Descalificarea unei echipe YO in IARU HF 2010

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Descalificarea unei echipe YO in IARU HF 2010

Mesajde YO4PX » Joi Mar 03, 2011 1:32 pm

Extras din rezultatele concursului IARU HF 2010 care se gasesc la
http://www.arrl.org/files/file/ContestResults/2010/2010-IARU-QST.pdf

«DESCALIFICARI
Echipa YP0A (YO8WW, YO8SS, YO8DDP, YO8TOH, YO8OW, YO8BIG, YO8DOH si YO8TRC) a fost descalificata in concursul IARU HF 2010 pentru ca a pretins validarea unor QSO-uri false, generand si prezentand numeroase loguri contrafacute. Oameni buni, va rugam, respectati regulamentele – e suficient de clar? Castigarea (unui loc de frunte) este pentru dumneavoastra chiar atat de importanta, incat va face sa le incalcati?»

Este singura descalificare in acest concurs la care s-au prezentat peste 3500 de loguri (nota mea, YO4PX)
Ultima oară modificat Vin Mar 04, 2011 12:52 am de către YO4PX, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Descalificarea unei echipe YO in IARU HF 2010

Mesajde YO4BKM » Joi Mar 03, 2011 4:13 pm

Daca nici aceasta intamplare nu decalnseaza un proces de reforma a radioamatorismului din YO incepand cu nivelele sale de la varf, adica cele care ne reprezinta oficial in fata lumii, nu ne ramane decat sa ne cerem azil radioamatoricesc pe langa alte organizatii din alte tari. Daca se mai poate face ceva acum, eu vin cu cateva propuneri.
1. Este obligatoriu ca autoritatea nationala competenta in aceasta cauza, respectiv FRR, sa-si exprime repede, fara niciun echivoc pozitia in mod oficial si public: isi insuseste hotararea IARU sau o respinge, tergiversari de genul ca vom verifica si noi, vom stabili cine si cum etc nu mai au nicio valoare, a avut destul timp de cand se cunoaste fenomenul. Cred ca este usor de inteles ca orice pozitie adoptata duce la acelasi rezultat: demise, un consiliu interimar si elaborarea unui alt statut, cat mai rapid. Iar statutul sa fie adoptat dupa alta procedura, cu votul tuturor radioamatorilor autorizati ANCOM si membri FRR (este posibil sa se faca, daca cineva spune ca nu se poate, ii arat eu cum se poate), nu prin delegati care nu reprezinta intotdeauna vointa majoritatii din YO.
2. Aceeasi autoritate nationala, adica tot FRR, sa dea explicatii publice cu privire la gradul de neimplicare sau implicare a sa in cele petrecute. Pentru aceasta sa tina cont in primul rand de indelungatele si destul de multele aduceri la cunostinta privind fapte asemanatoare si daca acestea nu au constituit de fapt un antrenament in sensul perfectionarii fraudarilor.
3. Tot FRR sa dea explicatii asupra coincidentei ca unul din mebrii echipei (YO8OW) a elaborat un statut al radioamatorilor foarte controversat, introdus "pe sest" spre avizare, cu sanse de a deveni si oficial. Am retinut interventia lui YO8OW la comentariile despre statut acum ceva timp in urma pe radioamator.ro prin care, ca si cum nu ar fi vazut ca sunt numai pareri contra, isi exprima satisfactia ca lumea participa cu interes la comentarii, deci nu-si punea problema ca nemultumirile starnite ar putea bloca oficializarea lui.
4. Echipa de la YP0A a fost alcatuita si din operatori foarte tineri (ca sa nu spun copii) care au primit o lectie atat de amara incat vor ramane marcati pe viata. Dar niste copii nu pot fi facuti vinovati, de ei raspunde intotdeauna altcineva. Ca o lectie educativa trebuie sa li se aduca dovezi ca abaterea se indreapta prin sanctionarea vinovatilor (vinovati in primul rand fata de ei) si, ca urmare, sa li se redea increderea ca pot face si lucruri valoroase in viata, nu numai complicitate la fraude.
5. Nu ar fi lipsit de importanta ca operatorii de versta majora (adica responsabili conform legii) din echipa YP0A sa-si prezinte, chiar si aici, pe forum, punctul personal de vedere. Poate ca unii din ei nu au avut de-a face cu fraudarea, poate ca sunt victimele unui sistem din care nu au facut parte iar altii s-au folosit de ei.
6. Un log de concurs este un act oficial in urma semnarii autorizate a acestuia si depunerii oficiale spre a fi folosit oficial. Exista chiar si o declaratie de asumare a raspunderii la semnare. Se incadreaza acest fapt in categoria de fals in declaratii sau inscrisuri oficiale, sanctionate penal?
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo4dft
Mesaje: 47
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:10 am
Contact:

Re: Descalificarea unei echipe YO in IARU HF 2010

Mesajde yo4dft » Joi Mar 03, 2011 4:48 pm

Cu rezerva identificarii "consecintei juridice" care ar fi urmat sa se produca, avem un "mic" concurs de infractiuni:
- 290 CP - Fals in inscrisuri sub semnatura privata (3 luni - 2 ani sau amenda)
- 291 CP - Uz de fals (3 luni - 2 ani sau amenda)
- 323 CP - Asociere in vederea comiterii de infractiuni (3 ani, relativ la pedepsele aplicate infractiunilor anterioare)
La toate acestea se aplica circumstantele agravante:
- 75 CP - lit. a, savarsirea faptei de 3 sau mai multe persoane
- 75 CP - lit. c, savarsirea infractiunii de catre un infractor major, daca aceasta a fost comisa impreuna cu un minor.

Acesta este un minim de rechizitoriu pe care ar putea sa il faca un procuror. In functie de ce s-ar mai descoperi s-ar mai putea adauga instigarea, dar deja este suficient sa te incadrezi la maximum (3 ani) majorat din cauza folosirii minorilor.

Cristian - YO4DFT

yo4dft
Mesaje: 47
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:10 am
Contact:

Re: Descalificarea unei echipe YO in IARU HF 2010

Mesajde yo4dft » Joi Mar 03, 2011 6:20 pm

In afara de aspectul mai sus explicat, ar mai fi ceva, ceva care imi este greu sa comentez.

http://www.adevarul.ro/locale/suceava/S ... 58270.html

Cred ca cineva nu realizeaza ca toata povestea asta, cazuta in mana unui ziarist care se pricepe, ne va face rau tuturor si ne va discredita. In plus, nu este pacat sa dai cu piciorul la toata munca ? (daca a fost cinstita pana acum doua clipe ?)

YO4DFT - Cristian

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Descalificarea unei echipe YO in IARU HF 2010

Mesajde YO6EX » Joi Mar 03, 2011 6:49 pm

Pentru început cred că se impun următoarele măsuri:
- respingerea candidaturii lui YO8OW la funcţia în cauză, în cadrul FRR.
- respingerea proiectului de statut propus de YO8OW.

- Demisia preşedintelui FRR, ca fiind răspunzător de faptele petrecute în interiorul FRR.

- Nu ştiu dacă forul tutelar al FRR (ANS) are cunoştinţă de cele două cazuri de fraudă majoră în cadrul a două campionate internaţionale.
- Dacă nu are, trebuie adus la cunoştinţa acestora faptele acestora şi tragerea lor la răspundere, pe cale legală.

În caz că nu se ia nici-o măsură, să cerem intervenţia presei.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Descalificarea unei echipe YO in IARU HF 2010

Mesajde yo3hjv » Joi Mar 03, 2011 8:08 pm

Avand in vedere ca "sportivii" sunt angajati ai CST Suceava, nu cumva sunt aplicabile si prevederile Legii 78/2000? Ia vezi, Cristian!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Descalificarea unei echipe YO in IARU HF 2010

Mesajde YO8SKY » Joi Mar 03, 2011 8:44 pm

Din partea echipei CSTA Suceava postez urmatorul mesaj:

Prin faptul ca acuzati echipa care a lucrat cu indicativul YP0A, ii includeti pe toti in aceeasi categorie, uitand ca o singura persoana poate distruge imaginea unei echipe.

Suntem surprinsi de descalificarea echipei si in urmatoarele zile vom compara logul pe care-l avem in urma participarii cu cel ce a fost trimis de catre Gabi Paisa YO8WW, pentru a verifica neconcordantele.

Toti operatorii care au fost la Suceava nu au avut nici un moment intentia de a frauda acest concurs si mai mult, noi toti am depus un efort deosebit, atat uman cat si material. Afirmatiile vehiculate sunt facute in necunostinta de cauza, si s-a vazut si in concursul YO DX ca domnul Paisa a folosit aceleasi mijloace pentru a-si crea un avantaj .

Toti cei ce semnam aceste randuri tinem sa mentionam ca suntem impotriva fraudei, nu am fraudat si nici nu vom frauda cu buna stiinta vreun concurs si ne dezicem de astfel de practici.

In acest moment am ajuns la concluzia ca dupa ce am folosit toate resursele disponibile, cei mai buni operatori, coordonatorul echipei, cel care a procesat si trimis logurile a facut manevrele cu care ne-a obisnuit in ultima vreme (vezi evenimentele din YO DX HF 2010 , CN CW 2006, CN CW 1997….etc.) fara stiinta noastra.

YO8OW Adrian Zait, YO8DOH – Mancas Stefan, YO8SS – Coca Pavlic Alexandru, YO8BIG –Grecu Adam, YO8TOH- Mancas Alexandrusi YO8TRC-Sandu Teodor Cristian

yo9how
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 9:04 pm
Contact:

Re: Descalificarea unei echipe YO in IARU HF 2010

Mesajde yo9how » Joi Mar 03, 2011 8:59 pm

Imi cer scuze pentru interventie, dar nu radioamatorii YO acuza echipa YP0A si implicit pe membrii ei, ci chiar organizatorul concursului ARRL; aveti linkul in primul post ;)
Daca stiati ca cel care a procesat datele si a trimis logul a fost suspectat de frauda ( exemplu CN CW 1997) trebuia sa aveti mai multa grija pe cine cooptati in echipa; asta poate fi singura acuza care vi se poate aduce, anume prea multa incredere in persoane care nu merita, fapt inca o data dovedit. Nimeni nu a spus ca ceilalti membrii ai YP0A ar fi fraudat cumva, ci doar ca intreaga echipa a fost descalificata.
Toate cele bune,

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Descalificarea unei echipe YO in IARU HF 2010

Mesajde YO4BKM » Joi Mar 03, 2011 10:03 pm

In primul rand, pentru YO8SKY.
Consider ca tocmai in astfel de momente trebuie pastrat calmul si evitate escaladarile, dar fara a impiedica gasirea vinovatilor si sanctionarea faptelor lor.
Din ce s-a prezentat in suita de mesaje din topicul de fata eu nu vad ca cineva acuza echipa CSTA, singura referire la adresa echipei este ca a fost descalificata. Iar descalificarea a fost hotarata de o autoritate competenta in a da astfel de verdicte si care, desigur, isi asuma raspunderea pentru ce face, in cunostinta de cauza.
Eu, cel putin, am aratat ca este important ca membrii echipei (si am mai precizat ceva, persoane majore, capabile sa-si asume raspunderea individual si responsabil) sa-si expuna propriul punct de vedere, tocmai pentru a avea posibilitatea de a se dezice de astfel de fapte. Nu vad ce relevanta (dar si ce efect moral pozitiv) are parerea unui minor si implicarea lui in declaratii publice destinate majorilor, daca nu cumva avem de a face cu un sentimentalism nelalocul lui.
Adevarata problema o vad in cele spuse cu mare ingrijorare de YO4DFT, astfel de impletiri de stari sunt greu de comentat. Dar, in interesul dreptatii, chiar justitia separa problema in doua parti: una consta in stabilirea vinovatiei, cealalta consta in sanctionarea vinovatiei. Oare tot ce prolifereaza in sens fraudulos oriunde in lume, nu are ca suport tocmai tentatia de a acorda iertare inainte de a afla care este vina sau cat de grav este delictul, apoi acest gest devine precedent s.a.m.d? Pentru stabilirea vinovatiei trebuie judecate numai faptele, fara sentimentalism, celelalte calitati ale vinovatului vor conta la judecarea sanctiunii, dar de multe ori suntem tentati sa asimilam vinovatia cu pedeapsa si iata unde ajungem, de teama pedepsei evitam sa stabilim vinovatia.
Stiu ca in justitie actioneaza un principiu vechi: nulla poena sine lege (nicio pedeapsa fara lege) si tocmai aici se simte neimplicarea (toleranta? indiferenta? etc?) FRR, in slabiciunea propriilor legi sau a aplicarii lor. Trebuie sa se apeleze la presa sau la CP, deci la alte autoritati ce au legile lor, pentru a face ordinea de drept pe care propriile reglementari nu le pot face pe terenul nostru? Pentru aceasta am cerut schimbarea organizatiei noastre la nivel national, sa se poata infiinta alta cu oameni si legi care sa nu mai duca la ce vedem acum ca urmare a slabiciunilor si tolerantei. Inca nu-mi vine sa cred ce am vazut scris, cum un redactor al QST, este vorba de K9LA, ne striga din paginile revistei cuvintele "Please play by the rules, people - enough said?", pe care le vad incarcate cu ironie, batjocura, amaraciune si tot ce mai este in aceasta oala a mizeriei, varsata in obrazul nostru, al tuturor.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Descalificarea unei echipe YO in IARU HF 2010

Mesajde YO8SKY » Joi Mar 03, 2011 11:23 pm

Mesajul postat de mine reprezinta punctul de vedere al celor care il semneaza in final. S-a intamplat sa fiu la club in aceasta seara si sa fiu singurul dintre cei prezenti avand cont pe acest forum. Am dat curs solicitarii lor privind publicarea mesajului.
Asta nu inseamna ca sunt indiferent la tot ceea ce se intampla. Cunosc personal doar pe o parte din cei care au compus echipa si am incredere in ei. Asa ca, sper ca se vor lamuri treburile.
In ce priveste aluzia la YO8DOH cum ca ar fi fraudat dand cu piciorul la toata munca depusa pentru a fi campion si punand sub semnul intrebarii intreaga activitate de pana la acest moment poate veni doar de la cineva care nu-l cunoaste pe Fane. Cred ca e unul dintre cei mai modesti dar si onesti oameni din cati cunosc eu. Cel putin cu atat pot sa-l ajut pe Fane pentru ca stiu ca e foarte afectat de toata situatia asta.
73, Cornel.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori