Concurs FT4 Bucuresti

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO8SEP
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 06, 2014 9:57 pm
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO8SEP » Mar Mar 24, 2020 11:47 pm

Apropo de statisticile prezentate de Alex YO9HP:

La mine in log sunt 27 statii YO din 64 in log, 33 QSO-uri YO (42.3% din numarul total de QSO-uri)
Distanta maxima 2830km - RX9L

Durata de 3 ore a fost (probabil) in avantajul meu, am avut timp sa incerc sa lucrez cat mai multi. Intre primul QSO si ultimul au fost 2h 57m, fara pauze. Cei cu puteri mai mari probabil au lucrat cam tot ce se putea lucra in mai putin de 3 ore.

Pe site vad ca sunt 108 loguri primite, 43 din YO, 8 din YO3. O participare destul de OK pentru prima editie.

Asteptam cu interes rezultatele, si mai ales urmatoarea editie.

73, Petronel YO8SEP/YP8W

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO3JW » Lun Mar 30, 2020 11:25 am

Salut !
Cu ajutorul Lui Margarit, YO9HG, am reusit sa realizam clasamentul la concursul "Bucuresti Digital" 2020.
Cateva cuvinte pe post de comentarii din partea organizatorului.
- S-au primit peste 100 loguri de la statii diferite.
- Participare numeroasa din Romania, comparata cu cea din alte tari. Personal sper ca in 2021 sa fie mult mai multi. Pe ecran am vazut multe alte indicative care nu au fost prezente.
- Au fost loguri din 5 continente (Africa a lipsit!). Adevarul este ca numarul de QSO nu este mare, dar acest lucru va depinde in ce masura din acele zone vor participa sau nu si alte statii.
Regulamentul nu are multiplicatori, ceea ce este un aventaj pentru zonele unde sunt multe statii active. Ramane de vazut daca asa ceva se va intampla.
- Felicitari pentru toti cei care s-au incumetat sa participe.
- Diplomele vor fi trimise in cel mai scurt timp pe adresele de unde au fost trimise logurile.
- Pentru 2021, avand in vedere ca in 80m "Bucuresti digita"l s-a suprapus cu un concurs FT4 al RSGB, se studiaza posibilitatea de a muta perioada de desfasurare cu o saptamana mai tarziu, adica in a 4 zi de luni din luna martie.
- Rezultatele pot fi gasite la https://yo3test201x.blogspot.com/p/blog-page.html
Diploma va arata astfel:
Diploma Bucuresti 2020.jpg

Poate cei care au participat in 2020 vor reusi sa mai "convinga" un prieten sa fie prezent in 2021!
Sa ne revedem pe ecran!
73 Pit YO3JW
PS Daca aveti propuneri va rog a le prezenta. TNX.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO3JW » Mar Mar 09, 2021 10:50 am

Salut
Peste nci o saptamana va fi o noua editie a Concursului Bucuresti digital in FT4
Informatiile prezentate in 2020 raman valabile si in 2021.
Bucuresti Digital 1.jpg

Regulamentul se afla la https://yo3test201x.blogspot.com/
Indraznesc sa invit pe toti cei care apar in coloanele decodate din benzile noastre sa incerce sa vada daca pot realiza legaturi in FT4.
Au aparut numeroase indicative noi pe care le pot vedea aproape zilnic defiland pe ecran. Ii invit si pe ei sa se alature.
Invitati-va si colegii care pot fi activi in Concursul Bucuresti Digital FT4 editia 2021!

Concursul nu are multiplicatori, astfel ca trebuiesc realizate cat mai multe legaturi cu toata lumea care se vede pe ecran.

Sa speram ca propagarea va fi cu noi.
Pit YO3JW

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO9HP » Dum Mar 14, 2021 6:53 pm

Pit,
Multumesc pentru invitatie.
Nu voi rata editia nr. 2 a concursului BUCURESTI DIGITAL. Retransmit si eu invitatia pasionatilor de moduri digitale.
Regulamentul este simplu, iar setarea programelor WSJT sau MSHV este usor de urmarit in exemplele mentionate in regulament.

Urez succes participantilor!

73, Alex YO9HP

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO9HP » Lun Mar 15, 2021 6:36 pm

In atentia participantilor: in ultima ora (20-21 UTC) concursul Bucuresti Digital se va suprapune, in banda de 80m, peste RSGB-FT4-Contest. Din pacate regulamentele nu sunt compatibile, asa ca sugestia mea este ca, pentru a evita confuziile, operatorii sa se concentreze pe banda de 40m.

73, Alex YO9HP

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO7CKQ » Lun Mar 15, 2021 7:15 pm

Buna seara
TNX Alex, o informatie utila! Totusi, inteleg ca primele doua ore se poata lucra in ambele benzi (80/40) si problema este in ultima ora, cand este intelept de evitat 80 metri si suprapunerea aferenta.

Anul trecut nu am participat din motive de delegatie si nu imi dau seamma cum este propagarea pentru YO. Oricum, am pus liniarul la preincalzit :D

73 Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO3JW » Mar Mar 16, 2021 9:52 am

Salut!
Multumim tuturor pentru participare. Conditiile de propagare nu au fost cele mai bune, dar s-a putut lucra.
Regret ca numarul celor "proaspeti" veniti in randul radioamatorilor nu prea au fost prezenti.
Asteptam primirea logurilor.
Pit YO3JW
PS. Daca sunt comentarii asupra modului de lucru din timpul concursului, va rugam a le semnala.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO3JW » Mar Mar 15, 2022 10:49 am

Salut
Peste nci o saptamana va fi o noua editie a Concursului Bucuresti digital in FT4
Informatiile prezentate in 2020 raman valabile si in 2022.
Invitatia la participare ramane in vigoare.
Detalii aici:
https://yo3test201x.blogspot.com/

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO3JW » Joi Apr 28, 2022 9:26 am

Salut
Rezultatele sunt la https://yo3test201x.blogspot.com/
Diplomele au fost trimise.
Sa fim sanatosi si la anul sa ne reintalnim!
73
Pit YO3JW

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO3JW » Vin Mar 10, 2023 7:55 am

Salut
Peste putin timp va fi o noua editie a Concursului Bucuresti digital in FT4
Informatiile prezentate in 2020 raman valabile si in 2023.
Am vazut numeroase indicative YO care sunt active in mai toate benzile.
Ce ar fi sa incercati o participare!
Singura "obligatie" este sa trimiteti logul dupa concurs. Logul este facut tot de calculator...
Deci, invitatia la participare ramane in vigoare.
Detalii aici:
https://yo3test201x.blogspot.com/
Bucuresti Digital 1.jpg


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori