Articol CNUS 2020

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo2lsp » Lun Mar 01, 2021 8:46 pm

As putea intelege o astfel de gandire in vanarea unui DX unde te pui la coada si cei mai tari si cu mai dotati cu "muschi" fac primii legatura.
Aici discutam de un regulament si un clasament unde unul din criterii este departajarea in funtie de puterea folosita. Regulamentul este "legea " dupa care se desfasoara concursul , unde e lege nu e tocmeala. FURTUL ramane FURT indiferent cum vrei sa il cosmetizezi..
Vor mai fi unii sa spuna ca sunt niste eroi ca datorita lor traiesc undele cluburi departamentale , AKA scopul scuza mijloacele...
Cel mai bun principiu de aplicat aici e KISS (keep it stupid simple). Omul a furat, FRR se ascunde ca nu poate dovedi, si ei adopta startegia"cainii latra, caravana trece". Soric este destul...

Toti au scris mai sus posibile solutii, eu sunt convins ca FRR nu vrea, nu ca nu poate.. se complace.
Mai repede ar trebui gasite solutii de izolare a lor si disciplinare a FRR-ului, chiar daca asta insemana actionarea lor in justitie, reclamatii la MTS sau nu stiu ce... orice idee e bine venita.

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo3gfh » Lun Mar 01, 2021 8:59 pm

Eu am o opinie usor diferita. La o partida de fotbal FC Vascauti - sa traiti, cu Real Madrid nu poti emite idei de echitate. Eu zic sa vina fiecare cu ce are si cat il tine reteaua electrica. Modul de operare este acelasi si la 3 kW si la 10W.


Asa este, echitate gasesti doar in WRTC. Ideea este, insa, daca "vii" cu HP, fii cinstit si inscrie-te la HP, nu te da ca fiind LP. Bate-te cu cei pe masura ta. Cam despre asta era vorba.

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo2lsp » Lun Mar 01, 2021 9:14 pm

Eu am o opinie usor diferita. La o partida de fotbal FC Vascauti - sa traiti, cu Real Madrid nu poti emite idei de echitate. Eu zic sa vina fiecare cu ce are si cat il tine reteaua electrica. Modul de operare este acelasi si la 3 kW si la 10W


Asa e cum ai spune Boxul e box, manusile is manusi, acum ca pui unul de la cat 50kg cu unul de 120+, deja is detalii... ;)

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020_2021

Mesajde yo3fff » Mar Mar 02, 2021 11:31 am

A trecut si prima etapa a CNUS-CW 2021.
Mai jos o analiza a nivelului de semnal a catorva statii YO alese la intamplare asa cum au fost raportate de skimmerele YO4SVZ, OK2EW si LZ4AE de pe RBN.

CNUS-CW 2021 Et1.PNG


Oare la ce categorie vor participa?

Lunea viitoare va fi etapa a doua. Sa vedem cu ce semnale se vor prezenta concurentii.

73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO4BKM » Mar Mar 02, 2021 4:10 pm

Cred ca va trebui multa rabdare pana se vor afla rezultalele finale unde se poate vedea la ce categorie s-a concurat. Pentru ca nu exista decat REGULAMENT Campionatul Naţional de Unde Scurte - Telegrafie (CNUS CW) fara comisie de arbitrare, fara termene de finalizare a arbitrarii. Sigur din motive de remote-control la nivel de conducere. Sau din lipsa de ANEXA CADRU la REGULAMENT. Si, cand pisica nu-i acasa ...
Rasfoind prin arhiva proprie am gasit ca a existat o anexa cadru, aprobata in sedința consiliului de administrație al FRR, președintele comisiei de unde scurte, Adrian Siniţaru (YO3APJ) in 5 februarie 2017. Atasez regulamentul si aneza, nu contine prea multe despre comisiile de arbitrare, teremene de arbitrare, dar este totusi ceva, chiar daca regulamente mai vechi dadeau mai multe detalii. Dar l-am respetat la CN US SSB din octombrie 2017 (inclusiv Nota 2) si, la dispozitia onor conducere FRR am fost exclus din clasamente pe motiv ca, redau din motivarea oficiala, "Clubul nu m-a selectat sa particip la campionat facand toate diligentele necesare". O chestiune in care nici clubul nu m-a sustinut nici macar formal, aratandu-mi clar ca persoana mea conteaza prea putin in raporturile de subordonare fata de FRR, chiar daca sunt membru fondator al sau si am organizat si finalizat in club de unul singur competitii pe durata multor ani. In astfel de conditii, la ce mai este buna asocierea?
Culmea cinismului a fost atinsa in 8 decembrie 2018 cand onor conducerea FRR mi-a acordat o diploma de "Consilier Tehnic", cu sigla FRR si stampila FRR pusa numai pe numele secretarului FRR, nici vorba de vreun presedinte sau de vreo semnatura cu "pentru". Conform sattutului FRR (art. 69 lit. c) doar presedintele reprezinta FRR in astfel de cazuri. Nu am fost in viata mea consilier tehnic si nu as accepta decat daca as fi solicitat de o autoritate care sa se bucure de respectul meu. Nu ma pot abtine sa nu arata si alte gafa comisa: o diploma se acorda unei persoane doar in doua sitatii, prima este cand persoana stie de existenta ei si actioneaza sa o obtina (cum ar fi cele din concursuri), a doua este cand o anumita autoritate ia initiativa sa acorde diplome dar mai intai cere acordul celui pe care il vizeaza, cum au procedat cu mine multe autoritati academice straine si au fost cazuri cand am refuzat deoarece nu eram de acord cu moralitatea emitentilor. Am refuzat-o, dar nu cred ca i-a pasat cuiva.

73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Regulamentul Campionatelor Naționale de Unde Scurte -1.doc
(70.5 KiB) Descărcat de 167 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo3fff » Mie Mar 03, 2021 8:25 am

Multumesc Tavi pentru publicarea Anexei la concursurile organizate de FRR.
Daca nu a fost abrogata de catre consiliul de administratie atunci este inca in vigoare.

Cat priveste restul comentariilor, evident legate de activitate FRR...no comment.
Adica nu am ce sa adaug pentru ca faptele vorbesc singure...si nu le aude nimeni.

Etapa I-a a fost inregistrata pe segmentul de frecvente 3500 - 3540kHz cu SDR deci se poate face chiar corectarea reala a logurilor si intocmirea clasamentului "provizoriu".

Sa asteptam si etapa a doua si sa vedem cum se comporta concurentii.

73 de YO3FFF
Cristi

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo3fff » Lun Mar 08, 2021 9:49 am

Buna ziua,

Urmare a articolului "Fairplay, Concursuri, Cinste si conducatori", FRR raspunde reclamatiei facute de subsemnatul si alti doi radioamatori (indicativele celor doi au fost intentionat sterss din motive de confidentialitate).
Pentru conformitate, atasez scrisoarea de raspuns si las cititorii sa comenteze si sa traga concluziile.

Mult succes in CNUS-CW 2021 Et2!

73 de YO3FFF
Cristi
Fişiere ataşate
Raspuns contestatii CNUS-SSB-2020.pdf
(291.35 KiB) Descărcat de 361 ori

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO3JW » Lun Mar 08, 2021 3:52 pm

Scurt:
Este un raspuns "jenant" pentru autorii care au stat in spatele celor scrise!
Cu alte cuvinte: aveti liber!
Mai cu seama ca se compara cu semnalele existente in banda.
Cati or fi lucrat cu 100W in aceste conditii?

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo2lsp » Lun Mar 08, 2021 7:01 pm

Cred ca intrearea corecta ar fi "Cati vor mai lucra cu 100w de acum inainte" :)

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo3irm » Lun Mar 08, 2021 9:35 pm

Daca vreti sa prindeti putin din atmosfera de concurs, am inregistrat ultimele 15 minute ale acestuia. Format I/Q stream compatibil cu aplicatia HDSDR care poate fi descarcata de aici: (http://www.hdsdr.de/).

Fisierul cu ultimele 15 minute de concurs se poate descarca de la adresa:
https://www.dropbox.com/s/usw9qybtbfmb0 ... d.wav?dl=0

Pentru cine nu a mai facut play la astfel de fisiere, instalati HDSDR dupa care incarcati fisierul apasand butonul Play. Locatia SDR-ului este langa orasul Buzau.

P.S. Inregistrarea are ~ 420 MB


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori