CN US RTTY 2016 ???

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO5AVN » Mie Oct 05, 2016 12:06 am

Claudiu ,.. si nu numai...au sesizat PUBLIC o problema grava de competenta:
- comisia de etica/disciplina ca frr;
- comisia de arbitrii ca frr;
- arbitrii conscursului.

... Si totusi, problema fiind foarte grava - de natura "etica sportiva", consider ca ar fi cazul si a unor puncte de vedere din partea presedintelui si /sau a vicepresedintilor ca frr - poate, poate si a secretarului general frr sau chiar a departamentului de specialitate din MTS!

... si totusi, practic cu acelasi statie/locatie s-au folosit indicatice de apel diferite. Sunt oare toate indicativele implicate autorizate la acelasi adresa? ANCOM ce zice???? Serviciul control frecvente ce pazeste???? - cum de nu au sesizat problema?? Mai ales ca, dupa cum se pare, este o practica veche/uzuala in zona/judetul respectiv.

Sunt curios de opinia/ luare de pozitie a "oficialilor" frr. Oare au suficient "sange in batul vesel" ca sa ia o pozitie/atitudine pertinenta?
Sa urmarim "oficiosul frr" www.hamradio.ro si vom vedea.

YO6CFB
Mesaje: 48
Membru din: Mar Iun 22, 2010 8:23 am
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO6CFB » Mie Oct 05, 2016 3:51 pm

Va salut...
Nici nu stiu cum sa incep.
Citat din regulament:
Orice concurent poate face contestație în termen de 7 zile de la afișarea rezultatelor pe site-ul FRR, numai în forma scrisa și numai privind activitatea proprie.

In acest fel, cum se poate face contestatie? Pentru ca argumentatia ar fi ca la YR8Y numarul de legaturi in clasament din start este mai mare decat ar trebui sa fie, pentru ca are 7 duble+ toate legaturile (4) cu YO8TDR sunt nule, pentru ca are logul gresit.
Deasemenea cu un log gresit cum se poate lua locul 2, nu inteleg. Sau a fost schimbat ulterior, dar nu sa mai afisat la loguri primite.
Dar acestea nu sunt din activitatea mea, deci nu pot sa fac contestatie.
Ce parere aveti?
73 de yo6cfb, Lacy

Sunt curios cum arata logurile dupa verificare.

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO9HP » Mie Oct 05, 2016 5:46 pm

Lacy (YO6CFB), Cred ca reclamatia are justificare, atata timp cat apreciezi ca pozitia lui YO6KNE in clasament a fost afectata de aparitia unor indicative suspecte, care au favorizat o anume statie de la categoria Echipe. Practic FRR ar trebui sa investigheze daca indicativele YO8TDR, YO8SPY, YO8TBF, YO8TLK, YO8TRH si YO8TRU au fost operate cu adevarat de titularii autorizatiilor. Cred ca vom descoperi ca respectivii operatori nu au dotare tehnica proprie si nici nu au lucrat vreodata in RTTY. O simpla cautare cu ajutorul RBN (http://www.reversebeacon.net/srch.php) arata ca respectivii nu au fost receptionati lansand macar un singur apel in benzile HF. 73, Alex YO9HP

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO5AVN » Mie Oct 05, 2016 6:47 pm

Daca se vrea - se poate face lumina/"curat"!
Daca - NU - dapoi NU!

Cine trebuie sa vrea?
Presedinte frr? - vicepresedintii??? (HI) - comisia de etica ???? arbitrul/arbitrii de concurs (apropos - au fost anuntati/desemnati inainte?? - secretarul general???? Poate ii mai ajuta si yo3jw (nu stiu daca mai are barba - de mult timp nu l-am vazut, vad ca acum tare tace).

Poate nu e sufficient sa vrea - mai trebuie sa aiba si sange in aparat!

Na - sunt tare curios care dintre ei aduna sufucient sange in batul vessel!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde yo9rij » Mie Oct 05, 2016 7:46 pm

@YO5AVN,
Pe pariu ca nu se intampla nimic!
Am chef sa pierd un pariu dar FRR nu ma ajuta deloc! Hi!
73!

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde yo4lhr » Mie Oct 05, 2016 8:39 pm

Buna seara

Aveți mare grija ca "dușmanul asculta" si va acuza de defetism, bășcălie si blazare. Eu am patit-o.
Alooo, nea dusmanu' ..... ți-ai șters toate urmele ? caci a rămas doar n/t. Deci, cum rămâne cu dna, diicot, sri, fbi, cia, mosad, kgb, etc ? :mrgreen:

Părerea mea, dom'le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO8SSB » Mie Oct 05, 2016 9:24 pm

Cred ca este bine sa analizam si C.N US CW 2016 , C.N UUS 2016.....sunt mari semne de intrebare tot in directia cu pricina!

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO2EA » Joi Oct 06, 2016 12:39 pm

Si aici se fura ca-n codru? :twisted: "Codru-i frate cu romanul", dar se pare ca unii sunt mai frati decat ceilalti :D

Vai si amar... rusine tovarasi :!:
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO4SI » Joi Oct 06, 2016 3:22 pm

In articolul publicat la data de 11-12-2010, Ciprian - N2YO concluziona :
"Ce e de facut? Eu unul am renuntat sa mai caut explicatii la motivatiile care stau la baza comiterii de fraude in concursurile de radioamatori. Probabil cei mai in masura sa explice fenomenul sunt psihologii, psihiatrii si sociologii. Sunt increzator ca si in continuare concursurile trebuie sa asume implicit onestitatea participantilor."
Iar eu am spus mereu ca in radio nu se face sport, ci doar competitie. Acum trebuie sa-mi schimb parerea. Nu este nici sport, nici competitie. Pentru unii este razboi ! Desfiintarea adversarilor prin orice mijloace. Ma gandesc cu tristete la mutilarea sufleteasca a celor sase adolescenti. Daca nu se intervine, vor ramane toata viata niste oameni in care nu poti sa ai incredere. 73s ! Mircea = yo4si.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: CN US RTTY 2016 ???

Mesajde YO3ITI » Joi Oct 06, 2016 7:35 pm

n/t
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2016 9:45 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori