Modificare regulament concurs YO DX HF

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Modificare regulament concurs YO DX HF

Mesajde yo5ajr » Joi Dec 12, 2019 11:50 pm

Nu draga Mircea eu nu ascult la cine te ai referit. Nu ascult pentru ca acum la peste 80 de ani (si nu m-au vazut doctorii in cabinete) spun cu mana pe inima ca provocarile in toata viata am luat pieptis, mi au creat adrenalina binefacatoare pentru organismul meu. Detest 20m chiar pentru ca este prea usor (nu sunt de loc mazochist) dar la 160m inca mimeni nu indrazneste sa faca o prognoza de propagare. Inca de la regretatul Stew Perry, un impatimit al benzii de 160m s-a stiut metehnele lui ca in general in lunile de iarna merge mai bine si cand in benzile superioare propagarea e naspa, la 160m promite ceva. Desigur, nu este o banda comoda, cere multa motivatie, rabdare de broasca testoasa, urechi de liliac, un consum de energie si efort incomparabil cu alte benzi, dar intocmai in asta sta frumusetea - competita cu tine insuti. Azi tot mai multi se aduna langa oala cu FT4, FT8 dar cu mana pe inima, ce satisfactii ai in comparatia de o cavalcada, in iuresul zgomotului infernal, fortand aparatul auditiv la maxim, mobilizarea resurselor omenesti, nu al PC - ului? Am un prieten, ma mandresc ca am inoculat la el radioamatorismul - este tecucean, Gabriel Dan Chiriac, - YO4SCG, instructor de parautist de o viata. La el in camera am vazut demult pe peretele un slogan: "Imposibilul?..... Nu exista!", A trecut printr-o boala nemiloasa, invingand, apoi a doborat recordul National de saritura de la 10 mii de metri al Gen. Bastan care a persistat peste 40 de ani. Dupa nici 2 ani, recent a doborat recordul european! Si "cunoscatorii" stiu cate chinuri trebuie sa rabzi in prealabil prin calirea organismului, controale medicale nemiloase si severe la institutul medical aeronautic, si a reusit. Si in radioamatorism sunt provocari de toate felurile .....dar imposibilul - nu exista doar daca nu ai darzenie si curajul, altruism, vointa, respect, alergand pentru straluciri usoare, uneori false, superficiale. Chiar Tu draga Mircea, ai indraznit cu un curaj nebunesc sa faci fel de fel de antene doar sa participi la un contest. Cand cu ani in urma pregateam un avion romanesc pentru a face un CN in UUS 2m de la 3 mii de metri, mai tinerii inaripati ma pandeau ce dracu mesteresc la burta avionului. Montam antena de 2m. Susoteau intre ei cava de genul: Miki nu e normal. Am somat sa defineasca ce este normalitate. Indrugeau fel de fel de definitii pana le am spus. Normalitatea este MEDIOCRITATE! Daca Brancusi, Vuia, Coanda si altii care au creat ceva posteritatii erau "Normali" - nu reuseau. Prea multa "cumsecadania normala lasciva" face din om o fiinta moale, incapabila de idei indraznete. Prin urmare : Nu ascult pe Alex, nu ascult pe Ciprian cu tot respectul pe care le port fata de ei. (poate doar unilateral...) As avea argumente suficiente sa prezint contra parerii a doi colegi emblematici in favoarea introducerii 160m, dar nu o mai fac. Fie vointa majoritatii - eu am obosit un pic si cate-o data chier mi e lehamita sa sustin un lucru de bun simt chiar daca ma eticheteaza (bineinteles nu direct, doar voalat) ca am idei PROASTE, demonstrand lipsa de respect. Ma doare dar nu ma omoara:))))) 73 tuturor care au avut rabdare sa inteleaga aceste randuri.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Modificare regulament concurs YO DX HF

Mesajde YO4SI » Vin Dec 13, 2019 12:50 am

Frumos, foarte frumos draga Miki . Splendid ! Mi-au mers la suflet cuvintele tale. Nu fi trist ca foarte multi nu au avut acces la un turn de antrenament pentru parasutisti. Ca sa se indragosteasca de aceasta banda. Hai sa facem impreuna propunere la FRR sa organizeze un YODX160m ! Doar 160 de metri. Cred ca vor fi multi participanti. Voi veni bineinteles si eu. Atat cat ma tin puterile. Nu mai am voie sa pierd nopti. M-au vazut multi doctori. Ca si multi colegi de varsta mea, care ne consideram recordmeni ca mai suntem pe picioare. Sa ne-auzim mereu ! In toate benzile !... 73s !


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori