Articol CNUS 2020

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Articol CNUS 2020

Mesajde yo3fff » Mie Feb 24, 2021 11:24 pm

Buna ziua,

Va supun atentiei articolul "Fairplay, Concursuri, Cinste si conducatori" pe care il puteti citi aici:

https://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=1284

Mult succes participantilor la CNUS-CW 2021.

73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO4BKM » Joi Feb 25, 2021 4:04 pm

Am citit cu atentie prezentarea, de acord cu ce se arata, am vazut si foarte multe interventii inca din prima zi, ceea ce arata interesul deosebit fata de subiect. Sunt de aceeasi parere cu N2YO ca boicotul nu rezolva problema ci doar sanctioneaza ce a fost rau in editia trecuta, nu si raul care s-ar putea produce in continuare. Si sanctioneaza persoana, nu si cauzele care au impins-o la a savarsi raul, persoana se poate schimba, cauzele si raul raman. Deoarece, ca orice avertisment, va fi tratat cu nepasare.
Dar, poate ca avertisemntul va rupe pisica in cele doua parti de care tot N2YO a aratat, insa cu niste observatii:
- Sa "se stea cu ochii" pe participanti la un mod de necontestat, am aratat in comentariul la articol ce anume face contestabila orice incercare de a rezolva problema, imposibil de rezolvat la noi.
- Sa dispara "ciolanul". Teama ca asa ar disparea concurentii nu are niciun temei din moment ce, din zecile de radioamatori care participa, cea mai mare parte nu o fac pentru titlu (adica "ciolan"), fiind convinsi din start ca doar unul dintre participanti va lua trofeul si asta este destul de greu de facut cand exista atatea manifestari prea putin ortodoxe.

72 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO8RFS » Sâm Feb 27, 2021 8:12 pm

Citind articolul lui Cristi, fara sa vreau mi-am reamintit experientele neplacute traite cu ceva vreme in urma, in acest tip de concurs. Dar timpul a trecut si cu amaraciune vad ca nu s-a schimbat nimic esential cu acest concurs.
Cristi a ridicat o problema adevarata, cu existenta perpetua, care nu ar trebui sa existe in mod normal. Dar la noi Anormalul e Normal.
Parerile exprimate de colegii de ham la acest articol, sint diverse: unele cu foarte mult bun simt, altele...chiar bizare.... fara legatura cu realitatea.
Personal consider ca orice concurs are 2 parti principale; regulamentul si afisarea rezultatelor finale.
1. Regulamentul ar trebui sa fie "cirligul" care sa te faca sa participi, sa-ti consumi energia si timpul pentru a lucra in acesta. In cazul concursului in discutie numai "cirlige" nu are.... Auzi..."super stafeta", "super etapa"....mai lipsea prevederea ca fiecare concurent sa ocoleasca de 3 ori masa de lucru in sensul acelor de ceas si era un regulament ideal .... :D :lol: .
Un regulament cit mai simplu este reteta de succes a oricarui concurs.
Acum serios, indiferent de prevederile regulamentului, daca decizi sa participi in mod natural inseamna ca agreezi si regulamentul sau, cu toate prevederile bune sau rele.Deci joci dupa melodia pusa de regulamentul sau. PUNCT.
Eu cred ca nu puterea emitatorului este problema la acest contest ci declararea cu onestitate a categoriei de participare a concurentului. Sanctionarea declaratiilor false se face de organizator, la propunera arbitrilor. La noi nu prea am vazut asa ceva. De ce? Cred ca din lipsa de coloana vertebrala a arbitrilor, lipsa de atitudine a comunitatii de hamradio, lipsa de respect a organizatorilor fata de ceilalti...etc.
2. Afisarea rezultatelor e o adevarata loterie hazlie, in care mai intotdeauna rezultatele sint "provizorii" si niciodata definitive. Azi ai locul 10...miine esti pe 9...poimiine esti pe 13....Apoi la QTC afi a esti pe 23... :lol: :lol: :lol: Nu mai vorbesc de faptul ca nu stii niciodata cum ai ajuns pe locul respectiv. Deci transparenta ZERO. De ce asa ceva??? Grau de spus...prostie , obraznicie,lipsa profesionalism, si cred ca si ceva rea intentie.
Si toate acestea pentru ce??..... Haida de "ciolane".....Eu zic ca nici macar "ciolanel" nu e...... :mrgreen:
In anul de gratie 2021 posibilitatile de manifestare a parerii comunitatii sint cu totul altele decit cele de cu citiva ani in urma.
Cred ca daca comunitatea ia atitudine, cei din virf nu au incotro...Nu pot merge in contra curentului.
Conditia e ca curentul sa existe. Cum sa facem asta?
Simplu. Daca vrea Ciprian poate deschide aici pe site o sectiune "Rusinica" sau "Black list" in care sa fie semnalate cazuri concrete de radioamatori cu probleme., si link catre dovezile aduse. Cred ca prima postare merge a fi aceasta facuta de Cristi.
Nu cred ca respectivul se va simti prea bine cind va solicita o legatura de concurs si va primi raspuns
"No QSO Black List". Dar pentru asta trebuie ca si comunitatea noastra sa aiba "cajones" si sa vrea adevarul, sa fie unita.
Altfel..."Lasa-l ca-i baiat bun" ne-a adus unde sintem acum.
Sper ca nu v-am plictisit.
73! YO8RFS

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO4BKM » Dum Feb 28, 2021 10:12 am

Neplacerile sunt cu atat mai amare cu cat lovesc in ceva ce este legat de suflet, cum este pasiunea, nicidecum interesul sau oportunismul. Iar curentul propus mai sus pare a fi un bun mijloc de a inlatura pe ipocritii care mimeaza pasiunea, ba chiar fac uz de ea din moment ce, vazandu-se aburcati pe locuri de decizie, o transforma in cinism jucandu-se cu regulamentele, cu regulile sau chiar cu legile dupa cum vor pentru ei si ai lor "baieti buni". Si nu o spun gratuit, am adunat si eu destule. Dar nu ma voi folosi de ele ca sa umplu vreo lista a rusinii, ce-a fost s-a dus, voi astepta sa vad daca o astfel de initiativa va fi luata in serios (sub forma rubricii care sa fie vizibila aici, pe forum) si, daca va mai tenta pe cineva sa mai calce stramb stiind ca exista, atunci voi face apel la ea. Cred ca eficacitatea ei va trebui sa se manifeste abia din acel moment, trecutul ar putea fi interpretat ca vendeta, cu cat este mai indepartat.
Curentul care sa mature pe ipocritii dintre noi si ipocriziile lor este necesar. Pentru ca acestia nu vor dispare de la sine de pe un esafodaj cladit tot cu ipocrizie. Esafodaj care a fost si este de cand lumea si oriunde. Scriam in ultimul comentariu de la sectiunea articole de Antoine de Saint-Exupery, scriitor, eseist dar si aviator francez provenit din nobilimea provonciala. In cartea sa considerata de capatai, "Citadela", aparuta dupa ce a fost doborat in iulie 1944, scrie: "Daca vei lasa ipocritii sa se inmulteasca se vor naste drepturile ipocritilor, care sunt evidente. Si se vor naste poeti pentru a le preamari. Iar ei iti vor canta cat de maret este patetismul ipocritilor amenintati de disparitie". Trebuie avuta in vedere si o astfel de reactie.
Tot Saint-Ex mai scria in "Citadela": "Obliga-i sa cladaesca un turn impreuna si-i vei transforma in frati. Daca vrei sa se urasca, arunca-le graunte". Iar ipocritii de azi impart graunte la care multi sa reped sa ciuguleasca bobul de aur, dupa cum scria YO8RFS azi este un clasament valabil, peste cateva zile altul s.a.m.d. pentru ca si "baietii buni" sunt destui si pretentiosi.

Mai este o chestiune tehnica: curentul de care se vorbeste, in ce sans va circula? In cel conventional, de la + la -, sau in cel real, de la - la +. Cum se stabileste polaritatea?

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo3fff » Dum Feb 28, 2021 10:45 am

Salut Calin YO8RFS,

Nu cred ca este nevoie (in prima faza) de implicarea direacta a lui CIprian (desi sunt sigur ca ar fi de acord cu idea) pentru a pune in aplicare "black list-ul".
Exista acest forum si oricine poate sa deschida un subiect, cum ar HF black list sau YO HF contest balk list sau lista neagra concursuri HF YO. Pe acest subiect oricine poate sa adauge pe oricine considera ca este necinsiti sau are o atintudine anti fairplay, cu argumente.
Cum spuneam intr-un comentariu, "pe vremuri" circula (pe e-mail) o lista neagra cu cei crare "faceau prostii" la DX. Pur si simplu era un fisier text actualizat periodic si lumea stia ce si cum...evident, aici apelam la corectitudinea fiecaruia dintre noi ceea ce mi se pare cel mai normal.

Asadar, curent sau fara "curent", nu ne opreste nimeni sa actionam! Si un black list cu tot ce deriva din asta reprezinta o actiune concreta, fara sa ne mai plangem ca nu ia atitudine FRR sau ANCOM sau mai stiu eu cine. Pur si simplu asta sta in puterea noastra, celor care ne pasa.
Ciprian N2YO spunea ca nu este o solutie...desigur nu este solutia optima dar alta solutie, doar care depinde de noi, nu vad.

@YO4BKM foarte nimerit citatul din Saint-Exupery Citadela. Multumesc.


73 de YO3FFF
Cristi

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo3fff » Dum Feb 28, 2021 6:48 pm

Pentru ca intr-o postare pe articolul discutat aici am mentionat ca se poate analiza prin comparatie cu ce putere au lucrat concurentii si pentru ca pe comentariile din articol nu este permisa atasarea pozelor, supun atentiei aici o statistica interesanta.
Graficul de mai jos a fost realizat din datele nefiltrate de pe RBN (Reverse Beacon Network) disponibile in sectiunea Menu>DX spots>download raw data:
http://www.reversebeacon.net/raw_data/

Au fost alesi primii clasati la fiecare categorie statii individuale. Pentru fiecare concurent au fost alese trei skimmere (trei puncte de receptie) si anume LZ4AE, OK2EW si HA1VHF, reprezentative pentru teritoriul YO. Din pacate nu am gasit un skimmer si din est.

analiza CNUS-CW 2020.PNG


Statiile au fost ordonate de la stanga la dreapta dupa categoria de participare si locul ocupat la acea categorie.

De remarcat ca sunt doua statii la categoria Seniori LP care au avut semnale mai puternice decat statiile de la categoria Seniori HP. Tot interesant mi se pare ca si o statie de la categoria Juniori a avut un semnal comparabil cu cele de la Seniori HP.

Un privitor atent al graficului mai poate descoperi si alte lucruri interesante insa va las placerea sa le savurati!

Oare sa fie coincidenta, vina propagarii sau a unei antene miraculoase pentru banda de 80m?

Sa lucrati cu spor, "pentru al nostru viitor" (vezi categoria Juniori!) in CNUS-2021.

73 de YO3FFF
Cristi

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO4SI » Dum Feb 28, 2021 11:22 pm

Ai dreptate sa fii suparat draga Cristi. Ai facut o contestatie si nu ai primit niciun raspuns. Dar rezultatul tau a fost foarte bun. M-ai "batut" mar ! Iar eu am lucrat si cu finalul. Am un GU74B, unul singur din care scot usor 600 Watti. Atentie insa la retzeaua RBN. Consider ca este excelenta pentru studiul propagarii, dar cu retinere la aprecierea puterilor. Deasupra noastra este ionosfera care falfaie dupa niste legi care ma uimesc mereu. Asta seara am asteptat sa se termine concursul HST si am dat de 5 ori CQ cu finalul si tot de cinci ori fara final. Ce de postari au aparut !! Apoi am mai dat cate trei CQ spre ora 18 UTC. Acestea pot fi vazute pana maine, cand voi intra totusi in CNUSCW. Te rog sa nu te superi, dar nu sunt de acord cu neparticiparea. Este singura placere pe care o mai am. O degenerescenta maculara avanseaza si la celalalt ochi. Am salvat o portiune din prima experienta. OK2EW m-a auzit la cateva secunde cu o variatie de 5db. OE9GHV a vazut o diferenta de la 37 db la 20 db. Asta ar cam insemna, la ce ma pricep si eu la decibeli, ca am avut vreo 2 KW...Si culmea, HA6PX m-a auzit mai slab cu final decat fara final... Draga Cristi ! Te astept cu drag in CNUSCW 2021. 73s ! Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
Cu600si100W.JPG
Cu final si fara final...
Cu600si100W.JPG (38.28 KiB) Vizualizat de 16468 ori

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo3fff » Lun Mar 01, 2021 9:56 am

Draga Mircea (YO4SI),

RBN este bun pentru aprecierea puterii simultan dintre doua statii!
Daca ai transmite simultan dintr-un loc cu 100W si din alt loc (relativ apropiat de primul) dar cu 1000W atunci sigur vei vedea o diferenta. Asa cum spuneam in postare, SNR-ul skimmerului nu iti spune cu ce putere lucrezi ci care este diferenta intre semnalul tau si un alt semnal transmis in acelas moment de alta statie. Analiza mea a fost statistica (aici este "puterea" statisticii), bazata pe datele raportate de skimmere (nu inventate!) si pe mai multe directii.
O vorba batraneasca spune ca daca doi oameni iti spun ca esti beat, atunci trebuie sa te duci sa te culci.
Asa si aici, daca trei skimmere iti spun ca esti receptionat mai bine ca unul care a lucrat cu 400W atunci nu prea mai ai cum sa zici ca ai folosit 100W...cu toata variatia propagarii! Ce zici de asta?
Tot intr-o postare pe pagina articolului am propus un experiment. Sa transmit eu cu 100W si altcineva cu 400W sau mai mult, simultan la ora concursului CNUS, in mai multe zile si sa vedem ce raporteaza skimmerele. Pana acum nu s-a oferit nimeni. Oare de ce? Poate plictiseala si dezinteres?

Nu conteaza, daca pe tine te face fericit participare in CNUS, indiferent de rezultat sau arbitraj sau stiu eu ce, este cel mai important. Cum sa ma supar pe asa ceva? HI!

Mult succes nenea Mircea si multa sanatate!

73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO4BKM » Lun Mar 01, 2021 12:59 pm

Nicio autoritate legislativa din lume nu va elabora norme pentru sanctionarea abaterilor detectate prin tehnici de genul RBN. Si nicio alta autoritate, oricat de "teutonica" ar fi, nu le poate aplica. Pentru ca depind de prea multi factori aleatori, cel mai important find antena folosita de cel cercetat. Pe 80 m lucrurile lucrurile sunt relativ simple, nu prea se foloseste ceva mai performant decat un un dipol acordat in semiunda pe fundamentala, un dipol mai lung devine foarte incomod. Un astefel de dipol are pozitie fixa si numai doi lobi, nu pot fi mai multi, ca in figura atasata. Daca antena mai este si rotativa, greu dar nu imposibil la 80 m, este si mai greu de aflat pe ce lob a radiat spre detectoarele retelei RBN. Reteaua RBN este utila doar la teste pentru informarea celui interesat, care stie ce antena are si, mai ales, orientarea ei.
Cred ca cea mai buna solutie ar fi ca la CN US sa se regandeasca regulamentul care sa contina categorii de clasificare corelate cu clasele de autorizare ale concurentilor. Vor exista trei categorii "pentru tot natul", adica pentru clasa I (400 W), clasa II (200 W), clasa III (100W) plus o categorie pentru clasa "nelimitat" (1000 W). Cu observatia ca aceasta din urma nu poate fi folosita decat de detinatorii de autorizatii clasa I in urma unei aprobari punctuale data de ANCOM. Iar titlul de campion se va acorda pe fiecare categorie, cu conditia unei concurente care sa-l justifice. Daca, de exemplu, nu vor fi cel putin 10 concurenti la categoria 400 W sau 1000 W, nu poate fi decat un semnal pentru acestia sa regandeasca la ce categorie vor participa le editiile vitoare, evident cu respectarea puterii impuse. Pentru ca este necinstit sa ai 400 sau 1000 W si sa ajungi campion concurand doar cu cativa adversari. Notiunile de pana acum de "junior" sau "senior" nu au sens deoerece un senior cu 100 W ori 200 W participa pe nedrept la "gramada" cu alti seniori care au legal puterea de 400 W. Clasa IV-a este discutabila deoarece un campionat se adreseaza celor "consacrati".
Ramane insa problema cine va stabili respectarea puterii. O poate face ANCOM care detine instrumentele necesare, dar si FRR daca se ve dota tehnic si organizatoric cu ce trebuie. Am mai aratat ca in DL autoritea similara ANCOM cere de la toti radioamatorii sa depuna date despre statie si antena, la antena se cer dimensiunile, amplasarea, orientarea. Daca se stie ce pozitie are antena radioamtorului si cunoscand caracteristica ei de radiaties se poate stabili fara dubii, masurand din puncte fixe de control, ce putere a folosit. Dar o astfel de solicitare are si ANCOM, o atasez dar puteti cauta si la https://www.google.com/search?rlz=1C1GC ... J4Q4dUDCA0, veti gasi formularul care trebuie trimis pentru a primi aprobarea de a lucra cu 1000 W. Contine absolut tot ce contine si formularul echivalent din DL, dar pe care trebuie sa-l trimita toti radioamatorii. Nu trebuie decat sa se extinda folosirea lui la fiecare dintre noi. Evident, cu declansarea de mari proteste pentru incalcarea a ... ce? A dreptului de a face prostii? Cat priveste tehnicile de masurare, ele exista, se afla in dotaea ANCOM si pot fi si in dotarea FRR.

73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Lobii dipolului.png
Lobii dipolului.png (9.99 KiB) Vizualizat de 16273 ori
F14-DRARAM_-_Formular_notificare_statie_1kW_PEP (1).docx
(37.81 KiB) Descărcat de 147 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO9HSW » Lun Mar 01, 2021 7:55 pm

Eu am o opinie usor diferita. La o partida de fotbal FC Vascauti - sa traiti, cu Real Madrid nu poti emite idei de echitate. Eu zic sa vina fiecare cu ce are si cat il tine reteaua electrica. Modul de operare este acelasi si la 3 kW si la 10W.
Nu e vina FRR ca nu te-ai dus mintenas la IGR sa iti iei autorizatie de clasa I. Sau ca bugetul nu permite frumusete de craftan pe masa si bransament trifazic.
Asta e, daca e sport si nu ai dotare petreci o dupa-amiaza placuta ca participant hobbyst. Daca te tin curelele, esti concurent.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori