YO DX HF 2019

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo9rij » Dum Aug 25, 2019 3:46 pm

Un concurs frumos, animat de multe statii straine si mai putin de cele autohtone dar perfect pentru antrenament. Posibilitati de RUN foarte mari. Am remarcat deseori un numar de peste 1000 QSO-uri la statiile straine care erau avide de multiplicatori. Nu am putut lucra 24 ore, dar am cautat sa lucrez cu statiile DX care aveau nevoie de multiplicatori si in acest fel sa le motivez sa revina si anul viitor in concurs. Poate pe viitor onor conducerea frr, desi stiu bine ca din orgoliu nu va binevoi sa isi deschida urechile la propuneri, macar sa aiba in vedere organizarea concursului astfel incat macar din fiecare judet sa existe o statie QRO care sa ofere multiplicatori statiilor DX altfel YO HF DX Contest va deveni un concurs regional, cel mult balcanic fara participarea statiilor DX. Cele cateva statii "big gun" din YO sunt insuficiente pentru acoperirea acestui aspect! Dupa ce am observat pe cluster, au lipsit destule judete ca si multiplicator participant in concurs! O ultima remarca este cea cu privire la upload-ul logurilor pe pagina de contest unde am observat ca nu merge incarcat direct logul desi exista "teoretic" aceasta posibilitate! 73!de YP0HQ

CALLSIGN : YP0HQ
Band QSOs Points Multipliers QSO/h Score
-----------------------------------------------------
80m 0 0 0
40m 60 140 20 73 23%
20m 30 64 14 75 14%
15m 32 80 16 68 16%
10m 165 344 31 + 1 90 47%
-----------------------------------------------------
TOTAL 287 628 81 + 1 = 51496

yo3gcl
Mesaje: 58
Membru din: Vin Feb 11, 2011 10:28 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo3gcl » Dum Aug 25, 2019 6:20 pm

Petrica, nu cred ca spun un lucru nestiut:marile concursuri se pregatesc prin participarea in concursurile interne. Aici un cuvant greu il au cluburile (afiliate sau nu FRR) prin mobilizare, indrumare, sprijinire si atragere de noi participanti.
Sa ne auzim (cu) bine!
73!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo9rij » Dum Aug 25, 2019 6:55 pm

Salut Mihai si multumesc pentru QSO-ul din concurs! Hi!
La capitolul organizare sunt muuulte de spus! Nu este treaba mea sa fac treaba altora dar sun sigur ca un anunt pus pe un site pe care arareori il viziteaza cineva si fara o munca constanta de a promova concursul, nu se va ajunge departe. Este de remarcat faptul ca Ciprian N2YO a facut o treaba super faina prin adresarea unor emailuri direct catre posibilii participanti in concurs. Sincer, acest gest m-a facut sa trec din tabara celor care nu ar fi lucrat in concurs in cea a celor care au rupt cat au putut din timpul lor liber pentru a participa. Felicitari sincere lui Ciprian! Evident ca totul depinde de membrii afiliati ai frr dar si de cei care nu au nici o legatura cu ea! Poate ar fi fost frumos sa fi lucrat RUN si sa fi dat 00 in loc de BZ ca si multiplicator doar pentru a atrage atentia participantilor in concurs ca acesta nu este doar al membrilor afiliati frr asa cum reiese din regulament dar nu din titulatura! Poate la anul voi face si chestia asta daca se va insista pe prostia cu OPEN!
Despre faptul ca am lucrat cu YP0HQ, pot spune doar ca stiind ca vor lucra multe statii de contest exclusiv, am preferat sa le obisnuiesc urechile cu noul indicativ astfel incat sa nu se mai planga nimeni ca acesta creeaza confuzie in randul operatorilor. Bineinteles ca vom activa indicativul ori de cate ori vom putea in marile concursuri. Astept statistica concursului YO HF DX Contest pentru a dezvolta o discutie in sensul modificarii regulamentului. Introducerea benzii de 160m, scoaterea concursului din mrejele MTS-ului si revenirea lui in randul concursurilor de radioamatori raman gesturi de onoare a unor "coordonatori" care ar putea intelege ce inseamna onoarea! 73! de YO9RIJ Petrica

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO9HP » Dum Aug 25, 2019 7:02 pm

Cu cele doua antene directive blocate, una pe Sud, alta pe N-E, am decis sa lucrez “de placere”, deci sa dau puncte si multiplicator statiilor straine si sa cinstesc cel mai important concurs international YO. Totusi propagarea a fost surprinzator de buna in benzile de 20-15-10 m si fara QRN in 40-80 m, asa ca am fost “prins” tot mai mult de ritmul concursului, terminand cu un scor decent, dupa cca. 20 ore de operare.

Statistica YODXHF 2019 arata astfel:

Band Mode QSOs Pts DXC
3.5 CW 160 676 36
3.5 LSB 1 4 0
7 CW 285 1260 43
7 LSB 19 80 0
14 CW 290 1388 51
14 USB 79 344 5
21 CW 172 776 41
21 USB 52 212 0
28 CW 168 728 35
28 USB 19 80 1
Total Both 1245 5548 212

Score : 1,176,176

Pentru comparatie, mentionez scorurile declarate in ultimii 4 ani:
An QSO Mult Scor
=====================
2019 1245 212 1176176
2018 1077 151 732652
2017 1424 235 1569800
2016 1321 195 1225380

Cat despre comentariile pro sau contra, fiecare decide cum abordeaza YODXHF. Privind in urma la cele 35-40 participari, sunt bucuros ca nu am lasat terte “entitati” (regulamente, FRR, seful radioclubului, propagare, XYL, sanatate, amplificator defect etc) sa ma opreasca in a fi parte din evenimentul YODXHF.

73, Alex YO9HP

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO4BKM » Lun Aug 26, 2019 4:04 pm

La intrebarea saptamanii trecute Pit-YO3JW a intrebat cati din cei peste 4000 de radioamatori legitimati la ANCOM sunt activi. Maine se schimba intrebarea saptamanii, dar subiectul de fata ramane si de aceea dau un raspuns aici.
Este un raspuns incomplet, dar nu departe de adevar ca ordin de marime, l-am aflat destul de usor. Am descarcat de pe radioamator.ro clasamentele tuturor concursurilor din 2018 (alta sursa nu am gasit) si am aflat, cu o aplicatie simpla facuta de mine in Lazarus, ca in aceste clasamente, se afla 361 de indicative YO, sub 10%. Acestea reprezinta participanti la concursuri in calitate de concurenti si de oficiali (organizatori, arbitri), statii individuale, echipe, statii speciale. Puteam afla si de cate ori apare fiecare, dar nu este relevant, aici nu este vorba de un clasament valoric, daca se cere il pot face.
Daca FRR ar valorifica rezultatele cupelor organizate de cluburile afiliate precum si ale propriilor concursuri si campionate ar rezulta o situatie corecta. Cu fisierele de pe radioamator.ro am avut ceva probleme deoarece formatul afisat era foarte diferit de la un club la altul, dar am putut face prelucrarea datelor. FRR ar putea cere sa i se comunice rezutlatele intr-un format unic, aplicatia devenind extrem de simpla.
Anexez lista cu participantii in ordine alfabetica. Daca diversitatea formatelor a produs si erori, sa mi se comunice la adresa de e-mail daca cineva care a participat nu se regaseste in lista.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Lista 2018.pdf
(33.66 KiB) Descărcat de 244 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde n2yo » Mar Aug 27, 2019 8:37 am

Si in acest an am operat din amplasamentul lui Steve NR4M a carui statie a ramas in configuratia Multi-Multi ceea ce a insemnat ca trebuia sa sar de pe un scaun pe altul atunci cand schimb benzile. Efortul a fost insa minim, pentru ca pe benzile de 15 si 10 metri nu am facut nicio legatura, din pacate, propagarea DX fiind deficitara. Statiile europene au beneficiat insa de conditii bune de propagare pe aceste benzi, insa la mica si medie distanta, gratie stratului E-sporadic. Pe celelalte benzi conditiile de propagare au fost decente, mai bune decat anticipasem.

Comparativ cu rezultatele la editiile anterioare in care am participat, se pare ca in acest an am facut cel mai mare numar de legaturi (866). Nu si scorul cel mai mare insa, deoarece nu am putut profita de niciun multiplicator pe 10 si 15 metri. In orice caz, pe banda de 80 de metri am avut cea mai buna performanta de pana acum: 92 QSO-uri, cu 30 DXCC si 16 judete YO. Intamplarea fericita face ca in acest weekend sa nu fi fost nicio furtuna in zona, asa incat zgomotul pe benzile de 80 si 40 de metri a fost redus si nu am avut nicio intrerupere in trafic datorata descarcarilor electrice.

Nu as putea sa ma pronunt obiectiv despre participarea statiilor YO, insa parerea mea este ca a fost mai slaba fata de alti ani, urmeaza sa vedem cate loguri vor fi primite si cate judete au fost reprezentate. Participarea statiilor EU mi s-a parut foarte buna. Am fost surprins sa lucrez entitati DXCC pe care nu le-am auzit in WAE, cum ar fi OX sau ZA. Cat priveste participarea statiilor nord-americane, in acelasi weekend s-au desfasurat alte trei concursuri interne care au interferat cu YO DX HF Contest si probabil multi americani au preferat sa lucreze in acele concursuri.

Dintre legaturile care merita a fi mentionate se numara cea facuta cu YO3EM la ora 11:04 UTC pe banda de 20 de metri in care corespondentul avea doar 1,5 W si o antena filara improvizata! De buna seama conditiile de propagare erau bune, iar antena mea (4 elemente full size) isi facea cu prisosinta datoria.

Multumesc tuturor statiilor YO pentru legaturi si sper ca organizatorul sa analizeze atent rezultatele din acest concurs si sa ia masuri pentru imbunatatirea participarii (modificarea regulamentului, popularizarea concursului etc).

Iata si scorul obtinut:

Cod: Selectaţi tot

 Band   Mode  QSOs     Pts  DXC  Cty  Pt/Q
   3.5  CW      92     422   30   16   4.6
     7  CW     197     872   37   20   4.4
     7  LSB     37     152    2    1   4.1
    14  CW     454    1940   55   27   4.3
    14  USB     86     346    1    3   4.0
 Total  Both   866    3732  125   67   4.3
Score: 716,544
1 Mult = 4.5 Q's


0824191259s.jpg
0824191259s.jpg (46.87 KiB) Vizualizat de 6193 ori


73 de Ciprian N2YO

yo5ym
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 23, 2018 4:15 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo5ym » Mar Aug 27, 2019 5:30 pm

Va rog atasati un cabrillo.txt model, matrita, sablon de start. Care sa contina si un QSO fictiv din acest concurs, pentru a spatia corect si a vedea formatul datei, orei, banda etc. Am folosit HRD logbook in timpul concursului, am generat un fisier .txt care pare ca are tot ce se cere, dar un sablon ar fi OK.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO4SI » Mar Aug 27, 2019 6:57 pm

Bun venit in lumea contestmenilor ! Cu mai multi ani in urma l-am intrebat pe Adrian - 3APJ, cam care crede el ca este un program de concursuri internationale mai prietenos. Mi-a spus ca N1MM este OK. Stie foarte multe, dar folosesti numai ce-ti place.
Am ramas la varianta veche. Am si N1MM+ dar m-am obisnuit cu cel vechi. Toti vor acum formatul CABRILLO in HF. Iar in VHF/UHF .edi Succes 73s ! Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
CapturaN1MM.JPG
Pe hartie nu as mai putea lucra...
CapturaN1MM.JPG (33.59 KiB) Vizualizat de 6078 ori

yo3gcl
Mesaje: 58
Membru din: Vin Feb 11, 2011 10:28 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo3gcl » Mie Aug 28, 2019 8:40 am

Multumesc nea Mircea!
Prin postarea dvs, a formatului de log acceptat de robot, am reusit sa il urc si eu pe site. N1MM+ meu, a generat un header care nu continea toate elementele cerute.
Felicitari pentru rezultat!
Sunteti un exemplu pentru noi, cei mici HI
La varsta dvs, ati demonstrat ca se poate!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO4BKM » Mie Aug 28, 2019 11:33 am

La adresa https://www.filehosting.org/file/detail ... brillo.rar se afla un editor de log HM pentru CABRILLO Versiunea 3 cu care am depus loguri, fara sa fie respinse, la multe concursuri internationale din ultimii doi ani, unele din ele cu pretentii foarte severe precum WW RTTY, Alessandro Volta RTTY DX CONTEST, DL-DX RTTY, Slovenia Contest Club RTTY dar si la competitii YO.
Are un buton de HELP de unde se afla tot ce trebuie.
Proprietati:
- Mesajele sunt in limba romana;
- Headerul are predefinite toate variantele de completare a etichetelor dar, daca apare ceva nou, se poate scrie direct in caseta corespunzatoare in loc sa se "ciuguleasca" din fereastra cu oferte;
- Se poate configura pentru orice concurs, inclusiv CN YO HF cu controalele sale mixte si intortocheate;
- Poate functiona on-line sau of-line;
- La modul on-line pune automat data si timpul; la modul off-line trebuie scris numai ce difera la timp fata de inscrierea precedenta;
- Verifica si alerteaza pentru: formate incorecte la data, timp, valori incorecte pentru data-timp, necorelare rst cu mod (PH, CW, RY etc), legatura dubla si altele;
- Mesajele si alertele pot fi setate sa apara scris pe ecran sau sa fie facute si verbal;
- La statiile straine arata tara, prefixul generic de tara, zona CQ si ITU;
- La satiile YO arata, daca se afla in fisierul ANCOM, numele, QTH si judet;
- Completarea sa se poate intrerupe oricand si relua oricand.

Editorul da nume fisierului, format din propriul indicativ, nume concurs si anul curent care se salveaza in folderul in care se ruleaza iar setarile intr-o arhiva ascunsa. Asta pentru ca la alte editii ale aceluiasi concurs sa se apeleze fiserul vechi ca draft care se salveaza din nou, automat, cu anul in care se ruleaza. Multe competitii cer ca fisierul sa se numeasca simplu, anume indicativ urmat de extensia cbr, log sau txt, ceea ce ar impiedica arhivarea diferitelor setari pentru diferite concursuri, arhivare care se face dupa numele de fisier. De aceea, dupa ce s-a salvat cu numele dat de calculator nu ramane de facut decat sa se deschida fisierul cu logul terminat apoi sa se salveze cum cere organizatorul (SaveAs), asta pentru ca vechiul nume sa ramana cu setarile in arhiva pentru editiile viitoare.

Daca sunt probleme cu descarcarea de pe adresa indicata, trimiteti-mi un mesaj pe adresa mea de e-mail oproescu.gheorghe@yahoo.com si va trimit direct arhiva. La fel si daca cineva doreste o versiune personalizata sau adaptata la alte regulamente ori cerinte.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori