Concursurile in YO

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo9how
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 9:04 pm
Contact:

Concursurile in YO

Mesajde yo9how » Lun Feb 28, 2011 10:49 pm

Astazi, 28.02.2011, am observat pe site un anunt :"rezultate concurs Cupa Martisorului 2010".
Crezand ca nu am observat bine, am citit inca o data... hmmm.. da, nu avea cum sa fie 2011, suntem in ultima zi din februarie, era 2010. Adica, dupa aproape un an de zile se publica rezultatele la un concurs, nu ca ar fi singurul la care clasamentul este publicat cu intarziere, dar totusi 1 an?!!!! :o :o
Nu inteleg de ce concurentilor li se impune o data limita, in general 15-30 zile pentru trimiterea logurilor, dar organizatorii pot publica rezultatele dupa cat timp doresc dansii.
Si ne miram de ce nu participa lumea in concursurile yo.... :oops: :oops: :oops:

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursurile in YO

Mesajde YO4BKM » Mar Mar 01, 2011 9:09 am

Pentru YO9HOW si multi altii. Este adevarat, lipsesc atat reglementarile care sa atraga raspunderea organizatorilor cat si la ce nivel trebuie controlata si eventual sanctionata prestatia defectuoasa a acestora. Nu am stiu daca YO9HOW a fost interesat de rezultatele concursului in calitate de participant sau ca fapt divers, bine ca a semnalat un aspect al competitiilor YO. Ce stiu insa este ca eu am participat in august anul trecut la un anumit maraton cu conexiuni bahice, am indeplinit conditiile pentru diploma, am achitat suma respectiva, am primit vreo trei asigurari ca "acum sunt gata" dar inca nu am primit nimic. Am mai primit eu si alte "promisiuni" din partea organizatorilor, dar este cu totul alta poveste si cu alt topic, poate ca o voi publica vreodata, ascunde surprize uriase!!! In afara de aceasta nepasare am mai constatat, tot in calitate de "parte vatamata", ca unii dintre operatorii organizatorilor, care au acordat puncte in maraton, fie nu au confirmat toate legaturile, fie nu au trimis logul de confirmare, producand depunctari pentru multi participanti. Am cerut explicatii, in sensul sa fie facute publice motivele depunctarilor si sanctiunile date celor care au fost cel putin neseriosi fata de acest aspect. Dar cine sa verifice si sa sanctioneze astfel de abateri care incurajeaza (daca nu cumva chiar produc) fraude prin favorizarea unora sau altora? Unde sunt precizate modurile de contestare, pe probe concrete si verificabile, a organizarii? Se impune ca, in mod normal, o competitie la care organizatorii gresesc la modul in care un concurent ar fi descalificat (intarzieri, favorizari etc) ar trebui anulata, la greseala egala sanctiune egala. Dar lipseste cel care sa o faca. Poate vreo comisie de regulamente, de concursuri sau alte "comitii" din CA, daca nu cumva au cu totul alte lucrari mai importante pentru tara si popor. Cat despre acel maraton cu pricina de mai sus, daca voi primi de acum incolo diploma, sau banii, anunt oficial ca le voi expedia inapoi in semn de protest, alt mod de a sanctiona o astfel de nepasare nu am. :?
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Concursurile in YO

Mesajde YO6EX » Mar Mar 01, 2011 10:50 am

Problema la majoritatea concursurilor YO, este lipsa de mijloace materiale pentru un arbitraj modern şi eficient. Majoritatea organizatorilor de concursuri YO au dorinţa mai mare decît putinţa. Dacă organizatorul concursului clamat mai sus a verificat fişele de participare manual, atunci se explică şi întîrzierea.
Un exemplu la polul opus: Concursul TAC. Data limită de primire a logurilor a fost 31 Decembrie 2010 ora 0 utc. 12 ore mai târziu adică pe data de 1 Ianuarie 2011 ora 12 au fost publicate rezultatele provizorii, participanţii avînd la dispoziţie 3 zile pentrui eventuale contestaţii. La data de 5 Ianuarie s-au publicat rezultatele definitive. Da. Dar acest lucru costă bani. Un program complet de verificare computerizată a logurilor nu este la îndemîna oricui.
Doar când organizatorii vor renunţa la orgoliile locale, se vor asocia şi vor comasa 2-3 concursuri, punînd mână de la mână vor putea să aibă acces la programe moderne de verificare computerizată. Părerea mea este că jumătate din concursurile interne nu-şi justifică existenţa.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursurile in YO

Mesajde YO4BKM » Mar Mar 01, 2011 11:51 am

Pentru YO6EX. Dr OM, nu sunt de acord cu motivarea legata de fonduri. In lipsa de intelegere la nivel national -vei vedea mai jos cum - ma vad silit sa ma laud singur, dar ce spun este adevarat. De mai mult timp arbitrarea la Cupa Brailei se face cu un soft realizat de mine care se executa in max. cateva zeci de secunde, verificand toate legaturile inclusiv elaborand listele cu clasamentele precum si cu motivarea penlizarilor la punctare pentru fiecare participant si fiecare legatura (de ex. lipsa log partener, nepotrivire intre inscrisuri etc, vreo 9 elemente de penalizare). Fiecare participant primeste aceste situatii si vede de unde a pierdut, poate verifica la partenerul cu care nu s-a potrivit la inscrisuri. Am pus la dispozitie acest soft si la Zilele Galatiului unde folosirea lui a dat aceleasi rezultate. Este usor de aplicat de orice incepator, puteti exersa singur daca vizitati http://www.radioamatorism.ro/?category_name=contest. Arbitrarea unui campionat national ar dura max. 2 minute (sunt mai multi participanti) cu editarea acelorasi situatii spuse mai sus. Conditii: toate logurile sa fie in format electronic, nu neaparat in aceeasi versiune, dar de acelasi tip (de ex. orice versiune de Cabrillo). L-am oferit de acum doi ani la diferite camp. nationale (detin inca solicitarile organizatorilor de a le pune softul la dispozitie) dar, cand sa se aplice, au aparut amanari, probabil ca nu rezolva si alte interese necunoscute de mine, eu nu am primit nicio explicatie care sa se regaseasca in regulamentul campionatului respectiv. Deci, ca unul care a facut si a aplicat sute sau mii de softuri in cariera lui (si nu sunt singurul, deci exista potential!), afirm ca este vorba nu de lipsa fondurilor ci de lipsa de interes sau de existenta altor interese. Elaborarea softurilor de arbitrare nu mi-a luat mai mult de 10---12 ore de munca puse cap la cap, nu am cerut plata si nici altii cred ca nu cer.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo6ul
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Ian 01, 2011 4:15 pm
Contact:

Re: Concursurile in YO

Mesajde yo6ul » Mar Mar 01, 2011 1:15 pm

Pt. YO4BKM:
Nici eu nu sunt de acord cu tine. La un campionat national participa 150-200 de radioamatori. Fa o cercetare si vezi dintre acestia cati au calculator acasa si cati sunt legati la internet ? Cel putin un sfert nu au asa ceva ! ( eu sunt un optimist , lucrez in "bransa"!!!! ) Asa ca in doua-trei luni aduni fisele de concurs, inca doua-trei le introduci in program, daca ai timp disponibil,daca nu mai mult, timp in care mai primesti 10-20 de loguri de la "uituci"( la care face apel YO3APG prin QTC-uri) si uite asa trece jumatate de an daca nu mai mult. Si uite care sunt cauzele si rezultatele la diferite concursuri . Sunt de acord ca sunt prea multe. Mai putine si mai bine organizate.
73!

yo9how
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 9:04 pm
Contact:

Re: Concursurile in YO

Mesajde yo9how » Mar Mar 01, 2011 2:11 pm

In concursul " Cupa Martisorului" editia 2010 apar 36 de loguri..
Acum dumneavoastra spuneti ca intr-un campionat national sunt 100-200 de participanti; pana aici sunt abosult de acord cu dumneavoastra, dar acum " timp de 2-3 luni strangi fisele de concurs" :o :o :o - in toate concursurile se specifica perioada de trimitere a logurilor 15-30 zile maxim. De ce tu, ca organizator, trebuie sa te rogi de unii sa-ti trimita logul de concurs?!!! a expirat perioada de trimitere, gataaaa.
Cineva care participa intr-un concurs, prin participarea sa, presupune ca a luat la cunostinta despre regulamentul concursului si perioada de trimitere a logurilor. Foarte putini radioamatori mai tin logul in totalitate pe hartie din lipsa unui pc; ar cam trebui sa ne adaptam vremurilor si sa nu se mai accepte loguri pe hartie ( la concursul Bucuresti din 2011, in organizarea YO3KSR va fi ultimul an in care se mai accepta loguri pe hartie).
Cum a spus YO6EX mai sus, multi dintre organizatori au o mare dorinta de a face ceva, dar daca posibilitatile sunt inexistente, mai bine ne retragem... asta se aplica si participantilor intr-un concurs (daca nu poti respecta regulamentul si termenele de trimitere a logurilor, mai bine stam in banca noastra).
Toate cele bune

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursurile in YO

Mesajde YO4BKM » Mar Mar 01, 2011 3:40 pm

Pentru YO6UL.
Nici nu trebuie sa te declari de acord cu mine. Am vrut sa arat ca un soft de arbitrare nu este un lucru scump si eu le pot oferi gratis. Sunt bune sau nu? La cupe s-au dovedit chiar bune, la campionate nu mi s-a oferit nici macar sansa sa fie confruntate cu alte forme de arbitrare. Iar maratonul invocat de mine a afisat rezultatele repede, altele au fost nemultumirile mele, cele legate de depunctari fara motiv, intarzieri ale diplomei. Cat priveste motivele de intarziere pe care le enumeri si care nu au nicio legatura cu ce am aratat eu, seamana cu sindromul drobului de sare (... daca s-o sui matza pe soba si o da jos drobul de sare, care va cadea peste copilas si-l va omori ... iti amintesti povestea lui Creanga?). Cine vrea sa participe la concurs trebuie sa-si asume si obligatia de a expedia logurile asa cum trebuie si cand trebuie, face parte din regulamentul de concurs acceptat odata cu concursul, nu sa-si bata joc de organizatori si sa-i puna sa le transcrie in format electronic, una din obligatiile radioamatorului (de la Hiram Maxim Percy citire) este sa fie progresist. Si cine nu face acest lucru, nu va fi evaluat in concurs, este simplu. Sa inteleg ca ceri indulgenta pentru cei care nu respecta regulamentele de concurs sau, mai mult, condamni pe cei ce le respecta sau cer respectarea lor? Cine, in restul lumii, mai face ca noi? De ce nu se mai sanctioneaza neexpedierea logului sau expedierea tarzie, ceea ce aduce un afront grav spiritului sportiv si radioamatoricesc? De aceea numai la noi ditamai secretarul general al FRR umbla cu rugaminti, "hai baieti, trimiteti logul cum o fi, dar trimiteti, chiar daca mai intarzie sa nu fie prea mult etc etc...", ceea ce da apa la moara starii actuale? Vor fi in felul acesta mai putini concurenti? Posibil, dar vor fi mai buni! Si daca ceilalti vor fi atrasi de concursuri reintra ei din nou in atmosfera lor. Iar cazurile de exceptie, cu colegi in dificultate, sa fie rezolvate de prietenii din apropiere (oare mai exista prieteni, in loc de avocati?), si nu sa fie lasate pe seama organizatorilor devenind apoi justificari si pentru alte cazuri. Iar concursuri pot fi oricat de multe sau de putine, nu trebuie ingradit numarul lor, ele aduc animatie si culoare in benzile noastre. Ce trebuie facut insa este ca o autoritate in domeniu (care alta decat CA al FRR prin comisiile sale, cu conditia sa faca treaba corect) sa evalueze anual derularea tuturor competitiilor pe baza unei grile de evaluare cu mai multe criterii (de ex. numar de participanti, respectarea termenelor, maniera de arbitrare etc) si, care din ele cade sub linia de jos a listei, sa fie lasat sa se mai pregateasca. In felul acesta s-ar da posibilitatea ca, prin punctajul obtinut la evaluare, sa existe un clasament valorii al trofeelor acordate si chiar ca o cupa sa fie mai valoroasa decat un CN, dar doreste cineva acest lucru? Asta inseamna insa munca, corectitudine, adica niscaiva calitati cam rare.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3vz
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 27, 2010 8:57 pm
Contact:

Re: Concursurile in YO

Mesajde yo3vz » Mar Mar 01, 2011 6:51 pm

Concursurile: una dintre cele mai mari problemele ale federatiei!

Eu cred ca nu ne putem departa prea mult de conditia noastra economica si sociala, adica, in general, suntem si poate nu vom mai fi, vai de capul nostru!
Desi sunt destul de multi radioamatori foarte valorosi si care au dotare buna, cred ca cei mai multi au echipamente modeste, nu folosesc PC-ul ori nu au conexiune la Internet, sau chiar sunt „sictiriti” de concursuri. De aici si lipsa de dinamism cand e vorba de trimis log-urile.
Cele mai multe concursuri sunt fara miza si parca-s organizate din obligatie! Ufff, hai sa scapam si anul asta de concurs!
Am vazut si concursuri bine organizate inclusiv in privinta trimiterii pe e-mail a rezultatelor tuturor participantilor.
Pana la urma cred ca e vorba de oameni si caracterul lor.
Si ca sa arat ca nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba (ca-n politica si la fotbal) eu am adunat, ad hoc, cateva chestiuni de analizat:
1. Nu inteleg de ce se organizeaza concursuri in ziua de luni! Dupa mine, e cea mai proasta zi pentru concursuri! Nu credeti ca ar trebui sa reconsideram motivele care au dus la organizarea concursurilor lunea? Mie imi pare mai potrivit vineri seara, sambata sau duminica.
2. Sunt foarte multe si foarte nesemnificative. Federatia ar trebui sa filtreze propunerile si sa lase maximum un concurs pe an pentru fiecare club! Ma gandesc ca, fiind mai putine, ar fi mai valoroase!
3. Cine se „baga” la organizarea unui concurs sa stie ca isi asuma toate obligatiile ce decurg din asta inclusiv viteza de reacti. Eu nu am auzit vreodata ca din partea federatiei sa apara vre-o critica privind modul cum a fost organizat unul sau altul dintre concursuri. Cred ca suntem, prea mult interesati „sa avem activitate” si astfel calitatea ramane in plan secund!
4. Poate ca ar trebui premii mai atractive. Va dati seama pe unde suntem daca nu stiu ce premiu e de 10 euro! Si totusi participa cateva zeci de radioamatori din pacate cam aceeasi la fiecare concurs!
5. Se intampla ceva de nu participa oamenii la concursuri! Chiar si 200 de concurenti fata de 8000 cati pare ca am fi, e foarte foarte putin. Si in plus, am observat ca radioamatori mai de vaza nu pre vin prin concursurile romanesti. Cred ca le considera neatractive!

Cam asta ar fi la acest moment!
Va rog sa nu dati in mine, am spus si eu ... o parere!

Cu respect, Vili, yo3heb

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursurile in YO

Mesajde YO4BKM » Mar Mar 01, 2011 7:40 pm

Dr Vili, YO3HEB. Sunt de acord cu aproape tot ce ai scris, ai pus degetul pe foarte multe rani, pe altele le-ai deschis si-mi permit sa revin, starnit de comentariul dumitale. Este adevarat ca nu exista o miza de valoare in concursuri, dar ne asiguram noi traiul din ele? Suntem sportivi profesionisti ca sa avem o leafa din acest lucru? Suntem niste amatori, cu mai mult sau mai putin chef, dupa imprejurari. Dar asta nu ne lipseste de imboldul de a ne masura din cand in cand capacitatea in concursuri, chiar si fara miza, spiritul de competitie exista in fiecare si nu se manifesta numai la microfon, nu trebuie decat sa fie canalizat spre forme organizate. Tot timpul ne aflam intr-o competitie sau alta, miza putand fi orgoliul, imboldul celor apropiati sau altele. Exista si alte mize care poate ca nu mai intereseaza azi. Sunt conditiile pentru clasificarile sportive. Sau ocazia de a lucra indicative exotice, ocazionale, intr-un cuvant rare sau unicat si tocmai aici organizatorii mai calca in strachini. Auzeam in ultimele zile ale maratonului Ion Creanga pe un participant care se plangea in banda ca nu apare Smarandita Popii, maratonul obliga sa se lucreze un anumit numar de statii organizatoare pentru a castiga un trofeu si acestea cam lipseau de la apel sau nu mai erau interesate sa dea puncte si la altii, iata ca neseriozitatea acestora dezgusta participantii. Un astfel de maraton, cu conditii pretentioase, nu este un loz in plic la care ai ori nu ai noroc functie de disponibilitatea sau cheful organizatorilor, ai mare dreptate privind raspunderea organizatorilor. Te sustin fara rezerve privind mutarea competitiilor din ziua de luni (din acest motiv eu nu pot participa la mai mult de 2---3 concursuri pe an, cel putin pana ma voi pensiona), desi sfarsiturile de saptamana sunt aproape mereu ocupate cu mari concursuri internationale, se poate gasi o solutie, cel putin ca testare si antrenament pentru acestea. Sunt de acord cu evaluarea concursurilor, dar numai pe criterii de valoare, sa ramana ce este mai bine organizat, mai corect si mai rapid si care sa conteze diferit prin punctele acordate pentru clasificarile sportive, in felul acesta se vor tria de la sine fara vreo decizie administrativa, care nu este deloc buna. Si repet, nu cred ca valoarea mizei ar avea vreo importanta, o miza mare ar descuraja pe oricine nu se simte capabil sa ocupe unul din primele locuri, iar un concurs nu are decat un numar de cativa castigatori, unele din ele chiar numai unul singur. Dar, ce am spus mai sus, sunt pareri de-ale mele, bazate totusi pe ce am vazut si am inteles incepand cu primul concurs la care am participat acum aproape 40 de ani. Si din experienta altor confruntari, mult mai dure, de data asta pe taram profesional, deci cu miza de care depindea viitorul material al familiei. Sa speram ca cei multi, care stau acum deoparte, vor gasi si alte cai de a se intrece. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Concurs validat dupa 365 zile?

Mesajde yo9fmp » Mar Mar 01, 2011 8:32 pm

Din ce inteleg de la dvs au fost 36 de loguri...ptr un concurs.
Iar perioada de validare a rezultatelor a durat 365 zile.
Asta este o performanta de medaliat domnilor si de trecut in Cartea recordurilor radio.
Performanta unor organizatori :lol: :lol: :lol: de a nu valida rezultatele unui concurs.
V-as intreba pe cei mai cu experienta care este practica in concursuri similare din alte tari.
Tot asa se asteapta 1 an ca sa se afle castigatorii?
Gargara multa pe acesti organizatori care ocupa frecventele pe la QTC-uri anuntand concursuri pe care nu le pot monitoriza.
Sa caute aici domniile lor raspunsul la lipsa de activitate si de participare la concursuri.
Mai este un aspect tare hazliu.
Intelegeti ca mai este necesar reorganizarea unui concurs la care au participat doar 36 participanti?
Se va organiza concurs si pentru 10-20 participanti se pare in ritmul asta?
Am paricipat si eu candva la concursuri dar am renuntat.
Totul se transforma intr-o panarama nationala.
V-as invita sa discutati despre arbitrajul unor concursuri fraudate dar a facut asta pe blogul sau YO4PX.
Inca mai asteptam raspuns.
Cine spuneati ca este responsabil cu organizarea de concursuri din FRR?


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori