EROARE SAU ........

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

EROARE SAU ........

Mesajde YO3JW » Mar Noi 01, 2016 2:18 am

Buna
Aseara a fost Cupa Bucovinei. Dupa terminarea concursului am trimis logul
A venit si confirmarea!
Surpriza!
Are erori fatale....
Erori fatale:
Lipsa categorie;
Format zone-sent incorect sau nu corespunde categoriei

Iata ce scrie in regulament:
5. CATEGORII DE PARTICIPANTI:
A: Statii de Club SSB si CW;
B: Statii individuale numai SSB;
C: Statii individuale numai CW;
D: Statii individuale SSB & CW;
Iata ce scrie in headerul(capul) logului:
CONTEST: BUCOVINA
CALLSIGN: YO3JW
CATEGORY-OPERATOR: SINGLE-OP
CATEGORY-BAND: 80M
CATEGORY-MODE: CW
CREATED-BY: UCXLOG 7.66
QSO: 3500 CW 2016-10-31 1501 YO3JW 599 001BZ YO2AQB 599 001TM

Programul a verificat si ceva a zis ca sunt erori fatale
Cateva consideratii personale.
1. Organizatorul nu a pus la dispozitie un program special pentru acest concurs in care sa se foloseasca categoriile din regulament.
2. Din capul de tabel se regasesc informatiile necesare pentru a defini clar categoria de participare, adica categoria "C" individual numai cw. (daca se doreste!)
3. Programul folosit nu are nici un camp "format zone sent". Din practica folosind acest program nu am primit reclamatii referitor la acest aspect de la nici un alt organizator.
4. Poate organizatorul ar fi trebuit sa prezinte o "mostra" de cum trebuie sa fie Cabrillo pentru acest concurs
Daca organizatorul considera ca logul este necorespunzator, eu unul doresc sa-mi retrag logul din concurs
Cu stima
YO3JW
Ultima oară modificat Mar Noi 01, 2016 8:50 am de către YO3JW, modificat 1 dată în total.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: EROARE SAU ........

Mesajde yo5ajr » Mar Noi 01, 2016 8:25 am

Pai..."Simphonia continua"...si in US? Softuri de arbitrare blege, sau miserupism de genul: "Raportam Partidului"....? In rest 73 de Miki

YO6CFB
Mesaje: 48
Membru din: Mar Iun 22, 2010 8:23 am
Contact:

Re: EROARE SAU ........

Mesajde YO6CFB » Mar Noi 01, 2016 9:22 am

Buna..
Pit tu cel putin ai primit un raspuns. Si eu am trimis aseara logul, dar inca nu avenit nici un raspuns.
In alta ordine de idei... cum ai punctat legatura cu YR8BA? In regulament nu se refera la acest indicativ special, dupa qrz.com nu este o statie de club.
Eu totus l-am punctat cu 8p, cu toate ca era mai bine daca organizatorul specifica in regulament. Sau trebuia sa acord numai 6 puncte, ca este o statie individuala care a transmis BA?
Sper ca organizatorul in timpul verificarii sa acorde un punctaj unic pentru toti.
73 de yo6cfb, Lacy

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: EROARE SAU ........

Mesajde YO4BKM » Mar Noi 01, 2016 9:40 am

@YO3JW, în regulament nu scrie că trebuie completat așa cum arăți că ai făcut în header, adică
CATEGORY-OPERATOR: SINGLE-OP
CATEGORY-BAND: 80M
CATEGORY-MODE: CW
ci pur și simplu trebuia să completezi CATEGORY:C, după cum se se explică, respectiv :
5. CATEGORII DE PARTICIPANTI:
A: Statii de Club SSB si CW;
B: Statii individuale numai SSB;
C: Statii individuale numai CW;
D: Statii individuale SSB & CW;

Îmaginează-ți în câte moduri ar putea fi completat headerul, de exemplu ar putea fi inclusiv CATEGORY: SINGLE-OP, 80M, CW sau orice altă combinație, greu de identificat de un soft care nu are imaginația oricărui participant.
Și, dacă nu a putut fi identificată categoria, este normal ca formatul de la zone-sent să nu mai corespundă categoriei.
Este drept că ar fi fost necesar un exemplu de completare pentru loguri. Dar și așa cum este regulamentul, trebuia citit mai atent. GL!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: EROARE SAU ........

Mesajde YO8TK » Mar Noi 01, 2016 10:00 am

YR8BA este statie de club.(YO8KSV).In concurs la categoria E.
Am primit asigurari din partea lui YO8SGM ca va confirma primirea logurilor.Din pacate nu avem un robot pentru confirmare.
YO4BKM a dat o foarte buna explicatie cum trebuie procedat la completarea logului.
Programul de arbitrare a acesui concurs este conceput de el.

In rest, asteptam in continuare logurile dvs.

Va multumim mult pentru participare la prima editie a Cupei Bucovina,si va asteptam si in urmatoarele editii.

Sa auzim de bine.

73! Silviu
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: EROARE SAU ........

Mesajde YO3JW » Mar Noi 01, 2016 10:14 am

Buna
YO6CFB
Eu unul nu am punctat legaturile. In mod normal programul de verificare va face acest lucru si va trece punctajul corect.
YO4BKM
Revin cu mentiunea ca nu exista un program special dedicat acestui concurs si care sa tina cont de prevederile specifice acestui concurs
Simpla referire la regulament mi se pare corect, dar numai in cazul in care exista un program special, si cum acesta nu exista, am folosit un program care este universal valabil!
Din optiuni se poate alege. Pe benzi, si am ales banda de 80m ceea ce corespunde regulamentului!
Am ales optiunea "single-op" ceea ce corespunde notiunii de un singur operator, adica individual !
Am ales dintre mixed, ssb si cw varianta :CW care este si ea prevazuta in regulament.
Toate acestea au fost generate automat de program.
Nu doresc sa tin lectii de cate variante ar fi existat, dar cateva mentiuni;
- Exista varianta de a alege multi operator ceea ce ar fi corespund la club
- La mod de lucru mai exista mixed, ssb si cw care si ele se pupa cu categoriile existente
- Ce nu exista este la categoria speciala a statiilor din Bucovina. Dar si aici se putea deduce acest lucru dupa controlul transmis ca "BA" si coraborat cu cele anterioare se putea trece categoria respectiva, cu toate ca din regulament nu rezulta clar daca sunt categorii separate pe caprariile A, B, C si D la cele de la E.
Ce nu face programul de verificare la primire este ca nu "cerceteaza" liniile urmatoare din capul logului.
Daca facea acest lucru toate erau OK, dar nu s-a facut, sau poate nu s-a dorit.
Recomand pe viitor sa se tina cont ca exista o sumedenie de programe ce pot fi folosite si care nu au categoriile asa cum este in multe regulamente din YO.
Mi se pare ca este mai comod sa dai vina pe nerespectarea regulamentului in urma unui soft care face partial verificarea, dacat sa adaugi cateva randuri intr-un soft!
Din cate stiu intr-un program se poate adauga si "sau" {or} cu noile date.
De la "adidas stortion" a ramas o vorba: daca vrei, se poate!

yo8sgm
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 14, 2013 11:28 pm
Contact:

Re: EROARE SAU ........

Mesajde yo8sgm » Mar Noi 01, 2016 10:30 am

Sunt yo8sgm, responsabil cu colectarea logurilor si realizarea clasamentului. Ma adresez tuturor participantilor la concursul Cupa Bucovinei din 31 octombrie 2016 cu rugamintea de a nu-si face probleme referitoare la rezultate. Eu am vrut sa fiu amabil si sa vin in sprijinul celor carora softul le-a identificat erori de completare rugand-ui prieteneste sa reverifice logul. Am considerat ca nu este fairplay sa tac si sa las softul sa decida daca logul este bun sau nu. In acest sens am returnat rezultatul verificarii cu mesajul dat de soft, cu rugamintea da a-l reverifica, chiar daca formularea din text nu este cea mai inspirata (Erori fatale nn). Va informez ca, din cele 16 loguri primite pana in prezent doar la 4 loguri au aparut erori de acest fel. Din cele 4 loguri nearbitrabile pe moment, de la 3 radioamatori am primit multumiri pentru operativitate sraspunsului, corectand si retrimitand logurile.In rest totul este OK. Cat despre confirmarea primirii logurilor pot sa va informez ca am facut acest lucru doar la cei care au cerut aceasta confirmare(10 radioamatori). Nu doresc sa fiu interpretat gresit dar va rog sa intelegeti ca sunt la prima implicare de aceasta anvergura intr-un concurs si nu aveam de unde sa stiu ca este obligatorie confirmarea primirii, atat timp cat aceasta nu se solicita. Mai cunosc ca exista o setare in formularea email-urilor care permite sa vedeti daca mesajul a fost citit(deci primit) sau nu. In incheiere, va adresez rugamintea de a avea incredere in seriozitatea echipei care a pregatit acest concurs aflat la prima editie si suntem receptivi la orice observatie pertinenta venita in spiritul corectarii greselilor dar, argumentata si eventual insotita de solutii pe adresa existenta in continutul Regulamentului concursului.

Multumesc pentru intelegere,

73!...Marian

yo8sgm
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 14, 2013 11:28 pm
Contact:

Re: EROARE SAU ........

Mesajde yo8sgm » Mar Noi 01, 2016 10:53 am

In atentia tuturor participantilor la Concursul Cupa Bucovinei. Va rog sa trimiteti lugul de concurs pe adresa mentionata in regulamentul concursului si nu altfel. De la YO6CFB nu am primit inca logul deci, nu am ce sa confirm pana in acest moment. Pentru a evita orice greseala de trimitere a mesajelor ce contin logurile de concurs mentionez ca, adresa email de trimitere a logurilor este, yo8sgm@yahoo.com

Multumesc,

73! de yo8sgm

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: EROARE SAU ........

Mesajde yo5ajr » Mar Noi 01, 2016 11:01 am

Ei....ati vazut? Si eu am gresit pripit cand am scris de "softuri blege" pentru care imi cer scuze. Nu softul era "bleg" ci utilizarea. Propun ca in viitor cand Tavi se angajeaza absolut ne interesat pecuniar, doar din bun simt, cand elaboreaza un soft sa mentioneze ca pentru a folosi programul, acesta sa fie rulat pe un PC care stie sa gandeasca si abstract. Astfel aspectele de orgolii, mandriile axagerate si individualiste sa fie excluse. Tehnica de azi al calculatoarelor (ordinateur in franceza) au o mare hiba - nu "gandesc" ca omul - abstract) Cu astfel de mentalitati nu ar fi functionat nici "orgile" lui Stalin". E nevoie sa punem relatiile inter umane pe buna credinta, bun simt si pragmatism, prietenie si nu superficialitate si orgolii. A jigni, a arunca vina pe altii care mai dau si o mana de ajutor, ne consultarea autorului in timp daca sunt neclaritati in softul primit gratis si din dorinta de a ajuta, este nu numai rusinos dar si imoral. 73 de Miki

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: EROARE SAU ........

Mesajde YO3JW » Mar Noi 01, 2016 11:48 am

"Ei....ati vazut? "
Probabil ca da!
De la loguri "blege" realizate, s-a trecut la "imoral"
Hai sa ne lamurim!
Nu ma intereseaza cine a realizat softul! Gratis sau pe bani. Nu asta era ideea!
Eu am aratat unele scapari ale acestui soft si am arata(daca se vrea!) si unde se poate umbla la acesta.
Daca Miki crede ca tot aratand la "Stalin" si alti, si nu in ultimul rand, catre una din organizatiile radioamatorilor, si care sunt intotdeauna vinovati ca au existat sau exista, si trece la aprecieri de "moralitate", cred ca suntem pe maini bune!
YO8SGM
"Eu am vrut sa fiu amabil si sa vin in sprijinul celor carora softul le-a identificat erori de completare rugand-ui prieteneste sa reverifice logul."
Multumesc de amabilitate!
Daca programul sau cel care primeste logurile stie sa vada cum trebuie sa fie un log, atunci nu ar fi fost nevoie de solicitarea prieteneasca de a reverifica logul.
Imi pare rau! Dar la concursurile de radioamatori nu se da "start" ca la NASA.
Fiecare are ceasul setat corect si stie cand sa inceapa.
YO8TK, Silviu
Te rog sa-l contactezi pe Ciprian si sa faca corectura in call-book YO
La YO8KSV, radioclubul Hertz, lipseste fraza: "Indicativ autorizat de Autoritatea Nationala pentru Comunicatii (ANCOM)'
Daca nu este autorizat la zi cum are indicativul YR8BA? Trage-l de urechi ca nu stie ce este in call-book ANCOM-ului!
Propagarea sa fie cu noi!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori