CN US RTTY 2016 ???

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO8BDW » Lun Oct 03, 2016 7:23 pm

Participarea la un astfel de simulacru de Campionat nu face decat sa legitimeze cleptomanii si sa te faca complice. Este vorba de o noua proba de lucru a " maestrului combinatiilor subtile" , se simte de departe mirosul de sulf. De acea campionatele noastre arata astfel : unii isi vad atinse obiectivele adica finantari, campioni senori si mai ales juniori( valoarea mea, valoarea mea la MTS), altii vin ca la concursul " La multi Ani !" sau intalnirile duminicale la bancuta betonata cu masa de sah. " 599 001 Sanatate Geogele, Costele si poate mai apucam si la anul sa lucram ca asa am fost invatati timp de 50 de ani, sa fie participare, ca da bine la judet ".

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO5VAE » Lun Oct 03, 2016 7:31 pm

@YO9HP....sunt convins ca nu avea nimic cu tine. Vroia doar sa puncteze ca era o singura statie cu mai multe indicative. In cazul tau, s-a nimerit ca operatorul sa nu mai aiba rabdare sa lucreze si alte statii asa ca a lucrat cu tine cu toate indicativele, unul dupa altul.
Citesc aici si sunt dezgustat. Stiam ca se fura la concursuri (de obicei cu ajutorul arbitrilor) dar ceea ce am vazut aici ma lasa fara cuvinte. Tot citesc prima postare si nu imi vine sa cred ce vad. Nu credeam ca furtul pe fata poate fi asa evident. Pe langa asta, operatorul nici macar nu a avut bunul simt sa lucreze el cu el hi :)
73 de YO5VAE - Edy

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde yo9rij » Lun Oct 03, 2016 7:53 pm

FRR nu va gasi niciodata metode de a scapa de campionii de carton de acest gen! Merita felicitarile de rigoare alaturi de conducerea mult iubita! Hi! :lol:

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde yo2ya » Lun Oct 03, 2016 8:38 pm

Buna,
Citind discutia am facut o scurta cautare si am "descoperit" ca mare parte din indicativele yo8 in discutie sint din judetul NT, si mi-am adus aminte de articolul urmator: http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=715 .
Sa fie o simpla coincidenta ?
73 si s-auzim numai de bine!

yo6fpw
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Mai 28, 2011 5:42 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde yo6fpw » Lun Oct 03, 2016 10:17 pm

Salutare,

Vin si eu cu alta problema...

Eu am trimis logul pentru categoria 'Check log'...

START-OF-LOG: 2.0
ARRL-SECTION: DX
CALLSIGN: YO6FPW
CATEGORY: CHECK LOG
CLAIMED-SCORE:80
CLUB: CSU BRASOV
CONTEST: CN RTTY 2016
CREATED-BY: MixW 2.19
NAME: LUCILIUS SERBAN
ADDRESS: NICOLAE TECLU 9
OPERATORS:

De ce apar in clasamentul general la categoria seniori??

73 de yo6fpw!

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO3ITI » Lun Oct 03, 2016 10:43 pm

n/t
Ultima oară modificat Mie Oct 05, 2016 4:56 pm de către Anonymous, modificat de 2 ori în total.
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO6EX » Lun Oct 03, 2016 11:09 pm

Sunt Maestru al Sportului din 1971 (am fost primul MS din judetul Sibiu)...
La primirea titlului s-a acordat si un premiu care dupa "vămuire" s-a ridicat la o formidabila suma echivalenta cu cca 200 lei de azi... :)

Cat despre indemnizatii speciale, la radioamatorism nici vorba.
Cel putin eu nu am auzit de asa ceva. Poate doar daca sunt unii pe "liste speciale"... :geek:

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO3ITI » Lun Oct 03, 2016 11:40 pm

n/t
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2016 9:46 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

CN US SSB

Mesajde yo5ajr » Mar Oct 04, 2016 9:48 am

In legatura cu premii sau indemnizatii atribuite pentru MS al Sportului daca aveti rabdare sa "navigati" in legile si reglementarile al MTS, veti descoperi ca MS al Sportului "pot beneficia - atentie - "POT" - de o suma de bani daca FRR dispune de asa ceva! Daca nu....NU. Iata o reglementara obscura, deschizator de drum pentru fraude posibile. De altfel ce este dureros pentru radioamatorii care pe bune au obtinut acest titlu ca in multe cazuri aceste titluri au acordat (din partea FRR) in conditii de obscuritate totala, si credeti-ma stiu ce vorbesc. Iata doar un exemplu care face ca aceste titluri sa fie total compromise moral, ajungand ca unii chiar daca au obtinut la concursuri straine sa se simta umiliti si compromisi. (si eu) Nu degeaba am recurs la dreptul meu la informare cand am cerut lista cu Maistri al Sportului si membrilor de onoare al FRR de la SG. Marius Mitrut, la care nici azi nu am primit nici un raspuns. Volumul de reparatii morale - daca ar exista vointa in acest sens, a ajuns urias si in termen lung greu sau imposibil de reparat! La prima etapa al CN US SSB unii participanti demonstrand ignoranta si lipsa de respect fata de conceptul "Concurs National" si fata de colegi, observ ca stau la taclale sau mereu lungesc QSO ul spunand : "la minutul..." de parca corespondentul nu ara avea ceas. total ne pragmatic, iar altii asteapta cu nerabdare sa se incheie aceste taclale sa poate face o legatura. Asta nu mai este "fair play" al unui concurs. Daca la un concurs de ex. "La Multi Ani YO" nu este importanta dinamica, la CN US YO" la un CN aceasta maniera nu ar avea ce cauta. Iata doar cateva exemple care cauzeaza ca concursurile organizate de FRR sa nu mai fie atractive iar pe antrenorii oficiali nu am auzit nici-o data sa prezinta un studiu despre eliminarea comportamentelor proaste sau un studiu in acest sens. 73 de yo5ajr Miki

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO8RFS » Mar Oct 04, 2016 10:52 am

Oricit am vrea sa gasim metode antifrauda intotdeauna se va gasi o metoda sa invinga sistemul.....
Ne place sau nu, de data aceasta actiunea a fost al naibii de bine gindita.... e fara cusur legal. Federatia poate doar sa modifice pentru la anul regulamentul, asa ca nu o putem acuza de nimic. Moral, insa e de discutat. Dar cine se mai uita la morala in ziua de azi ???!! Doar cei citiva nostalgici care am mai ramas....


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori