Arbitru universal in CABRILLO

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Arbitru universal in CABRILLO

Mesajde YO4BKM » Mie Dec 16, 2020 11:24 pm

Buna seara,
Daca tot este iarna, daca tot se practica telemunca, am realizat o aplicatie care permite arbitrarea oricarui concurs la care se folosesc logurile de tip CABRILLO 2. sau CABRILLO 3.
Aplicatia poate rula sub mai multe sisteme de operare functionale la noi si folosirea ei nu necesita cunostinte deosebite. Utilizatorul o plaseaza intr-un folder dedicat doar ei, unde pune si logurile competitiei pe care o arbitreaza. Pe parcursul rularii permite configurarea conform regulamentului, respectiv etapele, categoriile, modul de punctare si atribuire de multiplicatori (statii si zone in general sau speciale, modul de arbitrare si sanctionare precum si formatul liniilor QSO:, toate doar prin accesare cu mouse si tastarea valorilor corespunzatoare unde este cazul (nr. puncte, codificarea etapelor etc). Aplicatia editeaza lista participantilor, clasamentul general, clasaementul pe categorii si lista celor care nu confirma legaturi. Toate acestea le pune automat intr-un folder cu numele dat de numele concursului si anul. In acest fel, la reluarea concursului in anii urmatori cu acelasi regulament - sau chiar modificat -, permite reluarea oricarei alte editii anterioare, modificand doar anul si momentele etapelor iar salvarea se va face in noul folder, cu anul respectiv. Daca este nevoie se reconfigureaza si modul de punctare, arbitrare etc, acestea salvandu-se cu aceste modificari.
Pun aplicatia la dispozitia oricarui doritor, daca imi trimite un mesaj in acest sens pe adresa mea oproescu.gheorghe@yahoo.com. Mai aveam posibilitatea de a o posta pe un suport "File Host" dar manevrele de descarcare sunt mai complicate decat primirea ca fisier atasat la un eMail. In plus, pe calea timiterii prin eMail ofera si posibilitatea de a da asistenta acolo unde este nevoie.
Atasez copii ecran cu cateva faze ale arbitrarii. Se vede ca pentru 46 de loguri arbitrarea a durat 15 secunde, cuprinzand verificarea incrucisata, atribuirea punctelor, calculul scorurilor si editarea listelor amintite mai sus.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Arbitrare - start.png
Arbitrare-reluare.png
Arbitrare - configurare arbitrare.png
Arbitrare-arbitrare.png
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Arbitru universal in CABRILLO

Mesajde yo7fws » Joi Dec 17, 2020 10:22 am

Felicitari Tavi pentru aplicatie. O idee foarte buna. Imi place pentru ca este 'universala' si mai ales ca se adreseaza pentru 'oricine'.

73!
Costi

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Arbitru universal in CABRILLO

Mesajde YO3ITI » Joi Dec 17, 2020 10:26 am

Super. Felicitări.

73
====================
73 de YO3ITI

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Arbitru universal in CABRILLO

Mesajde YO4SI » Joi Dec 17, 2020 10:23 pm

Felicitari ! Splendid cadou de sarbatori ne-a adus "mosu' " !!...

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Arbitru universal in CABRILLO

Mesajde YO4BKM » Vin Dec 18, 2020 5:41 pm

YO4SI, TNX! Dar cine este mosul?
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3CD
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 30, 2017 6:21 pm
Contact:

Re: Arbitru universal in CABRILLO

Mesajde YO3CD » Vin Dec 18, 2020 9:20 pm

Probabil ca va considera drept ... Mos Craciun - fiind apropiata data cadoului, a "arbitrului..." hi !
In orice caz, felicitari si dintr-o locatie foarte apropiata de cea a ... Mosului (Uppsala = SM5)
73, Marius ON4RU (YO3CD)

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Arbitru universal in CABRILLO

Mesajde YO4BKM » Vin Dec 18, 2020 10:55 pm

@YO3CD, YO4SI, ma gandeam ca as fi putut fi chiar eu "mosul" dar nu prea corespunde cu situatia "de pe teren", amicul Mircea YO4SI se pare ca este ceva mai in etate. Eu nu am decat 52 de ani (de radioamatorism) si ceva mult mai putin, adica vreo 22 (tensiunea arteriala), desi nu prea sunt sigur daca am vazut bine pe aparat.
Sarbatorile cu bine tuturor si sa ne reintalnim sanatosi in orice ocazii!
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Arbitru universal in CABRILLO

Mesajde yo5er » Sâm Dec 19, 2020 1:56 am

Excelent! Sper ca efortul si munca depusa vor fi rasplatite pe deplin, prin folosirea lui in nenumarate concursuri!

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Arbitru universal in CABRILLO

Mesajde YO4SI » Sâm Dec 19, 2020 2:28 am

Multumim si felicitari din nou ! Dar atentie ! Tensiunea 22 inseamna alarma de gradul zero... Sau e o gluma ? Sarbatori fericite cu multe bucurii !

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Arbitru universal in CABRILLO

Mesajde YO4BKM » Sâm Dec 19, 2020 8:45 am

@YO4SI, cred ca nu am vazut bine aparatul de masurat tensiunea si probabil l-am pus pe mV, HI, in realitate nu trece de 14 (MHz???). Cat priveste alarma de gradul zero, am trait in realitate asa ceva in armata, la Lipova, pe malul Muresului, pe vremea inundatiilor din luna mai 1970, la numai doua luni de la inceperea stagiului. Eram militar la un regiment de tancuri si auto dar, radioamator fiind, la alarme faceam parte din grupa de radiocomunicatii iar postul meu era pe masina radio a regimentului. Cand au navalit apele in cazarma de nu se mai putea face nimic decat sa se astepte retragerea lor, am plecat val-vartej cu catel si purcel (tancuri, TAB-uri, trupa, bucatarii de campanie, statii radio) la Chisineu-Cris unde, o spatamana am inaltat diguri si am salvat orasul. Eu aveam cel putin confortul unui loc mai bun de dormit (bancheta masinii in loc de sacii pentru diguri, facuti stiva direct pe pamant sau platforma vreunui camion) dar eram "legat" de statie zi-noapte, ma departam cativa pasi doar pentru anumite necesitati firesti.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori