Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO9HP » Joi Ian 26, 2017 8:47 pm

Multumesc celor care au participat la discutiile propuse cu circa 24 ore in urma. Consider ca au fost exprimate opinii utile, la obiect si care pot folosi factorilor de decizie din FRR. Eu ma voi asigura ca YO3APJ va citi propunerile si opiniile mentionate aici si le va folosi in sustinerea Regulamentului CN. Ar fi fost util sa participe la discutii chiar cineva din conducerea FRR, dar aceasta decizie nu imi apartine.
Propun sa inchidem topicul aici si sa eliberam spatiul in favoarea altor subiecte, poate chiar mai interesante.
Cu multumiri, Alex YO9HP

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO8TK » Joi Ian 26, 2017 9:05 pm

Impresia mea este ca va fi bine si ca lucrurile vor intra in normalitate.
Marele castig este ca sa discutat civilizat si important este ca sa cerut si parerea poporului.Hi!
Ma gandesc foarte serios sa-mi schimb decizia si sa particip in CN US SSB. Dar pana atunci mai este ceva timp.
Mult succes comisiei de US in rezolvarea problemelor.

73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo7lfv
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 13, 2010 10:37 pm
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde yo7lfv » Joi Ian 26, 2017 10:44 pm

Eu cred ca vorbim de 2 kw . Anul asta ma pregateam sa-l bat pe Pitigoi la HP ssb (imi stateai in gat).
Ma bucur pentru categoria de 100w , e un mare castig .
Astept cu interes si cand vom vorbi de mutarea concursului sambata sau duminica .
73! Robert yo7lfv

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO3JW » Vin Ian 27, 2017 12:26 pm

Salut!
Dezbatere interesanta!
Ce te faci insa daca cineva isi va face o antena directiva? In urma cu multi ani, pe vremea ui YO4HW, YO4KCA castiga campionatele. Antena era la CET intre doua cosuri!
Cum ii impaci pe cei din centrul tarii cu cei de la extremitati?
Ce te faci cu propagarea din 80m cand in a doua etapa nu mai se aud statiile din YO.
Ce te faci cu cei care si-au dezvoltat sisteme cu cate doua echipamente ce pot fi folosite simultan?
Nu sunt cumva avantajati din start?
Si nu in ultimul rand, cum poti dovedii ca se lucreaza cu 101-400W sau 1000W cand QSB este de +/- 40dB?
Este adevarat ca cei cu putere sunt avantajati. Practic se vede de la o "posta" cand te uiti la oricare clasament cu participare.
Anul trecut, la simpozionul de la Oglinzi, am participat la un concurs "Cupa Romaniei" la QRP..
La un moment dat a venit un arbitru si a masurat puterea la borna antenei. A gasit 2,6 W. M-a intrebat dece nu merg cu 5 W? Hi...
Exista concursuri unde prin regulament se solicita participantilor sa lucreze cu 100 W output. Nu se acorda titluri sportive. Nici aici nu se respecta aceasta prevedere. Unii chiar prefera sa nu participe!
Eu as propune ca denumirea concursului sa se schimbe in "Cupa Romaniei" si sa nu se mai acorde titlul de "Campion". Cred ca asa s-ar mai potoli spiritele!
Nu uitati !
Pe 12 februarie va fi campionatul balcanic editia IV-a
Si acolo sunt puteri limitate!(!)

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde yo9rij » Vin Ian 27, 2017 8:29 pm

Cum se vad din "afara" lucrurile!
Salut prezenta lui Alex aici, probabil a cedat "insistentelor cuiva" de a propune astfel de dezbateri!
Totusi nu pot sa nu observ incercarile voalate de schimbare a regulamentului acestui asa zis campionat, cu scopul mai mult de a mai mari artificial numarul de participanti. Totul vine la pachet cu o o spoiala de nou regulament. Sa nu pierdem din vedere ca de fapt problemele raman aceleasi. Micile schimbari sunt doar niste alte promisiuni electorale similare cu cele cu care ne confruntam deja in societate. Fraudele realizate de operatori care nu pot fi depistati ca incalcand regulamentul de participare raman in continuare motivul numarul unu care explica neparticiparea in campionat. Din cate stiu, nu se mai pot introduce QSO/uri in log dar ... mai sunt inca atatea metode de fraudare. Hi! Totusi cateva au fost amintite in trecere pe acest forum si pentru care regulamentul nici macar nu se va putea modifica in sensul de a fi cuprinse spre sanctionare!
Din pacate aceste "campionate" viciate este dovada cea mai elocventa ca concursurile de radioamatori nu pot fi ridicate la rangul de campionate in sensul sportiv al termenului, oricat ar dori unii si altii.
In alta ordine de idei putem spune ca aparitia unei categorii diferentiate pe criteriul de putere ar genera mai multe medalii si mai multi "campioni"! Altfel ar vedea MTS-ul imbunatatirea participarii dupa esecurile anilor anteriori in momentul in care ar fi intinse pe masa ministrului o caciula de medalii si un numar record de campioni. Hi! Cam asta este ce se observa din afara! Acum ramane de vazut cat de mult doriti sa vedeti din realitatea care va este expusa!
In aceeasi ordine de idei pot spune ca ne indreptam cu pasi siguri catre prima editia a WRIC (WORLD RADIO INDIVIDUAL CONTEST), si imi permit sa intreb daca nu ar fi mai nimerit ca FRR sa renunte la campionatele pe care incearca sa le carpeasca cu noi prevederi de regulament si sa isi aduca contributia la desemnarea unor campioni cu adevarat campioni!
73! DE YO9RIJ Petrica

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO4SI » Sâm Ian 28, 2017 12:30 am

[img]
DSC05525.JPG
[/img]
Sigur ca nu avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO. Dar cine verifica puterea la iesirea emitatorului ? O echipa raspandita in YO si care priveste S-metrele ? Dar care nu au si nu pot avea date despre oglinda formidabila a ionosferei care este deasupra noastra ? Variatiile pot fi de zeci de dB. Din 2000 pana in 2012 am locuit la ultimul etaj in blocul din mijloc. Un infarct, mare -spuneau medicii, m-a impiedicat sa dezvolt un sistem de antene directive. Era posibil. Accesul pe terasa prin deschiderea unei usi normale, iar colocatarii, oameni elevati. Am intins o sarma la blocul din fatza. Si una lateral la un copac. Un dipol in lambda pentu 80 metri. Greu de adaptat, dar am reusit. Mergea grozav. Nici nu mai simteam nevoia finalului. Prin 2006 a aparut primul concurs cu limitarea puterii la 100 watti. M-am bucurat. Am inceput sa lucrez. La un moment dat, a aparut o voce, cu un timbru placut de altfel, care mi-a spus: "Si dumneata vrei sa spui ca ai acum 100 de wati ? -Da, i-am raspuns, am doar transiverul. -Ai 100 de wati poate doar pe clantza usii !"N-a vrut sa-mi spuna indicativul, ca "nu e in concurs". Am mai facut cateva legaturi. Apoi iar a aparut, spunand: "-Uite acum ai 100 de wati !" Deci el se uita pe S-metru si aprecia puterea la mine. Cu alte cuvinte m-a facut lichea. Ca bag si scot finalul cand vreau eu. M-a suparat ingrozitor. In acea noapte nu am dormit. Ne-spunand cine este, nu stiam cui sa explic in zilele urmatoare. Deci fara control in amplasament nu e OK. Un arbitru ? Bine, dar pe acela se poate spune ca l-am mituit ! Atunci doi arbitri... Sau trei ! 100 de participanti X 3 arbitri, total 300 de arbitri. Vedeti ca e absurd ? Cu organizare tip WRTC se intreaba Ciprian, ca de ce nu se face ? Pentru ca asta costa. Si nu sunt bani. Si nici interes. ARR-ul spune ca va organiza un sistem WRIC. Asteptam... Am vorbit candva de un concurs fara limita de putere, cu producerea energiei cu mijloace proprii. Pare o gluma. Dar ar fi sport curat. Chiar si cu spectatori !
DSC05421.JPG
Energie la pedale. Sport adevarat !
DSC05421.JPG (137.86 KiB) Vizualizat de 6315 ori

Controlul puterilor folosite prin reteaua RBN ? Am participat in WAG. Am facut doar doua legaturi dand la manivela, generand energia electrica necesara pentru un Ramsey QRP circa 300 mW. Cititi va rog, mai in josul paginii, ce spun ei despre a lua sau a nu lua in considerare pentru aprecierea puterii folosite: Can we use RBN spots to detect power cheating?
Bigger No and smaller Yes. http://www.darc.de/der-club/referate/dx/contest/wag/en/
M-am cam lungit ! 73s ! Mircea =yo4si.
Fişiere ataşate
DSC05525.JPG
Poate ai 100 watti pe clanta usii...
DSC05525.JPG (142.41 KiB) Vizualizat de 6315 ori

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO9FNP » Lun Feb 06, 2017 9:21 pm

Noul regulament al Campionatelor Nationale de US a fost publicat pe pagina de facebook a FRR si nu pe site-ul oficial cum ar fi fost normal: https://www.facebook.com/hamradio.ro/ph ... =3&theater
In afara de diferentierea HP / LP la Seniori, modificari semnificative nu vad. Oricum puterea folosita de participanti va fi greu de verificat/controlat, asa ca modificarile de regulament nu vor avea mare efect. Daca se dorea si mai mult punerea in evidenta a calitatilor operatorului si reducerea avantajului puterii, se aproba stilul de lucru Sprint.
Astfel, se dadea o sansa si statiilor real LP de a gasi o frecventa libera pentru a face apel, si se reducea avantajul statiilor cu puteri mari care stau pe o frecventa si fac apel.
Am propus modul de lucru sprint si la modificarea regulamentului din 2012 si a cazut la vot, acelasi lucru se intampla si acum...
73, Dan YO9FNP

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde yo4fyq » Lun Feb 06, 2017 11:59 pm

Prea multe comentarii nu cred ca isi mai au rostul , singurul lucru care se mai poate cere este o transparenta binevenita. Hai sa vedem cum a fost VOTUL , cu indicativ cu nume si prenume . Si apoi fiecare sa traga concluzia . Asa se va repeta mereu aceeasi nemultumire, discutii. Subsriu la acceptarea si implementarea modului SPRINT.
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde yo7sr » Mar Feb 07, 2017 8:08 am

Sa curga KW! Fieare sa bage cat il tin sigurantele!!!

73, Stefan YO7MGG

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde yo2msb » Mar Feb 07, 2017 12:21 pm

MINIM cu un echipament ca cel din imagine! :lol:
(sa vad daca recunoaste cineva personajul din stanga)

45kW.jpg
45kW.jpg (42.83 KiB) Vizualizat de 5855 ori
crocodil de munte


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori