CI UUS 2016

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5pva
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iul 31, 2013 10:11 am
Contact:

Re: Rezultate CI UUS 2016

Mesajde yo5pva » Joi Aug 25, 2016 4:42 pm

FELICITARI !!!

- celor care au infruntat vremea grea ....
- celor care nu au infruntat vremea grea ...
- si nu in ultimul rand organizatorilor (YO5OCZ,YO8CT, ... "cei din urma vor fi cei dintai")

In sfarsit iti mai vine sa participi in concursuri de UUS !

73 's Adi
YO5PVA

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Rezultate CI UUS 2016

Mesajde YO3JW » Vin Aug 26, 2016 11:08 am

Buna
Numeroasele discutii ce se poarta, cred, se datoreaza faptului ca exista o categorie care doreste sa castige in concurs, indiferent de ce culoare este.
Aici apare si varianta de "participant" care nu tinteste locurile fruntase si care ajuta pe cei care doresc sa obtina puncte. Consider ca ma aflu in aceasta categorie. Ca sunt pe locul 20-80 nu ma deranjeaza. Intr-un concurs imi pot testa echipamentele si "raza" in care pot realiza legaturi.
Pentru cei care tintesc locurile fruntase fiecare log aduce puncte, si astfel este normal sa doreasca sa fie prezente cat mai multe loguri, mai cu seama cele aducatoare de multe puncte.
Este posibil ca prin jocul primiri sau neprimire unor loguri, pozitiile fruntase sa fie "instabile" !
De asemenea este clar ca pentru a castiga CI UUS ale YO trebuie sa ai o pozitie "stategica", adica sa poti lucra statii din afara YO. Acestea sunt in general in extremitatile YO sau la inaltime. Cei care nu au astfel de locatii nu au sanse, dacat daca cumva apare un ES si atunci contabilizeaza multe puncte. Cum asta nu se prea intampla, cei din extremitati/inaltimi au prioritate. Dar ei se dau victime!
Le doresc succes si pe viitor.
Asa cum a aratat si Claudiu, termenul de primire a logurilor este generos si au timp sa se uite in log si sa faca apel la bunavointa corespondentilor printr-un mesaj trimis pe internet sa trimita logul. O fi bun si pentru asta internetul!
Poate se foloseste in acest scop si ON4KSL, pentru apel de strangere a logurilor.
Pit


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori