Conflict programare concursuri

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo3by
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 20, 2010 5:55 pm
Contact:

Conflict programare concursuri

Mesajde yo3by » Mar Feb 02, 2016 7:41 am

Anul acesta concursul "Cupa Moldovei se suprapune cu concursul "Memorial yo9wl"
Organizatorii ar trebui sa rezolve problema. Pana la data desfasurarii celor 2 concursuri au ramas 12 zile.
yo3by

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO6PMX » Mar Feb 02, 2016 9:42 am

mare dilema... la cate 20 de participanti / "concurs" o sa fie pile-up extrem in 80m...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde n2yo » Mar Feb 02, 2016 3:27 pm

Concursul "Memorial YO9WL" se va desfasura la data de 8 februarie. Organizatorul a luat aceasta decizie acum o saptamana, pentru a evita conflictul cu concursul "Cupa Moldovei". Modificarea s-a facut imediat in calendarul concursurilor de la Radioamator.ro, dar nu fusese facuta si in regulament. Acum regulamentul este actualizat.

73s de Ciprian N2YO

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO5AVN » Mar Feb 02, 2016 5:10 pm

Eu cred ca ar fi cazul ca de cei ce au plecat dintre noi sa ne amintim cu mult respect - inclusiv cei la care, poate nici nu s-a uscat bine cerneala de pe autorizatie - mai ales cand este vorba de personalitati ca YO9WL! dl. Raduta - odihneasca-se in pace - ca multe si excelente a facut pentru radioamatorismul romanesc.

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO6PMX » Mar Feb 02, 2016 6:08 pm

Luand nota de avertismentul emis de N2YO conform caruia eu am intinat memoria marilor maestri ai radioamatorismului romanesc, revin totusi cu intrebarea sincera... cine a fost omul acesta? Sincer, eu nu stiu! Faptul ca sunt tanar (oare?) e o vina in sine? Am incercat sa caut cu google dupa indicativ... Nu am gasit decat regulament/clasament/regulament/clasament/regulament/clasament. Nici un articol, nici o carte... Normal mi s-ar parea ca macar organizatorii sa dea o scurta istorioara din care sa afle lume pe cine pomenim, daca tot ne place sa pomenim. Pe site-ul radioclubului respectiv, sunt cateva poze si cam atat...

Pe de alta parte, recunosc si repet ca ma exaspereaza invocarea la nesfarsit a unor radioamatori deosebiti, trecuti la cele vesnice, ca o vesnica tanguire pentru neputinta radiamatorismului actual. Nu se vor scula din morti si nu vor veni sa faca nimic pentru radioamtorismul romanesc, oricat i-am tot pomeni.

In alta ordine de idei, sincer nu m-ar deranja deloc daca Ciprian ar sterge contul meu de utilizator de pe acest site, pe bune, am inteles ca nu gandim la fel si asta e. Si nici macar nu as fi primul, mai au interdictie o serie de radioamatori adevarati (inca in viata).

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde yo3gh » Mar Feb 02, 2016 6:32 pm

Buna seara , am vazut si eu postul anterior , asocierea unui concurs cu un priveghi nu este deloc inspirata , indiferent daca stim sau nu in amintirea cui este facut un concurs.
Ciprian incearca sa tina acest site la un nivel de decenta , e singurul site f popular ptr radioamatorii romani . Alte site-uri nu mai au succes si din cauza postarilor dar si din cauza moderatorilor care isi fac treaba selectiv , avertizand doar pe cine vor ca sa nu se puna rau cu " oameni importanti ". Ciprian este impartial . A incercat sa aplaneze multe discutii care au luat-o razna, stare tipica la romani ( de aceea nu reusim nimic ). Deci el isi face treaba corect indiferent daca unora ne convine sau nu . Cred ca o pozitivitate generala este benefica ptr toti.
Numai bine,

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO6PMX » Mar Feb 02, 2016 7:25 pm

Mi-ar placea sa ma pot intoarce peste vreo 30 de ani (cand probabil voi fi oale si ulcele) sa vad programul "memorialurilor" YO. Ar trebui sa fie "contest" in fiecare zi. In memoria initiatorului comunicatiilor digitale in YO, in memoria initiatorului traficului eme in YO, in memoria primului constructor de dds-uri din YO, in memoria primului roman care a facut meteor-scatter, in memoria initiatorului Ro-LINK-ului, in memoria celui care a introdus APRS-ul in YO... Sa nu-i mai pomenesc pe vanatorii de DX-uri... pe constructori... Ce vor face generatiile viitoare? Ii vor pomeni pe toti?

Come on, oameni buni, ajungem ca pe calendarul ortodox, mai multe zile cu rosu decat zile lucratoare...

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde yo3gh » Mar Feb 02, 2016 8:03 pm

E un punct de vedere pe care il respect , nu contest comentariul .
Personal cred ca se vor cerne in timp aceste concursuri , iar in amintirea noastra raman doar cei adevarati , timpul decide - e valabil in orice domeniu : istorie, politica , tehnica , moda, actorie , sport , literatura...
Numai bine,

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde YO8DHD » Mie Feb 03, 2016 9:18 am

In general, radiocluburile nu pot organiza concursuri gen campionate. De aceea multe din concursurile autohtone comemoreaza o personalitate care a inceput activitatea de radioamatorism in acea zona. Este exemplul concursului respectiv si al altor concursuri locale. Dar de ce sa nu recunoastem ca majoritatea acestor concursuri sunt fara miza, doar inca o intalnire a unor vechi prieteni, o ora sau doua in care adrenalina isi face de cap prin corpul operatorilor.
Referitor la istoria radioamatorismului. Suntem vinovati toti, de la cei batrani la cei tineri ca nu adunam in zonele noastre franturi despre istoria radioamatorismului. E pacat ca se pierde. Si acum imi pare nespus de rau ca nu se regaseste pentru a se publica ceea ce a adunat Vasile Ciobanita in acest scop. E pacat.
De asemenea imi aduc aminte de anii 76-82 cand cel care diriguia activitatea de RGA si RTG la pionieri un domn Tampa - si aici imi cer scuze daca altcineva a venit cu acea propunere dar ca si copil ,el era vinovatul - in fiecare tabara nationala, pe langa clasicele concursuri de profil avea si unul referitor la istoria radioamatorismului in Romania. Citeam pentru acest concurs pagini de istorie din reviste vechi gen Sport si tehnica. Repet, e pacat ca NOI nu facem ceva ca sa cunoastem aceasta istorie. Inchei cu un citat din Iorga:
Un popor care nu isi cunoaste istoria este ca un copil care nu isi cunoaste parintii.
“Nicolae Iorga, citat despre popor"

P.S. YO9WL era denumit "parintele radioamatorismului campinean"

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Conflict programare concursuri

Mesajde yo3fhm » Mie Feb 03, 2016 2:37 pm

YO8DHD scrie:Referitor la istoria radioamatorismului. [...] Si acum imi pare nespus de rau ca nu se regaseste pentru a se publica ceea ce a adunat Vasile Ciobanita in acest scop. E pacat.
Iata ca o parte din ceea ce dvs. regretati, inca mai exista. Am preluat cea mai mare parte din sintezele facute de regretatul Vasile (cu care m-am cunoscut bine) si le-am integrat intr-un articol pe care l-am publicat prin 2014, pe site-ul nostru de la YO3KXL:

Scurt istoric al radioamatorismului in Romania

Nota: informatiile de aici apar in buna parte si in articolul cu nume similar publicat pe radioamator.ro si semnat, evident, de Vasile Ciobanita, YO3APG (9Mar2006):
"Scurt istoric al radioamatorismului romanesc" . Nu vreau sa fiu acuzat de plagiat, dar atat timp cat sursa a fost comuna, e clar ca si informatiile sunt comune.

In urma cu 2 saptamani am avut niste probleme cu serverul iar dupa restaurarea bazei de date, am constatat ca au aparut probleme si in cadrul textului articolului, dar ma voi ocupa de corectarea acestora dupa 14 februarie.
De asemenea, stiu ca unii dintre colegi nu au fost de acord cu clasificarea temporala pe care am realizat-o la sfarsit; ma declar deschis oricaror sugestii care ar putea reconstitui adevarul istoric, atat timp cat acestea pot fi dovedite sau daca provin din mai multe surse independente si nepartinitoare.

YO8DHD scrie:De asemenea imi aduc aminte de anii 76-82 cand cel care diriguia activitatea de RGA si RTG la pionieri un domn Tampa
L-am cunoscut si eu pe dl. Tampa, cum sa nu! Eram un pusti, cu cravata de pionier si participam la concursurile de RGA. Tatal meu, Florin YO3RH, a fost responsabilul radioclubului YO3KWR de la institutia care pe atunci se numea "Casa Pionierilor si Soimilor Patriei" din sectorul 2. Hi. Intrucat imi placea foarte mult "vanatoarea de vulpi", participam la mai toate concursurile, erau foarte instructive si haioase. Asa l-am cunoscut si pe dl. Tampa, precum si o multime de detalii din lumea radioamatorismului de atunci.

YO8DHD scrie:Citeam pentru acest concurs pagini de istorie din reviste vechi gen Sport si tehnica. Repet, e pacat ca NOI nu facem ceva ca sa cunoastem aceasta istorie.
Nu stiu ce fac altii, dar pe mine m-a pasionat dintotdeauna istoria tehnicii in general si a radioamatorismului in special (mai ales din YO). Ce am putut sa fac, am facut, dupa cum puteti vedea din link-ul de mai sus. As face si mai mult, dar am nevoie de timp si mai ales de informatii consistente si adevarate. Pentru asta, trebuie sa existe surse dispuse sa relateze istoria in mod cat mai obiectiv... surse care din pacate, fie nu mai exista, fie inca mai exista dar sunt blazate/sictirite de cancan-urile care se petrec in mica noastra lume si atunci, stau cumintele si tacute.

Daca credeti ca va face placere sa revedeti colectia revistei "Sport si Tehnica", va invit s-o revedeti tot de pe site-ul nostru, unde am publicat-o alaturi de alte reviste vechi si interesante.

Colectia revistei "Sport si Tehnica"

Voi mai publica si altele, in limita timpului disponibil. Si de asemenea, daca exista alti doritori care vor sa aiba un aport la reconstituirea istoriei radioamatorismului in YO, ii invit calduros sa ne scrie la adresa <radioclub3kxl@gmail.com> .

Lectura placuta !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori