Concursuri YO

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Concursuri YO

Mesajde yo3fff » Lun Iun 06, 2016 3:36 pm

De cand "am antena" la Bucuresti, tot cochetez cu ideea sa particip si in concursurile interne. Inainte vreme imi facea placere sa schimb controale "YO-YO" in concursurile romanesti insa de cand si-au mutat programul in cursul saptamanii (asta s-a intamplat demult), fizic nu mai am aceasta posibilitate.
Bunaoara, astazi va fi Cupa Teleorman. "Pasionant" mi-am spus...
Doar ca...incepe la ora 18CFR...Pentru cei care sunt inca "in putere" cu "serviciu" aceasta este ora la care se incheie programul de lucru. Pana ajungi acasa (personal imi ia o ora) pana te "acomodezi" se face 8 seara...adica fix cand se termina concursul.

De aia ma intreb/va intreb, intreb pe vreun eventual membru fondator al acestor regulamente, domnilor, cui se adreseaza aceste concursuri?

Cumva pensionarilor? Dupa calculele mele, raspunsul este categoric da.

Atunci sa nu ne mai minunam ca peste 80% din radioamatoii YO sunt...pensionari.
Nu ca am ceva cu pensionarii...doar ca mai exista si alta categorie de oameni, pasionati de radio, chiar si un Romania.

Mult succes participantilor in cupele YO!

Fara suparare,
al dumneavoasta
YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Concursuri YO

Mesajde YO6EX » Lun Iun 06, 2016 8:11 pm

Alegerea acestor ore s-a facut cu decenii in urma, cand oamenii lucrau de la 7 la 15 sau 8 la 16... apoi se duceau acasa... ;)
Acum in capitalismul salbatic, omul trebuie sa fie ocupat de la rasarit la apus, spre a-si indeplini munca de sclav la multinationale... :mrgreen:
Important este sa munceasca si sa nu aiba timp sa gandeasca... :evil:

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursuri YO

Mesajde YO4BKM » Lun Iun 06, 2016 8:49 pm

Hai sa descriu un caz concret care ori va lamuri foarte nimerita intrebare pusa de YO3FFF, ori va da de gandit daca mai este timp de gandit dupa cum zice YO6EX.
Cu cativa ani in urma, pe cand (mai) eram membru al Clubului Sportiv al Radioamatorilor din Braila am initiat si am organizat pentru club cateva editii la rand "Cupa Minoritatilor", in decembrie (se lega de Ziua Internationala a Minoritatilor), cu urmatoarele caracteristici:
1. Timpul era sambata dimineata, doua etape de cate o ora, prima pe 3,5 MHz, a doua pe 7 MHz, din mai multe motive: era zi nelucratoare, inca nu incepeau concursurile internationale, se dadea posibilitatea lucrului si cu lungimi de unda mai reduse, deci si antene mai adaptabile la oras;
2. Prin regulament nimeni nu monopoliza vreo frecvanta, cel care raspundea la un apel pastra frecventa pentru a chema el, cel care ii raspundea ramanea pe frecventa pana ii raspundea altcineva s.a.m.d. In acest fel concursul devenea mai dinamic si fiecare participant avea un numar egal de apelari si de raspunsuri la apelari.
3. Pe langa clasicul clasament pe puncte si multiplicator introdusesem si un trofeu (o macheta de vitrina, suportata de mine personal) pentru realizarea altor conditii decat cele sportive, care cereau exercitiu in rezolvarea problemelor de enigmistica.
Daca veti consulta http://www.radioamator.ro/contest/us/cu ... atilor.pdf veti observa ca radioclubul a operat modificari in regulamentul intocmit de mine, data este cea de luni dar la o ora si mai "lucratoare" (14:00-15:59 UTC la ora de iarna!!!), se desfasoara pe o singura banda, nu are nimic inedit sa il deosebeasca de tenta cenusie a calapodului dupa care sunt construite multe concursuri locale. Din ce motiv s-a mutat, nu imi imaginez. Desi initial se desfasura intre 05:00-06:59 UTC, sa fi fost somnul de sambata dimineata tarziu mai dulce decat pasiunea de radioamator?
Imi amintesc de alt concurs care se desfasura sambata dimineata pe 7 MHz, este vorba de "Memorial Henri Coanda" organizat de YO9KPP & YO9AGI, s-a "topit" si acesta, cel putin de prin 2007 nu am mai auzit de el.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Concursuri YO

Mesajde yo3fff » Joi Iun 09, 2016 4:57 pm

@YO6EX Capitalism, necapitalism, trebuie sa fim totusi "contemporani cu vremurile". Ca altfel (asa cum si sunt) aceste concursuri se vor desfasura doar in vis.
Toata aceasta "activitate" este o reminiscenta a epocii trecute. Ne facem ca facem dar in realitate nu ne intereseaza nimic din ce facem. Nici macar acolo unde se presupune ca "facem" din placere, fara interese pecuniare si fara obligatii.

Ca toata societatea romaneasca, evident cu (foarte) mici exceptii, asteptam sa ne traiasca altii viata, nu sa ne-o facem noi asa cum ne place. Ore ne mai place ceva?

Am participat la cateva intalniri cu radioamatorii de la unul dintre cele mai mari cluburi din UK, Warrington WRC. Oamenii se aduna acolo doar pentru a face ce le place si chiar fac ce le place. Unii construiesc, altii participa in concursuri, altii povestesc pur si simplu dar fiecare face ceva liber consimtit. Nu am vazut acest "trebui" care este definitoriu la noi.

Adica de ce "trebuie" sa "organizam" un concurs la care sa nu ne intereseze cine participa, daca participa, ce rezultate sunt, cine arbitreaza, calitatea arbitrarii, etc.

Straniu este ca sunt doritori (ca mine dealtfel) sa participe la astfel de concursuri...adica este cerere dar nu si oferta...
Dupa legile economice astea se cheama monopol si este/a fost apanajul regimului totalitar sau economiei centralizate...
Dar parca eram in 2016 cu o economie "de piata"...

Hai ca m-oi fi imbatat...
Si uite asa, iar ma trezesc la realitatea...in care traim.

Succes in ceea ce faceti domnilor cititori.

73 de YO3FFF
Cristi

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Concursuri YO

Mesajde YO4SI » Vin Iun 10, 2016 5:43 pm

Concursurile acestea au in ele tot ce se cheama radio. Eu alta activitate radio nu mai prea am. Particip. Am terminat cu "performanta". Uit de toate si nu contenesc sa fiu uimit de fenomenul radio. Propagarea este fascinanta atat in scurte cat si in ultrascurte. Mai sunt cativa ca mine. Am avantajul ca sunt in ultimii ani ai vietii si deci sunt mai mereu liber. Orele concursurilor YO in 80 metri au fost puse si din considerente de propagare in YO. Cand se lasa seara. Dar ma minunez de faptul ca se mentin aceleasi ore si vara, acum in luna iunie, cu soarele sus pe cer, sa faci legaturi din YO4 in YO2 sau YO5 ? Si zgomotul benzii este mult mai mare. Dar particip ! Este interesant si asa. Luni a fost Cupa Teleorman. Din judetul Teleorman o singura statie. Cineva a activat radioclubul judetean YO9KPM/p. Si asta este interesant. Am fost cativa nebuni frumosi, cam mereu aceiasi, care am schimbat controale intre noi. Iata draga Cristi cam cum arata o pagina de log la mine. Tin evidenta pentru a nu uita sa trimit log. Sageata arata ca am trimis si a fost confirmat. Datele sunt in PC. Este foarte mult de comentat pe acest topic, dar ma opresc aici. 73s ! Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
DSC05235.JPG
Pagina log YO4SI...
DSC05235.JPG (140.18 KiB) Vizualizat de 4366 ori

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Concursuri YO

Mesajde YO9HSW » Vin Iun 10, 2016 6:14 pm

@YO4SI

Dar cum ati participat, ca pirat sau statie (re)autorizata de onor IGR ? HI !
BTW, vin in districtul 4 dupa 17 iulie, am devansat luna august sa nu mai fie probleme legate de CN. 73!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Concursuri YO

Mesajde YO4SI » Sâm Iun 11, 2016 7:04 pm

Da, tinere George. Intrebarea ta este corecta. Dar sa stii ca desi nu apar cu indicativ autorizat de ANCOM si nu apar nici in lista indicativelor din judetul CT, totusi din data de 20 aprilie 2016 sunt (re)autorizat de ANCOM. Vechea autorizatie a avut valabilitatea pana la 20 martie. Am neglijat sa trimit cererea de prelungire. In perioada respectiva nu am scos niciun semnal. Nu ca cei de la ANCOM ar fi oameni rai. Dar ce s-ar fi intamplat daca un vecin cu mufe proaste la TV sau PC ar fi fost perturbat de semnalele mele si ar fi facut reclamatie ? Asa ca am preferat sa tac. Acum am autorizatie valabila dar tot nu apar in liste. Recomand cu caldura tuturor radioamatorilor sa-si verifice data de expirare a autorizatiei si sa trimita cu minimum o luna de zile inainte, cererea tip de prelungire a valabilitatii. Distinsa doamna care se ocupa de noi sa fie relaxata in a face formele respective. Va doresc numai bine si va asteptam pe malul marii! 73s ! Mircea = yo4si.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori