CI UUS 2016

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo4fyq

CI UUS 2016

Mesajde yo4fyq » Dum Iun 26, 2016 8:44 am

Deoarece suntem ,, asaltati'' cu promovarea ,,agresiva'' din partea organizatorilor (FRR) privind CAMPIONATEL INTERNATIONALE ale ROMANIEI din data de 2/3.07.2016 ( si nu pe data de 4/5.07.2016 cum este publicat pe sitele federatiei in regulament ) , aveti detalii aici : http://www.radioamator.ro/contest/vhf-uhf-calendar/

Sper intr-o participare numeroasa daca si vremea va permite pentru cei care vor sa iasa in portabil .
Voi incerca sa imi fac simtita prezenta de acasa .
Valu lui Traian -10km Vest de Constanta KN44FD 144/432Mhz

Cine si de unde are intentia de a participa ???
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

YO7BPC

Re: CI UUS 2016

Mesajde YO7BPC » Mar Iun 28, 2016 8:21 am

După cum vremea va permite voi lucra / portabil din KN24cq ”La bazine” situat la circa 6 km nord vest de Municipiul Drăgășani!
Atât în 2 m cât și în 70 cm!
Mod de lucru SSB, FM și digital!
ASL circa 300 m pe Dealul Oltului!
Rugăm întoarceți antenele și spre Oltenia!
Succes participanților!
73 de YO7BPC

yo5ocz

Mesajde yo5ocz » Mar Iun 28, 2016 8:44 am

Buna
Se pare ca la sfârșitul săptămâni va fi vreme buna, în primul sfârșit complect de săptămâna are loc Campionatele Internaționale UUS al României având în vedere ca în acest an nu prea am beneficiat de o vreme buna pentru portabil acuma WX-ul ne ajuta ,sperăm ca și propagarea sa fie buna. Doresc tuturor celor care vor participa mult succes ! Și legături cat mai multe.
Logurile va rog a le expedia pe adresa contest.ukw@gmail.com termenul este de 30 zile de la concurs, veți primi confirmare la trimiterea logului. TOATE logurile vor fi publice asa cum vor sosi logurile vor fi afișate se vor putea vizualiza dar nu se vor putea modifica, în cazul în care logul cu erori multiple care poate aduce multe depunctări și pentru corespondenți vor fi returnate expeditorului pentru refacere în termenul stabilit în caz contrar va fi punctat ca atare.Dorim prin acest mod sa aducem o posibilitate de a ne îmbunătăți cunoștințele despre formatul .edi și corectarea greşerilor. Va rog acordați atenție următoarelor aspecte
1 Categoria de participare (cele mai multe greșeli) , banda de lucru.
2 Corectitudinea indicativului (atenție la /P )
3 Locatorul corect.
4 Time (setați ,verificați,reglați ceasul pentru a evita desincronizarea ,-/+2 min. la mine cu -/+3 de la corespondent iată ca sunt 5min și legătura nu se validează) ,atenție și la data .
5 Control RS,RST (la noi se practica 59 nr.concurs locator ,dar multe stați străine transmit corect RS,RST+ul cu 55,56,58,559,556,etc. acordați mai multa atenție la acest aspect
6 Multe softuri aduc din baza de date locatorul corespondentului aici verificați ca de multe ori se transmit și alte locatoare (ex.are autorizație pe baza de contest și nu are obligația de a da /P)
7 Verificați logul înainte de a trimite pentru arbitrare.
Dacă este posibil pe lingă log sa trimiteți și fisa summary .

Aștept și de voi idei, recomandări

Cu respect
YO5OCZ Laci
Ultima oară modificat Mar Iun 28, 2016 12:38 pm de către yo5ocz, modificat de 2 ori în total.

yo8rhm

Mesajde yo8rhm » Mar Iun 28, 2016 9:15 am

Daca la celelalte puncte n-am obiectii la cel cu nr.5 nu pot decat sa spun ca sunt neavenite controale de genul 559, 579... Am patit si in mari concursuri din HF sa fiu surprins de un asemenea control, ce vrea respectivul sa evidentieze si care este rostul acelui control? Una este in traficul diurn si alta in concursuri... Acum ce fac, daca lucrez un qrp pe care deabia il deslusesc sa-i mai dau control 529, sa-l bag in ceata si sa scad spre zero sansele ca acest control sa se regaseasca in log si astfel legatura sa fie valida? Sau in VHF unde propagarea este fluctuanta si in timp ce incerc sa ma fac inteles cu controlul "exotic" catre corespondent risc ca acesta sa dispara. Nu ne chinuim uneori suficient sa facem intelese celelalte elemente ale controlului, mai trebuie si cel al semnalului?
Cred ca este neproductiv.

YO8RHM
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com

yo4fyq

Mesajde yo4fyq » Mar Iun 28, 2016 9:25 am

@5ocz Salut Laci , modifica te rog in postarea de mai sus adresa de email pt, loguri: contesT.ukw@gmail.com

Si pentru participanti , extras din regulament : Numele fisierelor de log atasate la email trebuie de fie de forma indicativ_banda.edi, de exemplu
YO5XXX_144.edi.

Recomandare personala pt. cei care sunt in portabil si mai ales au si posibilitatea de internet sa ne conectam toti la cele 2 chaturi pentru INFO in timp real :
chat/?logout=true ( pt YO )
http://www.on4kst.org/chat/index.php ( pt Europa )
Voi incerca pe cat posibil ca orice informatie utila sa o furnizez catre cei logati pe chat-ul de pe radioamator.ro
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu

YO7NK

Mesajde YO7NK » Mar Iun 28, 2016 11:01 am

termenul de 30 zile pentru trimiterea fiselor de concurs este foarte mare...cred ca un maxim de 10 zile este suficient,mai ales ca acum lucram cu calculator :roll:
astept si parerea altor ukw-isti referitor la DURATA de expediere log :shock:
pe viitor se poate modifica :?: ce ziceti :?:

yo5ocz

Mesajde yo5ocz » Mar Iun 28, 2016 6:51 pm

Buna
Pt.yo8rhm Mugurel:

"ce vrea respectivul sa evidențieze și care este rostul acelui control? Una este în traficul diurn și alta în concursuri...
pai atunci ce rol are regulamentul ??? de ce se cere rs/rst ??? după mine are rol de baza a unui legături intre doua stați fie în HF/VHF/SHF pentru a da corect asupra calități RX. Și este un criteriu
după care se punctează în contest aici se vede cat de atent este operatorul.
Acum ce fac, dacă lucrez un qrp pe care de abia îl deslușesc sa-i mai dau control 529, sa-l bag în ceata și sa scad spre zero șansele ca acest control sa se regăsească în log și astfel legătura sa fie valida?
Nu cred , chiar dai șansa sa facă un rx corect....și raport TX și știe cat e limita qrp .Mai mult îl încurc dacă dau 59++ eu și o stație la 20km de mine nici nu aude atunci nu îl derutez mai tare...????
nu am luat de la el șansa de la a doua legătura ???
Sau în VHF unde propagarea este fluctuanta și în timp ce încerc sa ma fac înțeles cu controlul "exotic" către corespondent risc ca acesta sa dispară. Nu ne chinuim uneori suficient sa facem înțelese celelalte elemente ale controlului, mai trebuie și cel al semnalului?
Cred ca este neproductiv.

Banda de VHF e cu surprize aici experienta operatorului intervine știe direcțiile,reflexiile, sunt unele direcți favorizate la apusul sau la răsăritul soarelui, după un front atmosferic etc. Aici putem discuta mult poate într-un alt topic, Da ne chinuim pentru o legătura exotica poate reușim poate nu cu următoarea ocazie......iar ca e neproductiv !? Nu suntem obigati sa scoatem n+1 legături <la număr>, puține da corecte....

Pt. Claudiu yo4fyq
TNX pentru atenționare! HI eram numai la cafea și a am mâncat T
Complectare FFB cu Numele fisierelor de log atasate la email trebuie de fie de forma indicativ_banda.edi, de exemplu YO5XXX_144.edi si pt portabil YO4XXX/P_144.edi
Recomandare chaturi pentru INFO in timp real .

Pt.yo7nk
termenul de 30 zile pentru trimiterea fiselor de concurs este foarte mare...cred ca un maxim de 10 zile este suficient,mai ales ca acum lucram cu calculator

Sunt asteptate loguri si din afara YO mai sunt si alte concursuri paralele necesita triere...

Cu respect
YO5OCZ
Laci

yo5ajr

Mesajde yo5ajr » Mar Iun 28, 2016 7:26 pm

Hmm..."599" in conteste (si fac de multi ani in HF) este de multe ori doar o formalitate dar mi mi ar fi rusine sa dau 599 apoi sa mai intreb de 10 ori care e indicativu? Ce control ai dat? Acest aspect vrem sau nu este legat si de acel"ham spirit". Hai - ca daca vine confortabil, nu chiar S9 ca doar nu stau cu ochii lipiti de S metru, dau 599 dar dupa asta nu mai intreb ce mi a dat. De regula daca ascultati benzile inaintea marilor conteste se aud o sumedenii de statii care fac QSO - uri doar pentru a vedea cum merge tehnica, unde bate, cu ce controale aud etc. Acum aste "Reverse Beacon Skimmer" unde si fara parteneri pot sa dau seama unde si cum "bat" dar skimmerele si ele au antene cum au facut cei care au construit si cu mici exceptii nu sant antene chiar performante. Totul e relativ dar ne informeaza in mare. In afara de "deontologia" corecta la RS-RST eu mai aplic si varierea vitezei la CW. Daca corespondentul are o viteza mica imediat reduc si eu cam la viteza lui si invers. Dupa cum ne comportam in banda asa ne catalogheaza. Sunt multe de discutat dar e bine ca discutam cu prietenie si intelegere, cu respect pentru colegi si respect pentru ce a ce facem din pasiune. Propagare cu voi. 73 de Miki

YO4BKM

Mesajde YO4BKM » Mar Iun 28, 2016 7:36 pm

Intervin cu scopul de a se produce cat mai putine greseli in loguri. Sistemele de operare nu accepta in nume de fisier caracterul "/", de aceea fisierul la statiile portabile trebuie aibe numele sub forma YO1XXX-P_144.edi.
Sustin si pe acesata cale recomandarile facute de YO5OCZ privind corectitudinea inscrierii categoriei (PSect=A sau PSect=B etc conform codificarii din regulament), benzii de lucru, indicativului, aici apar cele mai multe probleme la organizatori. In ce priveste RST, cred ca nu regulamentul este exagerat in aceasta privinta (sunt multe concursuri de marca in care se sachimba RST) ci s-a creat o obisnuinta exagerata dand formal "din condei" 59 sau 599 cand, in realitate, un RST corect informeaza pe oricine de sansele reale de propagare pe directii care intereseaza. Cu toata graba cu care se lucreaza in concurs, concentrarea atentiei asupra citirii valorii corecte pentru S sau pentru evaluarea R ori T este avantajoasa dupa concurs cand, cei care "scormonesc" in domeniul propagarii, isi pot face timp sa caute legaturi intre propagare, conditiile meteo, astronomice etc. Chiar daca nu foarte multi dau atentie la aceasta "bagatela" care este RST, unul singur daca are la dispozitie cateva sute de date corecte privind S pe diferite directii si in momente destul de diferite, plus interesul de a face cercetari pe aceste date, poate elabora informatii si proceduri spre beneficiul tuturor. Daca cineva ar prelucra datele din sutele de loguri ale unui concurs, in care apar si informatii privind altitudinea, antena, puterea de emisie etc, plus schimbul de controale (corecte) RST pe directiile lucrate, poate scoate de aici o mare bogatie de informatii concrete privind harti de propagare sau alte date. Este necesara asistenta unor softuri specializate la care chiar ma gandesc sa le lucrez dar m-ar interesa si un pachet cat mai mare cu loguri, evident ca dupa afisarea rezultatelor, sa vad ce poate sa apara. Sunt convins ca vor apare lucruri foarte interesante care se pot dezvolta si perfectiona pe parcurs, poate ca aici ar fi unul din marile castiguri ale concursurilor, mai mare ca un tofeu individual. GL & 73!
Ultima oară modificat Mar Iun 28, 2016 7:50 pm de către YO4BKM, modificat 1 dată în total.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ocz

Mesajde yo5ocz » Mar Iun 28, 2016 7:49 pm

Buna
Mulțumesc lui Tavi yo4bkm
remarca pentru stațiile portabile cu formatul edi TNX pentru corectare
Deci ATENTIE pentru cei /P la denumirea fișierului edi

YO1XXX-P_144.edi.

Laci

Înapoi la “Concursuri de radioamatori”