YO DX HF Contest

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo7ilv » Vin Noi 03, 2017 6:46 pm

Provizorii ....

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo2loj » Dum Noi 26, 2017 2:27 pm

100 de zile.
Un nou record? :lol: :lol: :lol:

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo2loj » Lun Dec 11, 2017 3:02 am


Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde n2yo » Lun Dec 11, 2017 3:49 am

Oare validarea asta include si statiile straine care au participat?
Stie cineva unde ar fi vreun clasament afisat?

73s de Ciprian N2YO

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo5ajr » Lun Dec 11, 2017 9:45 am

Postarea activitatilor FRR pe facebook consider o nesimtire, prost gust. Pe deasupra - clasamentele sunt incarcate in JPG. In ce a ce priveste participarea statiilor straine, am semnalari din OK, HA, DL ca in viitor nu mai doresc sa participe la "YO DX HF" din cauza incetinelii postarii a rezultatelor si in general a ne transparentei organizatorilor. Iata cum se poate degrada un contest care incepuse sa devina popular si ce a ce odata s-a stricat va fi greu de reparat! Una peste alta, cine raspunde de acest comportament execrabil care in afara ca denigreaza activitatea radioamatorilor, inspira si o imagine extrem de decazuta radioamatorismului YO? Putem sta in indiferanta? Care e rostul FRR? Care e rostul tuturor Federatiilor de altfel? Cred ca si la MTS a sosit vremea de a re organiza ograda. In loc de mentinerea capuselor in Sportul Romanesc prin atatea Federatii la atatea ramuri sportive MTS ar trebui sa cantareasca transferarea responsabilitatilor la DJTS, respectiv CSM - uri in direct. "Pruncul moare intre atatea babe" care deasupra si incarca un buget atat de auster. 73 de Miki

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo2loj » Lun Dec 11, 2017 11:06 am

Pe site-ul oficial al concursului, care este "fața" acestuia către lume, încă se mai așteaptă loguri :lol:
Insa mie-mi place și asta cu premierea în aceeași zi. Din 16 categorii, doar 4 persoane de pe primul loc sunt din YO3. Cum ajung restul oamenilor la 10 dimineața în aceeași zi la București, că teleportarea nu s-a inventat încă?
Din discutii, cică i-au anunțat de trei săptămâni. Inainte de validare? Atunci de ce mai e nevoie de validare?

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo8cln » Lun Dec 11, 2017 12:17 pm

OM Miki , oare ce ne mai mira ? Intimplator am cautat diploma de la Memorial YO3APG 2017... Scrie (copy/past) : "Consursul nu s-a incheiat." Daca ne batem joc si de inaintasi... Domnul sa ne ierte !
73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO4BKM » Lun Dec 11, 2017 3:47 pm

La cate s-au scris, s-au spus si s-a criticat la adresa FRR nu pot sa cred decat un singur lucru: ca mai marii FRR nu sunt ca noi toti, asa cum suntem noi, cu bunele si relele noastre, dar cu care te poti intelege omeneste, dupa logica oamenilor, chiar si cand ne certam intre noi aduce fiecare niste argumente care arata totusi o anumita logica. Dar, din moment ce mai marii FRR una scriu in regulamentele facute de ei si date publicitatii, in statutul FRR facut de ei si dupa care se conduc, dar ei sunt primii care nu le respecta (oare isi dau seama de acest lucru?), ba nici macar nu catadicsesc sa dea vreun semn ca ar intelege ce abateri fac, mai pot fi considerati "de-ai nostri"? Parafrazand un vers clasic, li se poate striga "voi sunteti urmasii ...?" urmand o lunga lista de nume intinsa peste multe decenii? Poate ca da, dar tot nu ar intelege nimic chiar daca linistea lor le este tulburata. Pentru ca au trait intr-o lume a lor, ocrotita de strajerii lor, nu putini, sprijinindu-se intre ei si, in cele din urma sa ajunga precum in alte versuri clasice
"Deschide ochii mari bătrânul rege
Și, tremurând, din jilțu-i se ridică.
Au cine liniștea lui scumpă-i strică?
Ș-al vremii rost el tot nu-l înțelege."

Asta-i, nu mai inteleg al vremii rost.
Pe fata apei s-a asezat un start gros de lintita. Nimic nu o mai tulbura. Cateodata mai arunca cineva o piatra, starneste un val dar este repede domolit de vascozitatea lintitei. Si din nou liniste.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO4SI » Mar Dec 12, 2017 12:47 am

S-au postat si pe saitul FRR : http://www.hamradio.ro/Comunicate/1012201703
Ciprian are dreptate. E nepoliticos sa nu se dea si rezultatele statiilor straine, pe care le-ai invitat sa participe. Si care fac farmecul acestei activitati. Mai asteptam. 73s ! Mircea = yo4si.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO4BKM » Mar Dec 12, 2017 8:37 am

Desi ar putea sa para o revenire obsesiva, omiterea statiilor straine din clasament are o singura „logica”: acestea nu poseda legitimatii FRR! Asa vrea FRR sa arate cat de intransigent este in raport cu (unele din) propriile decizii. Ca cu (ne)respectarea altor reglementari (termene, statut, regulamnte de concurs) ne-am obisnuit de mult. De exemplu, cine semneaza clasamentele provizorii sau definitive afisate pe hamradio.ro? Aceste competitii nu au avut arbitri? Cine se face vinovat ca la YO DX 2017 clubul brailean la care sunt legitimat ca sportiv (si pe care l-am trecut in log) lipseste din dreptul meu dar apare la alt participant din Galati?
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori