CN UUS 2016

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: CN UUS 2016

Mesajde YO8TK » Joi Sep 22, 2016 5:56 pm

Vorbim ca sa ne aflam in treaba.Zau asa.Nu stiu cum se face ca atunci cand e vorba de UUS apare 5AJR.
Sa fie o coicidenta sau.......Revenind la CN UUS se vorbeste cu inversunare ca sa cerut o lista cu membrii FRR pentru a verifica daca concurentii au carnet...cine sa verifice??? arbitrul ? Dar vreau sa stiu si eu CINE ESTE ARBITRUL CN UUS din 2016?
Eu zic sa incepem cu inceputul si dupa aia sa aruncam pisica la CZW.
Tura trecuta cand s-au incins spiritele pe aici ati aruncat repede clasamentul la YODX UUS si.....numai cuvinte de lauda.hi!! Acum cum facem sa salvam situatia? Timpul trece in defavoarea COMISIEI UUS.(care o fi aia???)
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: CN UUS 2016

Mesajde yo4fyq » Joi Sep 22, 2016 6:26 pm

yo5bak scrie:Ce legatura are publicarea logurilor tuturor participantilor la concurs, cu lista membrilor FRR.Trebuiau afisate la 15 zile de la terminarea concursului si punct.Daca pentru YO5OCZ respectarea regulamentui este o palarie prea mare,ar trebui sa renunte !


@YO5BAK - Emil asa este , eu am inteles . Vad pe aici presupuneri la unele persoane fara sa inteleaga ( probabil nu au citit prin regulamentul de la CN UUS ) . Daca tu ai intrebat de ,,mere,, corect ar fi sa se discute de ,,mere,, nu de ,,fructe,, !!!

Acelasi lucru am intrebat si eu in data de 08.09.2016 .
viewtopic.php?f=18&t=2096&start=90

In regulament scrie clar :
CN UUS 2016 20/21.08.2016

10 zile se primesc logurile (data postei )
+
5 zile se publica logurile sosite brute ( aici este problema, nu are legatura cu listele invocate !!!)
+
30 zile verificare a fiselor
=
45 zile ( maxim) pentru clasament provizoriu

10+5+30=45zile

@YO8TK Silviu are dreptate !!
Sa fie o coicidenta sau.......Revenind la CN UUS se vorbeste cu inversunare ca sa cerut o lista cu membrii FRR pentru a verifica daca concurentii au carnet...cine sa verifice??? arbitrul ? Dar vreau sa stiu si eu CINE ESTE ARBITRUL CN UUS din 2016?

Chiar, cine este arbitru ?
Ultima oară modificat Joi Sep 22, 2016 6:57 pm de către yo4fyq, modificat de 2 ori în total.
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: CN UUS 2016

Mesajde yo5ajr » Joi Sep 22, 2016 6:41 pm

Scuzati "stangacia" mea de US - ist troglodit - cred ca tot YO5OCZ va trebui sa ne "lumineze" in ceata asta al FRR si sper ca va si face pentru ca "Vox populi, vox dei". Pana atunci e liber la aruncatul pietrelor - metoda cunoscuta la "turisti iubitori al Europei".

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: CN UUS 2016

Mesajde YO3ITI » Joi Sep 22, 2016 7:16 pm

n/t
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2016 9:50 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: CN UUS 2016

Mesajde YO4SI » Vin Sep 23, 2016 12:29 am

Si eu am incredere in Laci. Pana apare el, sa va povestesc ce am facut azi. In acest CN UUS 2016 am facut 17 legaturi, cu antena de unde scurte. Un dipol in zig-zag alimentat excentric printr-un balun 1/4 pe un tor de ferita daruit de YO4FYQ. M-am pomenit cu SWR foarte mare pe toate benzile. Inclusiv 144 MHz, unde se adapta foarte bine. Masurat cu ohmetrul arata infinit. Am urcat pe terasa. N-am mai fost sus de doi ani si ceva. Ce am gasit, nu am mai vazut niciodata. Spirele pe baloon le-am facut cu bifilar gros, pentru boxe audio. Un fir, culoarea cuprului, iar celalalt culoare alba, aluminiu se pare. Acest fir de culoare alba s-a corodat si a format un praf alb, ca o faina, ce a corodat si intrerupt legatura tresei cablului coaxial cu baloonul !! Am refacut provizoriu. Poate fac cateva legaturi in CQWW RTTY. Concluzia: sa nu folosim bifilarul pentru boxe audio in exterior ! Va doresc numai bine ! Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
2016-09-22 14.43.22.jpg
Daca ai placere lucrezi cu orice...
2016-09-22 14.43.22.jpg (127.12 KiB) Vizualizat de 5911 ori

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: CN UUS 2016

Mesajde YO4BKM » Vin Sep 23, 2016 10:08 am

Sunt convins de bunele intenții ale lui Laci și nu numai ale lui, în opoziție cu atitudinea FRR, numai că în calitatea oficială pe care o are este obligat să se supună și unor restricții. Ce ar fi putut să facă? Să se dea la o parte și să lase pe alții care să facă doar jocul FRR, ca anii trecuți? Să se lase sancționat disciplinar și apoi demis de FRR, tot cu același scop? S-a văzut ce a făcut la YO DX UUS iar FRR încă nu a definitivat clasamentele deși a trecut mai mult de o lună. Și nu este singurul, mai este și arbitrul care poate întâmpină aceleași piedici. Pe care nu Laci îl desemnează, el poate cel mult să-l propună iar FRR îl desemnează oficial. Iar Laci nu face altceva decât să adune bobârnacele, poate că și în interesul FRR. S-a ajuns aici deoarece mulți din cei care se arată intransigenți acum nu s-au arătat la fel de vehemenți ani la rând față de nerespectarea de către FRR a propriilor regulamente, considerându-le minore sau cedând sub justificările cu cântec de sirenă date de fanii FRR.
Legat de antene, cupru, aluminiu, dar și atmosferă salină care pătrunde în timp și pe sub izolație, mai ales pe la capetele ei, ce mai pilă! Eu aveam pe bloc la Pitești o antenă SWAN care la un moment a început să nu mai meargă bine. Am dat-o jos si am văzut că chiar peste cele 8 segmente ale vibratorului era bine împletit un cuib de pasăre. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: CN UUS 2016

Mesajde YO4BKM » Vin Sep 23, 2016 11:40 am

O recapitulare.
1. În 2014 FRR a afișat public și în termen logurile sosite la CN UUS. Deoarece era public și regulamentul campionatului, am „croit” iute un soft de evaluare-arbitrare, am descărcat logurile la mine și, cand a expirat termenul de verficare-evaluare, am pus rezultatele pe radioamator.ro. FRR a pus rezultatele cu mai mult de o lună mai târziu și iată ce se putea observa:
- Au apărut multe stații ale căror loguri nu figurau între cele afișate public;
- Au apărut intervenții în loguri, deși acestea trebuiau făcute în termenul de expediere loguri și afișate, așa pot induce ideea că intervențiile s-au făcut în timpul verificărilor oficiale;
- Aceste intervenții cât și stațiile introduse în plus au schimbat pozițiile din clasamentul întocmit pe baza logurilor afișate.
2. În 2014 FRR era deja fript cu ciorba (adică afișase logurile și a văzut ce mare imprudență a comis respectând propriile reguli) și s-a hotărât să sufle și în iaurt, adică pe viitor să nu mai afișeze nimic, chiar dacă regulamentul de concurs nu se modificase. „Nimic” însemnând să nu mai afișeze nici rezultatele din 2014.
3. Suflatul în iaurt a fost și mai puternic motivat după YO DX UUS când au fost publicate listele cu cei care au trimis log dar și rezultatele finale, mai întâi pe un alt server decât al FRR (este cunoscută încăpățânarea FRR în a tergiversa comunicările cu „supușii” săi), apoi la FRR cu titlul de provizorii ... sine die.

Așa că nu m-au surprins cele comentate
YO3ITI scrie:Bună seara.
L-am sunat pe Laci, să aflu care sunt problemele. Evident, nu le voi descrie aici, îi voi lăsa lui plăcerea (dacă are chef).
Dar, după cum bănuiam, din prea multă corectitudine a picat în groapa cu lei. L-am sfătuit să comunice deschis situația aici, să ignore secretomania FRR-ului, organizație care are niște minusuri abisale la categoria comunicare.

ce mă surprinde este că, deși astfel de lucruri au mai fost făcute public, deci sunt cunoscute, intuite, bănuite de mult timp și de mulți dintre noi, se continuă a se trage tot în pianist deși bagheta este la altcineva. Cei care sunt membrii FRR (și numai pe aceștia îi interesează titlurile dobândite la CN UUS), de ce nu se adreseaza la FRR, evident că prin cluburile la care sunt legitimați, așa cum permite statutul FRR? De ce nu intervin în mod direct la QTC? 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo5ocz
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:32 pm
Contact:

Re: CN UUS 2016

Mesajde yo5ocz » Vin Sep 23, 2016 8:40 pm

Buna seara
Stimati colegi,

In primul rand tin sa remarc si am parcurs azi tot ce a fost postat,
asa ca si alti de varsta mea un pic si aproape 100/2 inca suntem in
activitate si in "campul munci" mai avem familie si alte etc.etc.etc.Da
este adevarat ca acest lucru nu este scuza ! , am depasti reglementarile in vigoare ! dar aici au fost mai multe aspecte care au intarziat (zic eu ) fata de ani precedenti cand poate timpul era socotit cu o alta dimensiune, DA, yo5bak ai dreptate!! si alti ... DAR eu pot sa arat motivul din ce cauza ...... si nu voi expune aceste aspecte , am fost placut impresionat si multumit sa vad pe cei care am ajuat la CI UUS (si nu au fost putini) ca au trimis loguri deja bine intocmite ! dar au fost probleme cu etapele, ca volum de lucru a fost dublu si cu ajutorul celor care au fost implicati si in maratonul scurt toate au fost rezolvate ,putine loguri au fost retimise pentru refacere (cele in termen sosite ) si acest lucru asa ca sa fim "oameni" nu ?! in cateva ore vor fi publicate si primele rezultate provizorii din acest an. Ca complectare pentru arbitru,e-mailul a fost trimis pentru publicare odata cu aparitia regulamentului pentru CN UUS in continutul e-mail a fost trecut si arbitrul...., am tinut sa fie tot cel din anul 2015 pentru ca am considerat si corect pentru transparenta.

"Lucrurile bune necesita timp...,si mai mult timp pentru cele proaste"

Cu respect
YO5OCZ
Laci

yo5bak
Mesaje: 52
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:01 pm
Contact:

Re: CN UUS 2016

Mesajde yo5bak » Vin Sep 23, 2016 9:15 pm

Draga Laci,
Nu m-am indoit nicio clipa de corectitudinea ta ,am criticat lipsa de transparenta si nerespectarea regulamentului.
Nu-mi place cum cinti la "pian" ,preferam sa te stiu acolo la "CONTRABAS"(hi)!

73 si o seara buna.

Avatar utilizator
yo5ocz
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:32 pm
Contact:

Re: CN UUS 2016

Mesajde yo5ocz » Vin Sep 23, 2016 9:16 pm

Sincer....
Ador vioara I -a

Tnx 73


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori