Rezultate concursuri YO

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Rezultate concursuri YO

Mesajde YO3JW » Dum Noi 13, 2016 7:33 pm

Zoli
Te stiu un baiat "subtire"
Nu este cumva anul in care ai fost descalificat de pe locul I?
Ca cei de la FRR nu au modificat si nu au publicat ultima versiune este de "maron", dar tu sa nu-ti amintesti......
Asta asa doar ca sa faci bascalie! Sa zici si tu ceva acolo.

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Rezultate concursuri YO

Mesajde YO2EA » Lun Noi 14, 2016 10:05 am

Cum adica am fost descalificat :?: :shock: :? Nu am vazut/primit nici o informare, comunicat de la FRR prin care sa fiu anuntat de aceasta decizie. Am inregistrarea QTC-ul din ianuarie 2015 in care au fost anuntate rezultatele finale de la CI UUS (QTC la care am fost anuntat castigator la categoria A). La cateva zile dupa citirea clasamentului final la QTC pe site-ul oficial FRR a fost publicat urmatorul clasament:
http://www.hamradio.ro/Comunicate/2601201501
Acelasi clasament este publicat si azi 14.11.2016. Niciunde nu apare informatia ca as fi fost descalificat :!: Daca in 26 ianuarie 2015 au fost publicate rezultatele finale omologate de CA al FRR, cand am fost descalificat? Pe ce motiv? De catre cine? Cine are dreptul sa modifice un clasament final omologat de CA al FRR?
Este halucinant ce se intampla in federatia asta: pe site-ul oficial (al unei institutii publice) esti declarat campion national iar "pe la coltzuri" esti anuntat ca ai fost descalificat :?: :? Multe mizerii am inghitit pina acum, dar de data asta cred ca doar o plangere la MTS va rezolva problema :!:

73!
Ultima oară modificat Lun Noi 14, 2016 1:27 pm de către YO2EA, modificat de 2 ori în total.
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Rezultate concursuri YO

Mesajde YO8SSB » Lun Noi 14, 2016 11:31 am

Pentru YO2LZA.... sunt umit de ceea ce citesc aici! Si eu fac o astfel de sesizare, am trimis o notificare scris pe mail lui YO3CZW, nu am primit nici un raspuns....acum m-am indreptat cu o plangere spre... sa vedem ce iese! Chiar am avut nevoie de diplome si m-au incurcat foarte tare. Nu am primit diplome si rezultate oficiale din 2015 pentru C.N UUS si C.I UUS.

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: Rezultate concursuri YO

Mesajde yo8rhm » Lun Noi 14, 2016 7:21 pm

Zoli si Lucian, recunoasteti, nu-i asa ca ati iesit asa doar ca sa faceti bascalie? Sa ziceti si voi ceva acolo? :lol:

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Rezultate concursuri YO

Mesajde YO2EA » Mar Noi 15, 2016 11:39 am

Asa-i cum zici tu Mugurel :D ,

Din bascalie in bascalie am strans prea multe puncte si i-am incurcat pe unii in clasamente :twisted:

Dupa ce am discutat "problema" mea cu un jurist (din cadrul unui CSM), un avocat si doi fosti membrii din CA al FRR am impresia ca YO3JW a dorit sa creeze o diversiune pentru a distrage atentia publicului de la faptele cu adevarat grave si anume netrimiterea premiilor (tricouri, medalii, diplome) la castigatori.
In urma studierii Regulamentului si a discutiilor cu persoanele mentionate mai sus, am inteles ordinea cronologica in care se organizeaza/arbitreaza acest concurs:
- se desfasoara concursul;
- se primesc logurile in 30 de zile de la terminarea concursului;
- se obtin "loguri ale statiilor participante la alte competitii UUS organizate in aceeasi perioada" (nu se specifica intervalul de timp);
- arbitrul intocmeste un clasament provizoriu (nu se specifica intervalul de timp);
- se acorda o perioada de 10 zile de la publicarea clasamentului provizoriu pentru depunerea eventualelor contestatii;
- se solutioneaza eventualele contestatii in Comisia de UUS si/sau in Comisia de disciplina, daca este cazul se aplica sanctiunile prevazute in Regulament (nu se specifica intervalul de timp);
- se recalculeaza clasamentul in urma contestatiilor de catre arbitru si se trimite la CA al FRR spre omologare;
- dupa omologare, clasamentul devine final;
- clasamentul final se citeste la QTC si se publica pe site-ul oficial.

Clasamentul final a fost citit la QTC-ul din data de 14.01.2015:
https://drive.google.com/file/d/0B3bR-31Re2YYRzRqdHFqalJOZUk/view
Clasamentul final (omologat) a fost publicat pe site-ul oficial FRR in data de 26.01.2015:
http://www.hamradio.ro/Comunicate/2601201501

Dpdv legal, juridic, este imposibil sa fi fost descalificat.
Cazul 1) Daca as fi fost descalificat in urma unei contestatii (aprobate de Comisia de UUS) depuse in perioada de contestatii, nu as mai fi aparut in clasamentul final.
Cazul 2) Daca as fi fost descalificat dupa publicarea clasamentului final, descalificarea este ilegala pentru ca (din cate am aflat) nimeni din FRR nu poate modifica un clasament declarat "final".
In ambele cazuri ar fi trebuit sa fiu informat/notificat de catre FRR :!:
Situatia este tragicomica, avocatul m-a informat ca nu pot sa actionez FRR in instanta pentru ca pe site-ul oficial apar pe primul loc :? Urmeaza sa trimit o banala cerere catre FRR si MTS fie pentru trimiterea premiilor, fie pentru un raspuns oficial legat de aceasta ipotetica descalificare. Mai departe, o sa las avocatul sa rezolve problema. De data asta, s-a mers prea departe cu bascalia :!:

Pit, daca stii ceva ce nu stim noi... te astept cu detalii. Ma intereseaza cand am fost descalificat si cine a luat aceasta decizie.

73 de YO2LZA Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate concursuri YO

Mesajde YO4BKM » Mar Noi 15, 2016 1:04 pm

Dovada titlului se face in fața oricărei autorități sau instanțe cu documentul care, prin regulamentul competiției, caracterizează titlul și acest document este diploma, ea este echivalentul brevetului care autentifică distincțiile de alte categorii deoarece este autentificată prin sigiliile și semnăturile autorității care o emit. O simplă listă publicată undeva sau o citire la radio nu conferă atributele diplomei, cum ar fi de exemplu lista cu rezultatele de la examenul de bacalureat care nu ține locul diplomelor, chiar dacă are antet, sigiliu și semnături.
Poate că o acțiune în justiție ar avea efect sub această interpretare. Dar, până atunci, se poate lua în considerare și un abuz de care se poate ocupa un organ de cercetare dacă este sesizat. GL!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Rezultate concursuri YO

Mesajde YO2EA » Mar Noi 15, 2016 2:40 pm

De acord cu interpretarea asta.

Statutul FRR
CAP. V - ATRIBUŢIILE FEDERAŢIEI ROMÂNE DE RADIOAMATORISM

Art 17 lit m) Organizează banca de date privind activitatea de radioamatorism, pagina WEB proprie, publică o revistă lunară şi transmite emisiuni regulate de QTC;

Nu stiu exact in ce consta "banca de date privind activitatea de radioamatorism", iar revista lunara nu exista. Toate informatiile de interes public sunt citite la "emisiuni regulate de QTC" si publicate pe "pagina WEB proprie".
Sa inteleg ca toate clasamentele citite la QTC/publicate pe pagina WEB proprie nu au nici o valoare?

Mai multe nu o sa comentez, astept raspunsul lui Pit. Poate a gresit OMu' si constat ca imi pierd vremea degeaba pe la avocati :twisted:

73!
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Rezultate concursuri YO

Mesajde yo4lhr » Mar Noi 15, 2016 4:19 pm

YO2LZA scrie:Este halucinant ce se intampla in federatia asta



:lol: Niciodata nu e prea tarziu sa ne dam seama de asta
Se trateaza cu Rudotel+Vodca :mrgreen:

FRR miluiestete de eiiiiiiiiii
Pace voua nesportivilor nemembriiiiiiiiiiii


Parerea mea, dom`le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Rezultate concursuri YO

Mesajde YO3ITI » Mar Noi 15, 2016 4:36 pm

n/t
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2016 9:36 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

yo9ceb
Mesaje: 47
Membru din: Joi Mar 08, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Rezultate concursuri YO

Mesajde yo9ceb » Mar Noi 15, 2016 5:47 pm

Hopa ?! a aparut AVOCATUL POPORULUI?


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori