YO DX HF Contest 2015

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

YO DX HF Contest 2015

Mesajde n2yo » Lun Aug 31, 2015 9:02 am

Desi nu intentionam sa particip la editia din acest an, m-am razgandit datorita unei modificari de ultima ora in regulament pe care conducerea FRR a efectuat-o la doar o saptamana inainte de concurs.

Conditiile de propagare au fost foarte proaste, datorita unei perturbatii geomagnetice care a durat mai mult decat se anticipase. Benzile au revenit la normal doar spre sfarsitul concursului. Cu o ora inainte de final nu aveam in log mai mult de 9 QSO-uri in banda de 15 metri, reusind pana la urma sa adaug in ultimele minute inca vreo 50.

Datorita dificultatilor de a realiza fluent legaturi in acest concurs, concurenta obisnuita pe care o aveam la alte editii (K3WW, AA3B, K3ZO, K1LZ), in acest an a fost foarte subtire, asa incat nu prea au existat statii nord americane cu care sa compar scorul obtinut, caci nimeni nu a tras prea tare. Pe partea europeana insa am observat o participare consistenta, numere de control mari si de asemenea, am auzit multe statii YO, unele cu semnale excelente.

Conditiile tehnice pe care le-am avut au fost foarte bune, operand si in acest concurs de la statia multi-multi a lui NR4M. Am avut unele necazuri cu doua concursuri locale - Kansas QSO Party si North American SSB Sprint, fiind nevoit in dese ocazii sa explic operatorilor care ma contactau ca eu nu lucram in aceste concursuri americane, apoi sa descriu pe scurt regulamentul de la YO DX HF Contest pentru ca sa primesc imediat controlul 001.

Am fost incantat sa lucrez multe statii YO, dar si statii straine vorbitoare de limba romana. Foarte activ a fost si Sandu YO3ND care aflandu-se in Canada a folosit indicativul VE2/YO3ND si pe care l-am lucrat pe toate benzile, mai putin cea de 10 metri. Avand in vedere dificultatile pe care le-am avut sa copiez statii europene si YO, nu mi-am putut face o imagine despre participarea YO pe judete. Sper ca in acest an sa fi fost cel putin cate un reprezentant din fiecare judet. M-a bucurat sa aud indicativul YO9KIH din IL, judet care nu a fost prezent la editia 2014.

Iata si scorul obtinut. Multumesc tuturor statiilor YO pentru legaturi si multiplicatori!

Call: N2YO
Operator(s): N2YO
Station: NR4M

Class: SO Mixed HP
QTH: VA
Operating Time (hrs): 17
Location: USA
Summary: Compare Scores
Band CW Qs Ph Qs Mults
80: 9 0 8
40: 155 63 63
20: 310 29 75
15: 61 0 36
10: 1 0 1
Total: 599 92 183 Total Score 516,792

Toti participantii sunt invitati sa transmita scorul obtinut si eventuale alte comentarii la aceasta adresa.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo9rij » Lun Aug 31, 2015 11:42 am

Asa cum precizam si in postarea post concurs, am observat o prezenta destul de numeroasa a statiilor YO in concurs desi au fost operatori "consacrati" in fraudare, care au lucrat si cu cate trei indicative diferite si care duc din nou in eroare numarul real al participantilor. Ma gandesc ca acest comportament este generat de dorinta de a umfla artificial minimul de 10 participanti "legitimati" necesari la fiecare categorie realizata in cinstea MTS, pentru acordarea medaliilor mult ravnite. Oare cum va arata clasamentul general? Hi! Daca asa stau lucrurile nu pot spune decat: RUSINE! Faptul ca ar fi fost timp de a lucra si in banda de 1,8MHz, unde, pe timpul concursului, auzeam statii UA9 chemand CQ CQ DX, imi intareste convingerea ca altfel ar fi aratat log-ul cu cateva QSO-uri in aceata banda. Poate organizatorii se mai gandesc, desi cred ca este binevenit un CQ WW 1,8MHz al YO, organizat de altcineva. E o idee care cred ca ar face cinste radioamatorilor YO! In aceeasi idee propun ca FRR sa "decapuseze" YO DX HF Contest de categoriile hilare si sa realizeze un WRTC YO in paralel cu YO DX HF Contest, unde cei cativa "legitimati" sa isi arate maiestria si sa isi castige respectul intregii comunitati a radioamatorilor YO. Conditii similare de participare nu ar face decat sa evalueze corect si fara risc de interpretare, valorilor obtinute. Nu pot trece cu vederea faptul ca propagarea slaba a impus strategii de RUN ceva mai dificile, mai ales in lipsa vadita de statii DX. Poate ca anul asta a fost doar YO HF Contest nu YO DX HF Contest! Sper pe anul viitor ca se vor schimba radical lucrurile in organizare astfel incat sa fie mai bine! Felicitari participantilor! 73 de YO9RIJ Petrica

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo2msb » Lun Aug 31, 2015 5:14 pm

yo9rij scrie:cred ca este binevenit un CQ WW 1,8MHz al YO, organizat de altcineva.

Hmmm! EXTREM de interesanta ideea! Facut poate undeva in perioada Sarbatorilor de Iarna, sa poata tot omul sa stea si noaptea la vanat in 160m fara a fi chior de somn luni dimineata la munca. Si deasemenea departe de perioada in care se organizeaza CQ WW 160, ca sa nu existe neintelegeri.
crocodil de munte

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo5ajr » Lun Aug 31, 2015 7:15 pm

160m este una din pietrele de incercare in radioamatorism. Nu e intamplator ca a primit denumirea de "gentleman,s band" unde in general apar mai mult sau mai putin ham-i consacrati. Daca ai motivare pentru ceva, nu te sperii de eforturi iar apoi cu cat mai greu obtii un rezultat esti rasplatit moralmente din plin. Am mai propus ca in YODX HF sa introduca si 160m ca si alti vecini dar "scepticii" din CA al FRR nici nu vreau sa auda asa ceva. Motivatiile si argumente contra se contrapun cu insusi spiritul radioamatorismului. Eu am inceput cu o antena filara de 27m cu o bobina la capat pe un pet de 2l....si a mers. Daca vrei - poti. 160m este si ramane o provocare prin dificultatile sale dar o provocare nobila, cere o rabdare si o consecventa imensa dar in primul rand motivatie pura de radioamatorism.
73 de Miki

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO8RNI » Lun Aug 31, 2015 7:20 pm

Petrica, ceva nu pare a fi in regula cu scorul tau, la aproape 1000 de legaturi doar aproape 350 000 de puncte??Cate tari ai avut lucrate?Poate UCX nu a calculat chiar corect punctajul, poate mai trebuie sa "discuti"cu creatorul lui,hi!Sau poate e gresit calculat la N1MM, dar se cam pupa punctajele mele cu cele de la YR9F sau YO9HP si YP9W, luate de pe cqcontest,deci cred ca la tine e o problema.
Altfel, desi 160m e banda preferata, nu prea vad un motiv real sa fie introdusa in concurs, ce folos, sa faci 20-30 de legaturi cu chiu cu vai?Cu ce ar ajuta?
Oricum sunt foarte putine statii romanesti care ar lucra.Nu mai spun ca asta ne mai lipseste noua, un cqww national in 160m:-))Uita-te cati participa in Savopol, care e si in sezon si ai sa vezi de ce zic asta.
Am pus si eu cateva impresii aici si la noi pe site, mie mi-a placut concursul, participarea mi s-a parut chiar buna, propagarea nu prea grozava.Am auzit cateva statii dx spre final cu multisoare legaturi, 1300-1400, deci s-a lucrat destul de serios.
Legat de regulament, eu am doua probleme, limitarea numarului de operatori la doi pentru multi op, nu inteleg ratiunea, si problema statiilor care nu trimit log si care inseamna puncte pierdute pentru noi....In rest, numai de bine:-))

Bob

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO5PQQ » Lun Aug 31, 2015 8:53 pm

Pentru mine a fost o experiență extraordinară, practic mi-am depășit cu mult așteptările de la mine...față de cât credeam că sunt în stare în a copia CW, dat fiind că sunt începător și cu cerneala udă pe autorizație încă. Nu mi-am propus decât să particip cât pot, ca dovadă că în 40m am încropit repede un inverted V în dimineața de dinainte de concurs. Participarea mea a reprezentat o sumă de aspecte pozitive bifate: prima experiență de contest N1MM cu operare din PC, deși de multe ori am bătut din cheie dat fiind că nu știu să trimit din N1MM exchange-ul primit spre confirmare (m-ar fi ajutat), a reprezentat un bun test de antenă și rotator, cu care încă nu sunt familiar, un exercițiu de orientare a antenei și câte multe altele!
Sunt foarte fericit că am participat, apreciez fiecare QSO făcut și mulțumesc tuturor pentru QSO-uri, dar mai ales lui Ciprian N2YO pentru cele 2 legături făcute.
Poate mă lămurește și pe mine cineva de unde obțineți exact statisticile puse de voi, eu doar așa am găsit în N1MM la stats.

73 de YO5PQQ Sorin

Band Mode QSOs Pts DXC
3.5 CW 37 156 14
7 CW 119 520 25
7 LSB 12 56 6
14 CW 123 620 9
14 USB 123 524 29
21 CW 60 296 23
21 USB 9 36 2
Total Both 483 2208 108
Score: 238,464

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo9rij » Lun Aug 31, 2015 8:57 pm

Bob, intradevar scorul este gresit calculat. Am sesizat ironia, dar... macar eu atat am putut face in legatura cu introducerea concursului in lista programului UcxLog. In rest nu mai comentez in legatura cu subiectul! Totusi voi studia problema, se pare ca am fost logat ca statie DX. Multiplicatori am avut 156, si cu siguranta se va recalcula scorul. In ceea ce priveste problema benzii de 160m, ar fi mai simplu de introdus in YO DX HF Contest, pentru ca YO DX Clubul are sectiune si pentru performantele membrilor in 160m! Dupa cum se observa, faptul ca introduci o banda noua nu deranjeaza pe nimeni, din contra, se mai motiveaza spre participare un numar mai mare de statii YO. Faptul ca nu se introduce aceasta banda, vad ca limiteaza bunele impresii despre contest, ca sa nu zic altceva! Felicitari pentru rezultate, desi ma asteptam ca la potentialul afisat sa rupeti bariera de 1500 QSO-uri! 73 de YO9RIJ

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO8RNI » Lun Aug 31, 2015 9:23 pm

yo9rij scrie: Felicitari pentru rezultate, desi ma asteptam ca la potentialul afisat sa rupeti bariera de 1500 QSO-uri! 73 de YO9RIJ


Petrica, daca te referi la motanul din poze, sa stii ca mi-a fost frica sa-l las sa ne ajute, ma temeam ca ar putea sesiza cineva si am fi fost descalificati ;) :) Desi tare ar fi vrut sa tasteze si el cateva indicative :lol: Nu mai spun ca era sa ne puna pe cluster de cateva ori :lol:

@YO5PQQ
Felicitari pentru participare, chiar spuneam in comentariul de pe site-ul nostru ca astfel de concursuri sunt perfecte pentru cei aflati la inceput, nu sunt nici prea aglomerate ca si concursurile mari gen cq,dar totusi destul de antrenante!!
Statistici poti obtine si din programul n1mm de la view-statistics cred, nu il am instalat acum pe calculatorul asta, sau poti incerca cu un program pe care l-am descoperit si eu de curand, SH5, il gasesti pe net, e vreo 20 de euro parca.

73!
Bob

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

COINCIDENTE STRANII LA YODX HF CONTEST.

Mesajde yo5ajr » Mar Sep 01, 2015 1:34 pm

In acest an in pragul YODX HF eram cu antecedente de mari eforturi pentru care m-am limitat doar la ascultarea simfoniei acestui contest in care participarea a fost destul de numeroasa dar propagarea parca a fost mai slaba de cat in anul precedent. Consultand clusterul F5LEN constat insa ca si in acest an s-a repetat smecheriile tipic Balcanice, fapte pe care cred ca chiar si un prieten de al meu, "cavaler muscelean" - foarte vocal, ar judeca aspru. (nu stiu de ce nu face insa) Daca consultati pe cluster indicativul YR90IARU, veti observa (afurisitu de memorie virtuala) ca acest indicativ este postat de doua ori in 40m, odata pe 20m apoi si pe 15m de indicativul YO9HXC - dar acest ultim indicativ nu era printre participanti, avand vizibila sarcina de postare preferentiala. Acum nu stiu cine a fost op. la frumosul indicativ IARU dar nu cred ca aceste postari coincid cu moralitatea IARU si nici cu regulamentul concursului. Astfel de practici la indicativele incriminate din districtul 9 se mai regasesc si in YODX HF din 2014 dar si la alte indicative chiar de marca fara ca CA al FRR sau arbitri concursului sa aiba o pozitie. Poate un anume preot ar ierta aceste practici "oculte" dar radioamatorii in mod normal NU! Astfel de practici dar si multe altele ar trebui in mod normal sesizate si de Comisia de Disciplina (Calcaiul lui Ahile al FRR) din care si eu fac parte drept pentru care am facut public. 73 de Miki
Ultima oară modificat Mie Sep 02, 2015 8:33 am de către yo5ajr, modificat 1 dată în total.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo8cln » Mar Sep 01, 2015 4:16 pm

Exista undeva o situatie cu logurile primite ? 73 ! de yo8cln.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori