationale.
(5) Sistemul competitiilor sportive oficiale pe ramuri de sport este elaborat si organizat de federatiile sportive nationale, potrivit statutelor si regulamentelor acestora."
"Art. 14
(1) In conditiile legii si in conformitate cu prevederile cuprinse in statutele si regulamentele federatiilor sportive nationale si internationale, sportivii de performanta pot fi:
a) amatori;
b) profesionisti.
(2) Sportivul profesionist este cel care pentru practicarea sportului respectiv indeplineste urmatoarele conditii:
a) obtine licenta de sportiv profesionist;
b) incheie cu o structura sportiva, in forma scrisa, un contract individual de munca sau o conventie in conditiile Codului civil. "
"Art. 87
Incalcarea dispozitiilor prezentei legi atrage raspunderea disciplinara, materiala, civila, contraventionala sau penala, dupa caz.

Art. 88
Constituie contraventie urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
a) incalcarea dispozitiilor art. 13 alin. (3), prin admiterea de catre organizatori a participarii la competitiile sportive oficiale inscrise in calendarele federatiilor sportive nationale pe ramuri de sport; "

Deci unde e lege, nu e tocmeala......deci se pare ca ceea ce am scris nu este in spiritul Legii. Scuze!
Ultima oară modificat Lun Aug 29, 2016 2:07 pm de către YO3JW, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo9rij » Lun Aug 29, 2016 1:59 pm

Nu cei 15 lei este problema! Problema este ca nu poti fi "sportiv" concurand in conditii diferite! Eu cu 10 el/1kw yagi in 20m nu pot sa fiu deloc "sportiv" comparativ cu Pit care are o simpla verticala in aceeasi banda! Dupa cum se observa "sportivitatea" se reduce la cat aluminiu ai deasupra casei ceea ce nu e corect si mai ales nu este sportiv! Cand veti intelege diferentele atunci voi deveni cel mai sportiv cu putinta! 73!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo8cln » Lun Aug 29, 2016 2:00 pm

Ce este la Tg. Neamt ? In Week end-ul 3-4 sept. este IARU in 2 m , un concurs important ! 73 ! de yo8cln.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori