Ziua JT9 "Grabiti-va incet"

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Ziua JT9 "Grabiti-va incet"

Mesajde YO4BKM » Sâm Aug 15, 2020 8:09 pm

Ieri 14 august am primit de la "YA-RDRC" <epcru@yandex.ru> mesajul de mai jos.

Dear Fellow Radio Amateurs,
We invite fans of digital modes of radio communication to JT9 activity days «Make haste slowly» which will take place from 00:00 UTC Saturday August 22 to 23:59 UTC Sunday August 23, 2020 on HF-bands from 160 to 10 meters. Repeated QSO can be made on different bands.

The obligatory condition of each QSO is to preserve in adif file of the Log: the received WWLocator. The occupied places will be distributed according to the sum of the distances to correspondents.

We announce the following prize contests:
«A picture is worth a thousand words» - The winner of the contest will be awarded RDRC pennant for the largest number of QSOs with correspondents who are at a distance of more than 10.000 kilometers. If the number of QSO is equal for two or more participants, when determining the winner the sum of the distances will be taken into account first, and then the number of bands on which these QSOs were made.
«As the call, so the echo» - One pennant of the RDRC will be drawn in a lottery between the participants in this competition with a result of over 100,000 kilometers.
«Half a loaf is better than no bread» - One pennant of the RDRC will be drawn in a lottery between the participants in this competition who will show the best results on each of the bands.

Certificates of JT9 activity days «Make haste slowly» in electronic form will be reawarded with all participants at whom the sum of distances up to correspondents will exceed 50.000 kilometers.
All certificates for contests and days of activity are loading on site http://awards.rdrclub.ru/certificate/

Reports in adif-format (.adi) should be sent to e-mail address 01-10(at)rdrclub.ru before 23:59 UTC on August 28, 2020. The report file should be named by your callsign (for example RK3DSW.adi). In your letter specify the last name, first name, WWLOC.

We are waiting for you on August 22 and 23 on the band frequencies for JT9!
JT9 Activity Days «Make haste slowly» RULES: http://www.rdrclub.ru/dni-aktivnosti-rt ... 9-activity

73! - Russian Digital Radio Club -
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Ziua JT9 "Grabiti-va incet"

Mesajde YO4BKM » Sâm Sep 05, 2020 3:35 pm

Am facut cunoscut acest concurs in 15 august, s-a desfasurat in 22-23 august.
Imi face placere sa revin acum si sa anunt ca locul 2 (mondial) a fost ocupat de YO9HP-Alex care a realizat 90% din punctajul primului clasat.
Din YO am numarat 6 participari.
A fost un concurs de durata si de uzura (tehnica si nervoasa), mai ales daca tinem cont ca cea mai scurta legatura completa (apel-raspuns la apel-confirmare raspuns) dureaza 3 minute, deci o medie de maxim 20 QSO-uri/ora fata de modurile clasice cu cateva QSO-uri pe minut.
A iesit in mod clar in evidenta o alta caracteristica a acestui concurs: primul clasat a facut "numai" 137 QSO-uri, cca 84% din scor a fost realizat din distante de peste 10000 km. Cel de pe al doilea loc a facut 408 QSO-uri (o rabdare care a intrecut-o chiar si pe a pescarilor, comparand cu alt hobby sau chiar pe a japonezilor, comparand cu ce se zice despre diferite natii), aproape dublul numarului de QSO-uri ale oricarui alt participant. Un simplu calcul arata ca a stat cel putin 21 de ore "la butoane".
Concursul poate arata si spre ce tind competitiile in moduri digitale, o deosebire neta fata de modurile clasice la care, in 24 de ore, castigatorii realizau peste 1500-2000 de QSO-uri. Un alt mod clar de a arata ca expresia antica "Non multa, sed multum" poate imbraca, cu acelasi succes, mai multe fatete.
Eu am participat putin, cu numai 10 W (nu stiam cat si cum rezista statia, faceam pauze lungi pentru racire) si inca nu eram obisnuit cu acest mod foarte lent care ma cam irita, poate pentru ca nu am invatat de la tata sa fiu si pescar, el a avut acest hobby. Si nici "forte" pentru "putere" nu mi-am pragatit. Dar, mi-a placut!
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Ziua JT9 "Grabiti-va incet"

Mesajde yo5ajr » Sâm Sep 05, 2020 5:15 pm

Felicitari pentru Alex. O postare interesanta draga Tavi. Atingi aspectul "anduranta" - cred ca nici FT9 nu intrece insa un CQ WPX CW (trei nopti) pe 160m care necesita o resursa considerabila de la operatori, rabdarea de 'broasca testoasa, fenomenele de "burst" - acu auzi, acu nu auzi, zgomotul uneori infernal al benzii, si in aceste conditii sa fii si "fresch", dinamic si promt. Mai este contestul "Stew Perry" pe 160m unde dai QRA locatorul si punctajul depinde de distanta geografica dar nu folosesti absolut nimic din "spatiul virtual" ca skimmere etc. doar in mod absolut traditional. Chiar ar fi interesant un clasament cu contestele cele mai dificile in care operatorii (inerent si tehnica) expun la cele mai grele incercari.
73 de Miki

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Ziua JT9 "Grabiti-va incet"

Mesajde YO4BKM » Sâm Sep 05, 2020 7:35 pm

Dr Miki,am incercat sa scot in evidenta "anduranta" mai deosebita la concursul JT9 activity days «Make haste slowly» care este tipic ruseasca, precum tancurile de care se facea haz candva. Durata este de 24 de ore, dar nicio reglementare privind categoriile de participare (individual, echipe, putere etc) si nici pauze obligatorii ca la CQ WPX CW unde, din cele 48 de ore cel de la individual trebuie sa se stea deoparte 12 ore, daca le face pe fragmente acestea nu trebuie sa fie mai mici de o ora. Sau la Stew Perry din cele 24 de ore trebuie sa se stea deoparte minim 10 ore, din fragmente de minim 1/2 ora, acest lucru se repeta de 4 ori pe an.
Da, banda de 160 m este un test de anduranta nervoasa, din cate inteleg nu prea pot fi facute predictii privind propagarea. Poate de aceea la JT9 activity days «Make haste slowly» au fost numai 5 QSO-uri in 160 m realizate de 4 statii (ai si aici tovarasi de pasiune, tot la fel de rari!) care au ocupat locurile 5 (american), 26 (rus), 32 (rus) si 108 (american). Poate si din cauza duratei mari a fiecarui mesaj, cele 60 de secunde inseamna mult in conditii de propagare aleatoare si inteleg ca legaturile s-ar finaliza aici mai mult probabilistic decat determinist, incepi transa de transmisie pe propagare o termini in necunoscut.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori