Concurs FT4 Bucuresti

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo6fpw
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Mai 28, 2011 5:42 pm
Contact:

Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde yo6fpw » Sâm Feb 15, 2020 1:45 pm

Salutare,

Am primit invitatie la primul concurs Bucuresti in FT4. Detalii aici:

https://yo3test201x.blogspot.com/

Succes !

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO3JW » Mar Mar 03, 2020 2:00 pm

Salut
...si a fost concursul in FT4 organizat de EU FT8 Club. Aici am avut ocazia sa vad pe ecran multe statii YO care au populat cu semnalele lor benzile atribuite.
Pot remarca ca in traficul zilnic sunt mult mai multi activi.
Bucuresti Digital 2020.jpg

Invit si pe acesta cale sa incercati sa fiti prezenti peste aproximativ 2 saptamani in primul concurs Bucuresti Digital in care se va lucra exclusiv numai in FT4.
Sunt convins ca multi deja cunosc cum se seteaza si cum se procedeaza in modul FT4.
Pentru cei care inca nu au incercat le propunem, eu si YO4UQ, o prezentare a programului realizat de Christo, LZ2HV, si anume programul MSHV.
Prezentarea, in doua parti, se afla la adresa:
Prima parte http://tehnic.frr.org.ro/?p=3246
partea a II-a http://tehnic.frr.org.ro/?p=3227
Regulamentul Concursului Bucuresti Digital se poate accesa la https://yo3test201x.blogspot.com/
O prezentare a setarilor in limba engleza se poate gasi la http://lz2hv.org/node/16
Tot de aici se pot descarca ultimile variante de program.

Pe aceasta cale ii multumesc lui Cristian, YO4UQ pentru amabilitatea de a realiza aceste prezentari.

In concursul Bucuresti Digital se poate folosi si programul WSJT-x conform prezentari de la pagina cu regulamentul din 2020.

La revedere pe ecran!
73
Pit YO3JW

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO3JW » Joi Mar 12, 2020 9:45 am

Concursul este pe 16 Martie 2020 !

YO4AAC
Mesaje: 46
Membru din: Joi Iul 08, 2010 8:40 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO4AAC » Joi Mar 12, 2020 9:58 am

Trimite-i lui Ciprian un mail si cere-i sa modifice data concursului pe sit!

yo6fpw
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Mai 28, 2011 5:42 pm
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde yo6fpw » Lun Mar 16, 2020 11:21 pm

Salut,

S-a terminat primul concurs FT4 Bucuresti!
Participare foarte buna din YO, cu foarte multe statii. Cu o parte din ele am schimbat cate un control in 80m si cu mult mai putine in 40m. Am lucrat(70w din Yaesu FT450d) cu inverted vee repliat (asa imi permite spatiul in Fetesti) in 80m si verticala in 40m, de aceea sunt convins ca nu am primit multe raspunsuri la multe apeluri catre statii YO in 40m.
Multumesc tuturor pentru QSO-urile din timpul concursului!

Felicitari organizatorilor, in special lui Pit, pentru alegerea cu modul de lucru.

Sa ne revedem pe ecrane! Bafta in continuare si salutari!

YO6FPW
Lucilius

YO8SEP
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 06, 2014 9:57 pm
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO8SEP » Lun Mar 16, 2020 11:25 pm

Cateva impresii la cald:
  • participare destul de buna, multe statii din YO.
  • din pacate, cu 5W nu prea am fost auzit chiar daca pe unii ii decodam cu +20 +30 :shock: Antenele mele verticale nu sunt bune pentru concursuri de genul acesta :roll:
  • ultima ora, in 80m, s-a suprapus cu RSGB 80m FT4, dar care dadeau controale de tipul NA VHF. Din fericire chemau cu CQ TEST sau CQ RSGB
  • in total am realizat 77 de QSO-uri in cele 3 ore. Mult, putin?, 'om vedea.

Multumesc tuturor pentru legaturi (mai ales ca semnalul meu a fost greu de decodat).

Multumim YO3JW, Pit, pentru organizare !

73,
YO8SEP / YP8W
Petronel

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde yo3irm » Mar Mar 17, 2020 6:16 pm

O ocazie buna pentru a testa MSHV-ul. Prima oara cand lucrez FT4 si prima oara intr-un concurs de digitale :)
Cum este vorba de FT4, am hotarat sa particip la categoria QRP desi sincer cred ca FT4/8 nu inseamna low power ci mai degraba low signal level, oricum pot spune ca a fost destul de frustrant. In conditii uzuale de lucru cred ca este ok QRP dar intr-un concurs, esti auzit foarte greu, trebuie sa te misti tot timpul sa gasesti spatii mai putin aglomerate pentru TX. Una peste alta, o experienta interesanta, dar cred ca nu o sa mai abordez qrp ... macar un low power :)

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO9HP » Mie Mar 18, 2020 10:28 am

Am salutat decizia lui YO3JW de a schimba vechiul format al Concursului Bucuresti (varianta orientata spre dispersie a activitatii - simultan SSB/CW/RTTY/3 sub-moduri PSK, cu desfasurare in doua benzi) si lansarea primului concurs YO in modul de lucru FT4. Am avut suspiciuni ca initiativa va avea succes (va amintiti controversele legate de modurile FT8/FT4), totusi am decis sa particip, convins ca cel mai bine poti critica participand la eveniment.
Acum, la finalul primei editii a concursului BUCUREST DIGITAL, nu pot decat sa apreciez ideea si perseverenta lui Pit.
Cateva comentarii punctuale:
- Participare numeroasa. In logul meu sunt 39 statii YO, multe statii EU, cateva statii DX - UA9, YB. Am auzit, dar nu am lucrat, o statie din DU. Total 141 QSO, la categoria SO2R.
- Regulament clar, cu exemple de setare a programelor de concurs
- Putine apeluri de la statii non-contest (in cazul meu, doar 3 QSO-uri)
- Categorii separate pentru niveluri de putere si SO2R
- Promovare agresiva, dar eficienta, din partea organizatorilor
- Exista satisfactii si pentru fanii categoriei QRP, daca YP8W a lucrat 77 QSO (felicitari Petronel!), in conditiile in care apreciez ca numarul total de participanti a fost de cca 150 statii.


- La actuala participare, durata de 2 ore ar fi fost suficienta
- Suprapunerea cu RSGB FT4 Contest, pentru ultima ora de concurs, numai in banda de 80M. Conflictul ar putea fi rezolvat la editiile viitoare.

I plan anecdotic, am aflat de la Pit, ca a primit log de participare de la o statie PY, care a lucrat doar in banda de 15m (!!!???), si de la 2 statii din SUA, care au lucrat intre ele, in banda de 40m. Din pacate, propagarea in banda de 40m nu a favorizat QSO-urile EU-NA.

Astept cu interes editia viitoare!

73, Alex YO9HP

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO9HP » Mie Mar 18, 2020 12:05 pm

apreciez ca numarul total de participanti a fost de cca 150 statii


Corectie: Numarul de QSO-uri putea ajunge la cca 150. Numarul de indicative unice lucrate a fost 102.

73, Alex YO9HP

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Concurs FT4 Bucuresti

Mesajde YO3JW » Joi Mar 19, 2020 8:29 am

Diploma Municipiul Bucuresti Digital 2020.jpg


Buna!
Pentru cei care au lucrat in Concursul Bucuresti Digital 2020 se ofera o diploma in urmatoarele conditii:
Sa fi lucrat cel putin 10 statii din Romania din care 5 sa aiba indicativul inceput cu YO3.
Cererile se trimit la adresa bucurestidigital(at)gmail.com
Diploma in format electronic este gratuita.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori