Rezultate Cupa Napoca 2020

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo5ld » Joi Iun 11, 2020 8:12 pm

yo7fws scrie:Daniel, eu ma refer strict la loguri. Fise de concurs. In likurule publicate sint extrase date din fisele de concurs, care au fost supuse arbitrarii. Dar nu sint logurile.
Un concurs corect si transparent presupune ca dupa afisarea rezultatelor sa fie facut public tot ce a stat la baza generarii acelor rezultate: logurile si erorile.


Logurile si erorile se gasesc pe site. acele tabele sunt create strict din citirea logului la momentul "cererii" lui.. Sa nu mai vorbim de crosscheck, care se realizeaza in.. 1 secunda? cat se incarca pagina..
Logurile nu se vad in cazul checklogurilor. Acelea sunt primite de la alti organizatori, manageri, IARU etc cu scopul de a face crosscheck pe ele. Daca te deranjeaza ca majoritatea legaturilor sunt confirmate si esti in dubii, te astept cu un caz clar si la obiect, lista legaturi statie1, lista legaturi statie2 unde sunt probleme.. Pentru concursurile care sunt deja pe platforma (vezi Floarea de mina - unde sunt deja 150 de loguri, si nu am ajuns nici la jumatatea perioadei de primire - si avem promisiuni de a face schimb de loguri cu organizatorii din LZ, OM) legaturile o sa fie validate intr-un numar si mai mare!.. Pentru noi era "no log" a luat sfarsit..
In concluzie.. calculatorul este destul de destept incat sa inteleaga un fisier .edi (corect completat!) si sa-l transforme intr-un tabel care este mai usor de vizualizat.
Link la logurile edi nici nu o sa apara, ele sunt bine-merci acolo unde sunt stocate (cu data/ora/IPul si toate datele necesare pentru a rezolva orice problema - la fiecare varianta incarcata in timpul admis). Ca si unul dintre creatorii platformei, pentru mine acest subiect este inchis, cu evidenta exceptie a cazului in care se gaseste o greseala la verificare incrucisata a fiselor de concurs expuse in tabelele care se pot vedea sau in cazul in care se ofera ajutor la crearea unui utilitar si mai bun pentru noi, radioamatorilor (ca nimic nu e perfect.)..

73
YO5LD

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo7fws » Joi Iun 11, 2020 8:53 pm

Daniel, transparenta inseamna publicarea logurilor. Daca nu le publici, nu esti transparent.
Iata un motiv pentru care eu cred ca nu sinteti transparenti.
Ce spune regulamentul Banat UHF?

Pentru a intra în clasament sau pentru a putea fi folosit la validare, logul respectiv trebuie să conțină cel puțin 1 QSO cu o stație din YO pe banda respectivă.

Logul lui S57LM.
Indeplineste conditia: are cel putin o legatura cu o statie YO. Deci poate intra in clasament.

La ora 2000 are o legatura valida cu IK3VZO. Deci IK3VZO valideaza legatura lui S57LM.

Ca sa valideze legatura, IK3VZO, conform regulamentului, trebuie sa aiba 1 QSO cu o statie YO. Intrebarea mea este: are IK3VZO 1 qso cu o statie YO ca sa valideze legatura cu S57LM?
Vezi...nu stim...nu avem logurile.... trebuie sa te credem pe cuvint.

Nu inteleg ce atita secret in publicarea logurilor. GPDR este explicat clar in regulamentul IARU.
De ce nu publicati logurile?
Face parte din normalitate. Transparenta.

Si ca raspuns la intrebarea pusa mai sus, fisa lui IK3VZO am gasit-o aici:
https://iaru.oevsv.at/v_qsos/prg_list.p ... _vw=v_part

73!

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo5ld » Joi Iun 11, 2020 9:22 pm

Acea fraza a fost putin nereusita. Se refera putin nereusit la intrarea in clasament. Cu multumiri pentru observatie (am vazut-o si noi dar putin cam tarziu). Ca atare, aceasta a fost scoasa in regulamentul pe 2020.
Insa folosirea logurilor primite de la IARU (oh da, direct de la ei) este clar definita:
Noutate: La arbitrare se vor folosi și logurile disponibile ale stațiilor participante la competițiile organizate în alte țări în aceeași perioadă.


Si la IARU, tot loguri in format tabelar se vad, nu se pot descarca fisiere edi din pacate.. ce bine ar fi..
Incepand cu concursul Floarea de mina, se vor putea vizualiza toate logurile folosite in format tabelar, inclusiv checklogurile si logurile robot reconstruite.

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo7fws » Joi Iun 11, 2020 10:07 pm

Acea fraza a fost putin nereusita. Se refera putin nereusit la intrarea in clasament. Cu multumiri pentru observatie (am vazut-o si noi dar putin cam tarziu). Ca atare, aceasta a fost scoasa in regulamentul pe 2020.

Aha.... am inteles ca ati inteles.... Quod erat demonstrandum!

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde YO2EA » Vin Iun 12, 2020 12:38 pm

Cred ca va scapa esenta problemei. Cum este posibil ca un concurs international care dureaza 24 de ore sa fie castigat cu (doar) 2300 de puncte :?: :?: :shock: :shock: :?: :?:

Degeaba este totul transparent - rapid - corect, daca rezultatele finale nu reflecta realitatea! Scopul suprem al unui Regulament este sa fie astfel conceput (si aplicat) incat sa nu vicieze rezultatul competitei. La fluierul final toata lumea trebuie sa fie convinsa ca cei care s-au clasat pe primele locuri chiar au fost cei mai buni si isi merita pozitiile.

In cazul de fata, daca arbitrajul nu este transparent nu exista nici o certitudine ca este corect. Punctele publicate in clasamentul afisat de organizator arata clar ca nu s-a facut nici un efort pentru validarea QSO-urilor declarate.
Intrebare retorica: chiar merita sa-ti dedici 24 de ore din timpul liber ca sa participi la un astfel de concurs? :roll: :?


73 de YO2EA Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo2lsp » Vin Iun 12, 2020 2:23 pm

Concurs de suflet- DA, era primul concurs din an la care puteai iesi fain in portabil (in mai dej acceptabil la cort), animat ca era in paralel cu altele internationale . O placere. Totul s-a oprit exact din cauza ca nu se depunea nici un efort pentru validarea legaturilor - pierdeam constant 60%-70% din punctaj, asa ca am renuntat la participare.
Nici anul asta nu am participat, asa ca nu am dreptul sa comentez hi.
Daca se schimba ceva, oricand cu placere :)

24H - nu , nu merita. Dara daca faci o medie intre ultimii 3 ani, vezi cine a trimis logul si ii lucrezi pe aia in 2 ore, sigur prinzi podiumul. sau var 2 , lucrezi 5 statii la 600km, le scrii frumos email sa trimita log control, si ai 3000 pct, ieeeee. Dar asta nu mai e hamradio...
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde YO6EX » Vin Iun 12, 2020 2:43 pm

Am participat la sute de concursuri. Nu le mai stiu numarul.
Dar...
Daca nu mi-a placut regulamentul sau anumite puncte ma dezavantajau net,
pur si simplu nu am participat si l-am sters din calendarul meu de participari.

Daca regulamentul nu este corect (din punctul meu de vedere) nu particip.

Organizatorul concursului stie de ce l-a facut asa, la ce (cui) serveste si hotaraste regulamenul.
Este raspunzator doar in fata conducerii clubului sau asociatiei sale. :!:

Participarea nu este obligatorie.

Cum in UUS la o anumita data sunt 3-4 concursuri in aceiasi zi, aleg sa trimit log la concursul care imi place si le ignor pe celelalte.
Nu inteleg ce atata vorbarie?
Cui nu-i place sta in banca lui.

P.S. Asta este parerea mea, chiar daca unii se vor simti deranjati... :mrgreen:

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo2lsp » Vin Iun 12, 2020 5:21 pm

Da, coret si de acord cu YO6EX.
Problema e ca in YO, sunt relativ putine statii in UUS - sub 100... Aceste concursuri ar trebui sa ne antreneze si sa ne adune, si in plus sa ademenesca noi radioamatori catre aceste benzi.
Iar in mentalitatea unor organizatori sau hami , e ca daca e concurs YO, trebuie sa trimiti log! Se ajung la comentarii de genul " nu lucra pe X sau Y, ca nu trimite log". Am vazut concursuri si cu liste " urmatoarele statii YO nu au trimis log. Sau strategii de concurs cu cine sa lucrezi sau nu. Si nu cred ca de asa ceva avem nevoie...
Deci suntem departe de o asa zisa "normalitate", iar scopul cum am spus este de a ne aduna, nu rasfira hi.
73.

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo7fws » Sâm Iun 13, 2020 4:36 pm

Salut

Sper sa nu supar pe cineva pentru ca voi comenta in continuare.

YO5VAE are dreptate. Ciudat de multe statii nu sint in clasament. M-am uitat de curiozitate pe legaturile declarate de acestia in LZ Day Of Radio
http://vhfcontest.bfra.bg/cgi-bin/LOGS2020/logcheck2020may.py
si foarte multi indeplinesc criteriul de 3 statii YO confirmate. Mai ramine de luat in calcul checklog. Nici acestea nu pot aparea in clasament.

Daca din legaturile mele scad legaturile cu statiile care nu apar in clasament si admit ca toate celelelalte sint bune, cam bate rezultatul, undeva pe acolo. Deci nu se pune problema de a fi incorect.

73 !
Costi

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: Rezultate Cupa Napoca 2020

Mesajde yo2ya » Vin Apr 30, 2021 7:09 pm

Din 2017 astept o diploma, chiar si in format electronic, mai departe, trofeu sau medalie, nici nu incerc sa visez. Din acest motiv eu am scos Cupa Napoca din lista de concursuri in care voi participa.
73 si la auzire in celelalte concursuri paralel cu Napoca!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori