YO HF DX

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde YO4SI » Lun Aug 27, 2018 4:52 pm

Nu stiu pe cine sa felicit mai intai. Asa ca va felicit pe toti dragii mei. Ati daruit timp din viata voastra pentru acesta frumoasa pasiune de grup. La diagnosticele pe care le am, imi folosesc toata inyeligenta nu pentru performanta ci pentru a fi cat mai mult timp impreuna. Voi existati pentru ca exist eu sa va vad. Asa cum spunea un savant. N1MM spune ca am fost activ numai 8 ore si 23 de minute. Dar multe alte minute cred ca am fost in 10 si 15 metri cu apeluri, poate poate se deschide propagarea. Am folosit doar TS-450SAT dar ma trec la categoria High. Mi-e teama ca nu vor fi sase concurenti din patru cluburi diferite. Si astfel cei care au depus efortul cel mai mare sa nu poata arata familiei ca totusi sunt oameni normali. Ca ce fac ei are si un scop palpabil... Iata ce am facut eu:
Band Mode QSOs Pts DXC
3.5 CW 21 88 15
3.5 LSB 5 24 2
7 CW 96 416 33
7 LSB 2 8 0
14 CW 117 560 28
14 USB 12 64 4
21 CW 2 8 1
Total Both 255 1168 83
Score: 96,944
Fişiere ataşate
GhinionYODXHF2018.JPG
Si totusi, Doamne Doamne este cel mai puternic !...
GhinionYODXHF2018.JPG (19.03 KiB) Vizualizat de 6342 ori

Avatar utilizator
DL2LDE
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 21, 2016 1:02 pm
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde DL2LDE » Lun Aug 27, 2018 6:33 pm

Frumos dragi colegi de suferinta...
Al meu N1MM+ zice ca am lucrat efectiv doar 3 ore si 7 minute. Asa o fi. Eu am tinut statia deschisa si am facut apeluri vreo 5-6 ore. Asa e cand trebuie sa imparti timpul intre pasiune si familie. Si cum ultima are prioritate.... ;)
73's de Daniel, DL2LDE / YO2LDE

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde yo7fb » Lun Aug 27, 2018 7:20 pm

SI DACA PROPAGARE NU IE, NIMIC NU IE!
AM FOST O VREME IMPREUNA.....
…………………………………………………..
………… SI EU MA SIMT AL NIMANUI ! Cam asta fredonam ieri dupa concurs! De altfel Murphy ne invata : ce incepe prost se termina si mai prost!
Am inceput in 21 considerind ca 14 am tot timpul sa-l "periez", gresit! Din pacate nu a fost nimic de pierdut in 21, relativ repede am trecut in 14,unde propagarea parea rezonabila, dar treptat -treptat lucrurile se inrautateau, bandmap-ul era din ce in ce mai gol…. si asa a stat ! Placut surpins(totusi) de banda de 7mhz in conditile de antenna filara si aia ,nu ideal degajata. In 3.5 verticalul a dat randamentul scontat ,tinind cont de putere si sezon. la ora 00 local am inchis cu 560 qso in log sperind intr-un rasarit mai rasarit-hi. Dimineata, dupa periaj consistent,am vazut K-ul 4 si am dat o vizualizare scurta pe -http://www.spaceweather.com/, la ora 08.30 am considerat concursul incheiat,am ramas activ din respect fata de invitatii nostril.
Peste zi stateam cu Doru (YO7DAA-gazda) la cafele si analizam antenna de 21(full size) daca mai merita ea singura un pilon!? ma uitam la ea si-mi venea sa fac un foc mare sub ea,dar nu ea are butonul de on-off la propagare,oricum cred ca zilele ii sunt numerate,vedem!
Multumesc tuturor in special gazdei care (inca) ma suporta!YO7DAA- Doru si Nu in ultimul rind lui Ciprian-N2YO,pentru tot ce face pt noi-YO-iiii!
La buna reauzire! 73, Marius.

YO7FB
SOAB LP asisted
ON TIME 14h
Band Mode QSOs Pts DXC Pt/Q
3.5 CW 129 524 29 4.1
3.5 LSB 5 20 0 4.0
7 CW 240 1028 39 4.3
7 LSB 26 108 0 4.2
14 CW 291 1376 43 4.7
14 USB 47 196 3 4.1
21 CW 6 24 4 4.0
28 CW 1 4 1 4.0
Total Both 745 3280 119 4.4
Score: 390,320
1 Mult = 6.3 Q's

ps. in tot raul totusi un bine,potrivit- http://www.spaceweather.com/-
REVERSE POLARITY SUNSPOT: New sunspot AR2720 is not only large, but also strange. Its magnetic polarity is reversed. The North and South ends of its enormous magnetic field are backwards compared to the norm for sunspots in the current solar cycle, decaying Solar Cycle 24. What does this mean? AR2720 may be the first big sunspot of the next solar cycle, Solar Cycle 25, popping up now in the middle of solar minimum. Solar cycles always mix together at their boundaries. The slow transition between Solar Cycle 24 and Solar Cycle 25 appears to be underway.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde YO4SI » Lun Aug 27, 2018 10:42 pm

Am expediat logul la adresa indicata in regulamentul concursului. Robotul mi-a raspuns instantaneu.
Felicitari Adrian ! Fac c/p :
This email is automatically generated. Please do not reply.
For any questions, please contact the manager@yodx.ro
© 2018, YO3GW Adrian MOCANU
Warning (line 242): DUPE - OG7F CW 20 already in log
Warning (line 262): DUPE - R4HC CW 20 already in log
Warning (line 273): Using category (YO-G) as alias for (G SO-AB-Mixt-HP)

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde YO9FNP » Lun Aug 27, 2018 10:53 pm

Concursul YODX HF este unul din favoritele mele, personal nu am ratat nici o editie in ultimii 12 ani.

La YR9F, YODX 2018 a fost primul concurs facut din noul shack, astfel ca am avut mult de munca in ultima luna cu realizarea instalatiei electrice, cu impamantarea sau cu iluminatul. Dupa mutarea echipamentelor si punerea lor in functiune, surprizele nu au intarziat sa apara: plafonierele LED montate in camera statiilor generau un zgomot de RF ce facea imposibila receptia in toate benzile de US, astfel incat au fost demontate urgent si inlocuite cu niste becuri improvizate; din cauza apropierii shack-ului de verticala de 80m, monitorul calculatorului principal refuza sa mai functioneze cand emiteam in aceasta banda si nu am rezolvat problema decat dupa ce am pus impamantare la tresa cablului ce facea legatura dintre placa video si monitor.

Prevazand importanta benzilor de jos in managementul concursului, am acordat o atentie speciala antenelor pentru banda de 80m. Ultimele ajustari au fost facute chiar sambata dimineata, cu cateva ore inainte de concurs. Din cauza vegetatiei si a solului foarte uscat, antena de emisie (verticala de 20m inaltime) radia undeva la 3620 KHz, astfel ca a trebuit sa ii repozitionez cele patru radiale elevate si sa lungesc firul radiant cu cca 30cm pentru a o acorda undeva la 3525 KHz, in segmentul de CW.

Am inceput concursul in banda de 20m, destul de populata cu statii europene. Din fericire in prima ora de concurs am vanat cativa multiplicatori in benzile de 15 si 10m, cele doua benzi fiind apoi inchise pana la sfarsitul concursului. Propagarea a fost buna in 20m sambata dupa amiaza, lucrand in acelasi timp si statii nord-americane dar si UA0/JA. Am fost placut surprins de multitudinea statiilor americane ce au raspuns apelului meu, promovarea concursului facuta de Ciprian N2YO aratandu-si rezultatele. Analiza post concurs mi-a aratat ca am lucrat nu mai putin de 73 de statii americane, SUA fiind pe locul 4 in statisticile mele in topul tarilor lucrate.

Noaptea a continuat cu lucrul in benzile de 80 si 40m, populate in special cu statii europene.
Pe fondul scaderii drastice a ratei QSO-urilor, in jurul orei 0.00 UTC am luat o pauza de odihna, apreciind ca impactul asupra scorului final nu va fi semnificativ.

Ziua de duminica a fost extrem de plictisitoare. Banda de 20m a fost total inchisa pana in jurul orei 8.00 UTC, in aceasta perioada neavand altceva de facut decat sa vanez pe cluster cate o statie europeana in banda de 40m, in timp ce mai citeam stirile pe un laptop alaturat...

Cateva statistici: 800 indicative unice in log, statii din 62 de DXCC, distanta media a unui QSO: 2107 Km, cate 4 QSO-uri cu doar 5 statii (EU6DX, K1LZ, OK1AY, R4HC, UT4U), cate 3 QSO-uri au fost realizate cu un numar de 90 de statii, in banda de 80m s-au facut doua legaturi cu NA: K1LZ si N2YO, ambii cu semnale foarte puternice; cele mai lungi legaturi realizate in concurs au fost: K6AR (10650km) si WV6N (10710 km).

Nu am lucrat in concurs nici un DX din America de Sud, nici o Africa, nici un ZL sau VK ca in alti ani. Numarul de legaturi si scorul sunt la cca 60% fata de cele din ultimii 2-3 ani. A fost probabil cea mai slaba propagare, dintre toate editiile YODX la cate am participat... Asta este, asteptam fluxuri solare mai bune...

Rezultatul final a aratat cam asa:
Band CW Qs Ph Qs Mults
80: 182 0 40
40: 409 14 53
20: 454 97 55
15: 4 0 3
10: 2 0 2
Total: 1051 111 153
Total Score 807,840
Club: PETROLUL PLOIESTI

73,
Dan YO9FNP / LB3TI

PS: Ii multumesc lui Alex YO9HP pentru aprecieri si cuvintele frumoase. Venind din partea cuiva care a fost si este un exemplu de urmat pentru mine ca radioamator, nu pot decat sa ma onoreze. Imi aduc aminte cu placere cand, cu ani in urma, citeam cu sufletul la gura articolele scrise de Alex in revista "Radiocomunicatii si radioamatorism" sau pe radioamator.ro si voiam sa "fiu ca Alex".
Fişiere ataşate
1.jpg
2.jpg
2.jpg (12.25 KiB) Vizualizat de 6131 ori
3.jpg
3.jpg (28.64 KiB) Vizualizat de 6131 ori

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde yo3fff » Lun Aug 27, 2018 10:56 pm

Buna seara,

Multumesc amicilor cu care am avut placerea sa lucrez in concurs. Nu sunt "expert" in concursuri HF, cu atat mai mult in YODXHF insa anul acesta mi-am batut propriul record la nr. de QSO-uri...
Iata cum arata situatia finala:

/Band/mode/QSOs
3.5/CW/81
3.5/SSB/6
7/CW/222
7/SSB/40
14/CW/191
14/SSB/25
28/SSB/1
Total QSO-uri 556
Scor total: 263648

RIG: IC7300, 100W, ANT 3.5&7MHz INV V, 14/28MHz dipol rotativ full size; N1MM+ Spectrum Display
Nu am coneciune la internet de niciun fel la tara deci imposibil RBN, Skimer, Cluster, etc.

Este prima data cand lucrez cu N1MM conectat la statie + Spectrum Display.
Celor care nu au experimentat acest mod de lucru (Spectrum Display) il recomand cu mare incredere.
Practic concursul devine de "monocrom" (adica ascultat pe o singura frecventa) in "policrom"! Adica se va ridica la inca o dimensiune (frecveta/timp)!
In N1MM Spectrum Display dupa fiecare QSO sau raportare a unui idincativ apare care o eticheta. Acest fapt "creaza" un mic DX cluster. Spre deosebire ce DX clusterul obisnuit, acesta este insa "muncit" de operator. Zic eu, mult mai cinstit!
Aceasta functie ajuta enorm in economia de timp a concursului...
As fi putut sa utilizez si un skimer local insa am avut instalat pe calculator deci, totul a fost manual!

Referitor la propagare...Deabia astazi am aflat ca a fost furtuna geomagnetica... :lol:
Asta nu m-a impiedicat sa mai adaug 127QSO-uri duminica.
In 14MHz am lucrat cateva statii din USA, PY si chiar 3W.
7MHz a mers perfect pana in UA0 insa nu am auzit niciun JA sau USA. Poate or fi fost dimineata.
Am observat ca in SSB nu se inghesuia lumea deci putem spune ca acest concurs se desfasoara aproape exclusiv CW. Poate ca n-ar strica pe viitor sa se gandeasca organizatorii la CW exclusiv.
Sambata am lucrat pana aproape de 22UTC dupa care somn pana duminica dimineata la 9.
Asa ca pot spune ca nu am "tras tare" deci se putea mai bine.

Nu am pierdut prea mult timp in 21/28MHz. Insa n-au auzit decat cateva statii si foarte scurt. In general banda era "lisa" pe waterfall! Din cele raportate imi dau seama ca nu antena mea (simplu dipol rotativ) a fost de vina ci chiar propagarea...Desi duminica in 18MHz am lucrat cu 599 9Q6B din Goma in 18MHz.

In seara asta (luni) constat ca propagarea s-a revigorat insa ce folos...concursul s-a terminat.

Una peste alta, set-up cu Spectrum Display mi-a oferit distractie maxima dar m-a tinut in priza pentru cele 566QSO-uri.

Mult success la numararea "voturilor"...ma scuzati, la corectarea logurilor si sa ne auzim cu bine in viitoarele concursuri!

73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
DL2LDE
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 21, 2016 1:02 pm
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde DL2LDE » Lun Aug 27, 2018 11:04 pm

@YO4SI
Eu am trimis logul la logs@yodx.ro dar din pacate nu am primit nici un mesaj de la robot. O sa incerc sa-l trimit din nou. Ar fi bine daca pe site-ul oficial ar fi postata automat lista cu logurile primite. Asa cum se intampla la mai toate toate concursurile.
P.S. Intre timp l-am trimis prin platforma de pe site-ul FRR si acolo apare ca primit. Sper sa ajunga unde trebuie. In schimb, acolo figureaza doar 9 loguri primite, inclusiv al meu.
73's de Daniel, DL2LDE / YO2LDE

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde YO4SI » Mar Aug 28, 2018 12:05 am

@ DL2LDE. Si la mine a fost ceva ciudat. Am trimis logul la adresa indicata. Am mers la Sent ca sa vad daca nu am gresit ceva. Acolo am gasit si raspunsul de la robot. Practic instantaneu. Am mers apoi la Inbox dar acolo nu era niciun raspuns. Ale internetului mistere. Am sa-l urc si eu unde spui. Sa fim mai multi, HI !
@ YO3FFF. Si totusi draga Cristi ai vazut ce dinamic este un concurs in HF ? Sa ma fi vazut pe mine in Cupa FM Nasaud. Cu antena in 144 schimbata pe polarizare verticala, am lasat EU HF si am strigat trei sferturi de ora si nu mi-a raspuns nimeni. Asa ca nici nu apar ca participant. Poate trebuia sa trimit logul gol... Interesant experimentul tau cu Spectrum Display. N1MM este dat naibii. Zici ca nu ai internet acolo. Daca ai camp pentru tfn mobil si ai internet la el, incearca conectarea prin tethering. Cu scuze pentru off topic atasez o captura. Poate se intelege ceva... 73s ! Mircea = yo4si
Fişiere ataşate
Tethering.JPG
Eu am reusit, dar parca era mai simplu... Succes !
Tethering.JPG (82.95 KiB) Vizualizat de 6087 ori

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde yo3fff » Mar Aug 28, 2018 8:42 am

@YO4SI Mircea, multumesc pentru intentia de a ma informa. Eram deja informat insa nu am semnal.
Am un amarat de 3G care mai mult nu merge. Zice ca este 3G insa dureaza si minute pana incarca o pagina asa ca internet nu exista. Firma de cablu nu aduce internet in zona decat daca sunt minim 10 abonati doritori iar in zona sunt 4 familii...de la tara cu media de varsa +70 ani...evident neinteresati de aceasta "noutate" numita internet. Asa ca nu se intrevad posibilitati la orizont.
Firmele de telefonie mobila nu sunt interesate sa aduca 4G in zona (am vorbit cu toti si pe rand si-au declinat compententele scuzandu-se cu viitorul care...se pare ca nu suna bine).
Oricum, sunt multumit pentru ca nu sunt adeptul legaturilor radio facute cu ajutorul altor cai directe de comunicatie...fie si timpul!

Referitor la Cupa Nasaud FM...este mai mult un concur local, nu DX! Cum in zona Constanta nu sunt asa de multi FM-isti...care sa mai si doreasca "aventura" unui concurs...iata rezultatul la care ai ajuns.

Referitor la IC7300 N1MM si Spectrum Display...cu siguranta o combinatie de succes care tine cont si de exigenta mea de a nu folosi alte mijloace de comunicatie in realizarea unei legaturi radio directe intre corespondenti.
Merita incercat.

73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde n2yo » Mar Aug 28, 2018 9:28 am

Haideti sa pastram discutiile pe topic.
Am pus in log la un moment dat in concurs indicativul 3U5L. Am fost atent si mi s-a parut ca asta a transmis. Conform N1MM ar fi China, dar considerand taria semnalului si ora legaturii, este exclus sa fi fost o statie chineza. A mai lucrat cineva 3U5L?

73s de Ciprian N2YO


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori