COVID 19 Contest.

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

COVID 19 Contest.

Mesajde yo5ajr » Sâm Iun 06, 2020 10:26 pm

Iei cum vrei, dar lumea s-a saturat de "STAY HOME". Nu contest regulile care mai trebuie sa respectam cu distantele sociale dar cei care au organizat acest Contest (care nu cred ca se va bucura de participari masive) se pare ca au lipsuri in abrevierile oficiale sau unanim acceptate, generand prin excelenta un mic haos. FRR ca o entitate docila a aplicat regulile "contestului STAY HOME" far cracnire, asa cum a fost prescris de mai marii din IARU. Pentru un stil de grad inalt de organizare echipa virtuala incadrand perfect in a pastra dista sociala in pandemie, au fost interconectate. Organizare fara cusur...dar - sambata seara aud pe YO1STAYHOME ( dupa voce de parca a fost YO9FLD) PE 3706 cu apel. Raspunde un SQ din Polonia. Operatorul nostru o ia si spune: 59 99!!!! Polonezul tace. YO1STAYHOME insista - numarul, numarul pliz. Nimic. Chem la telefon pe Dan, YO5OHC. Mai Dane, cum draq de dati control 99? Pai...asa ne au spus de la FRR ca noi, echipa virtuala dam 99. De fapt in regulament se cere ca operatorii sa dea varsta (daca coronavirusul a ferit-o) Mai Dane - pai stii ce inseamna 88 la radioamatori? Pai...dragoste, imbratisari, sarutari, etc. OK. Dar 99? Pai...nu stiu. Pai 99 in jargonul radioamatoricesc acceptat unanim inseamna contrariul 88, adica cele mai negre injuraturi...pana la origine sau chiar blesteme...hi. Cineva candva a spus - "ori ce lucru vechi si de demult pentru un nou nascut e nou". Se pare ca cei de la IARU sant noii nascuti dar in acest caz cazul este impardonabil pentru ca regulamentul a trecut prin ciurul rupt al FRR - ului nostru vechi. Si....injuraturile continua.... :lol:

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde yo3hjv » Dum Iun 07, 2020 12:56 am

Ca sa citez:

'Stay Home' contest at the moment. This is a bit beyond my understanding. I can't find anywhere neither the rules, or the aim of this contest. And, should we make a contest about cancer, heart attack, psoriasis, syphilis, toothache, constipation etc.? Seems a little bit ridiculous to me.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde yo3hjv » Dum Iun 07, 2020 11:58 am

Nu imi apartine, Mircea, a zis-o cineva, cred ca rus pe un grup de FB. Eu as fi fost mai vehement, de aceea am preluat integral ce a zis el.
Este ilustrarea perfecta a zicalei noastre cu piatra, lacul, aia zece destepti care se arunca dupa ea... Lipsa de discernamant e la moda.

Acum cateva momente pe cluster:
COVID cluster.jpg
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde yo9rij » Dum Iun 07, 2020 5:31 pm

Buna ziua tuturor!
Radioamatorismul propavaduit de IARU a alunecat de mult in sfera comercialului, acolo unde entitatea are interese enorme si mai putin cunoscute de cotizantii de rand! Concursul vine sa confirme statusul de obedient al unor karkalaci care s-au asezat in prima linie a radioamtorismului YO si care spun YES la orice semn din deget fara sa il treaca prin filtru ratiunii! Am dezavuat participarea la COVID 19 ca un simplu radioamator care astept CANCER 2020, ce pare mai atractiv! Hi!
[Textul a fost editat de un moderator]
73! de YO9RIJ Petrica

Avatar utilizator
yo5ocz
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:32 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde yo5ocz » Dum Iun 07, 2020 8:41 pm

Ferice* de cine citeşte şi de cei ce ascultă cuvintele acestei prorocii şi păzesc lucrurile scrise în ea! Căci vremea** este aproape!
* Luca 11:28 Apoc 22:7 ** Rom 13:11 Iac 5:8 1 Pet 4:7 Apoc 22:10

Nunai bine 73!!

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde YO7CKQ » Dum Iun 07, 2020 8:56 pm

Subiect de toata jena....Prieteni, trageti apa si stingeti lumina!

Cei care se simt murdari la gura, sa lase geamul larg deschis....
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde yo5ajr » Dum Iun 07, 2020 11:09 pm

Re....re: " And, should we make a contest about cancer, heart attack, psoriasis, syphilis, toothache, constipation etc.?" Jenant este ca in 2020 ne jignim intre noi, semnand apoi cu toate titlurile onorifice ca granzii spanioli spre a da o greutate covarsitoare si superioara propriei eu. Radioamatorii nu sant o turma azi pe care un berbec (sau mai multi berbeci) in lipsa sau incompetenta ciobanului sa duca in prapastie. Ce a ce este evident...e evident si ai dreptul sa dai glas. Si mai este evident ca in subconstiinta oamenilor care se nasc liberi acest "STAYHOME" apasa enorm sistemul nervos - ce a ce nu inseamna sa nu ne supunem regulilor de sanatate. Jenant este (si imoral) sa incerci sa bagi pumnul la gura celor care gandesc altfel ca tine, chiar daca cu un tertip diplomatic o apelezi ca "prieteni". Nu este de condamnat un om politic daca nu cunoaste abrevierile radioamatoricesti. Propun sa mai lecturati "Abrevierile uzuale din traficul radioamatorilor" postat de colegul nostru YO4PX - Fery, unde acest "99" este prezntat mai "dulce" cu "dispari".....
Un radioamator comunitar - YO5AJR Miki. 73.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde yo5ajr » Lun Iun 08, 2020 1:30 am

Lincul la care puteti documenta abravierile folosite in radioamatorism este:

http://yo4px.blogspot.com/2011/05/prescurtari-uzuale-in-traficul-de.html

Cu ingaduita lui YO4PX Fery. Lectura placuta prieteni.
73 de Miki

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde YO6EX » Lun Iun 08, 2020 9:49 am

Intr-o revista QST de dupa razboi, in lista cu abrevieri:
99 = get out
mai pe româneşte: carăte... :D

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde yo9rij » Lun Iun 08, 2020 10:13 am

Buna ziua!
Vehementa cu care am scris randurile anterioare prvind proasta inspiratie de a organiza un concurs cu premii (consistente) pentru a celebra pandemia COVID 19, vine in contextul in care cel putin in ultimii 3-4 ani vedem cum cel putin radioamatorismul YO celebreaza tot felul de batalii, masacre, slujbe religioase si cate si mai cate, fara nici un discernamant. Este jenant sa vezi cum i-a amploare acest fenomen care aduce in prim planul radioamatorismului evenimente care nu au nimic a face cu radioamatorismul insasi in timp ce subiecte legate de radioamatorism sunt date uitarii. M-a gandesc la familiile celor peste 2 milioane de decedati din cauza COVID 19 si pentru care motivul mortii celor dragi este premiat cu super transceiver si organizat un concurs mondial. Chiar nu observati ridicolul situatiei? Oare nu realizati ca sunteti vizibil in alta dimensiune a radioamatorismului? In loc sa cernem provocarile si sa alegem sa consolidam valorile traditionale ale radioamatorismului, o echipa nationala alege sa se arunce sa prinda cateva firmituri in speranta de a arata cine sunt si ce mari realizari fac ei. Pentru mine ramane o actiune lipsita de fair play de hamspirit si de compasiune, lucruri care candva odata defineau radioamatorismul!
73! de YO9RIJ Petrica


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori