YO DX HF Contest

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO5PQQ » Mar Aug 29, 2017 7:56 am

Bună ziua.
În condiţiile în care s-a demonstrat că suntem specialişti în şmecherii, vă rog să-mi explicaţi de ce aş face publică performanţa în concurs (de exemplu 3830) înainte de încheierea perioadei alocate pentru transmiterea logurilor.

Ontopic, am lucrat din a doua locaţie din autorizaţie, KN17UR Vf. Igniş, la categorie OPEN, deşi sunt legitimat FRR, 40m mixt. Configuraţia a fost FT1000MP şi antenă delta loop a-la-carte, polarizare verticală.
Mulţumesc tuturor participanţilor şi sunt fericit că am putut pune în log câteva staţii deosebite, indicative străine vorbitoare de limba română, tineri, (X)YL etc.

73 de YO5PQQ Sorin

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO8SSB » Mar Aug 29, 2017 9:49 am

YO DX HF Contest este un concurs care are o isorie frumoasa, felicit toti radioamatorii care au operat in aceasta competitie, sunt de laudat si cei care au facut doar cateva legaturi, intentia conteaza!
Prina amabilitatea lui YO8CLN, in 2017 am operat de la baza de concurs din Neagra -Sarului, la categoria SO MB HP SSB. Am reusit un numar de 810 qso-uri, timpul alocat concursului a fost doar de 16 ore.
Frumoasa initiativa lui YO8TTT, care a facut echipa in acest an de la YP8T, cu un tanar radioamator component al lotului de CW/ CSTA Suceava.
Mai multe detalii despre activitatea mea in curand pe blog.


73 de YO8SSB!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde n2yo » Mar Aug 29, 2017 11:09 am

In acest an am operat prin bunavointa lui Steve de la NR4M la categoria Single Operator Mixed High Power.

Desi fluxul solar a atins acum cateva zile valoarea 90 si indicele Kp a fost doar 1, propagarea a fost sub-mediocra, asa cum s-a prezentat ea peste Ocean. Majoritatea legaturilor in acest concurs se fac cu statii europene, asa ca propagarea la mare distanta trebuie sa fie buna, lucru nu neaparat necesar valabil si pentru statiile YO participante. Pe banda de 10 metri nu s-a auzit nimic, fireste. Deschiderea EU pe banda de 15 metri a fost de scurta durata si preferentiala cu statii din nordul Europei. Pe 20 de metri s-a putut lucra Europa de-a lungul intregii zile, insa semnalele nu au fost foarte puternice, fiind foarte greu de trecut de "zidul european" (statii EU care se lucreaza intre ele) si a ma putea fi facut auzit. In dimineata de duminica m-am sculat la 5:30 ca sa prind prima deschidere EU pe acesta banda, care a avut un maxim de scurta durata abia in jurul orei 7, dupa care s-a diminuat. Banda de 40 de metri a fost decenta, dar nu s-a ridicat la standardele asteptate. Banda de 80 de metri a dezamagit, desi nivelul de zgomot local nu a fost ridicat. Semnalele europene au fost neasteptat de slabe.

Am remarcat semnale puternice de la o serie de statii YO si pe care le-am putut copia cu usurinta. Cateva indicative pe care le-am retinut: YP9W, YR9F, YO3APJ, YO9FLD, YO9HP, YQ6A, YP0C si altele. In particular YO9FLD se auzea foarte frumos pe 80 de metri CW, in timp ce la aceeasi ora cu greu se distingeau alte statii europene.

Participarea YO mi s-a parut rezonabila, impresia este insa subiectiva pentru ca nu am o situatie cu numarul de statii diferite YO lucrate. Cert este ca in acest concurs nu am auzit urmatoarele judete: CL, MH, SJ, TR, VN, VS. Un pic surprinzatoare mi s-a parut lipsa CL si TR, probabil au fost statii active, chiar din toate judetele, dar nu am avut eu ocazia sa le lucrez.

Facand din curiozitate o verificare referitoare la judetele cu reprezentare slaba, am observat cu surprindere ca in judetul Vrancea exista doar 12 indicative autorizate, la fel ca si in judetul Salaj. Raportat la populatie, densitatea de radioamatori in acest judet este de doar 0.037 la mia de locuitori, cea mai scazuta din tara. In Salaj densitatea este un pic mai mare, anume 0.053 radioamatori la mia de locuitori. Judetele in care activeaza cei mai multi radioamatori sunt Prahova (235 indicative si 0.49 radioamatori/mia locuitori) si Bucuresti (558 indicative si 0.30 radioamatori/mia de locuitori). Comparativ, densitatea medie in YO este de 0.17 radioamatori la mia de locuitori.

Iata scorul obtinut:

Band CW Qs Ph Qs Mults
---------------------------
80: 44 0 27
40: 209 53 72
20: 340 69 85
15: 20 0 16
10: 0 0 0
---------------------------
Total: 613 122 200 Total Score = 681,200

Desi participarea in acest concurs este similara de la un an la altul, iar eu personal depun un efort similar operand in principiu aceeasi statie, sau altele similare, variatia scorului obtinut de la un an la altul este ampla. Motivul il constituie, fireste, propagarea. Iata mai jos scorurile obtinute (declarate) din 2010 incoace. In 2011 nu am putut participa, iar 2016 am operat din YO.

An CW SSB M Total
========================================
2017 613 122 200 681,200
2015 599 92 183 516,792
2014 788 147 247 1,054,443
2013 805 102 235 970,315
2012 844 356 255 1,453,755
2010 821 361 232 1,223,800

Conditiile de propagare in 2015 au fost foarte proaste datorita unei perturbatii geomagnetice. Pe masura ce avansam catre minimul ciclului solar 24, este de asteptat ca scorul sa se deterioreze corespunzator.

Din nefericire nicio statie NA nu s-a angajat serios in aceasta editie a concursului asa incat nu am avut cu cine sa-mi compar scorul. M-am bucurat initial cand am vazut pe cluster K1ZZ, K3WW, K3ZO, AA3B, N9RV si alte indicative cu rezultate excelente in concursurile DX, pentru ca mai tarziu sa remarc ca operatorii nu au depus un efort consistent de-a lungul intregului concurs.

In afara concursului SCC in RTTY, cei care au lucrat de pe partea cealalta a Atlanticului in YO DX HF Contest au avut de infruntat conflictele cu cel putin doua concursuri QSO Party (Hawaii si Ohio) si un concurs SSB brazilian.

Multumesc tuturor statiilor YO pentru punctele acordate! Mi-a facut o mare placere sa salut in limba romana o multime de radioamatori aflati atat in YO cat si in alte parti.

73s de Ciprian N2YO
Fişiere ataşate
0827170651_HDRs.jpg
0827170651_HDRs.jpg (64.93 KiB) Vizualizat de 7604 ori

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde n2yo » Mar Aug 29, 2017 11:57 pm

Nu o sa dezvolt prea mult raspunsul meu catre YO9HP la postarea sa, ci o sa-i ofer lui Alex doar clarificarile la paragrafele pe care nu le-a inteles, sau le-a interpretat gresit. Postarea sa include si subiecte mai putin legate de YO DX HF si de persoane care au preferat sa nu ia parte la aceasta dezbatere asa ca prefer ca discutia sa nu se mute in alta directie.

Mai intai, sper ca Alex nu imi imputa mie comentariile pe care le-au scris altii pe acest forum. Citind si recitind cele scrise de mine, nu cred ca se poate deduce ca as fi insinuat ca echipa castigatoare a locului I la MO-AB-Mixt si-ar fi "cumparat" titlul. Pretul unei legitimatii este mai degraba simbolic, si chiar daca legitimatia ar fi fost in totalitate gratuita sau subventionata, spiritul in care a fost scrisa de mine fraza ar fi trebuit sa fie neschimbat. Ramane totusi constatarea mea, nepusa la indoiala de Alex, ca performanta masurabila in fascinantele titluri sportive nu este intotdeauna relevanta. In loc sa aprecieze pozitiv obtinerea unui scor bun la categoria Multi Operator si sa directioneze dezbaterea spre caile prin care alti operatori ar putea sa-si imbuntateasca performanta, Alex a preferat sa protejeze un status quo, sa accentueze ca echipa YR9F s-a clasat pe locul I respectand regulamentul (de parca ar fi pus cineva la indoiala acest lucru) si sa apostrofeze titularul statiei YR1A ca a participat la o categorie OPEN, de parca radioamatorii ar trebui sa dea socoteala cuiva in ce categorii se inscriu.

Din pacate acesta este zidul de care se izbesc toate tentativele de schimbare si de imbuntatatire a masurarii performantelor operatorilor in concursurile pe unde scurte. MTS a desemnat FRR ca fiind organizatia calificata sa masorare performantele operatorilor in radioamatorism si plateste cu bani publici aceasta activitate. De aceea conducerea FRR si mai ales performerii in acest domeniu, inclusiv Alex, ar trebui sa se straduiasca sa gaseasca solutii mai potrivite in care fondurile publice sa fie folosite justificat pentru promovarea performantelor de operator intr-un cadru care ofera tuturor participantilor conditii tehnice egale, indicative alese aleator si arbitri care vegheaza la buna respectare a regulamentului pe durata desfasurarii concursului. Acesta este spiritul sportiv, fair play, pe care publicul se asteapta sa-l promoveze organizatorul inainte de identificarea campionilor. Asa cum la concursurile de telegrafie sala participantii nu opereaza de acasa, tot asa in campionatele pe unde scurte cei calificati sa concureze in finala ar trebui sa fie amplasati intr-un perimetru limitat geografic. Dar s-a mai discutat despre aceasta directie naturala, testata de vreo 15 ani in diverse locuri, in care ar trebui sa mearga competitia YO anuala pe unde scurte. Legile conservarii energiei si efortului minim sunt valabile in toate domeniile, asa ca daca sistemul actual de acordat titluri de campion functioneaza ca uns de vreo 50 de ani, fara a fi pus la indoiala de forul tutelar (care nici nu se pricepe la ham radio), la ce bun sa ne straduim sa facem o schimbare atat de profunda?

Referitor la expresia obtinerii "de departe" a celui mai bun scor pe concurs, imi pare rau ca Alex a interpretat-o ca fiind o exagerata lipsa de modestie. Am folosit expresia in contextul demonstrarii ca titlurile de campion, subventionate public, si-au pierdut din relevanta atata timp cat la acelasi concurs, respectand acelasi regulament, alte statii au obtinut un punctaj mai bun. In aceeasi directie a diminuarii meritelor statiei cu punctaj maxim, Alex ne destainuie ca de fapt stabilirea punctajului final si deci si a castigatorului, este o adevarata loterie, fiind greu de anticipat cine va trimite log de concurs pentru a valida legaturile. Alex are dreptate, netrimiterea logurilor produce o variabilitate a scorului greu de prezis, dar participantii YO in acest concurs stiu ca in strategia de abordare la YO DX HF pentru maximizarea scorului dupa arbitrare efortul de trafic trebuie canalizat pe directiile radio unde se anticipeaza ca statiile trimit log de concurs. Revenind la scorul obtinut de YR1A, nu cred ca a fost tocmai un "photo finish" atunci cand scorul imediat inferior este cu aproximativ 15% mai redus.

Se pare totusi ca nu m-am putut abtine si m-am intins prea mult cu scrisul...

73s de Ciprian N2YO

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO2EA » Mie Aug 30, 2017 8:52 am

Chiar daca obtii un scor dublu in raport cu cei mai buni frr-isti, in final tot ei vor castiga. Bineinteles ca sunt acoperiti de regulamente discriminatorii si ilegale :twisted: Daca se ajunge in situatia in care regulamente produse de ei nu sunt suficiente pentru obtinerea titlurilor de carton, atunci ele sunt ignorate sau incalcate :shock: :idea:
Beneficiarii "sistemului actual de acordat titluri de campion" crezi ca au vreun interes sa schimbe ceva? Mai ales daca "functioneaza ca uns de 50 de ani"...

"Toate animalele sint egale, numai ca unele animale sint mai egale decit altele" George Orwell - Ferma Animalelor

73!
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo2loj » Mar Oct 10, 2017 6:26 pm

Au trecut 45 de zile de la concurs...
Poate ca "expected logs" ar trebui sa devina "missing logs" dat fiind ca a trecut tremenul de trimitere si ar fi interesante niste rezultate preliminare.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo2loj » Mie Oct 25, 2017 11:09 pm

Au trecut 60 de zile. Adică 2 luni. Incă se mai asteaptă loguri? :roll:

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo7ilv » Joi Oct 26, 2017 7:00 pm

Asa se lucreaza la FRR ,de ce te plangi ?
Le-o veni ,odata s-odata si sfarsitul ca prea de mult si-l cauta...

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo5ajr » Vin Oct 27, 2017 10:55 am

Do not cry guys anymore, you have missed the attitude. Now follows "Brexit" .. ;)

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO8DHD » Joi Noi 02, 2017 1:36 pm

Au aparut.... pe Facebook :oops: rezultatele statiilor YO
https://www.facebook.com/hamradio.ro/po ... 6792107538


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori