Rezultate Cupa Napoca 2020

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo5puv » Joi Iun 11, 2020 5:27 pm

https://yo5kai.ro/index.php/Cupa_Napoca_2020_/_Napoca_Cup_2020

La SOSB 432, SOMB si MOMB nu s-a intocmit clasament.

73,
Emil YO5PUV

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo7fws » Joi Iun 11, 2020 5:52 pm

Salut Emil

Un aspect imbucurator este faptul ca in doar 11 zile a fost posibila publicarea unui clasament. Bravo!
Pentru mai multa transparenta ar fi corect sa publicati si fisele de concurs, precum si erorile care au dus la stabilirea rezultatelor. Nu ma indoiesc de corectitudinea clasamentului, dar daca este corect, nu vad nimic rau in publicarea celor mentionate. Este un pas catre normalitate.

Salutari!
Costi YO7FWS

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde YO5VAE » Joi Iun 11, 2020 6:15 pm

Greu de crezut dar binevenit!
Sa speram ca anul viitor vor fi prezenti mai multi concurenti, fiind un concurs de suflet!
Pacat ca in ultimii ani a fost neglijat. Si dupa cum zicea Costi, fisele, erorile, statisticile, etc. ar fi bune.
O alternativa pentru anul viitor ar fi folosirea platformei vhfdx.ro care face toata treaba in locul organizatorului.
Felicitari si la mai mare!
73 de YO5VAE - Edy
Later edit: e ceva ciudat la mijloc...s-au primit 87 de loguri, dar in clasamentul de 2m apar 38 de statii, si la "rezultate fara clasament" apar 7 statii. Unde sunt restul statiilor, pana la 87?

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo8cln » Joi Iun 11, 2020 6:43 pm

Daca ma vedeti pe acolo sa-mi spuneti si mie ! Daca e de "suflet" trebuie de pus suflet , altfel...
73 ! de yo8cln.

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo7fws » Joi Iun 11, 2020 6:47 pm

Crezi ca la vhfdx.ro o sa fie altfel? Uita-te la Banat, vezi tu logurile? Poate daca te uiti la IARU.
De ce crezi ca pe viitor o sa fie altfel?
In rest initiativa este ok.

Personal cred ca multe concursuri sint o povara a trecutului pentru cei care le organizeaza. De aceea: asa interes, asa rezultate!

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde YO5VAE » Joi Iun 11, 2020 6:53 pm

Cei de mai jos apar ca au trimis log, dar nu apar niciunde altundeva:
YO2AMU
YO5BQQ
YO5PLP
YO5VAT
YO7BKX
YO7CJU
YO7CW
YO7LBX
YO8CLN
@YO7FWS ... eu sper la mai bine.
Stiu ce inseamna o platforma pentru asa ceva fiindca o mana de oameni, printre care si eu, am fost primii in YO care am incercat sa facem asa ceva in urma cu cativa ani. Ca a fost un esec partial (si asta fiindca organizatorii de concursuri nu au vrut sa isi usureze munca iar platforma nu isi avea rostul) e alta treaba.
Eu zic ca mergem spre bine.

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo5ld » Joi Iun 11, 2020 6:55 pm

yo7fws scrie:Crezi ca la vhfdx.ro o sa fie altfel? Uita-te la Banat, vezi tu logurile? Poate daca te uiti la IARU.
De ce crezi ca pe viitor o sa fie altfel?
In rest initiativa este ok.

Personal cred ca multe concursuri sint o povara a trecutului pentru cei care le organizeaza. De aceea: asa interes, asa rezultate!


Gasesti rezultatele la organizatorul concursului:
http://www.yo2kqt.ro/index.php?option=c ... Itemid=102

http://www.yo2kqt.ro/index.php?option=c ... Itemid=103

Pe vhfdx.ro a fost doar pregatit mai mult pe 2020.. si de cand a fost mutata pagina pe HTTPS (ca deh, traim in secolul 21) de atunci nu mai mergeau linkurile. Daca cauti ceva informatie se poate intreba inainte..

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo7fws » Joi Iun 11, 2020 7:20 pm

Daniel, eu ma refer strict la loguri. Fise de concurs. In likurule publicate sint extrase date din fisele de concurs, care au fost supuse arbitrarii. Dar nu sint logurile.
Un concurs corect si transparent presupune ca dupa afisarea rezultatelor sa fie facut public tot ce a stat la baza generarii acelor rezultate: logurile si erorile.

yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo5puv » Joi Iun 11, 2020 7:42 pm

YO5VAE scrie:Greu de crezut dar binevenit!
Sa speram ca anul viitor vor fi prezenti mai multi concurenti, fiind un concurs de suflet!
Pacat ca in ultimii ani a fost neglijat. Si dupa cum zicea Costi, fisele, erorile, statisticile, etc. ar fi bune.
O alternativa pentru anul viitor ar fi folosirea platformei vhfdx.ro care face toata treaba in locul organizatorului.
Felicitari si la mai mare!
73 de YO5VAE - Edy
Later edit: e ceva ciudat la mijloc...s-au primit 87 de loguri, dar in clasamentul de 2m apar 38 de statii, si la "rezultate fara clasament" apar 7 statii. Unde sunt restul statiilor, pana la 87?


În primul rând vreau să clarific faptul că scriu în calitate de concurent, nu am fost implicat în arbitrarea concursului.
Și eu sper ca anul viitor organizarea să fie mai bună.
Legat de stații care nu apar în clasament, probabil explicația poate fi găsită în regulamentul concursului: "Orice log va fi luat în considerare dacă contine cel putin 3 legături confirmate cu staţii din YO"
Eu cel puțin am trimis log și pt UHF (432), dar am avut doar 2 legături, așa că... nu a fost luat în considerare...

73, Emil

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo7fws » Joi Iun 11, 2020 7:46 pm

yo5puv scrie:Legat de stații care nu apar în clasament, probabil explicația poate fi găsită în regulamentul concursului: "Orice log va fi luat în considerare dacă contine cel putin 3 legături confirmate cu staţii din YO"

73, Emil

Iata un motiv pentru care trebuiesc afisate fisele de concurs.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 19 vizitatori