Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Mesajde n2yo » Vin Noi 04, 2016 9:09 pm

Pentru YO3JW:
Intrebare simpla
Daca nu este membru ARRL de unde stie in ce sectiune ARRL este?


Sectiunea ARRL este, cu cateva notabile exceptii, chiar statul/provincia in care opereaza concurentul. Se poate afla din licenta FCC, licenta de conducator auto (driver license), de pe Googls Maps etc. In statele care sunt impartite in mai multe sectiuni informatia se poate gasi aici: http://www.arrl.org/section-boundaries. Subdiviziunea administrativa a unui stat este "county" (sau comitat). Radioamatorul trebuie sa stie in ce county este rezident si ar trebui sa stie destul de bine, pentru ca acolo plateste taxele locale, voteaza etc.

Pentru YO9HP:
Vad ca nu este nimeni stresat de acest control complicat, ba chiar este cel mai popular concurs intern american si ii atrage atat pe cei care lucreaza de “placere” cat si pe cei cu pretentii.
Cine spunea ca regulamentul CN-US cu control format din 6 cifre este complicat?


Nu sunt un sustinator al acestui tip de control de la Sweepstakes si sunt convins ca daca era mai scurt ar fi atras si radioamatori incepatori poate intimidati de acest cod. Controlul se mentine astfel din considerente de traditie si continuitate, probabil. Nu este un control complicat, ci este lung. Singurul element care se modifica de la un QSO la altul este numarul serial, restul se repeta. Acest control nu a fost conceput ca sa previna fraudele, asa cum are intentia propunerea implementarii unui cod mai complex in CN. Din codul receptionat in SS se pot extrage o serie de informatii folositoare privitoare la concursul in desfasurare si am explicat acest lucru in articolul din 2008.

In cazul CN masurile care trebuie luate pentru marirea numarului de participanti nu ar trebui sa includa cresterea complexitatii controlului, ci mai degraba simplificarea lui. Complicarea unui regulament este perceputa negativ de participanti si este asimilata abia dupa cateva editii in care se dovedeste utila modificarea. Va dati seama ce impact ar avea la numarul de participanti in CQ WW modificarea controlului de la zona CQ (cum este acum) la ceva gen SS.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Mesajde YO4BKM » Sâm Noi 05, 2016 9:32 am

yo7fb scrie:Majoritatea campionatelor sunt compuse din mai multe etape,fieca
re concurs ,cupa,organizat de x club afiliat sa fie considerat etapa in campionatul national, puntele acumulate sa fie adunate cu punctele relizate in "play off".

Așa trebuie să fie, am arătat în http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=1082 că un campionat desfășurat pe cîteva ore este conjunctural, ca să mă limitez doar la acest aspect. Am arătat în trimiterea de mai sus că la celelalte sporturi tehnice, cum ar fi planorismul (dependent și el de condițiile oferite de natură) campionatul are etapele distribuite pe tot sezonul de zbor, din primăvară până-n toamnă, la fel la automobilism, tir etc. Foarte bine pot fi etape de campionat cupele, ele acordă trofee proprii dar punctele se cumulează și la clasamentul campionatului, astfel crește și calitatea participării la cupe. După fiecare etapă se face public clasamentul iar cel de la ultima etapă desemnează campionii.
Odată cu desfășurarea campionatului în mai multe etape pe parcursul unui an se pot constitui și ligi valorice cu clasamentele proprii, în care să se producă promovări și retrogradări de la an la an, tot ca la celelalte sporturi. În primul an ar putea exista o singură ligă din care, pentru anii următori, se va separa prima ligă valorică, de exemplu a primilor 15 clasați, după care an de an se fac mutări pe ultimele 5 locuri cu liga următoare, a doua ligă valorică. Se pot face clasamente pe cluburi, nu pe persoane sau, dacă orgoliile vor fi prea mari (deși suntem totuși organizați în cluburi, care ar mai fi rolul lor?), se pot face clasamentele separate, pe persoane sau cluburi, eventual cu condiții puse, de exemplu o persoană nu poate deține un trofeu într-o anumită ligă valorică decât dacă și clubul său face parte din respectiva ligă, asta pentru ca susținerea să fie reciprocă. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori