O intrebare deschisa.

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

O intrebare deschisa.

Mesajde yo5ajr » Joi Mai 12, 2016 11:42 am

La multe concursuri organizate de ARRL sau DARC, etc. se cere participantilor sa declare si apartanenta (sau nu) al unui club. Membri cluburilor afiliati FRR pot declara in logul trimis ca sant membri FRR? Multumesc. 73 de Miki

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: O intrebare deschisa.

Mesajde YO6EX » Joi Mai 12, 2016 11:51 am

yo5ajr scrie: Membri cluburilor afiliati FRR pot declara in logul trimis ca sant membri FRR? Multumesc. 73 de Miki


NU!
FRR are mebrii numai cluburi.
Iar un club va participa la un concurs sub steagul propriu nu sub al unui FRR... 8-)
YO5AJR ca persoana privata nu conteaza pentru FRR... :mrgreen:
Deci arboreaza steagul unui clu in care esti membru, nu al unei federatii...

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: O intrebare deschisa.

Mesajde yo5ajr » Joi Mai 12, 2016 12:10 pm

Tnx Sica draga - ai fost promt. Si eu asa am gandit dar....se pare ca azi ori ce e posibil. Daca YO5AJR ca persoana nu exista pentru FRR atunci de ce apare la clasamentul WAE DX CW 2015 la pozitia nr. 515 YO9HG SO Low power pe Site - ul DARC ca membru declarat FRR? Nu pun la indoiala insa cunostintele "statutare FRR" al lui Margarit pe care respect. http://www.darc.de/der-club/referate/dx ... n/2015/cw/ Sau FRR face "diferentieri"? :mrgreen: Si ca sa mai pun o "cireasa pe tort" - e legal ca un radioamator autorizat sa realizeze o premiera pe tara executand un QSO pe "220 de Ghz" cu un alt radioamator care are autorizatia cu termen depasit ca valabilitate de o buna vreme iar acest QSO sa fie omologat? :mrgreen: 73 de Miki

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: O intrebare deschisa.

Mesajde YO8TK » Joi Mai 12, 2016 12:40 pm

Sint curios cine si unde a realizat o legatura pe 220 Ghz in YO ?
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: O intrebare deschisa.

Mesajde yo5ajr » Joi Mai 12, 2016 1:45 pm

Pe aproape....pe aproape dar s-a intamplat. "Verba volant, scripta manent".

yo5pbf
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iul 14, 2010 9:42 pm
Contact:

Re: O intrebare deschisa.

Mesajde yo5pbf » Joi Mai 12, 2016 7:24 pm

Buna seara.
Cred ca ar fi mai bine sa va documentati inainte de a face acuzatii.Si nu stiu de ce atata secretism.E vorba de cei doi radioamatori care au realizat prima legatura in 76Ghz,YO5AXB Mircea si YO5PL Sandu.
Din sursele ANCOM(callbook) reiese ca primului ii expira autorizatia in data de 23.11.2016 iar celui de-al doilea data expirarii autorizatiei este 08.10.2016.
Si da.....legatura este valabila .
Cu stima YO5PBF Boby

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: O intrebare deschisa.

Mesajde YO5PQQ » Joi Mai 12, 2016 7:40 pm

yo5ajr scrie:...se cere participantilor sa declare si apartanenta (sau nu) la un club. Membrii cluburilor afiliati FRR pot declara in logul trimis ca sunt membri FRR?


Felicitările mele. Reușiți în două afirmații să vă și contraziceți și să vă și mirați de ce se întâmplă asta. Necesită un fin simț oratoric și de discernământ.
Păi ori discutăm de club, ori discutăm de federație. Ori dacă în țara cu apă caldă sus-numită se cere să se specifice apartenența la CLUB, ce treabă are Federația? Vă oprește cineva să scrieți în log că aparțineți de CS Avântul Prăbușirea care este și membru de bază în federație, sau, dimpotrivă, care umblă cu toporul ascuțit și însângerat după federație?! Sau confundăm papucul cu mănușa, așa, de dragul să mai băgăm un fitil...
Respectivul radioamator are apartenența declarată la ce dorește domnia sa. Pentru că așa a vrut domnia sa să scrie acolo. Dacă îl tăia capul să scrie FCSB pentru că e suporter, aia apărea acolo. Nu văd legătura între asta și faptul că FRR v-ar "ignora". Astea-s niște suferințe grave, care țin de mania persecuției.

Și pentru că da, scripta manent, mi-am permis ca în citatul efectuat de mine după distinsa Dvs. persoană, să vă corectez unele scăpări ortoepico-morfologice și de manipulare a limbii române. Sper să nu deranjeze prea tare...
73,14

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: O intrebare deschisa.

Mesajde yo5ajr » Joi Mai 12, 2016 9:04 pm

Este uimitor lipsa de respect si necunoasterea lucrurilor cum este si postarea lui Sorin dar de aici si pana la o jignire "specializata' care vizeaza greselile mele in limba romana este cale lunga. Eu pot visa draga Sorin si in limba romana, am o familie romana, de ce sunt eu vinovat ca limba mea materna este maghiara? Ridic palaria fata de ori cine care vorbeste ca mine intr-o alta limba. (Tu stii?) Daca vei justifica titlul de "sportiv" ce a ce atesta acum acea legitimatie FRR prin competitii mari, vei intelege ce e si cu cluburile. Pesemne nu ai citit cum scria de altfel corect YO6EX despre aceasta problema cu membru FRR. Eu nu am facut atac la nici-o persoana pentru ca nu sunt "procuror" dar inca din anii 57 de cand sunt si radioamator nu am intalnit atata ura bazat pe perceptii eronate si preconcepute. Pesemne ca e timpul sa nu ma mai intereseze comportamentele "suicide" sau de gasca dar ma doare metamorfozarea unora in fiinte primate, de groata in secolul XXI. De ce va doare ceva si deveniti agresivi daca nu suferiti? Cu asta am incheiat subiectul care din nou a luat razna de la topic. 73 de Miki

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: O intrebare deschisa.

Mesajde YO5PQQ » Joi Mai 12, 2016 9:36 pm

Stimate YO5AJR, ați deschis un subiect, bâta a făcut fleosc tare și cu mulți stropi și acum pozați în victima "primatei sinucigașe" asmuțite asupra Dvs. De cine trebuie; de știm noi de unde. QED...

yo5ajr scrie:Este uimitor lipsa de respect si necunoasterea lucrurilor cum este si postarea lui Sorin

Din nou vă rog, nu faceți apel la respect atâta vreme cât exprimarea nu satisface.

yo5ajr scrie:de ce sunt eu vinovat ca limba mea materna este maghiara?

Aici n-ați nimerit-o. Am și eu maghiari în familie așa că nu ține...

yo5ajr scrie: Ridic palaria fata de ori cine care vorbeste ca mine intr-o alta limba. (Tu stii?)

Nici aici. Eu zic că da. În mai multe. Dar e irelevant.
yo5ajr scrie:Daca vei justifica titlul de "sportiv" ce a ce atesta acum acea legitimatie FRR prin competitii mari, vei intelege ce e si cu cluburile.

Pentru liniștea sufletească vă asigur că am și voi avea în față o singură competiție. Cu mine însumi.
Și am făcut parte din structuri sportive / cluburi, pe alte discipline sportive, afiliate la alte federații, în alți ani și alte ere. Așa că știu foarte bine cu ce lingură se mănâncă sportul și federațiile ( între ele ) în România.
yo5ajr scrie: Eu nu am facut atac la nici-o persoana pentru ca nu sunt "procuror"

Cum, cum? Păi ce relevanță are un QSO în nuș-ce bandă făcut de nuș-cine aici? Și ce treabă are dacă X din QSO are autorizație sau nu? Despre ce discutam în primul mesaj, că nu m-am prins? Aaaa... mi-am amintit... ne luam aiurea de FRR și de nuș-cine căruia de ce i-a fost permis să scrie că e la clubul FRR în nuș-ce log. Mirobolant.
yo5ajr scrie:Cu asta am incheiat subiectul care din nou a luat razna de la topic. 73 de Miki

...păi subiectul scârțâia de la început. N-am reușit să compilez ce doriți să demonstrați cu alocuțiunea Dvs.
Întrebare: dacă FRR nu face nimic [bun] , Dvs. ce faceți? Înafară de petiția aia...
73,14

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: O intrebare deschisa.

Mesajde YO5AVN » Joi Mai 12, 2016 10:51 pm

Constat ca unora nu ar strica ca, inainte sa se manifeste in fel si chip pe acest site, sa mai astepte sa se usuce cerneala de pe autorizatie!
Cred ca ar fi mult mai eficient si spectaculos, daca in aceasta perioada de "abtinere" sa se manifeste in traficul diurn si competitional - sa se evidentieze prin locurile fruntase in competitiile internationale de prestigiu (actualmente, locurile fruntase in concursurile FRR - datorita lipsei cornice de participanti "eligibili" - si asa nu mai au aproape nici o valoare)!
De altfel, in opinia mea, problema ridicata de Miki este reala - raspunsul si explicatia maestrului YO6EX este perfecta.
73&GL
Joska


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori