Conflict programare concursuri

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO6EX » Joi Feb 04, 2016 12:47 pm

Si pentru ca a venit vorba despre inaintasi, atasez o poza cu G. Pataki YO2BO din anul 1958, la Casa Pionierilor Timisoara (YO2KAC) unde era profesor.
Mai tarziu a devenit WB2AQC (SK), ale carui povestiri au aparut si pe acest sait.
Nu in ultimul rand amintesc si de sutele de kg de reviste si carti daruite radioamatorilor YO.

Daca nu ma insel, baiatul care scrie un QSL este viitorul YO2BI, apoi YO7BI acum SK.
Iar baiatul din fundal, cu castile pe urechi este viitorul YO2FU apoi YO3FU...
Fişiere ataşate
YO2BO-1958.JPG
YO2BO-1958.JPG (195.81 KiB) Vizualizat de 5811 ori

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO8RFS » Joi Feb 04, 2016 1:00 pm

Cred ca am deviat mult de la titlul topicului. Deci sa revenim on topic !
Chiar daca ne place sau nu, unele din observatiile facute de YO6PMX sint reale. Poate spuse prea direct, dar analizat la rece reale. Ar trebui sa ne unim eforturile
pentru imbunatatirea calendarului competitional. Nu intotdeauna ce este mult este si bun ! Personal am fost sunat de unii organizatori, sa mutam data unor concursuri cu traditii de peste 10 ani pentru a face loc unui concurs....no name. :evil:
Ar fi mai productiv sa gasim solutii decit sa sa ne balacarim unii pe altii. Pina acum nimeni nu a venit cu o idee sau solutie..... oricare, la aceasta problema. Sa ne "batem" in idei si solutii nu in atacuri personale. Mizeriile societatii le vedem zilnic pe toate canalele media si e pacat sa le lasam sa vina si sa polueze si aici.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO4SI » Joi Feb 04, 2016 10:06 pm

Au fost ca niste palme pe obraz, de am vazut stele verzi, cand am citit mai sus, scris de un distins coleg ca : "nu am participat si nu voi participa niciodata in vreun fel de concurs deoarece mi se pare debil sa strig ceasuri la rand chestii de gen 59000001 sau mai stiu eu ce nazbatii". Asta pentru ca singura mea activitate ca radioamator a ramas participarea in aceste asa zise "concursuri". Este mult radio in ele. Iar acest fenomen, radioul, continua sa ma fascineze, ca atunci cand, copil fiind, ma luau parintii la un unchi sa asculte posturi interzise. Pentru ca secera si ciocanul interziceau asta. Secera iti lua gatul, iar ciocanul iti spargea capul daca nu spuneai ca ei. M-am uitat in logul meu de hartie. Unde notez concursurile la care particip, ca sa nu uit sa trimit logul. Legaturile sunt in calculator. In ultimul an calendaristic, am numarat 74 (saptezeci si patru) de "concursuri". Marea majoritate in telegrafie. Precis e ceva in neregula cu mine! De 15 ani sunt pacient la cardiologie, cu un infarct (mare spun ei) si cu doua stenturi. Iar de 5 ani sunt si pacient la oncologie cu un ADKP. M-am retras din viata "sportiva". Este singura placere pe care o am : sa particip. La capatul celalalt al legaturii este un OM. Iar intre noi este ionosfera. E fascinant. Acum ma jenez pentru comentariul pe care l-am pus la sodajul saptamanii trecute. Si pentru articolul scris la singura participare in portabil. http://yo4krb.blogspot.ro/2013/05/yo4si ... 010_2.html
Va salut ! Mircea = yo4si

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO6PMX » Joi Feb 04, 2016 11:32 pm

Nu, totusi asta e cea mai gresita intelegere a mesajului meu! Mircea, departe de mine ideea ca a fi contestmen = a fi debil! Iar in ceea ce te priveste personal ai toata stima mea! Faptul ca mie personal, GESTUL de a comunica doar niste cifre mi se pare debil, ma priveste doar pe mine. Probabil multor radioamatori, a lipi niste sarme pentru a face un radio cu galena, cand noi deja folosim sdr-uri, li se pare la fel de debil. Sau strangerea de qsl-uri... E vorba de perceptia fiecaruia asupra radioamatorismului. Si nu pretind ca a mea e singura corecta, SIGUR NU E! Fiecare apreciem altceva si e firesc. Dar nu e firesc sa incerce careva sa-mi impuna mie ce sa fac ca radioamator! E fix problema mea! Cu atat mai mult, nu are absolut nimeni dreptul sa-mi ceara socoteala! Sunt metehne de "iepoca", dar trebuie ingropate! Si fara "memorial"... Am spus-o si o mai spun, eu personal apreciez in mod deosebit cativa contest-meni YO (in special din districtul 8), o serie destul de larga de DX-meni si o serie si mai larga de constructori.
Oameni buni, intelegeti odata, CU OBICEIURILE AM EU O PROBLEMA, NU CU OAMENII!

1. Sa te apuci sa faci comemorare la sponsorizarea familiei nu e ok, e ca un parastas la care in loc de coliva dai hartii de felicitare. Fa mai bine o diploma omagiara si macar scrie 3 randuri pe site sa priceapa omul pentru ce merite este comemorat subiectul... Si mai ales nu mai pune pe diverse site-uri poze cu racla lui x sau y la priveghi...


2. Sa imi spui mie ca daca nu sunt sportiv nu sunt radioamator iarasi nu e ok. Uite eu nu iubesc sportul. Mie imi place sa dau foc la casa cu GU-5B!.

3. Sa-mi spui ca am nevoie de "recomandarea" ta pentru a fi radioamator (am auzit ineptia asta in mod repetat in banda, cum ca ar trebui "un batran" sa gireze pentru noii radioamatori) nu e ok. Din fericire in Romania ANCOM atribuie indicative in baza unor examene, nu pe vorbele unuia sau altuia. Epoca "recomandarilor" pe baza "originilor sanatoase" a trecut!

4. Sa-mi ceri cotizatie fara sa-mi dai drept de vot nu e ok! Povestea asta cum ca voteaza "reprezentantii" iarasi e total anormala. Pai odata plecat la Bucale, ala voteaza cum il taie capul, in cel mai bun caz. Daca vrei sa-ti dau bani, accepta-mi votul! La S|impozionul National n-ai decat sa organizezi alegeri libere, democratice, la care sa poata participa toti, de la vladica la opinca!

5. Sa-mi spui ca vrei sa-mi retragi autorizatia daca nu particip la macar un concurs pe an, nu e ok. Cred ca delirezi! Deh, vine cu varsta! In Romania singura institutie care poate retrage autorizatia este ANCOM si nu reprezentantul vreunei case a pionierilor!

6. Sa activezi indicative speciale cu statii cu long wire, transmach si 5W nu e ok. Pe bune, te faci de rusine in fata oamenilor... Chiar nu gasesti unul cu 100W si o antena mai de doamne-ajuta, sa se auda macar un 56 in YO? Atunci lasa-l incolo de indicativ special...

7. Sa nu fi capabil sa citesti o amarata de hartie la un QTC si sa te balbai la indicative ultracunoscute din YO iarasi nu e ok. Nu-ti cere nimeni sa stii pe de rost speach-ul, dar macar nu silabisi la microfon... Sau daca nu poti, plateste pe cineva care poate vorbi coerent la un transceiver...

Ei uite Mircea ca ai reusit sa ma faci sa vorbesc, desi promisesem ca nu o mai fac... Pe bune, recunosc, sunt om fara cuvant! Sa ai o seara faina! Si ma bucur ca ti-au placut contest-urile.

PS mai am una:

8. NU E TREABA TA CU CE PUTERE EMIT EU! Daca ai o problema, ai 2 optiuni: imi spui in banda care e necazul si elucidam daca e de la emitatorul meu de 3KW, de la filtrul tau Murata de 3,2KHz la 3dB si 60 KHz la 60dB (cand imi dai control 59+60 si te plangi ca am 5 KHz up si 5 KHz down). A doua, te duci si depui plangere la ANCOM! Dar nu iti bati gura ca o tata prin benzi cum ca "tinerii astia dom'le vin cu niste puuuteri! Auzi acolo! 400W.! Eu demult am propus sa se limiteze in YO la 100!
Si inca una care ma scoate din sarite... "Ia sa vaz io, ce "clasa" are asta..." Iti spun eu: NU E TREABA TA!

Ok, s-a mai facut una:

Hai "xulescule" sa schimbam frecventa, ca vin rusnacii astia peste noi de ne omoara! Mai da' nu va e rusine? Sa nu fiti capabili sa va auziti intre voi de la 200 Km si sa va acopere unii de la 1500 Km (Nu vorbim despre 40m dimineata si seara sau depre 80m noaptea, atunci asa e propagarea!) ? Cica eu nu sunt radioamator adevarat! dar astia de nu se aud de la Dunare la Prut sau de la Mures la Olt? (evit sa dau nume de orase, ca suspiciunea e mare).
Si mai e una... Aaaa... pai am si eu un liniar da' nu'l folosesc, il tin sub pat... ca nu e nevoie... aici in YO si cu 80 W ne auzim.... Cum ziceai? indicativul meu? yo*##... Cum? yo*##, yo*##! .... yo*##! yo*##! Roger? Daaa... pai merge bine si antena asta cu care lucrez...
Oameni buni, pe vremea cand aveam timp sa fac apel general zilnic cate 2 ore in 20m (acum vreo 2 ani), lucrand cu 1KW tot timpul (scrieti repede la ANCOM, aveti marturisirea acum scrisa aici!), mi-a crescut factura de electricitate cu vreo 80 lei. Zilnic 2h la 1KW. Cat credeti ca v-ar creste voua la 3-400W? Si n-ar mai veni nimeni "peste voi", va garantez eu!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO4SI » Vin Feb 05, 2016 12:42 am

Hai ca mi-a placut ! Am reusit sa fac sa-ti dai drumul la ganduri draga Marcel. Voi adormi cu zambetul pe buze. Aseara am adormit greu. Sunt multe adevaruri pe care le-ai pus pe hartie. Sunt bucuros ca traim in libertate si putem sa o facem.
Dar atacurile la persoana sa cautam sa le evitam. Se pot pierde oameni valorosi.
Noapte buna tuturor !

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO6PMX » Vin Feb 05, 2016 2:45 am

Si-apoi cu atacurile astea "la persoana"... singurul caruia I-AM RASPUNS a fost yo3by, celalalt care se lua de "cerneala" mea a fost nu a primit raspuns iar cel care m-a facut ghertoi manelist, evident, nu poate fi decat ignorat... Am zis doar ca nu mai vreau "memoriale", Ghinionul a picat fix pe yo9wl, plus ca eu personal nu stiam cine a fost si ce a facut... Putea sa pice pe alt "comemorat"...

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO8TK » Vin Feb 05, 2016 7:05 am

Pentru YO6PMX.

Marcel, felicitari.Scurt si la obiect cu radiografia(reala) unei parti a radioamatorismului YO.Si cate mai sunt si nu le stim noi.73!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO9CHO » Vin Feb 05, 2016 8:55 am

Marcel, imi place stilul si franchetea ta.
Sincer, eu nu mai cred de cativa ani ca ceva se poate schimba, dar, este un bun mod de a explica, de fapt, ce inseamna "draga prietene, 59 , afara ploua...".
8-)
Pe "nenea" Raduta,asa il stiu eu , noi toti prahovenii l-am cunoscut. O dulceata de om! Am inteles foarte bine ce ai incercat sa comunici si sunt in rezonanta cu tine.
Ce spui insa tu despre realitatea acestui hobby , nu are nici o legatura cu YO9WL (odihneasca-se in pace ..."). Pe vremea domniei sale , existau alt tip de relatii intre radioamatori...
Are legatura cu o stare de fapt, actuala, , cu acele conceptii pe care multi le descopera in HF sau UHF zi de zi si an de an...si tac , ca altfel ii "stupesc colegii" prin forumuri sau si mai rau, in eter :lol: :lol: . 8-) Lasitate sau dorinta de a nu fi agresat? Cred ca mai curand... o stare de lehamite.

P.S. Inainte sa plece dintre noi, am avut ocazia sa mai schimb cateva vorbe pe Skype cu ex. YO9CN, parca VK5VCI...Virgil. Il stiam de copil , de la inceputurile mele in ale radioamatorismului. Am fost cu dansul in Ciucasi si cu YO9VI. Tocmai adusese din Japonia un transceiver pe care l-am rugat sa il "butonez" abia cand am ajuns pe varf de munte.Era un campionat international si eu eram un biet receptor...
A fost o excelenta experienta, toate statiile YO la acea data, erau foarte greu de abordat...modulatie FM, auto-oscilatoare cu 6N3P, sau P401, antene cu 3 elemente (vezi Sport si Tehnica)...Cateva statii straine, SSB :o , etc.... Virgil a fost Director al Statiei Satelit de la Cheia(cred ca primul daca nu gresesc). L-am intrebat , fara sa stiu cat de bolnav era, de ce nu scrie un istoric al Statiei Satelit de la Cheia? Atunci nu mi-am dat seama...mi-a spus ca nu are nici un rost.I-am urat sanatate si dupa o luna am aflat ca a plecat dintre noi. La dansul am asistat ,pe Strada Covurului in Ploiesti unde locuia, la prima mea legatura via satelit a amatorilor- eram elev inca...

Nu m-am gandit niciodata ca ar trebui un..."Memorial YO9CN"....Poate e o idee.Nu stiu insa daca si-ar fi dorit. Era un om destept.Ca si YO9WL, bun prieten cu Virgil.

In memoriam:

Imagine
http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=974
RIP 19 aprilie 2011
http://qsl.ro/yo3ccc/In%20Memoriam%20-% ... index.html

Multumim pentru articol YO3CCC.

73 si succes Marcel!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde yo8cln » Vin Feb 05, 2016 11:36 am

Scriu ,( desi am promis ca nu o s-o mai fac) intr-un moment deosebit de greu pentru mine ! De 5 zile nu reusesc sa depasesc o stare de durere sufleteasca cauzata de pierderea prietenului meu Rex (a fost ciinele meu ) care a murit subit in timpul concursului de 160 m din weekend-ul trecut. Nu puteam sa-mi explic aceasta durere (era un ciine) , dar citind acest topic am inceput sa am raspunsuri.
Se vorbeste despre scara valorilor rasturnata in YO...Cum altfel ar putea fi , cind toti indivizii din YO vor sa fie in virful ei ! Scara valorilor sta in echilibru numai daca fiecare se aseaza pe trepta care i se cuvine ! In YO , fiecare individ incearca sa-si impuna in exclusivitate parerea lui considerind-o singura buna ! Nu stiu daca ar trebui sa-mi fie rusine ca in 1968 am construit primul receptor cu galena si chiar am incercat sa-mi fac o galena din blenda (un mineral care se extrage din subteran) care s-a dovedit a nu fi chiar un semiconductor ! Sau sa-mi fie rusine ca , tot atunci am infiintat (sprijinit de directorul scolii d-l Coroiu ) primul cerc de electronica din mediul rural ! Apropo , stie cineva unde as putea gasi colectie 1967-1970 a revistelor "Cutezatorii " si "Racheta cutezatorilor " ? Nu imi poate provoca rusine nici ca am inceput receptiile la radioclubul din Baia Mare , nici ca ulterior ca mi-am contruit primul receptor 0-V-1 cu tuburi la care am refacut infasurarea pt. tensiune anodica de citeva ori (fiind facut din sirma recuperata de la bobinatorii de motoare). Au fost perioade cind piesele electronice (mai ales in mediul rural) lipseau cu desavirsire (nu era ebay, TMC.... ) Totusi am reusit sa continuam pina am ajuns la 10 gHz... Exista rivalitate , existau certuri , dar nu exista rautate ! (Cel putin nu am intilnit-o. ) Si tot ca o provocare (sau incalcare a unor principii care spun ca radioamatorismul este o activitate solitara ) am construit o baza de concurs la Neagra Sarului unde niste tineri (si nu numai) "debili" , campioni mondial la hscw (oare la ce-i buna si telegrafia asta) vin si concureaza (cu rezultate bune in marile concursuri) . Cineva m-a intrebat : care este satisfactia ta ? E foarte simplu : rezultatele obtinute in munca in echipa ! In cei 44 de ani de radioamatorism , eu mi-am facut toate (aproape ) mendrele , asa ca o realizare a unor tineri de 14- 24 de ani chiar ma incinta. Sint de acord cu Florentin YO9CHO ca, sperante de imbunatatire nu mai sint (poate este o "tara" a generatiei noastre ) dar de aici a apela la jigniri si atitudini de desconsiderare , mi se pare un lucru nelalocol lui si nu le pot accepta. Iata de ce moartea prietenului Rex m-a afectat atit de mult. Era vorba de sinceritate ,loialitate, afectiune, si corectitudine.... 73 ! de yo8cln
P.S. Va rog sa-mi acceptati eventualele greseli de ortografie , nu sint un savant !

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO5AVN » Vin Feb 05, 2016 3:24 pm

Trist - foarte trist, cum vad unii esenta si cum practica radioAMATORISMUL - deprate de litera si spiritul celor definite (ca niste veritabile "porunci") pe prima pagina a ARRL Amator Radio Hadbook. Orice comentariu este de prisos.
Cu diverse ocazii am mai zis/scris: a venit vremea ca pentru autorizare ANCOM, pe langa examinarea la disciplinele impuse sa fie prevazut si un certificate medico-legal cu rezultatul unui examen psihologic! Astfel cred ca nu am asista ca unii "sa-si faca loc " (intre statiile care se straduie sa faca performanta intr-un concurs sau intre cei in trafic diurn) cu "brodcast"-ul! sau cu vre-o relicva de statie utilizat pe vremuri la bruiarea posturilor "Europa Libera" si altele asemenea!
NU, nicidecum, traficul de radioAMATOR NU consta in a "lansa CQ 2 sau 4 ore pe zi" sau in a "face loc" pe frecvente ocupate prin legaturi in desfasurare(poate pentru cei ce nu ar putea sa obtina certificatul medical susamintit) - radioamatorismul este cu totul altceva - a se reciti descrierea ham-radio-ului de pe prima pagina a ARRL - Hand Book (daca la cursul de initiere nu a fost cine sa explice semnificatia termenului).
Cei de facut???? - greu de zis - in ceea ce ma priveste am o lista "black list" - adica o lista de indicative la care niciodata si sub nici o forma NU raspund in trafic - chiar daca e in concurs si ar fi "multiplicator".

Vai doamne, multe ar fi de invatat de catre unii de la cei deosebiti pe care le ai luat dintre noi! Fa te rog cumva, ca astia sa fie in stare sa cugete cu o minte mai buna, ca sa recunoasca adevaratul CEZAR si sa poata "sa dea Cezarului ce este a Cezarului" - atat celor trecuti in nefiinta cat si radioamatorismului in general! O fi avand ei minte multa, dar zau, nu e toata buna.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori