CI UUS 2016

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Rezultate CI UUS 2016

Mesajde YO2EA » Vin Aug 19, 2016 8:06 am

Azi 19.08 ora 8:00CFR link-ul
http://receivedlog.baiasprienet.ro/
nu functioneaza la mine... :?

Pe hamradio.ro sunt doar cateva informatii sumare. Unde gasesc logurile corectate?
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO7NK
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mai 10, 2016 4:30 pm
Contact:

Re: Rezultate CI UUS 2016

Mesajde YO7NK » Vin Aug 19, 2016 11:26 am

s-a rezolvat...multumesc :!:
Ultima oară modificat Vin Aug 19, 2016 12:55 pm de către YO7NK, modificat 1 dată în total.

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: Rezultate CI UUS 2016

Mesajde yo4fyq » Vin Aug 19, 2016 12:01 pm

Felicitari tuturor,,participantilor'' care au trimis log ( a se vedea si lista cu statiile lipsa log , ma refer la cele YO !!! - la unele indicative este o obisnuinta)
Pentru echipa YO4BKM/ YO5OCZ , felicitari pentru efortul depus !

Acum vin cu cateva sugestii:

1. Afisarea directorului cu logurile brute , asa cum au sosit de la participanti

2. Expedierea catre cei care au trimis log , via email link-ul cu afisarea rezultatelor ( aici da o nota de serioazitate si interes mai ales pentru statiile NON-YO )

3. Legat de clasamente :

- Categoriile la fiecare clasament sa fie completate cu ce reprezinta A-145MHZ etc (probabil cei care nu au fost interesati de conc. necitind reg. nu stiu ce reprezinta A, B,C etc )
- Coloana cu QTH locator
- Coloana cu punctele declarate
- Coloana cu procentaj % (nr de puncte declarate si ramase).
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Rezultate CI UUS 2016

Mesajde YO2EA » Vin Aug 19, 2016 1:38 pm

@YO4BKM:
Iata ca acum sunt gata rezultatele, mai repede ca oricand, meritul ii apartine ca a gestionat corect totul, restul a fost "bucatarie".

(extras din topicul CN UUS 2016)
Subscriu la cele scrise. Rezultate corecte, transparente si foarte prompte. Dar cu ce pret? Pretul rapiditatii corectarii/publicarii rezultatelor este numarul extrem de mic de loguri folosite pentru crosscheck.
Am mai spus-o in repetate randuri si o repet: acuratetea unui clasament este data de doi factori importanti:
1) arbitraj corect si transparent;
2) numarul de loguri folosite pentru crosscheck.
Daca la punctul 1) nu am decat cuvinte de lauda, la punctul 2) dezamagirea este maxima. Daca te uiti in directorul "02 LOGURI LIPSA ARANJATE PE TARI" te doare capul... :?
In cazul meu, mi-au fost verificate (crosscheck) doar 72 din 206 QSO-urile declarate si acelea in marea lor majoritate sunt din jurul casei, legaturi YO sau din vecini. Unde sunt italienii, cehii, polonezii, slovenii samd :?: :?

Oare nu ar fi mai bine sa se amane publicarea rezultatelor pina cand se obtin un numar consistent de loguri (mai ales straine) pentru ca rezultatele (clasamentele) obtinute sa reflecte realitatea :?:
Logurile exista (la managerii celorlalte concursuri), trebuie doar cerute :!: Sunt la un click distanta... in cazul in care se doreste obtinerea lor :roll:
Pentru YO5OCZ/YO4BKM: ati inceput o treaba buna, e pacat sa ramana neterminata :!:
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: Rezultate CI UUS 2016

Mesajde yo4fyq » Vin Aug 19, 2016 2:00 pm

Zoli @2lza ...am mai vazut abordarea expusa . Am fost si am recitit regulamentul :
https://drive.google.com/drive/folders/ ... TM5Q2pRTXc
In regulament nu este specificat folosirea logurilor din alta parte ( pt crosscheck) decat cele sosite pe adresa de email !!!

Personal, iti spun cu am procedat eu : am luat log-ul meu ( CI UUS 2016) si am scos email-ul la fiecare indicativ lucrat (unde am gasit , QRZ.COM, GOOGLE etc) si am trimis informatia catre corespondenti cu rugamintea de a expedia logul si pentru aceest concurs .

Vina ne apartine prin nepromovarea la extern al regulamentului si al adresei unde sa fie expediate logurile . Pe toata perioada de asteptare al logurilor pe sitele oficial ( http://www.hamradio.ro ) nu a aparut nici un anunt vizibil sa te invite sa trimiti logul. Pune-te in locul unui strain care a lucrat si are intentie de a trimite, unde gasea regulamentul pe site (sitele fiind in RO)????

Concluzia mea personala :
- fara crosscheck
- promovare regulament
- promovare post concurs

Cu riscul de a supara pe cineva totul este scris in regulament .
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Rezultate CI UUS 2016

Mesajde YO2EA » Vin Aug 19, 2016 2:12 pm

Se pare ca eu am dificultati majore in traducerea limbii romane folosita de frr in Regulament, citez:
La validarea QSOurilor se vor folosi si loguri ale staţiilor participante la alte competiţii UUS organizate în aceeai perioadă, obţinute de la managerii de concurs respectivi sau de pe situri specializate.

Tu cum traduci acest text Claudiu?

73!

PS Fara crosscheck... poate in tzarile neinfestate de smenari ;)
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: Rezultate CI UUS 2016

Mesajde yo4fyq » Vin Aug 19, 2016 2:23 pm

Vor fi selectate doar logurile care conţin minim 3 QSOuri YO

@2lza Probabil multe dintre statiile de la extern nu au indeplinit conditia .

PS Fara crosscheck... poate in tzarile neinfestate de smenari ;)


Or fi nu or fi dar cum am spus , nu mi se pare corect ( crosscheck ), o spun din prisma unui ,,participant'' si nu ,,concurent,, .

Zoli , cine poate garanta adunarea 100% al tuturor logurilor de la extern ?
Daca lipsesc sa zicem 5% din logurile neadunate de la diferiti manageri , ce se intampla cu participantii care se regasesc in cele 5% ?
Deci totul devine este loterie .Nu toti participantii sunt tratati in mod egal .
Sustin, ce se se primeste la organizator aia se corecteaza...dispar discutiile legate de ce nu a adunat de nu stiu unde ...!!!
Ultima oară modificat Vin Aug 19, 2016 2:41 pm de către yo4fyq, modificat de 5 ori în total.
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Rezultate CI UUS 2016

Mesajde yo8cln » Vin Aug 19, 2016 2:31 pm

HA VHF... DX a fost in paralel cu YO VHF...DX. La HA yr8d 68.161 puncte , la YO yr8d 39.479 puncte. E o mica diferenta ! Dar pt. noi arbitrii sint suverani .
Tnx ! 73 ! de yo8cln.

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Rezultate CI UUS 2016

Mesajde YO2EA » Vin Aug 19, 2016 2:50 pm

YO4FYQ:
Nici un arbitru/organizator strain nu reuseste sa adune 100% din logurile participantilor. Acest lucru este imposibil datorita indivizilor care participa doar ca sa se afle in treaba si nu au bunul simtz sa trimita macar un checklog la organizatori.
In ultimii 5 ani am analizat peste 100 de concursuri VHF, pot sa-ti spun ca procentul de colectate a logurilor este cuprins intre 65-90% din totalul statiilor participante. Este o uriasa diferenta intre 35% (cazul actual) si sa zicem 80% loguri folosite la crosscheck. "Loteria" este cu atat mai mica cu cat numarul (sau procentul) logurilor folosite la arbitraj este mai mare.
Sau altfel spus acuratetea rezultatelor este direct proportionala cu numarul de loguri existente. YO4BKM iti poate explica acest principiu mai bine decat mine.

Apropos, punctele obtinute de tine si ceilalti participanti la acest concurs s-au obtinut tot prin crosscheck (cu putinele loguri disponibile). Deci varianta "fara crosscheck" nu exista niciunde in lumea asta.
In concluzie, deocamdata Regulamentul nu a fost respectat. Sper ca in zilele urmatoare sa se obtina si sa se foloseasca sutele de loguri care lipsesc in acest moment.

Ti-am atasat situatia din acest moment de pe site-ul 9A. Au fost verificate 67% din QSO-uri, clasamentul nefiind inca finalizat (se mai cauta loguri :!: )
rez iulie 9A.jpg
rez iulie 9A.jpg (27.95 KiB) Vizualizat de 5361 ori


73!
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: Rezultate CI UUS 2016

Mesajde yo4fyq » Vin Aug 19, 2016 2:56 pm

Zoli ....ai dreptate ..
De ce am vaga impresie , la anul vom avea aceeasi discutie etc .
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori