COVID 19 Contest.

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde yo3luo » Lun Iun 08, 2020 10:18 am

Este cel putin ciudat ca exista oameni pe Pamint care nu cunosc semnificatia lui ''99'' in jargonul radio!
cel mai bine ar fi ca acest numar sa se scoata din vorbirea curenta, sa nu se mai foloseasca nicaieri alaturarea celor 2 de ''9''! Inclusiv in concursuri, dupa legatura cu nr. 98 sa urmeze 100!
Ar trebui ca aceasta sa fie implementat din sc. generala, cind copii invata sa numere, dupa 98 sa sara direct la 100!
...iar folosirea in fonie a prescurtarilor utilizate initial in CW, merita deja un topic nou!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde YO4BKM » Lun Iun 08, 2020 1:22 pm

Problema este rezolvata fara nicio complicatie. Nu trebuie invatat ca dupa 98 urmeaza 100 deoarece ar trebui sa se sara si peste 33, 51, 55, 72, 73, 77, 88 (care se folosesc si in fonie) pentru a da coduri seriale, acestea se dau pe trei (sau chiar patru) cifre si s-au dat de decenii bune codurile care au inclus si prescurtarile de trafic de la 008 pana la 099. Daca se impune sa se dea varsta (care se comunica pe 2 cifre, desi in logul Cabrillo sunt mai multe caractere alocate), cum nu esti obisnuit ca cineva ar putea avea 99 de ani sau ar alege combinatia 99 pentru varsta, o poti lua ca o ofensa. Este mult mai simplu ca organizatorii sa gandeasca bine (daca nu este prea greu) ce combinatie propun pentru cine se jeneaza sa-si arate varsta, cum ar fi 000 pentru YL si XYL, exista reguli si pentru echipe la care nu vad motivul pentru o astfel de pudoare excesiva.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde YO6EX » Lun Iun 08, 2020 1:59 pm

YO4BKM scrie:Problema este rezolvata fara nicio complicatie. Nu trebuie invatat ca dupa 98 urmeaza 100 deoarece ar trebui sa se sara si peste 33, 51, 55, 72, 73, 77, 88 .

Mai trebuie sarite: 11 si 44... :D

YO2DFA
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde YO2DFA » Mar Iun 09, 2020 5:11 pm

73 pentru toți!
1. Activitatea nu a fost organizată de IARU ci de: The Finnish Amateur Radio League, (SRAL) in cooperaƟ on with Araucaria DX Group (ADXG) of Brazil and Radio Arcala, OH8X of Finland.
2. Inițiativa a aparținut radioamatorilor: E21EIC, KO8SCA (ex. YO8SCA), OH2BH, OH2MM and PY5EG
3. Citez din regulament: EXCHANGE: 59(9) and the AGE (years) of the operator. Women may use 00. If you or your counterpart do not want to disclose your/his age, please use 99. Note: On FT4/FT8 normal reports (no age) are used. Credeți că vre-unul din cei 5 nu cunosc semnificația "prescurtării" 99? Mă îndoiesc.
4. În timpurile noastre când există anumite "directive" în ceea ce privește accesul la datele cu caracter personal, sunt bucuros că organizatorii mi-au dat posibilitatea să-mi ascund vârsta, chiar dacă 99 nu este cea mai bună idee. Poate la viitoarea activitate CANCER 2020 se va înlocui 99 cu 100, HI!
5. În rest ... nicio faptă bună, nu rămâne nepedepsită, chiar dacă pedeapsa constă din comentarii ... răutăcioase! Cunosc destule inițiative (bune în esență) la nivel de YO "pedepsite" de același tip de comentarii!
73 Ovidiu - YO2DFA

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde YO4SI » Mar Iun 09, 2020 9:57 pm

Am participat. Si nu dau explicatii nimanui ! Imaginati-va ca nu stiam ca 99 inseamna -dispari !- !! Probabil era folosit in timpul razboiului. Am fost invatat sa spun -pse QSY- si multumesc celor care m-au invatat sa fiu politicos. Am facut 135 de qso-uri in toate benzile de concurs. N1MM spune ca am lucrat circa 5 ore. Am mai pierdut apoi mai mult de o ora ca sa calculez varsta medie a operatorilor. A trebuit sa scot pe cei cu 99 si pe cei lucrati si in alte benzi. A rezultat varsta medie 58,45 ani. Bineianteles si cu cei 78 de ani ai mei. Acest STAYHOME in mod sigur a salvat multe vieti !! 73s ! Mircea = yo4si.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde yo5ajr » Mar Iun 09, 2020 10:47 pm

Supunerea civica la regulile elaborate de medici a salvat multe vieti - asa este, dar nu acest "Covid19 Contest". Initiativa are si in gust moral indoielnic. Ne bucuram de diplomele primite cu ocazia pandemiei! Cel fericit care va castiga acel tranceiver FT901 va fi fericit, amintind mereu ca in aceasta pandemie pana acum a luat zeci de mii de vieti. Ce fericire!! Ori cum te ai ales cu ceva! Oare ce parere ati forma daca cineva ar organiza un contest in memoria celui mai mare genocid - Holocaustul? Ati accepta ca moral? Si atunci au fost milioane de victime si tragedii. Gripa spaniola in 1918 a luat peste 25 de milioane de suflete. Organizam un contest??? Parerea mea (si poate si a altora) sa mai puna batista pe tambal cu astfel de "Conteste" chiar daca vrem sa iesim din anonimat cu astfel de initiative nefericite. Pentru mine adevaratele conteste sunt acele traditionale - (de ex. Stew Perry sau CQ WPX, etc) competitii adevarate si nu artificiale initiate cu gust politic pe marginea nenorocirilor umane.
73 celor care inteleg aceste randuri. 73 si celor care nu cunosc din abrevierea radioamatorilor semnificatia 99, doar 88!! - ul. Miki

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde YO8RAA » Mar Iun 09, 2020 11:16 pm

YO4SI scrie:Am participat. Bineianteles si cu cei 78 de ani ai mei. 73s ! Mircea = yo4si.

Doar 78? Eu va doresc cel putin... 99! :lol: Dar putem mari miza si la 100... numai karkalaci de serbat sa fie. Ptiu drace, duca-se pe pustii. 99

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde YO6EX » Mar Iun 09, 2020 11:52 pm

Pe vremuri existau mai ales in codul Q unele expresii, acum uitate...
QAK? este pericol de coliziune?
QAK! da este pericol de coliziune
dar daca cineva iti transmitea QAK!!! insemna: vezi ca te pocnesc... :lol:

Sau QLF? = transmiti cu piciorul stang? cu referire la unul care avea o manipulatie defectuoasa in CW ... :lol:

Mai erau si altele:
QAU - referitor la golirea rezervorului... :D

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde yo5ajr » Mie Iun 10, 2020 1:46 am

Sica - Sica. Nu ti e "jena" sa postezi din abrevierile vechi prescurtari pe care azi nu mai intereseaza radioamatorii mai tineri care se delecteaza cu FT8 si transceivere care iti vorbesc singur? Te pui de a curmezisul noilor tehnologii si moduri de comunicare care functioneaza si fara operator uman? Mi e rusine ca in tinerete in radiocluburi faceam scenarii imaginare cum sa comunicam de pe o insula nelocuita dupa esuarea vaporului, fara mijloace tehnice, folosind doar focul, apa sarata, carbunele de lemn si cataramele de la curea....hi. Cat de mare poate ajunge anacronismul zilelor noastre cand comunicatiile au ajuns la un grad atat de dezvoltare in cat (sa ma ierte exceptiile) nu mai citim carti, complectam cultura noastra doar prin net, intrebam de toate de la atotstiutorul Google si comunicam mai mult prin celularele destepte dar ignoram sa comunicam cu cei de langa noi in viu grai. Am vazut in Wiena, Budapesta, Berlin, Praga cohorte de oameni care butonau chiar si la trecere de pieton, in cafenele, peste tot "socializand" cu alti oameni la mari distante, ignorand prietenii de langa ei. E halucinant. Cine draq mai e curios de acele abrevieri cu care noi comunicam prin acele cutii minunate si voluminoase dar create cu pasiune si inima? Nu plang dupa acele vremuri, la peste 80 de ani ai mei incerc sa tin pasul dar.....parca noi am pastrat inima din anii aceia de rastriste.
Sa ma ierte prietenii pentru "ineptiile" mele folosind internet - ul, fara de care nu mai putem trai, am devenit "dependenti" iar multi psihologi spun ca ori ce are un pret...! Chiar si formare (sau vexarea) mentalitatilor - dovada acest "COVID19" Contest.
73 de Miki

yo2aqb
Mesaje: 56
Membru din: Joi Dec 09, 2010 11:33 pm
Contact:

Re: COVID 19 Contest.

Mesajde yo2aqb » Mie Iun 10, 2020 5:25 am

Daca 99 inseamna doar dispari .Cu adevarat o injuratura in telegrafie era trecerea peste butonul manipulatorului clasic cu partea falangelor a fiecarui deget a pumnului care avea denivelarile dintre degete .HI! Dar cum manipulatoarele clasice sunt rare nici nu poti injura cu Bugul .HI! Ma tem ca multa lume sufera de lipsa de simt a umorului si a celui a ridicolului .HI! Toate cele bune ,sanatate si noroc.73.Ady .


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori