CN qrp Izvorul Muresului

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: CN qrp Izvorul Muresului

Mesajde n2yo » Dum Oct 07, 2018 8:57 pm

Morel,

Callbook-ul ANCOM se gaseste aici:
http://www.ancom.org.ro/radioamatori_2899
La indicativul YO8YW figureaza "Date personale" fara nume sau adresa, doar localitatea Roman, ceea ce pentru mine este o indicatie ca radioamatorul nu doreste sa aiba aceste informatii publice, este optiune personala. Daca radioamatorul nu solicita publicarea informatiilor in call book YO la Radioamator.ro, acestea nu apar nici pe acest site. Faptul ca YO8YW isi face cunoscuta identitatea numai la QRZ.com este o decizie personala, pe care nu am eu autoritatea sa o comentez.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: CN qrp Izvorul Muresului

Mesajde YO8TK » Dum Oct 07, 2018 9:34 pm

Omul cu DILEMA de fapt bate in alta parte.Analiza indicativului YO8YW este doar un pretext.Motivul adevarat este cu totul altul.
Omul cu DILEMA nu stie regulamentul concursului CUPA ROMANIEI QRP .Asta este mai grav decat toate dilemele pe care le expune aici.
Daca ar citi cu atentie regulamentul acestui concurs ar afla relativ usor ca statiile participante in concurs au indicative speciale gen YO1AAA-YO1XXX .Indicative care sint folosite in timpul concursului si inainte de concurs sunt trase la sorti.
Ce legatura are concursul cu dilema YO8YW ? Doar faptul ca a participat la acest concurs?
Si de fapt nu e CN qrp.Din start este in eroare totala.
Si exemplele pot continua.
Revin cu parerea mea . Lipsa din benzile de radio nu poate fi compensata cu Ham Ham radio pe internet.

Ps.Omului cu DILEMA atasez pagina din programul oficial al SIMPO 2018(organizat de FRR) ca sa vada ca nu e CN qrp .
Fişiere ataşate
20181007_212351.jpg
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: CN qrp Izvorul Muresului

Mesajde yo8cln » Lun Oct 08, 2018 8:54 am

"Omul cu dilema " are si nume si indicativ , dar folosirea acestora in relatiile interumane inseamna oarecare respect fata de un semen de al tau , respect care se dobindeste prin educatie (cam greu pentru cei care au confundat cerneala cu pepsi la scoala ). Spre informare am si citeva fisiere inregistrate din acest concurs facute de la baza yr8d (unde multi si-au completat yodxcc de la 100 la 300+ de multe ori cu aportul altor operatori , asta in cazul ca uitam ) . Nu este cn este cupa dar nu inteleg de ce in cazul in care nu are miza s-au folosit puteri si/sau antene peste limitale regulamentului. Revenind la topic , inca odata, am intrebat de o chestie de evidenta fara alte "directii".
Din pacate , vad ca pe linga frr se "ridica" personaje care au multe probleme de perceptie si asta datorita problemei cu "cerneala". 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: CN qrp Izvorul Muresului

Mesajde YO8TK » Lun Oct 08, 2018 9:52 am

Din nou eroare.Cupa Romaniei QRP 2018 este in calendarul competitional al FRR .
Asadar nu este un concurs fara miza.
Mai citim ne mai documentam........si apoi continuam discutia......pana atunci mai este mult.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori