YO DX HF 2019

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo2loj » Mie Sep 04, 2019 6:48 pm

YO8AXP scrie:Mai este mult pînă se vor pune în brațe echipamente de radiocomunicație trecătorilor de pe stradă, că, de!, ar avea și ei "dreptul"? Cumva...


Da, dacă ANCOM va decide să se întâmple acest lucru, atunci vor avea acest drept. Pentru că, "cumva", nu este apanajul FRR, ca federație sportivă, să pună sau să nu pună tranceivere în brațele nimănui, și nici să discute sau să conteste drepturile nimănui. Exact cum Federația de Automobilism nu emite carnete de șofer.
Dacă dorește să modifice condițiile de concurs - nici o problemă, e concursul lor. Dar să nu vă mirați dacă restul statiilor YO nici măcar nu se deranjează să participe, darmite să trimită checklog de dragul "campionilor".
Vă dați cu stângu-n dreptu cu asemenea atitudini.

yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo5puv » Mie Sep 04, 2019 11:57 pm

YO8AXP scrie:nu reușește să se afirme...
confundă drepturile cu exigențele...


Afirmare, exigențe... nu rimează cu hobby. Deci nu, nu m-ai nimerit. Nici pe departe. Sorry.
Am participat în concurs de plăcere, să le dau un Charlie-Juliet la stațiile străine.
Fără stres, fără "exigențe".
Cei care prea se iau în serios ar trebui să încerce și o altă perspectivă și să realizeze că "It takes two to tango"
Pentru cei care au făcut doar rusa la școală: În cazul nostru e vorba de YO și DX.
Dacă nu, cum scria mai sus yo2loj "Vă dați cu stângu-n dreptu"

Oricum, eu sunt convins că cei din FRR care fac regulamentul de concurs știu foarte bine chestiile astea.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo5ajr » Joi Sep 05, 2019 12:15 am

A inceput paruiala pe tema regulamentului nefericit al YODX HF Contest. Cei care au avortat acest regulament acum tac in loc sa-si puna cenusa in cap, sau nimeni nu e raspunzator? Au facut extraterestri carabusi membri FRR? Pai - acest regulament "de facto" a trecut prin forurile competente? Un lucru e clar - FRR a demonstrat la MTS ca cei afiliati sunt pur sange sportivi, apoi sa mai drege busuiocul, au nascocit si categoria OPEN, dand o tenta de "democratie". Pe mine insa nu ma lasa in pace un gand. Unde am fost noi toti atunci? Noi toti care acu paruim cu vehementa. In acea vreme din nimicnicimea mea am mai marait cu vocea mea firava dar a fost retinut doar propunerea mea "neghioba" sa fie inclus si 160m la care cel mult a fost o reactie - "lasati sa maraie netotul cu deprinderile sale bolnave spre banda mazochistilor". Din lipsa de reactie promta din partea "boborului", greselile acum, doar acum constientizam si infieram. Ceva al naibii pute rau pentru ca suntem al naibii de dezbinati!
73 sportivilor si nesportivilor. yo5ajr Miki

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO4BKM » Joi Sep 05, 2019 8:11 am

Este greu de aflat daca lipsa de logica a diriguitorilor din FRR si confuziile din regulamente sunt facute din diletantism sau cu intentie. Daca FRR, ca autoritate sportiva nationala in domeniul radioamatorismului, ar respecta legea Educatiei fizice si sportului nr. 69/2000 reactualizata, ar intelege ca oricare radioamator legitimat la un club sportiv si care practica regulat aceasta activitate este sportiv de performanta care are dreptul de a participa la orice competitie nationala fara taxa de legitimare nerecunoscuta de lege. Dar asta nu este totul. In privinta campionatelor, daca ne uitam la oricare alta ramura sportiva, de la fotbal la automobilism, de la oina la parasutism, de la sah la planorism, se vede clar ca un campionat presupune intrecerea intre sportivi sleactionati astfel incat fiecare sa aibe sanse egale de a deveni campion. Nu se intrec sportivi cu grade de pregatire extrem de variate. Ce ar fi daca, la fotbal, o echipa de top ar aduna puncte de la echipe din campionatele judetene care ii apar in cale si cu care altii nu se pot intalni? Eu cred ca un campionat (in primul rand national) adevarat ar trebui sa fie organizat astfel:
- Cu sportivi selectionati (un lot de minim 50 de membri), de exemplu castigatorii locurilor 1-3 din ultimii 3---5 ani plus castigatorii unui anumit numar de cupe ale cluburilor. In felul acesta se rifdica si valoarea intrecerilor de gen cupa. Anual vor exista promovari si descalificari din lotul care se va intrece in campionat.
- Etapele sa fie diseminate pe un lung interval de timp pentru a se elimina momentele de conjunctura.
- Cel mai potrivit mod de lucru ar fi SPRINT pentru ca oricare participant sa aibe aceleasi sanse de a face apel si de a fi apelat, fara ca cineva sa se caleze pe o frecventa pe care sa nu o mai elibereze.

Cat priveste YO DX HF aici trebuie schimbata optica cu totul. Deoarece strainii care participa nu sunt sportivi legitiomati, este un nonsens sa se acorde titlul de campion sportiv intr-o intrecere cu nesportivi. Trebuie gasita o alta formula care, ori sa respecte legile sportive, ori sa fie o altfel de manifestare cum sunt multe altele numite "championship" fara sa fie desemnati campioni.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo2loj » Joi Sep 05, 2019 9:34 am

Există două aspecte legate de aceste "campionate", cu interese contrare, făcând abstracție de participanții externi.
Pe de-o parte exista sportivii legitimați, care ar dori să-și adauge titluri și participări la palmaresul personal fără a trebui să interactioneze dacă s-ar putea cu cei "nesportivi" , iar pe de altă parte există cei ne afiliați, care ar dori și ei o felie din acțiune.
Partea interesantă este că succesul concursului nu este dat de prima categorie, unde câțiva zeci de persoane își dispută niște punctaje de clasament, ci exact de participarea celorlalți, care le oferă puncte suplimentare și spațiu de desfășurare mult mai larg.
Să ținem cont că dacă cei neafiliați nu ar participa, unele județe nici măcar nu ar apare în loguri.
Pur și simplu nu s-ar putea susține conceptual acest concurs fără ei. Iar dat fiind că și aceste persoane atât de hulite de "sportivi" ar dori o recompensare a efortului lor prin apariția într-un clasament, face ca acea categorie "Open" să fie un rău necesar, fără de care concursul nu ar putea avea anvergura pe care și-o doresc organizatorii, iar ei știu asta.
Statusul "nesportiv" al stațiilor străine în acest caz este irelevant, așa cum la un concurs de pescuit sportiv peștii nu au nevoie de permis de pescuit.
Insă degeaba se incearca impunerea restrictiilor sportive, atata timp cât însăși conceptul concursului apelează la elemente geografice ca multiplicator, multiplicator care nu potate fi susținut și garantat doar de către sportivi, care sunt insuficienți ca număr și participare pentru asta.
În mod clar e nevoie de participarea celor "nesportivi", ca nadă pentru stațiile străine, prin analogie cu exemplul de mai sus.
Succesul crescând al concursului la nivel internațional, în mod cert, se datorează în primul rând creșterii paricipării stațiilor românsești datorită apariției categoriei "Open" care a atras stații suplimentare, nu printr-o creștere a calității sportive a lui, lucru irelevant pentru marea parte a participanțiilor.

Poate ar fi oportună chiar crearea unui "Romanian DX Open", complet nerestricționat, care nu ține cont de legitimarea sau nu a participanților, și care să nu conteze în palmaresul sportiv. S-ar putea să devină cel mai popular concurs românesc de unde scurte.
Iar pe de altă parte, s-ar putea ca așa ceva să deschidă ochii unor maeștrii cu vastă experiență competițională, demonstrându-le că "experiența" într-un cadru restrâns și faptul că sunt legitimați de mulți ani nu contează prea mult, dacă ceilalți sunt poate mai pasionați, la fel de capabili și de multe ori mai bine dotați.

La urma urmei este frica înfruntării cu necunoscutul și nepredictibilul care guvernează această reticiență, alături de posibilitatea mai mult sau mai puțin surprinzătoare, de a fi spulberat de venetici care atentează la sfânta ierarhie sportivă.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde YO4BKM » Joi Sep 05, 2019 4:18 pm

YO2LOJ, nu prea este clar ce inseamna sportivi legitimati, afiliati etc si, de aici, pot apare confuzii. Aceste notiuni nu exista in Legea Educatiei Fizice si Sportului nr. 69/2000 actualizata https://www.fro.ro/sites/default/files/ ... -07-23.pdf
pe baza careia este construit si noul statut al FRR (art. 7) valabil de la 01.01.2019.
In art. 13 al legii se arata ca:
(2) Sportivii de performanţă sunt persoanele care practică sistematic şi organizat sportul şi participă în competiţii cu scopul de a obţine victoria asupra partenerului, pentru autodepăşire sau record.
(3) Pentru a participa la competiţiile sportive oficiale locale sau naţionale un sportiv de performanţă trebuie să fie legitimat la un club sportiv.

Iar la art. 14:
(1) În condiţiile legii şi în conformitate cu prevederile cuprinse în statutele şi regulamentele federaţiilor sportive naţionale şi internaţionale, sportivii de performanţă pot fi:
a) amatori;
b) profesionişti.

Deci, toti radioamtorii legitimati la cele 52 de cluburi sportive judetene, municipale etc afiliate la FRR (vezi http://www.hamradio.ro/radiocluburi/) sunt sportivi de performanta care au dreptul sa participe la competitiile oficiale si acestia sunt prezenti in toate judetele.
In legea de mai sus se arata ca nu pot exista sportivi - persoane fizice - legitimati la federatiile sportive sau afiliati la acestea.

In alt context
yo2loj scrie:Poate ar fi oportună chiar crearea unui "Romanian DX Open", complet nerestricționat, care nu ține cont de legitimarea sau nu a participanților, și care să nu conteze în palmaresul sportiv. S-ar putea să devină cel mai popular concurs românesc de unde scurte.
consider ideea ca fiind excelenta!
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo2loj » Joi Sep 05, 2019 7:09 pm

Tavi, poate încercam să spun prea multe deodată. Ce doream să scot în evidență este că un concurs de talia YO DX nu poate ajunge mare, hai sa-i spunem, dacă nu acceptă cumva și participarea sportivilor de "ne-performanță". La aceștia m-am referit cănd vorbeam de neafiliați, sau nelegitimați.
Pentru asigurarea unei largi participări, la care se așteaptă cei din exterior, și de care practid depinde succesul concursului, nu ajung sportivii legitimați.

Dacă ne uităm în clasamentul de 2018, găsim 58 de clasați la open AB (fără a socoti pe cei care apar la single band open), și doar 41 la cei legitimați FRR.
Iar checklog au trimis 12 statii, probabil nici ele legitimate.

Dacă cineva crede că 41 de concurenți legitimați acoperă 52 de județe și atrag marea masă din afară, așa o fi. Dar rămân cu părerea că fără a atrage și radioamatori nelegitimați în concurs (prin acea categorie open), acesta este destinat eșecului.

Iar faptul că participanții sunt predominant nelegitimați, m-a și dus la ideea unui Open cu un regulament simplu (multipicator județul, o singură etapă, doar număr de ordine, neapărat în weekend, doar AB all mode, eventual SO/MO), de care să se poată bucura toți radioamatorii în egală măsură.

Marius, YO2LOJ

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2019

Mesajde yo2loj » Joi Sep 05, 2019 7:22 pm

Scuzați eroare din postul precedent, 42 de județe, 41 + YO3...


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori