YODX HF 2020

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO2VG
Mesaje: 44
Membru din: Vin Iul 28, 2017 11:53 pm
Contact:

Re: YODX HF 2020

Mesajde YO2VG » Mar Sep 01, 2020 8:05 pm

Salutare

@yo5ajr....Miki, e greu de digerat pentru mulți banda de 160m. Pentru că nu au avut niciodată șansa (deși oameni cu ani mulți de radio în spate, dau cu parul) să vadă ce poate oferi banda asta.

@yo8cln .... de acord cu tăcerea Ghiță......dar cineva acum peste 1300 de ani spunea ,,Nu orice om tăcut este smerit, dar orice om smerit este tăcut” (Sf. Isaac Sirul)

@ yo8rxp....lăudabil Gabriel ce vrei să faci. Pun și eu din pensie, alături de Yo5ajr, ce e nevoie financiar, ca să duci corvoada asta la bun sfârșit. Dar prima dată trebuie ca FRR să facă modificările în regulament.....că ce e acum nu e ceea ce trebuie. Și sper asta să se întâmple fff curând, ca să nu ajungem în preajma concursului (anul viitor, evident) și să vedem că nu poți face softul din cauza lor.

Am ascultat numai în benzile de jos concursul. Trebuie mult mai bine promovat de FRR concursul nostru. Pentru că dacă ne-au murit nouă lăudătorii, alții nu o vor face în locul nostru, hi!

Sănătate!
Vali, YO2LC

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF 2020

Mesajde yo8rxp » Mar Sep 01, 2020 8:29 pm

Salut Vali. Nu e nevoie de financiar caci gaseste frr o gioarsa de quad core pentru parallelism in software. Am zis ca va fi gratuit. Fa fi cu config help pages. Va fi cu module msb lsb most significant bit less significant bit. In asa fel incat orice nou fisier de config va genera o noua regula ca sa nu apara motivatia cum ca, gabriel daca peste 2 ani pleci din tara ce facem?. Nu, va avea cod opensource, va avea linii de comment, ca sa fie continuitate. Tot ce trebuie este ca presedintele frr sau cine are autoritate sa vina aici oficial si sa zica, Gabriel ai verde sau nu, bineinteles cu argumentele de rigoare. Deci frr, mingea e la voi in curte.

yo2ceq
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mai 28, 2018 10:15 pm
Contact:

Re: YODX HF 2020

Mesajde yo2ceq » Mar Sep 01, 2020 9:04 pm

Buna seara :
In YO DX HF INTERNATIONAL POPULAR UNDE SCURTE METRICE AL ROMANIEI .ETC .... cum s-ar numii s-au cum lar redenumii anual organizatorul F.R.R. nu conteaza , personal am participat dupa 38 de ani in concursul organizat de F.R.R. cu indicativul YO2KHR unde am trudit in pionierat peroada 1975-1985 si m-ar pare rau sa dispara acest indicativ ,datorita efortului depus de toata echipa (YO2BRV/SK , YO2/1126, YO2/1127 actualmente YO2ODE,YO2CEQ) unde mentorul meu a fost YO2AQP /SK Jani Kalnakov,m-am gandit sal readuc la viata.
Am inceput sa inteleg la noi la radioamatori ca si-n politica guvernantii interlopi ,gainarii arestati .
Nebunul care lucreaza 22 de ore va fi penalizati deoarece UA0TT nu are setat ceasul si calibrata scala transceiverului cu interfata CAT, va fi penalizat iar membrul nostru F.R.R. va fi validat ,Tavaris V Master Sporta!
ocin haraso tavarisi naperiot na Berlina !!! :lol: :lol: :lol:

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: YODX HF 2020

Mesajde YO9HP » Mie Sep 02, 2020 11:17 am

Imi pare rau ca, de la tema initiala, referitoare la modificarile regulamentului YODXHF, s-a ajuns la o falsa problema, cea a programului de arbitrare. FRR detine un program de verificare/arbitrare pentru YODXHF si sunt convins ca, asa cum la editia 2019 nu au existat probleme cu arbitarea electronica a concursului, o va face si anul acesta.
Totusi, sa afirmi ca
In Romania nu este soft de arbitraj care sa faca fata 'inovatiilor' din concursuri. Nici scriitori de asemenea soft..

este o mare nedreptate adusa celor care, de ani buni, au asigurat programele de verificare ale concursurilor YO: DL5MHR, YO9HG, YO4BKM, YO9CWY si altii.

Revin cu comentarii la schimbarile aduse de FRR la editia 2020:
- Permisiunea de a opera SO2R. Decizie salutata si pusa in practica de cativa participanti, in pas cu tehnicile moderne de operare, o provocare pentru cei care vor sa se autodepaseasca. Consider ca aceasta modificare este binevenita.
- Introducerea benzii de 160m. O decizie neinspirata, probabil adoptata intr-un moment de slabiciune, care nu este justificata nici de conditiile de propagare de la sfarsitul lunii August, nici de numarul de participanti. Sa fim realisti si sa recunoastem ca YODXHF este un concurs cu nivel mediu de participare, in pericol de a pierde din numarul de participanti (vezi impactul conflictului YODXHF / CQ-WW-DIGI). In aceste conditii, de ce sa doresti sa dispersezi activitatea in cat mai multe benzi, in cele doua moduri de lucru (CW/SSB)? Adaug aici si argumentul prezentat de alti participanti: defavorizarea statiilor aflate la distanta mare de YO si care, in conditiile de propagare din luna August, ar avea sanse minime sa realizeze multiplicatori YO in 160m
- Punctarea QSO-urilor cu statii care nu expediaza log, dar care se regasesc intr-un numar rezonabil de alte loguri (acest numar “rezonabil” va fi stabilit de organizatorul concursului). Consider ca aceasta decizie rasplateste efortul participantilor care acorda atentie egala tuturor apelurilor. Era frustrant sa vezi rezultate de tipul: QSO declarate = 800 / QSO validate = 500.

Alte comentarii:
- Pe parcursul concursului am verificat permanent segmentele de SSB din benzile de concurs. Cu exceptia benzii de 20m, in restul benzilor foarte rar am auzit mai mult de 6-7 statii lansand apel de concurs. Cu 1 QSO la 2-3 minute nu poti sa afirmi ca, in segmentele de SSB ale benzilor, este atmosfera de concurs. Solutii? Solutia radicala ar fi renuntarea la modul de lucru SSB. Solutia de compromis ar fi punctarea cu punctaj dublu a QSO-urilor in SSB, pentru a stimula traficul in acest mod de lucru. Personal as renunta la SSB.
- Am vazut propuneri pentru noi categorii de concurs: SO-SB-CW / SO-SB-SSB / SO-SB-MIXED. Adica 18 categorii numai la Single Band! Daca cei care propun aceste noi categorii, vin si cu idei cum am putea atrage cca 5000 participanti, astfel incat sa ne comparam cu CQ-WW, atunci noile categorii ar putea fi luate in considerare.
- Operand in ultimii ani la concursuri cu nivel de participare apropiat de YODXHF (LZDX, HADX, SP-DX-RTTY, UBA-CW etc) am observat o tendinta comuna a operatorilor, de intrerupere a concursului pentru cca 3-4 ore in intervalul 02-06, ora locala YO. Explicatia este simpla: participantii din Europa iau o pauza de odihna, bazandu-se pe faptul ca inca exista o fereastra de 1-2 ore pentru a lucra statiile din NA/SA la primele ore ale diminetii. Propun FRR sa analizeze logurile de concurs ale YODXHF din ultimii 3-4 ani si sa confirme sau sa infirme aceasta tendinta. Daca se confirma lipsa de interes a participantilor in acel interval, atunci propun una din urmatoarele modificari: fie scurtarea duratei la 20 ore (start la 03 UTC-final la 23 UTC), fie concurs de 24 ore, dar cu timpul de operare de maximum 20 ore.

Majoritatea propunerilor de mai sus pot fi fundamentate (sau demontate) prin analiza logurilor de concurs din ultimii ani. Asa ca propun FRR sa faca aceste loguri publice, pentru accesul celor interesati.

73, Alex YO9HP

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: YODX HF 2020

Mesajde yo7fws » Mie Sep 02, 2020 12:42 pm

Salut Alex

Eu nu ma refeream la un soft particularizat pentru un concurs anume. In general, asemenea softuri sint, dar nu si pentru intreaga comunitate. Chiar si noi in Maraton YO folosim un soft scris de YO9CWY, care face tot. Dar este particularizat pe concursul nostru.
De ce am facut afirmatia precedenta? Pentru ca este greu sa scrii un soft adaptabil la toate concursurile YO. Aceasta era defapt ideea.

73!
Costi

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YODX HF 2020

Mesajde yo5ajr » Mie Sep 02, 2020 12:50 pm

Comentariul lui Alex, YO9HP - pragmatic - se vede anii de experienta si totusi as face cateva remarci.
1. Se pare ca FRR are dificultati acute in softurile de HF dar si in UUS. Dupa parerea mea, problema este in incosecventa si ne aprofundarea corecta a regulamentelor, ba uneori negativ tendentioase. In aceste conditii nici un soft nu "rezista" si e pacat de cei care fac efort in a crea un soft de "inteligenta artificiala".
2. Exprimarea "introducerea benzii de 160m neinspirata" - pentru mine personal si la adresa colegilor care infrunta "provocarile" este de cel putin frustanta. In acest YODX HF "reverse beacon skimmere" au semnalat cel putin o data indicative YO in 160m cu toate vicisitudinile prezente in propagarea 160m.
Consultati "Contest calendar de WA6BNM si veti constata ca in August sunte cateva conteste "World", ca: "Eu.HF Championship", WW SSB Activity", "Haway QSO Party", "Ohio QSO Party" sa nu vb. de traditionalul "Stew Perry" in luna Iunie sau IARU HF. Nu sustin ca legile fizicii o poti ignora dar azi tehnologiile sunt la inmdemana ori cui - ipmreuna cu YO5OCZ facem eforturi sa punem in acest an sisteme de antene doar RX (la 25 de Km de la schackurile noastre) pentru frcvente joase, remote. La 160m nu te bagi daca ai aptitudini de "foxterrier" nerabdatoare.
3. La acest contest am fost SOSB Mixt la 160m, na auzind pe nimeni in afara de YO5OCZ in segmentul SSB, am facut greseala sa nu insist pana un LY4ZZ m-a invitat in CW pe 1850 Khz pentru un QSO in SSB, si a mers vine. "Cand nu emiti - nu esti auzit"...
4. "Participantii iau odihna in cursul noptii" - Parerea mea ca majoritatea operatorilor (mai ales CW) au depasit 50 de ani, nu mai gasesc acea motivare sa dea din ei ce e mai bun. As povesti "patania mea" cu VY22ZM, Jeff cand cu 2 ani in urma la IARU HF spre dimineata am atipit, lasand insa "moara" sa mearga cu castile pe urechi. De o data prin vis aud VY2ZM (in 160m) raspund instantaneu si punctam. Intre timp afurisitul de YO5OCZ prbabil la "inspiratia" lui YO8CT Cristi, s-a furisat in "zona interzisa" de operator si a facut un foto cum motaiam cu castile pe urechi. Acest foto am trimis la Jeff, povestind ca am auzit semnalele lui chiar si dormitand. Jeff la randul lui mi a trimis un foto identic, facut de XYL - ul sau cand si Jeff motaia si a auzit semnalele mele....hi. Oameni buni....daca vrei si ai inca motivatie chiar la peste 80 de ani - poti.
5. De ce sa nu fie in regulament mai multe ctegorii in care cu totii se regasesc dupa plac? Ca este mai multa munca? Si ce daca? Vor creste nr. de participanti. Mi a placut de ex. "HolyLand" contest dar dupa ce au scos categoria SOSB CW sau Mixt nu am mai participat.
Aceste sant "fillingurile" mele vs. de YODX HF ca radioamator (de aceasta data "nesporiv")
Si inca ceva - pariciparile mele la conteste nu vizeaza neaparat locurile "Top Ten", dau totul din mine, resurese fizice cat am, ridic tonusul de sanatate proprie ca MAI POT!
73 de yo5ajr Miki

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF 2020

Mesajde yo8rxp » Mie Sep 02, 2020 1:25 pm

Ingrijorator este totusi numarul de loguri trimise si vizibile pe site.Azi Miercuri figureaza din pacate doar 342 de loguri.Eu am facut aprox 640 qso doar in cw 20 metri deci cel putin jumatate este lipsa in conditiile in care in maxim 7 zile trebuiesc trimise.Sa speram ca pana Duminica-Luni vin si restul altfel ar fi o risipa de efort incredibila, vorba lui Alex "600 lucrate 300 confirmate". Sper ca lumea vazand ca nu merge linkul ala sa nu abandoneze si sa insiste pe mail pentru trimitere,sau poate ca FRR nu face update in tabela aia din wordpress.
73 !

yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: YODX HF 2020

Mesajde yo5puv » Mie Sep 02, 2020 2:08 pm

yo8rxp scrie:poate ca FRR nu face update in tabela aia din wordpress.
73 !


Cel mai probabil.
Eu am trimis pe mail luni dupa-masa, dar nu apar in tabela.

73, Emil

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: YODX HF 2020

Mesajde yo3lw » Mie Sep 02, 2020 3:00 pm

Buna ziua,

S-a facut "update" la lista de indicative primite pe server.
Rugamintea mea este ca cei care nu se regasesc in lista sa re-trimita Log-ul fie la: logs@yodx.ro fie direct la: simion.cristian@gmail.com

Multumesc pentru intelegere si participare.

PS. Sunt o serie de peste 20 de indicative din YO care au sosit pe server, insa nu au fost inca procesate de catre robotul de concurs (id. est. nu apar nici in lista publicata) deoarece necesita o interventie manuala asupra headere-lor.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YODX HF 2020

Mesajde yo9rij » Mie Sep 02, 2020 5:55 pm

Buna ziua tuturor,
Imbucurator este faptul ca radioamatorii afiliati sau nu ai FRR, sunt preocupati de imbunatatirea regulamentului actualului YO DX HF Contest, regulament care inca nu a reusit sa ajunga la o forma buna si acceptata de majoritatea participantilor. Majoritatea de participanti care dau consistenta si valoare concursului. Asta arata faptul ca concursul nu este unul exclusiv al FRR asa cum s-a dorit si ca regulamentul este saturat si necesita imbunatatiri evidente si rapide pentru a pastra interesul pentru participare. Realitatea ne arata ca este momentul sa facem un regulament simplu si atractiv care sa corespunda nevoilor/conditiilor de participare a majoritatii statiilor YO si nu numai. In acest moment dupa cum se observa, fara sa fiu tendentios, limitarile impuse de FRR sunt atacate si spulberate de realitatile fenomenului de contest din lume. Nu poti sta pe margine si sa te faci ca ploua cand afara este soare! Hi!
Propunerile mele concrete sunt:
- renuntarea la struto-camila: YO DX HF Contest - Campionat Multiband... care starneste zambete in lumea contesterilor atat din cat si din afara YO. - SI MTS-ul stie ca este o inventie de a mai produce medalii pentru contractul anual, lucru care ne aduce numai deservicii .
- introducerea categoriilor de CW si SSB separat pentru o singura banda;
- pastrarea benzii de 160m;
Tot ca tema pentru dezbatere avansez ideea de a organiza un YO DX HF CW si unul YO DX SSB iar pentru "sportivi" organizarea unui Campionat Multiband dupa modelul WRTC, model care ar oferi criterii si conditii clare pentru stabilirea unui campion national. (Regulamentul exista si chiar nu conteaza cine a elaborat regulamentul unui astfel de contest corect )Stiu ca pare un deziderat greu de atins dar... nimic nu este imposibil!
Refuzul de a te alinia, tu FRR ca organizator unic si inamovibil, la cerintele actuale si la dorinta majoritatii participantilor cat si a potentialilor participanti, nu va duce decat la scaderea interesului general pentru acest concurs al tuturor radioamatorilor YO.
Oare faptul ca benzile erau aproape goale de statii care sa faca apel concurs iar DXclusterele afisau o multime de statii YO care lucrau in FT4 si FT8, nu spune nimic organizatorilor din FRR, despre cum este privit si primit concursul de catre radioamatorii YO?
Incotro ne indreptam?
Asteptari mari nu am. Sunt obisnuit sa dicteze ignoranta unora!
73! de YO9RIJ Petrica


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori