Scandinavian Activity Contest CW - impresii

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Scandinavian Activity Contest CW - impresii

Mesajde yo3fff » Lun Sep 17, 2018 10:28 am

Salut,

Weekendul trecut (15/16.09) am participat la concursul SACCW. Am inceput fara prea mare tragere de inima cu gandul ca participarea nu va fi dintre cele mai interesante.
GRESIT! Am inceput cu banda de 14MHz pentru ca era cea mai "deschisa". Desi se putea lucra doar cu stati scandinave, banda era aglomerata ca la orice mare concurs international. Atasat va trimit o poza cu spectrul benzii de 14MHz sectiunea CW "luat" pe IC7300 si dipol rotativ full size pt. 14MHz. 99% din ce se vede erau statii din tarile Scandinave!
Desi majoritatea indicativelor "tradau" participarea de grup/club, remarcabila mobilizarea...
Eu am reusit sa fac 367QSO-uri insa am auzit statii cu peste 5/600QSO-uri, evident multiband.
Propagarea buna doar de la 14MHz in jos. In 28MHz nu am auzit nimic iar in 21MHz doar o mica deschidere in dupa amiaza zilei de duminica.

La voi cum a fost propagarea/concursul?

73 de YO3FFF
Cristi
Fişiere ataşate
yo3fff_SACCW2018_1.jpg

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Scandinavian Activity Contest CW - impresii

Mesajde YO4SI » Joi Sep 27, 2018 10:47 pm

Salut Cristi !
Vad ca nimeni nu vine cu un comentariu, desi vad ca au participat destule statii YO. Am un respect deosebit pentru acest concurs comun al tarilor scandinave. Admir organizarea lor. Poate fiindca nu este considerat sport. Am fost foarte, foarte ocupat. Sambata au venit copiii si ne-au invitat sa iesim ca implineau 25 de ani de casatorie. Iar a doua zi plecam la manastire. Nuuu nu de tot, doar in vizita ...
Dar nu m-am putut abtine sa nu fac cateva legaturi la inceput. 10 si 15 metri inchise. In 14 MHz am facut intrun sfert de ora 11 legaturi ! Destul de usor, dar vedeam ca semnalele nu veneau foarte puternic. Erau foarte multe statii scandinave. Luau pe altii, pe mine mai rar. Am trimis logul abia cand am ajuns la Campulung Muscel. La limita. Ei cer trimiterea logului in 5 (cinci) zile. Nu stiu de ce ai nostri cer logurile in 30 de zile, ca pe vremea cand se trimeteau pe hartie in plic prin posta. Multi participanti. 1231. Am numarat si vreo 23 statii YO. Felicitari ! Au pus deja lista cu scorurile declarate :
https://www.sactest.net/blog/received_logs.php?mode=CW
A doua zi, duminica, am plecat la drum. Am avut VX8G la mine. Felicitari inimosilor prieteni care asigura reteaua de digipeatere pentru APRS. Permiteti-mi sa atasez o poza cu o portiune de drum...
73s ! Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
SpreArnota.JPG
Felicitari celor care asigura functionarea retelei APRS in YO !!
SpreArnota.JPG (68.62 KiB) Vizualizat de 3886 ori

yo2bpz
Mesaje: 28
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:09 pm
Contact:

Re: Scandinavian Activity Contest CW - impresii

Mesajde yo2bpz » Sâm Sep 29, 2018 7:19 am

Test , cer scuze!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori