Participarea in 2019

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Participarea in 2019

Mesajde YO4BKM » Dum Ian 19, 2020 8:35 pm

Am folosit clasamentele disponibile pe radioamator.ro si hamradio.ro din care am extras o lista cu indicativele care au participat la competitiile din anul 2019, indiferent ce calitate au detinut: concurenti, organizatori, oficiali ai concursurilor. Fata de 2018 sunt cu cca 30 de indicative mai mult.
Am extras si o lista separata cu indicativele care trebuie sa fie membri FRR, am gasit pe hamradio.ro clasamentele numai pentru CN US SSB, CN US CW, YO DX US. Nu am folosit aici clasamentul de la CN RTTY deoarece nu exista conditia ca participantii sa fie membri FRR.
Atasez lista cu toate competitiile de la care am folosit clasamentele, lista cu participantii la toate competitiile si lista cu participantii membri FRR.
Fata de 389 de indicative in total, membri FRR sunt numai 121, in conditiile in care nu am gasit clasamentele la campionatele de UUS.
Din fisierele clasamentelor pot obtine si numarul de participari ale fiecarui indicativ daca intereseaza pe cineva, eventual pentru anumite categorii de premii.
Editarea acestor liste ar fi mult usurata si s-ar face in numai cateva zeci de secunde daca fisierele cu clasamentele ar adopta un format unic.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Concursurile.pdf
(25.62 KiB) Descărcat de 266 ori
Toti participantii.pdf
(35.46 KiB) Descărcat de 275 ori
Membri FRR.pdf
(25.38 KiB) Descărcat de 276 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Participarea in 2019

Mesajde yo7fws » Dum Ian 19, 2020 9:17 pm

Salut Tavi

Cu mine sint 122 indicative membrii FRR .
Multumim de info!

73!
Costi

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Participarea in 2019

Mesajde YO4BKM » Lun Ian 20, 2020 9:34 am

Buna, Costi,

TNX pentru postare si scuze daca m-am exprimat gresit!
Cand am aratat ca total membri FRR sunt 121 m-am referit numai la cei care apar in clasamentele campionatelor la care este obligatoriu sa ai legitimatie FRR, nu la toti membri FRR care apar in toate celeallte liste. Poate ar fi trebuit sa scriu "Membri FRR participanti la campionatele nationale si internationale", ar fi fost mai corect. Mai am o indoiala: este posibil ca, din neatentia mea, sa-mi fi scapat indicativul YO7FWS cand am extras listele corepunzatoare din clasamente. Cum la fel de posibil ar fi sa-mi mai fi scapat si alte indicative, am aratat ca au existat foarte multe formate de scriere, chiar si in cadrul listelor aceleiasi competitii cum ar YO DX HF. De aceea rog pe cei care nu se regasesc sa-mi comunice la ce competitie din cele afisate pe radioamator.ro sau hamradio.ro au participat, sa pot identifica - si corecta - eroarea.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Participarea in 2019

Mesajde YO2EA » Mar Ian 21, 2020 11:54 am

La pozitia 25 din "Toti participantii.pdf" apare indicativul YO2EI, indicativ care (din cate stiu eu) nu exista. Banuiesc ca este o greseala preluata dintr-un clasament.

73 de YO2EA Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Participarea in 2019

Mesajde YO4BKM » Mar Ian 21, 2020 1:40 pm

TNX Zoli, YO2EA!
Ai dreptate si ma bucur ca ai verificat. Am verificat in CALL-BOOK YO si constat ca YO2EI nu exista. Dar, descarcand clasamentul de la https://www.radioamator.ro/contest/uus/ ... a_2019.pdf vei gasi indicativul YO2EI la categoria 144 MHz pozitia 28. Concursul, numit "Zi plina de vara" este organizat de „ADMIRA” Arad. Pentru scurtatura atasez si aici clasamentul asa cum apare pe radioamato.ro. Este inexlicabil cum a aparut eroarea, nu stiu cum au scris lista, dar presupun ca a fost editata de vreo aplicatie care a facut evaluarea-arbitrarea folosind logurile in format electronic, in regulament (https://www.radioamator.ro/contest/uus/zi_de_vara.pdf) se precizeaza ca "Nu se admit loguri scrise pe hârtie." Si daca indicativul participantului a fost scris gresit in log, de ce a obtinut puncte? Poate vom primi explicatii.
Pentru YO7FWS: am verificat din nou, nu gasesc sa apari in clasamentele campionatelor FRR care sunt facute punblic pe anul 2019.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
zi_de_vara_2019.pdf
(38.31 KiB) Descărcat de 182 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Participarea in 2019

Mesajde yo7fws » Mar Ian 21, 2020 1:51 pm

Salut

Credeam ca ai o baza de date cu indicativele care sint membrii FRR, dar acum inteleg modul de intocmire a listei. Pentru CNUUS clasamentul este aici:
http://frr.uus.ro/CN/rezultate.html

73!
Costi

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Participarea in 2019

Mesajde YO4BKM » Mar Ian 21, 2020 4:11 pm

@YO7FWS, nu am o baza de date a indicativelor care au legitimatii FRR, nu ma intereseaza si nu asta am cautat, am vrut sa aflu cate indicative cu legitimatie FRR au participat la campionatele unde era impusa acesata conditie, in comparatie cu participarea la competitiile "OPEN". La o astfel de lista am folosit ca filtru cautarea numai in clasamentele intocmite pe baza apartenentei la FRR in cazul YO DX HF (care are si categorii OPEN), in celelalte clasamente ale altor campionate nationale conditia de membru FRR era implicita.
Pentru o analiza corecta, am folosit clasamentele definitive de la http://www.hamradio.ro/rezultate/ pentru 2019, link-ul pe care mi l-ai aratat arata ceva provizoriu.
Dar, pentru informare, atasez aici lista cu indicativele care au legitimatie FRR si care au participat la competitiile nationale la care adaug si clasamentul provizoriu de la CN VHF/UHF/SHF. La 121 de pozitii s-au mai adaugat inca 52, inclusiv YO7FWS. Dar tot sunt cu 216 mai putini decat cei care au participat la competitii "OPEN".
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Lista completata cu CN UUS.doc
(31 KiB) Descărcat de 216 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO2AMU
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 15, 2010 4:06 pm
Contact:

Re: Participarea in 2019

Mesajde YO2AMU » Mar Ian 21, 2020 5:33 pm

Regretabila greseala,indicativul corect este YO5EI (nu YO2EI)si apartine lui Horia Osorhan. A facut o singura legatura si a trimis logul E de apreciat si in numele C.S.R.Admira ,multumim!!Multe loguri lipsa dintre cei ce au lucrat. Imi pare rau de greseala,poate la transferarea clasamentului final cineva ,eu sau un colaborator cu care am lucrat la arbitraj. Nu cred ca am vaduvit multa lume de puncte. Culmea, a lucrat doar cu YO2KBQ. In acest caz,in clasament YO8CLN va trece pe locul 5 iar YO2KBQ va trece pe locul 6 in clasament. Diplomele sunt abia venite asa ca totul se va rezolva.Medaliile si diplomele celor de pe primele trei locuri au fost trimise deja,ieri(YO4FYQ,YO6KNE,YO2LAM) E greu de facut arbitrajul manual fara sa gresesti. Nu am reusit sa gasim pe cineva care sa ne ajute la arbitraj.
YO2AMU, Doru Zaslo.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori