Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Mesajde yo5ajr » Vin Oct 21, 2016 6:42 pm

YO9HP Alex, nu am fost prapastios pentru remarci acide. Nu am complexe de inferioritate dar am respect pentru altii. Chiar ma bucur ca dupa ani de tacere relativa ai revenit ce si cum ai fost inainte. Persoanele pe care am amintit sunt (cel putin au fost) radioamatori ca noi toti si chiar cu rezultate. Nu vad ca o clipa de ce nu ar face sa uite de functiile inalte si sa se contopesca, sa coboara in marea familie care discuta despre ce si cum. In afara de 2 - 3 postari tendentioasa nu am vazut orgolii si prejudecati. Din multiplele propuneri sunt multe valoroase si de buna credinta. Cred ca numai in politic sunt speculate momentele cand sa faca "baie in multime" si cand nu.
Ultima oară modificat Vin Oct 21, 2016 7:09 pm de către yo5ajr, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Mesajde yo9rij » Vin Oct 21, 2016 6:47 pm

YO4SI, YO9HP
Discutia privind imbunatatirea participarii la CN US se duce inevitabil catre directia in care ne intrebam la cat de mult pot organizatorii (FRR si MTS) sa raspunda nevoilor radioamatorilor de a concura in conditii reale si egali dar mai ales cat de mult sunt satisfacute cerintele pentru a fi desemnat "cel mai bun". Deja sa stabilit (daca mai era nevoie) ca este mai importanta aprecierea venita din partea coechiperilor de concurs decat cea venita din partea MTS. Dezideratul este ca ele sa coincida! Greu si aproape imposibil. Este evident ca este greu sa le impaci pe amandoua. Totusi in acest impas am putea merge mai departe si am putea definitiva participarea dupa modelul regulamentului A.R.R. de la WRIC - World Radio Individual Contest pe care il putem adapta la cerintele CN US.

WORLD RADIO INDIVIDUAL CONTEST

Organizator: A.R.R
Participanti: Orice radioamator autorizat
Data: O singura data la un interval de 4 ani in al doilea weekend complet din iulie Sambata 12:00:00 UTC – duminica 12:00:00 UTC (24 ore).- în acelaşi timp cu desfăşurarea IARU HF CONTEST
Benzi de lucru: 40, 20, 15 şi 10 metri, în acord cu planul benzilor IARU Regiunea 1.

Categorii de participare:
1. Singur Operator, MIXT, (SOMIXT).

NOTĂ:
a. Este permis a se folosi maxim 100W out.
b. Nu se permite folosirea Clusterelor.
f. Indicativele se vor cunoaşte în momentul în care se vor extrage şi locurile de dispunere a participanţilor.

QSO-uri: Sunt valabile QSO-uri cu staţii de radioamator de pe tot globul.
Staţiile pot fi contactate o singură dată pe bandă şi mod. Log-urile cu un singur QSO sau cu indicative unice vor fi valide pentru puncte şi multiplicatori.
Controale: RS (T) + zona ITU. Exemplu: 59928 – va fi controlul în CW dat de o staţie YO participantă la WRIC.

Scor
QSO-uri realizate între staţii din aceaşi ţară (1) punct.
QSO-uri realizate între staţii din acelasi continent (2) puncte.
QSO-uri realizate cu staţii DX, (3) puncte.

Multiplicatori:
- numărul de zona ITU
- numărul de HQ lucrate
- numărul de oficiali IARU lucraţi

Scor final: Suma punctelor obţinute din QSO-uri înmulţite cu suma multiplicatorilor.

Trofeu pentru staţiile participante
- Trofeul „CAMPION of WORLD RADIO INDIVIDUAL CONTEST” se acordă radioamatorului care a obţinut cel mai bun scor.
- Se acordă diplome pentru toate staţiile participante.

Loguri: Toate logurile participanţilor la WRIC se vor se vor preda către organizator.

Dupa acest model putem plia CN US pe YODX si am putea avea o reala evaluare a performantelor pe care le dorim a le afisa;
Parca altfel s-ar vedea un titlul de CAMPION NATIONAL in vitrina unui radioamator YO obtinut in aceste conditii de participare!! Hi!
73 de YO9RIJ Petrica

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Mesajde YO9HP » Vin Oct 21, 2016 7:02 pm

Pentru YO8TK: Multumesc pentru comentarii si propuneri.
Te rog sa recitesti comentariile referitoare la semnalele receptionate in JA/VK. Era o exemplificare a surprizelor pe care ni le poate oferi propagarea din banda de 80m. Stai linistit, nu vom include in regulament niciun paragraf referitor la montare/demontare antene. Cu toate ca mi-ai dat niste idei...
Sunt de acord ca regulamentul se complica, dar multe prevederi noi au aparut in urma incalcarii regulamentelor vechi si a reactiilor participantilor. Pentru curiozitatea mea: cu regulamentul in vigoare (mai simplu, mai relaxat, mai permisiv), la cate editii ale CN-US ai lucrat in intervalul 2012-2016? Poate ar trebui sa verifici "la cald" noul regulamant in Martie 2017, la CN-US-CW, apoi putem schimba impresii. 73, Alex YO9HP

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Mesajde YO3JW » Vin Oct 21, 2016 7:41 pm

Buna
Imi bag si eu parerile!!
1. Cu ceva timp in urma YO9RIJ a prezentat un extras dintr-o reglementare legala care zice negru pe alb ca structurile sportive pot organiza competitii numai cu sportivi
De aici rezulta ca la un concurs poate participa numai acela care se considera ca este sportiv si poate justifica acest lucru. La radioamatorism acest document este cel eliberat de clubul din care face parte. Aceasta este legitimatia tip FRR.
2. Daca se gaseste o structura nesportiva care in paralel cu CN organizeaza un concurs cu acelasi regulament, se poate alcatui un clasament care sa-i cuprinda pe toti cei autorizati de ANCOM si care sa dea diplome, si eventual premii in functie de sponsori.
2. Ideea de sprint la CN nu aduce nici un folos nimanui.
3. Un lucru care doare este sa nu se acorde titlurile de campion. Astfel cluburile pot pierde finantarea. Se poate introduce o prevedere ca titlurile se acorda daca pe CN sunt minim 200 de participanti.
Acest lucru ar obliga cluburile sa legitimeze cati mai multi membri si sa-i convinga sa participe la CN.
4. Impartirea dupa nivel de putere este nerealista. Cine va scoate linearul din priza, cand altul il deranjeaza?
5. Concursurile tip QRP cu asa zise conditii identice mi se pare o gluma buna!
Cei care lucreaza azi o fac de acasa, in papuci si fara sa cheltuie bani cu deplasarea. Cine va suporta cheltuielile cu deplasarea si cazarea?
In acest an am participat la Cupa Romaniei la QRP. E probabil prima si ultima!
Dece?
Indicativele se dau aleatoriu. Prima etapa a fost ssb si dupa ea, fiecare stia cine este in spatele acelui indicativ aleatoriu. Etapa de CW a fost castigata de un alt operator decat la SSB. Surprinzator faptul ca toate statiile erau intr-o zona limitata, iar in cw au fost unele pe care nu am reusit sa-i aud!
6.Lucrul in trafic este adaptat de la caz la caz. Cu toate ca plaja de lucru este de 100 kHz, toate statiie se ingramadesc pe 35-40 kHz de la 3700 in sus!
De aici si interferentele de care se plang unii concurenti
7. Castigatorii folosesc de obicei tehnici speciale pentru a aduna statiile in log.
Acest lucru presupune pe langa abilitati deosebite si niste dotari suplimentare
Abilitatile le poti invata, dar tehnica presupune si dotari suplimentare ce pot costa.
De altfel nu prea am vazut prezentari despre ce si cum se face.
8. Cat priveste discutiile de aici mi se par interesante, dar uneori nu se poate renunta la frustrarile si obiceiurile proprii.
9. Este o vorba: mai bine este dusmanul binelui!
Ultima oară modificat Vin Oct 21, 2016 10:34 pm de către YO3JW, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Mesajde YO8TK » Vin Oct 21, 2016 8:08 pm

Am lucrat cu placere pina s-au scos judetele ca multiplicator.Dupa aia nu am mai lucrat.Recunosc.Doar am ascultat si nu mi-a placut. Prea multe etape, prea multe cifre. Prea aceiasi pe podium.Sincer.
In schimb am participat la mai toate CN din UUS unde nu prea ne-am intalnit.
Eu unul astept regulamentul final.Daca o sa-mi placa am sa particip.Daca nu o sa-mi placa nu am sa particip.Mai simplu de atat nu se poate.

Si chestia aia cu propagarea in 80m in timpul CN US 2016 se poate intampla oricand,nu? in orice editie.
Oare antenele fac diferenta?

73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Mesajde YO9HP » Vin Oct 21, 2016 9:36 pm

Stimati colegi,
Va multumesc pentru participarea la discutii si pentru propuneri. Toate sunt colectate intr-un document centralizator si vor fi analizate zilele urmatoare. O parte din propuneri vor fi analizate maine (Sambata) in CA, fara insa a se lua decizia finala.
Cred ca este momentul sa eliberam forumul si sa dam sansa altor subiecte de a fi dezbatute aici. Bineinteles ca, daca mai apar propuneri concrete in urmatoarele 48 ore, vor fi adaugate la document. Va urez weekend placut! Alex YO9HP

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Mesajde YO4SI » Vin Oct 21, 2016 10:23 pm

Puteati sa faceti modificarile de regulament CNUS, fara sa mai intrebati pe nimeni. Inca o data, FELICITARI pentru initiativa.
Am o propunere: Nu se poate LOW si HIGH POWER ? Sau CU FINAL si FARA FINAL ? Nu prea am auzit de finale care scot exact 400 watti. Iar vor incepe discutii.
Eu am final HM cu GU74B. Scoate 700 watti. Ca sa ma simt bine, am facut cerere la ANCOM pentru extensie de putere pana la 1000 W. Voi reduce puterea, dar nu stiu unde sa ma opresc. Multi au cate doua GU74B... Regulamentul de concurs sa fie pentru radioamatori. Nu pentru ANCOM.
De cateva zile ma joc cu QRP alimentat prin forta muschilor. Trei lanterne cu dinam. Ramsey QRP Transmitter. 300 miliwatti invartind la manivela. Am facut 2 (doua) legaturi in WAG. Extraordinari nemtii care m-au auzit. Tonul miorlaia, ca tensiunea era variabila. Ca receptor am folosit totusi TS-450-ul. Pun o poza. 73s !
Fişiere ataşate
DSC05443.JPG
Cu circa 300 miliwatti in WAG 2016...
DSC05443.JPG (119.99 KiB) Vizualizat de 5242 ori

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Mesajde YO8RFS » Vin Oct 21, 2016 10:33 pm

In legatura cu categoriile de participanti cred ca ar fi mai corect sa fie specificat asa:
1.Membrii legimitati sa fie definiti ca si categorie "Sportivi"
2.Nemembrii sa fie definiti ca si categorie "Hobby".
Includerea in categorie sa fie definita de optiunea din logul trimis, nu de FRR.
Asa s-ar scapa de multe batai de cap, inclusiv check log. Eu, membru legitimat, daca vreau, pot lucra dar trimit log pentru cat. Hobby, nu sportiv cum vrea FRR acum. Hotarirea apartine mie si nu FRR. Invers nu se prea poate... :lol:
Cit priveste controalele....Cred ca simplificarea lor vor fi benefice si atractive pentru toata lumea. Ca sa fiu cinic....mai lipseste sa dam si numarul de la pantofi la control.... "The simply is the best ...." este de actualitate.
Dar noua ne place sa complicam lucrurile inutil. Pacat !!!
Cit priveste sanctiunile, aici lucrurile trebuie sa fie simple si clare.
Iar sanctiunile sa nu fie doar formale.....Excluerea din competitii a persoanei vinovate pe minim 5...10 ani ar mai tempera frenezia masluirilor. Acum, prin transparenta logurilor, se reduce simtitor acest fenomen... ca de.... mai stim si noi sa facem calcule inca. Dar ele nu vor disparea.....Asta nu inseamna ca va trebui sa le toleram.
Dar asta e parerea mea. Si poate ale altora care mai spera la ceva ....

yo7lfv
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 13, 2010 10:37 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Mesajde yo7lfv » Vin Oct 21, 2016 10:40 pm

Propun schimbarea zilei de luni . De ce ? pentru simplu fapt ca acum se lucreaza altfel decat pe alte vremuri , programul la servici nu mai este fix iar lunea este una dintre cele mai grele zile de lucru si de asta zic ca trebuie mutat duminica si sa fie intr-o singura zi adica 4 etape .
Sa fie introdusa categoria de 100w la seniori .
Iar legat de propunerea de schimbare a frecventei dupa fiecare QSO pare ca se transforma intr-un bambilici in banda cu multe momente de confuzie .
Eu zic ca problema este la putere si impartind in HP si LP va fi ceva diferit dar ceva normal la fiecare concurs international ce particip.
Partea cu numarul ce se transmite e clar ca este propus si mentinut in ideea ca nu toti pot face so2r si vor sa taie si elanul altora , bineinteles ca a fost introdus sa elimine fraudarea nu pentru ce am scris eu mai sus.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Propuneri pentru regulament nou CNUS CW SSB

Mesajde n2yo » Vin Oct 21, 2016 11:38 pm

Si eu sunt de parere ca cine a avut de expus pareri despre modificarea regulamentului la Campionatul national, a avut deja ocazia sa o faca. Probabil sunt opinii si pe alte liste de discutie sau email. Eu vreau doar sa punctez propunerile mele:

* Un concurs cu un regulament complicat este neatractiv mai ales pentru cei care nu se angajeaza in competitie pentru un loc fruntas. De acord cu cele spuse de YO8TK. In concursurile pe unde scurte de succes 90% din participanti intra de placere, de aceea regulamentul trebuie sa fie dedicat acestora cu precadere. Altfel, numarul participantilor va fi din ce in ce mai mic. Mai putini participanti inseamna nu doar concurs neinteresant si plictisitor, dar mai ales produce irelevanta pentru castigator si titlu. Performanta poate fi scoasa in evidenta numai in concursurile cu trafic abundent.

* Propun revenirea la existenta multiplicatorului, iar acesta sa fie judetul. In primul rand acesta i-ar mari popularitatea campionatului si ar creste interesul participantilor, iar in al doilea rand s-ar alinia cu scopul concursului, acela de a fi un concurs national. Oponentii acestei idei se tem ca traficul preferential din anumite judete rare ar favoriza pe unii si defavoriza pe altii, insa nu sunt dispusi sa considere mai eficienta implicare a organizatorului in popularizarea si activarea cat mai multor statii din aceste judete neinteresate de campionatele nationale. Imbunatatirea unui concurs nu inseamna doar schimbarea regulamentului, ci si popularizarea acestuia prin colaborarea cu asociatiile afiliate din teritoriu, tiparirea de brosuri, contactarea radioamatorilor prin email, organizarea de DX-peditii in judetele rare si altele. FRR a fost insarcinata sa organizeze campionate nationale si trebuie sa ia aceasta sarcina mai in serios.

* Propun comisiei de specialitate sa analizeze fezabilitatea mutarii Campionatului national de la un concurs in care participantii opereaza din locatii arbitrare, nesupravegheate, la un concurs in care se opereaza de la statii cu parametri de emisie verificati, cu acelasi tip de antene si din amplasamente apropiate geografic, la care arbitrii pot avea acces permanent pe timpul operarii. Exista deja o traditie indelungata de organizare a WRTC (a 8-a editie urmeaza sa aiba loc in DL in 2018) si avem in YO cativa radioamatori performeri cu multa exerienta in arbitrarea si organizarea acestui tip de concursuri, gata sa dea o mana de ajutor.
Referinte:
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Rad ... ampionship
http://wrtc.info/
http://www.wrtc2014.org/

* In continuarea propunerii anterioare, concursurile nationale gen actualul Campionat national pot furniza puncte de calificare pentru concursul tip WRTC, care poate avea loc o data pe an sau o data la doi ani. Puncte pot fi acordate si de alte concursuri YO, de pilda YO DX HF Contest, dar si altele. Teama ca fraudatorii de serviciu vor specula aceste concursuri in folosul lor si vor obtine puncte nemeritate este o posibilitate reala, dar spre deosebire de situatia actuala in care se poate obtine direct titlul de campion prin frauda, obtinerea de puncte nu face decat sa *califice* pe putinii care fac smecherii in finala Campionatului national, unde adevarata valoare de operatori va putea pusa in evidenta. Ovidiu YO2DFA incearca sa discretdize conceptul WRTC prin conversatia pe care avut-o acum 25 de ani la Cupa Tomis, insa ar fi fost de asteptat sa analizeze cu mai multa seriozitate progresul pe care l-a facut competitia WRTC din 1990 incoace, eventual sa participe direct si apoi sa ne relateze din experienta pe care a avut-o acolo.

73s de Ciprian N2YO/YO3FWC


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori